Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...

Gökbilim 2. Genel Toplantısı'na ne zaman katılacaksınız?

9-10 Mayıs Haftasonu
2
25%
16-17 Mayıs Haftsonu
1
13%
19 Mayıs Bayramı !!!
2
25%
23-24 Mayıs ???
3
38%
Toplantıyı Salih'inde katılımını sağlayabilmek için Cumartesi 1:30 2:00 gibi başlatsak uygun olurmu ?
Cumartesi yarım gün çalışan arkadaşlar olabilir fikrinizi almak istiyorum, mümkün olduğunca geniş katılımlı bir toplantı tertip etmeliyiz.

selamlar..
Merhaba

Erteleme lüksümüzün olduğunu sanmıyorum, katılım belki yüksek olmayacak(biraz acele etmemiz gerekiyor) ama kendi adıma toplantıda yer alacağım, daha önce tespit ettiğimiz toplantı tarihini 6 haziran Cuma olarak sabitliyorum, lütfen sizlerde görüşlerinizi bildirin.

saygılarımla..
Gelme olasılığım yok, o nedenle tarih konusunu geçiyorum. Eğer tartışılacaksa ben de birkaç fikrimi paylaşmak isterim.

Emre'nin bir fikrine katılmıyorum, yeni gelenleri doğrudan kısıtlamak (belli bölgelerde tutmak) doğru olmayabilir, atıyorum yarın Tahir Şaban bey foruma üye oluyor olsa kendisini kanıtlamasını beklemek biraz garip olur. Yada ATM'cilerden biri gelir doğrudan ATM konusunda yazmak ister (kimbilir belki de sadece ATM konusunda yazmak istiyordur ve hep bunu yazacaktır) (aynı şey bir astrofizikçi için de geçerli olabilir, sadece astrofizik konuşmaya gelmiş değerli bir akademisyendir), bu gibi insanları başka başlıklarda tutmaya çalışırken potansiyel cevherler kaçırılabilir. Onun yerine şöyle bir sistem oturtulabilir:

1- Yeni üye
2- Yetersiz üye
3- Üye
4- Kıdemli Üye

* Herkes yeni üye olarak giriş yapar ve "forumun heryerinde" sadece belli sayıda mesaj yollama hakkına sahip olur (mesela 2-5-10 adet, sayı tartışılabilir). Bu mesaj hakkı dolana kadar, --diyelim 5 olsun-- 5 mesaj yolladığında forum için hala bir falsosu yoksa üye'liğe terfi ettirilir. Eğer 5 mesaj hakkı dolana kadar 1 yada 2 mesajı rahatsızlık yaratmışsa (bundan neyi kastettiğimi en aşağıya yazacağım, unutursam hatırlatın :) ) doğrudan, uyarı falan olmadan atılır. Bu nokta forumun selameti açısından bence oldukça önemli.

5 mesajı yazmış bir üye sorunlu görünmüyorsa, üye statüsüne geçirilir. Belli bir mesaj sayısına kadar, mesela 50 olsun, forumda tam bir özgürlük içinde dolaşmaya devam eder. Eğer 50 mesaja gelene kadar rahatsızlık yaratmaya başlamışsa, en az iki moderatör aynı şekilde düşünüyorsa statüsü "yetersiz üye" yapılır (sözün özü: ilk 5 mesajında çuvallıyorsa forumdan uzaklaştırmak.. Daha sonra çuvallamaya başladıysa uyarı mahiyetinde başka bir statü yani. İlk grubun atılmasının sebebi bu, ikinci gruba daha yumuşak davranılmış ve şans verilmiş olunuyor).

Yetersiz üye statüsüne geçirilenler, forumun bazı bölgelerinde yazı yazma haklarını kaybederler (özellikle sorun yaratılan bölümlerde) ve sadece bazı bölümlerde yazı yazmalarına izin verilir, ayrıca başlık açma hakları da ellerinden alınır. Bu üyeler 100 mesaja gelene kadar (yani halihazırda 50'delerse bir o kadar daha mesaj) yetersiz üye olarak kalmayı sürdürürler (ne olursa olsun), 100 mesaja geldiğinde hala ilerleme kaydedememişlerse, hala rahatsızlık yaratıyorlarsa, yetersiz üye yapılmalarına neden olan şeyi düzeltemedilerse atılırlar. Eğer 100'e gelene kadar forum için tehdit oluşturmayan bir izlenim verirlerse, tekrar üye yapılırlar (sırf 100'e varmak için yazı yazan, mesaj sayısını artırmaya çalışanlar da zaten sırıtacaktır, 100'e varayım derken baştansavma yazılarıyla kendilerini yakmış olurlar)

Üye statüsüne geçenlere geri dönelim. İlk 5 mesaj yazıp "yeni üye"likten "üye"liğe geçebilmiş olanlar 50 mesaja geldiklerinde hala normal, zararsız bir kullanıcı profilindelerse aynen devam ederler, 100 mesaja geldiklerinde de kıdemli üye yapılır, ve bu dakkadan sonra çok büyük şikayetler oluşmadığı sürece forumda kalırlar.

Atıyorum 7 kişilik bir moderasyon ekibi olsun. 2 moderatör bir yeni üye'nin ilk 5 mesajından birinde rahatsızlık verdiğini düşünürlerse yeni üye forumdan atılır. Üye statüsüne geçmiş olanlar içinde ise yine en az 2 yada 3 moderatör, bir üyenin artık cıvımaya başladığını düşünürlerse o kişi yetersiz üye'ye geçirilir. Kıdemli üye olana kadar falsosu olmayan ve kıdemli üye olan birisi ise ancak nitelikli çoğunluk kararıyla, yani 4 değil de mesela 5 moderatör birden "atılsın" kararı verirse forumdan uzaklaştırılır (yada yetersiz üye yapılarak hakları kısıtlanır, onun için mutlak çoğunluk, yani 4 moderatör kafi olur, diğerinde 5 istememin nedeni atma işleminin daha ağır olması ve konsensus'a daha yakın bir kabul oyu gerektirmesi).

Mesaj "sayılarını" sırf kafamdaki öneriler bütününün anlaşılabilir olması için verdim. Sayılar farklı düşünülebileceği gibi, bu sistemde kafa karışıklığı yaratabilecek fazla kompleks bir yapıya gidilmemesi için sayılardan bağımsız da karar alınabilir. Örneğin herhangi bir moderatör kıdem yükseltme yetkisine sahip olabilir. 5 mesaj, 50 mesaj yada 100 mesaj diye belirttiğim kıdem değişiklikleri vs hiç rakama bağlanmayadabilir, üyenin yeterli olduğu konusunda bir görüş birliği varsa sayıdan bağımsız olarak yükseltilir vs.

En önemli gördüğüm şey ise forumun kuralları, yapısı, işleyişi, sistemi ne olursa olsun, o işleyişin "sıkı" bir şekilde kurallara bağlanarak o yapının korunması.. Mükemmel bir sistem getirilse bile gevşek tutulacaksa bir kıymeti kalmaz.

Şimdi bu ortama, diyelim ki İshak bey yeni üye olarak geldi ve kimse tanımıyor. Siteye girer girmez yeni üye de olsa tüm forumda istediğini yazma hakkına sahip olacaktır bu da itici gelmeyecektir, 5 mesajda zaten rahatsızlık vermeyeceği için ve ortaya bir nitelik koyacağı için statüsü hemen üye'liğe yükselecektir. O noktadan sonra kıdemli üyeliğe kadar devam eder ve öyle devam eder. Dikkatinizi çektiyse yeni üye olurken de üyeyken de kıdemli olurken de hiçbir hakkı kısıtlanmamış oluyor, tam bir serbestlik içinde.. Yani terfi etmenin forumda hiçbir artısı yok, terfi sadece "daha güvenilir insan" intibası kazandırıyor.

Öte yandan 12 yaşında forumu allak bullak edecek birisi gelirse, ilk 5 mesajının ardından zaten atılacaktır. Bu kuralı bilip kendini tutarak üyeliğe geçse bile 50-100 çok düzgün mesaj yazması imkansız olacağı için yetersiz üye statüsüne geçmesi kesin olacak (yetersiz üye statüsü zaten ilk 5 mesajında düzgün yazabilip yırtan tehlikeli üyeler için oluşturuluyor). Yetersiz üye statüsüne geçirildiği anda da forum korumaya alınmış oluyor, ne başlık açma yetkisi var ne tehlikeli bölümlere bulaşma ihtimali var vs).

Not: Emre başta önerdiğin sıfatları, yani kalfa, usta, guru vs aynen kullanacaktım, ama düşündüm ki eğer yeni üye olan biri çok tecrübeli ve uzman birisiyse onu "çırak" diye isimlendirmek rahatsız edici olabileceğinden "niteliğinden" ziyade "forumdaki konumuyla" nitelemek daha doğru olur. Çırak-usta değil de, yeni üye, üye diye..

Hah, az daha unutuyordum, "rahatsızlık yaratmak"tan neyi kastediyorum.. Bir çırpıda aklıma gelenler:

1- Aleni şekilde yanlış bilgi vermek
2- "Buraya bakar mısınız", "yardım" gibi içeriği hakkında hiçbir bilgi sunmayan başlıklar açmak
3- orda açılmış konusu dururken araştırma yapmadan yeni konu açmak (konu diplerde olsa görmese hadi neyse, adamlar en tepede duran sabit başlığı görmüyorlar)
4- başkalarıyla atışmak, taciz etmek
5- sık sık konuşulduğu üzere ufo, piramit, astroloji vs diğer saçmalıklara girmek
6- konuyu din'e getirmek.. İçeriği ne olursa olsun din'e referans yapmak.

başka aklıma gelmiyor şu an.. gelirse yazalım.
Ben her iki hafta sonuna da uyarım. Yeter ki gün ve saatini sabitleyin.

1. Genel toplantı 2008 yılı son çeyreğinde yapıldı. Bence genel toplantılar yılın ilk çeyreğinde yapılmalı. Bu nedenle ACİL toplantıda ısrar ettim. O yıl alınan kararlara göre geçmeli. Sonra ki genel toplantıda ise, önceki toplantıda alınan kararların gerçekleşmesi, yeni yıl için tecrübe sonucu alınabilecek önlemler karara bağlanmalıdır.

Vuku bulan bir olay, olumlu yada olumsuz gelişme nedeniyle genel toplantı yapmayı doğru bulmuyorum. Bu tür durumlar için yapılacak toplantı olsa olsa özel bir toplantı olur.

Genel toplantıda yapılacak en önemli hata, kişilere yada kişi kaynaklı konulara girmek olur.

Bu toplantıda, Forumun yada gökbilim siteler grubunun ne olduğunu / ne olmadığını belirleyip duyurmamız gerektiğini düşünüyorum. Forumun ve işlevlerinin, tanım ve amaçları açık bir şekilde ortaya konmalı. Kurallar kendiliğinden gelir.
Onur merhaba

Önerini notlarıma ekliyorum, yada öneri olarak yazdığım üyelik sistemini senin yazdıklarını dikkate alarak şöyle değiştireyim tekrar fikrinizi alayım
* Üyelik Sisteminde değişim.

- Çırak üye (Kayıt olan üye forumdaki Hoşgeldiniz ana başlığı(tanışma ve uzay kafe) dışında en azından 1 hafta mesaj yayınlayamasın)
1 hafta yerine "eğer 1 hafta yada 2 mesajlık kotayı doldurursa yükselir" yapalım(zaten foruma yeni üye olanlar 1 yada iki mesaj atıp gidiyorlar) ama başka konulara yazdığı yazı moderasyondan geçmeden hayalet gibi görünsün buradaki amacım kimseyi yersiz yere bekletmek değil ama forum üyelerinin kişiyi tanımasını sağlamak, dikkat edin bu bir hafta süresince hakları elinden alınmış olmuyor sadece belirli yerlere serbestçe yazma belirli yerlere yazdığı moderasyondan geçirilerek yayınlanma bu sayede sevimsiz mesajlar yerinde belirli oluyor.

- Kalfa Üye (Serbestçe yazabileceği yerler : Ana başlıklar : HOŞGELDİNİZ!, GÖKBİLİM EĞİTİMİ, AMATÖR GÖKBİLİM, GOKBİLİM.COM(sadece Konu Dışı ve Gözlem Partileri bölümü), Bu başlıkların dışında kalan tüm bölümlere atılan mesaj moderasyondan geçerek yayınlansın ve mesajın bir yerinde kimin hangi saatte izin verdiği de yazsın
Bu sınıf üyede de kısıtlamaya gitmemin nedeni astrofizik başlığında gördüğüm rahatsızlıklardır, çok ciddi konu başlıkları ne yazıkki sonu gelmeyen boş muhabbetlerle dolu, ama kalfa üyelerde moderasyondan geçmek kaydı ile bu bölüme zaten erişip yazı yazabilmektedirler. yani çıraktan farkı sadece serbest yazacağı alanlarda daha geniş yetki

- Usta Üye , Kalfalıktan Ustaya üyelerin Başvurusu ile yükseltilecek bunun için bir Forum alt başlığına bir konu açabiliriz, değerlendirme en az 1 Yeşil yada Kırmızı üye yada 3 Normal renkli usta üyenin tavsiyesi ile olsun ve neden ustalığa yükseltildiği mesajda belirtilsin.
Usta üyeler forumun gizli başlıkları hariç her yerinde serbestçe konu açıp mesaj yazabilsinler(ama saçmalamamak kaydıyla)
Burada ustalığa yükseltme işi belki daha hızlandırılabilir, ama kimin ustalığa yükseltileceği kişinin sadece forum adminlerine atacağı özel mesajla kendi başvurusu ile belirlenmeli ve bu mesajın bir kısmı da gizli bölümde yedeklenmeli

- Guru üyeler, (bu üye sınıfı yönetici ile normal üye arasında sınırlı yetkileri olan spam mesaj silme, kullanıcılara uyarı gönderme yetkisine sahip olsun)

- Yöneticiler
Yöneticiliğe terfi ise toplantıdan toplantıya Guru üyeler arasında yükseltilerek yapılsın
Mehmet Ağabey, Aysun Hanım toplantı tarihini Salih'in katılabilmesini sağlamak için 6 haziran cumartesi(yarın) olarak değiştirdim sizce bir mahsuru varmı ?
saygılar...
Arkadaşlar merhaba;

Benim bu ay ailem şehir dışından geleceği ve kız isteme, nişan vs. durumları olduğu için (açık yazmamın sebebi görevden kaçıyor gibi görünmek istemememdir.) Haziran da yapılacak bir toplantıya katılabileceğimi pek sanmıyorum. Katılma durumum da olursa sürpriz katılım şeklinde olacaktır. Yani toplantı saatinde müsait olursam ansızın gelebilirim.

Forum genel işleyisi hakkında Emre ve Onur' e katılıyorum. Mehmet abi' nin gündem konusundaki uyarısında çok yerinde.

Benim forum işleyisi için değlide gerçek isim kullanma hakkında şöyle bir önerim olacak. Ne de olsa toplantıda alınacak kararlar neticesinde forum bir düzene gireceği için artık kimse forumda adının geçmesinden rahatsızlık duymayacaktır diye düşünüyorum.

Forum üyeliği alınırken, başvuru ekranında TC kimlik numarası yazılarak kullanıcı adının TC kimlik numarası veri tabanı ile eşleştirmesi sonucunda sistem otomatik olarak gerçek isim soyisim ile katılım olup olmadığını kontrol edebilir. Tabi bu TC kimlik bilgilerinin güvenli bir ortamda muhafaza edilmesi gerekli. Aşırı bir uygulama gibi gelebilir ama en azında insanlar bir şey yazarken 2 kere düşünürler. Çünkü gerçek isimleri ile burada olacaklar.

Syg.
Mehmet Koyuncu yazdı:...
Genel toplantıda yapılacak en önemli hata, kişilere yada kişi kaynaklı konulara girmek olur.

Bu toplantıda, Forumun yada gökbilim siteler grubunun ne olduğunu / ne olmadığını belirleyip duyurmamız gerektiğini düşünüyorum. Forumun ve işlevlerinin, tanım ve amaçları açık bir şekilde ortaya konmalı. Kurallar kendiliğinden gelir.
Evet, genel ve özel toplantıları ayırmalı. Tıpkı partilerin olağanüstü yaptıkları kongreler gibi. Aslında bizim henüz profesyonelce yönetim anlayışımız yok. İlla dernek olmak gerekmez tüzük belirlemek için.

Çağrı'nın genel kanısı (eğer yanlış anlamadıysam) en az kural, en az kişi ve en az kafa karışıklığı. Halbu ki hayatımıza giren bir çok kanun kural daha iyi olması içindir. Öyleyse kuralları arttırıp yönetimi belirlemeliyiz.

Keza Gülhan'da bu konuda çok ısrarlıydı. Malumunuz kendisinin Bilim Feneri'inden tecrübeleri var. Saat konusuna ise orta bir değer olsun mu, örneğin

saat 15:00'de toplanalım.

Sonuçta saatlerce kongre yapacak halimiz yok. Ne geç ne erken neredeyse günün ortası ve hava kararmasına nereden baksanız 6 saat var.

Sevgiler, saygılar...
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]