Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...

Gökbilim 2. Genel Toplantısı'na ne zaman katılacaksınız?

9-10 Mayıs Haftasonu
2
25%
16-17 Mayıs Haftsonu
1
13%
19 Mayıs Bayramı !!!
2
25%
23-24 Mayıs ???
3
38%
Salih sağolsun telefonla toparlamaya çalışıyor. Bursa gözleminde ön toplantı yapılıp peşine İstanbul'da toplantı da yapabiliriz. Böylece bazı şeyler orada konuşulup normal toplantıya daha hazır gelinmiş olunabilir.
Onur Atılgan yazdı:Güzel bir teknik şu: Herkese katılabileceği "tüm alternatif günler" (bir gün değil) sorulur, en fazla hangisine evet çıktıysa o seçilir.. Bu toplantılar için kota yok ya, hepiniz aynı şehrin insanlarısınız :)
Elbette Onur, çoğumuz aynı şehirdeyiz ama bu toplantı gerçekten başka. Hem Ankara, Bursa ve İzmit gibi şehirlerden katılım olacak hem de çok önemli kararlar alınacak. Yani tanışma toplantısından farklı bir öneme sahip. Aslında dediğin gibi beli bir kota doldurma endişemiz yok ama çok seslilğin gücü ne kadar fazla olursa daha iyi olacağı kanaatindeyim.

Zaten bu hafta olacak diye kimseyi zorlamadım. Hatta iki alternatif sundum ama gözlem etkinliği nedeniyle esnek tutmalıydım. Yoksa Mahmut'un önümüzdeki hafta başı sınavları başlıyor ve iki hafta dolu olacak. O gelmiyor diye toplantıyı ertelemek bence de doğru değil. Sonra bir bakmışız DAY2009 bitmiş...:)

Sevgiler, saygılar...
Delmece yaylasında yapılan etkinlikte 2. Genel toplantı konusu genel hatları ile belirlenir ve öneri olarak foruma sunulur diye düşünüyordum. Ama olmadı. Ancak forumda istenmeyen gelişmeler olduğundan söz eden arkadaşlarımız da oldu.

Demokratik özellikleri ön planda olan forumumuz, henüz yaşamının ilk günlerinde. Misyonunu tamamladığı için dağılmaktan başka çaresi kalmadığını iddia eden arkadaşlarımız da var. Kimin haklı olduğu önemli değil. Önemli olan foruma neler kattığımızdır. Bu katkılardan forumun olumlu yada olumsuz etkilendiğidir. 2008 sonlarına kadar foruma çok büyük katkıları olan bazı arkadaşlarımız artık forumda yok. Tabiki bu kayıplar forum için olumsuz gelişmelerdir. Şahsım adına üzüldüğüm olaylardır bunlar. Ne yazık ki geri dönüş ihtimalleri de düşük görünüyor.

Her şey hep olumsuz değil tabi. Diğer astronomi grupları ile birlikte hareket etmede olumlu gelişmeler var. Forumdan beklentiler var ve bu beklentiler hızla artıyor. Krizin olumsuz etkileri tabiki forumuda olumsuz etkiliyor. Kriz olmasaydı DAY-2009 mutlaka çok daha parlak etkinliklere ve katılımlara açık olurdu.

Durumu görüşüp değerlendirmek ve kararlar almak üzere ACİL toplanalım derim. 2009'un yarısı geçti bile. Geri kalan verimli olabilecek 2-3 ayı daha verimli kullanmak için neler yapabiliriz konuşalım.
merhaba

Ben bu hafta sonu bile olur diyorum.

bu toplantının artık daha fazla bekletilmesi sakıncalı olacak. hatta kendi fikrimce katılmak isteyen herkeze açık olsun ve fikir belirtsin, yeşil mavi kırmızı farketmez. hatta gerçekten forum yönetimi ile ilgilenmek isteyen ve sorumluluk sahibi olduğuna inanan varsa söz alsın gerekirse ben rengimi değişmeye hazırım

saygılarımla...
Benim şu sıralar boş vaktim oluyor ama ne zaman olacağı belli olmuyor, biraz karışık durumlar söz konusu. Ancak toplantı için erteleyebileceğim durumlar olabilir. Sanırım büyük ihtimal bu haftasonu katılabilirim ancak ondan sonraki haftasonu benim için uygun değil.
MErhaba

Bu hafta sonu içintoplanalım öyleyse saat 1:30 gibi buluşup 2:00 gibi toplantıyı başlatabiliriz.
Katılacaklar buraya isimlerini bildirebilirmi, katılamayacaklar ise lütfen gündem maddeleri üzerine yorumlarını ve görüşlerini bildirsinler.

Yer :

Tarih :6 Haziran Pazar

Katılım : Forum yönetimi ve yürütme kurulu (admin ve genel yetkililer) ve Gözlemciler (Renk ve yetki bulunmayan ama önemli katkıları olan üyelerimiz de oy hakkına sahip olabilmeliler)

Gündem :

Forumda son zamanlarda çekilmez hale gelen gökbilim dışındaki konular ile işgal edilmiş başlık ve mesajların silinmesi(yada gizli olarak açılabilecek bir yere taşınması- yedekleme için) çok küçük yaşta yada tecrübesiz olanların yazdığı seviyesiz cevapların ortadan kaldırılarak bu gibi mesajlar atarak üyelerin huzurunu kaçırmalarına mani olunacak tedbirler alınması.

Teklifler:Benim Önerdiğim kararlar:

* Forum yöneticilerinden oluşturulacak bir komisyon forum içerisinde geçen hakaret, saygısızlık, bilim dışı konularda açılmış rahatsız edici mesajları inceleyip silmeleri veya gizli olarak açılacak bir yere taşımaları

* Üyelik Sisteminde değişim.

- Çırak üye (Kayıt olan üye forumdaki Hoşgeldiniz ana başlığı(tanışma ve uzay kafe) dışında en azından 1 hafta mesaj yayınlayamasın)

- Kalfa Üye (Serbestçe yazabileceği yerler : Ana başlıklar : HOŞGELDİNİZ!, GÖKBİLİM EĞİTİMİ, AMATÖR GÖKBİLİM, GOKBİLİM.COM(sadece Konu Dışı ve Gözlem Partileri bölümü), Bu başlıkların dışında kalan tüm bölümlere atılan mesaj moderasyondan geçerek yayınlansın ve mesajın bir yerinde kimin hangi saatte izin verdiği de yazsın

- Usta Üye , Kalfalıktan Ustaya üyelerin Başvurusu ile yükseltilecek bunun için bir Forum alt başlığına bir konu açabiliriz, değerlendirme en az 1 Yeşil yada Kırmızı üye yada 3 Normal renkli usta üyenin tavsiyesi ile olsun ve neden ustalığa yükseltildiği mesajda belirtilsin.
Usta üyeler forumun gizli başlıkları hariç her yerinde serbestçe konu açıp mesaj yazabilsinler(ama saçmalamamak kaydıyla)

- Guru üyeler, (bu üye sınıfı yönetici ile normal üye arasında sınırlı yetkileri olan spam mesaj silme, kullanıcılara uyarı gönderme yetkisine sahip olsun)

- Yöneticiler
Yöneticiliğe terfi ise toplantıdan toplantıya Guru üyeler arasında yükseltilerek yapılsın

* Üyelerin Yaş sınırı :
Bundan sonra lütfen üye olan kişilerin üye olabilmeleri için doğum tarihi ibaresini doldurmadan üye olmamaları sağlansın, İsim soyisim konusu ise kati bir karar olsun ve düzeltilmez ise üyeye sarı kart gösterilsin
Yaşı 13 'den küçük olan üyeler ustalığa terfi ettirilmesin (14 önerecektim ama bu daha iyi)

Benim aklıma gelenler bunlar:

Ayrıca forumda birde iftihar köşesi açabiliriz. Gerçekten çok emek sarfedilerek açılmış ve içi çok güzel doldurulmuş bilimsel değeri bile olan mesajlar forum üstünde (ekşide harikuleyt var mesela ama daha özel olabilir) fevkalade konular başlığına bir kopyası eklensin

* Forum içerisinde proje üreten(100 saat gökbilim etkinlikleri, Kadın Astronomların desteklenmesi, Karanlık Gökyüzü farkındalığı projeleri, Ayna Teleskop Yapım Çalıştayı, Halkın gökbilim konularında bilinçlenmesine yönelik etkinlikler vs..) (ben yaptım diye kendime ödül vermek gibi salakça bir düşüncem yok ama proje üretenlerin sayısı artsın diye), bilimsel değeri olan makale yazan(burada bir uzman tarafından kabul görme ve yayınlanma kriteri aransın), gözlem şenliklerini tertip edenlere, APOD, Özel kurumlar, üniversite, Tübitak Yarışmaları gibi kurumlarda fotoğrafı yayınlanan, ve gerçekten takdire şayan işler yapan üyelere başarıları düzeyinde sembolik madalyalar verilsin,

mesela yeni üye olan bazı arkadaşlar yıldız sistemini yanlış anlayıp gereksiz ve fazlaca mesaj yazarak itibar görebileceklerini zannediyorlar ama itibarı işte böyle işlerle göstermek daha faydalı olacak ve forumda gerçekten güzel işler çıkmaya başlayacaktır.

Bu konu üzerinde bir düşünün derim. zamanında birkaç üye sırf mesajım artsın diye bir gün tüm forumu kendi adıyla doldurmuştu ve mesajların çoğuda süpermiş, güzelmiş Wow ile doluydu.

saygı ve sevgilerimle...
merhaba

Yer konusunu yanlışlıkla yazmışım, yer henüz belirli değildir, belirlendiği takdirde katılmak isteğini bu başlığa bildiren üyelere özel mesaj yolu ile iletilecektir.

saygılarımla...
tarihi Düzelttim 14 Haziran olarak

saygılar..

Edit : tarihi Aysun Hanımın uyarısı ile yeniden düzenliyorum, birde yıla bakacağım artık umarım 2008 yazmamışımdır :D :D
ben bir beceremedim bu tarih işini

selamlar..
Benim önerilerim :

1. Foruma çok emeği geçtiği halde, forumda artık hiç görünmeyen üyelerimiz ile irtibata geçmek ve tavsiyelerini almak için plan yapmak.

2. Forum kurulduğundan bu yana, üye sayısının artmasını teşvik etmek amacıyla, forum basit kurallar ile yürüdü. Nicelik artışı hoş. Artık nitelik üzerine stratejiler geliştirilmelidir. Diğer grupların getirdiği kuralları da gözden geçirip forum yeniden yapılandırılmalı.

3. DAY-2009 yıl ortasına geldik. Kriz yetmiyormuş gibi yağışlı bir mevsim ile karşı karşıyayız. Etkinlikleri elinden geldiğince yürütmeye çalışan bir fert olarak, geri kalan böylesine az bir süreyi en verimli nasıl değerlendirebiliriz. Tavsiyelerinize ihtiyaç duyuyorum.

4. 2008 yılında sadece http://www.gokbilim.com olarak gözlem partilerini düzenledik. Bu yıl, ulaşabildiğimiz diğer gruplar ile ortak hareket ettik. Bu güzel gelişmelerin devamı gelmeli. 2010 yılında olasılık zayıf görünse de Uluslar arası nitelikte bir gözlem yapmayı hedef alabilirmiyiz?

5. Hocalarımız ve diğer astronomi grup ve kuruluşları ile güçlü ilişkiler geliştirmenin yollarını bulmalıyız. Yaptığımız gözlem partilerinin sadece sosyal düzeyde kalmayıp, bilimsel sonuçlar üretmesi için neler yapabiliriz? Bu gün için yaptığımız gözlem partileri çoğumuzu tatmin ediyor olabilir. Ama asıl amacımız eğlence, zaman geçirmek değil, bilim adına üretmek olmalı. Bir süre sonra gözlem partilerine başka yakıştırma yada tenkitler gelebilir.

6. Gözlem partilerine katılan bayan sayısının azlığı dikkat çekiyor. "Hadi Bayanlar Gözleme" kampanyası yapılabilir mi? Yönetimde de bayan sayısının az olması bence doğru değil. Ben isim önerisinde bulunacağım.
Benim site ile ilgili bir önerim olacak. BEn www.gokbilim.com adresinde direk forum değil bir anasayfa gelmesinin daha iyi olacağını düşünmekteyim. Genel bilgileri bir takım güncel haberleri anasayfada bulundurmamız foruma basit bir bilgiyi bile araştırmadan sormak ve sonrada hiç uğramamak için gelen üyeleri forumdan uzak tutar diye düşünüyorum.
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]