Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Arkadaşlar, farklı başlıklarda bu etkinlikle ilgili sorular görüyorum, buraya yazayım.

Takip edenler bilirler, yer seçimi konusunda özellikle çok karanlık bir yer olması için biraz hassas davranıyorum, uzun yoldan gelenleri belli belirsiz bir Samanyolu ile karşılamak istemiyorum çünkü. Malesef bu araştırmalarım biraz hayalkırıklığı ile sonuçlandı. Karagöl'de beklediğim manzaranın olmadığını öğrendim. Deniz kenarında ise seeing'i elde etmenin zor olduğunun farkına vardım. Dikili'de dürbünle yaptığım gözlemlerimde seeing'in %50 ihtimalle iyi olduğunu görüyorum, bu da büyük bir risk, bu nedenle sizi alıp biraz yükseklere götürmem gerekiyor.

Bozdağ fikrini düşündüm, fakat orası da keşif yapmam için biraz uzak (zaman sorunu olmasa yaparım yapmasına ama zamanımız kısıtlı ve 1-2 hafta içinde oraya gitmem zor olacak) buna ek olarak İstanbul'dan gelenlere de çok uzak kalıyor.

Netice itibariyle iç Ege'de yada kuzey ege'de Kaz dağlarına yakın, belki de Kaz dağlarında düzenlenmek üzere etkinliği düzenleyelim diyorum. Tabi sezonun bitmemesi için bunun Ay'ın müsait olduğu 22-23 ağustos'a denk gelmesi gerekiyor. Arabam olmadığı için keşif yapamıyorum, bu bölgede varsa bana yardımcı olabilecek arkadaşlara sesleniyorum. Nasıl yapalım bu işi?

Not: Etkinliğin adı "Gökbilim DAY 2009 İzmir" olduğu için (yani ciddi olduğu için ve muhtemelen kalabalık olacağı için) buyrun Dikili'ye gelin çayımızı için diyemiyorum, çünkü koşullar burda harika değil (Samanyolu görünüyor, tepe noktasında Deneb ve Sadr arasındaki karanlık bölge seçilebiliyor ama o kadar), gelenlerin hayalkırıklığına uğramasını istemiyorum. Ama burdaki koşulları bilen, çok büyük beklentisi olmayan arkadaşlar varsa tarihten bağımsız olarak Dikili'ye de beklerim elbette gerekirse bir mini organizasyon düzenleriz. Evimiz 10, bahçemiz 30, evin yanındaki arazi de 700 kişiyi kaldıracak kapasitededir. Arabayla 15-20 dakikada gidilebilecek karanlık yerlerde manzara daha da iyi olacaktır tabi söylememe gerek var mı bilmiyorum.

Gökbilim İzmir etkinliğini de (yani bunu) İzmir'de yapalım bari, ama çok karanlık bir gökyüzü beklenmemeli.

Sözün özü, görece karanlık coğrafya isteyenleri bir mini etkinlik için dikiliye, hiç farketmez maksat İzmir olsun diyenleri de İzmir'e çağırmam daha iyi olacak sanırım. Çok karanlık olsun diyenler için de Kaz dağları olabilir ama onda organizatör olarak ne kadar işe yararım söz veremiyorum.
Kaz Dağları harika olur, manzarası da muhteşem.

Ağustos ayında, Ayvalık'ta olacağım, Cunda Adasının kuzeyine gidip bakacağım, durum nedir diye.
Dikili'nin yüksek kesimleri de, kirlilikten az etkileniyordur diye düşünüyorum.

5-6 ağustos gibi yola çıkacağım, umarım hava kapalı olmaz, çünkü yol üstünde İvrindi ve Havran dan geçeceğim için molalarda kafayı pırıl pırıl bir gökyüzüne kaldırmayı planlıyorum.

Düşüncesi bile heyecan verici.
Sarımsaklı çok sessiz ve sakin bir yer ve ışık kirliliği çooook azdır hem orada yapılırsa bazı arkadaşlara konaklama imkanı sağlayabilirim (Anneannemlerin boş bir dairesi var.)
Arkadaşlar,

Etkinliği bir terslik çıkmazsa bu ay, Ay'ın olmadığı bir tarihte düzenleyelim diyorum. Her ne kadar benim için hergün müsait olsa da, çalışanlar için katılımı kolaylaştırmak adına en ideal tarih 21-22-23 Ağustos gibi görünüyor. Ağustos için Ay takvimi:

http://www.fishing-forum.info/moonphase ... t-2009.gif

Araba var ama ehliyetim yok, Tuğrul sağolsun bir terslik olmazsa bir hafta önceden gelecek ve mümkün olduğu kadar çok alan görerek keşif çalışması yapacağız. Keşif için bize katılmak isteyen olursa katılımcı sınırımız yoktur :). Konaklama, yiyecek içecek gibi konuları ben karşılayacağım. Yalnız keşiflere teleskobu da götüreceğimiz için malesef arabada yer yok (teleskobumla 3. bir kişinin arabaya girmesi mümkün olmuyor), arabasıyla gelmek isteyen olursa çok memnun olurum (Eğer İzmir'den bir başkası da kendi arabasıyla keşiflere katılmak isterse, arabasız da gelme imkanınız olabilir tabi).

Keşiflerde çok sayıda yeri dolaşacağımız için belli bir nokta söyleyemiyorum. Yine de gözlem yeri çok büyük ihtimalle İzmir dışından gelecek olanların kolayca varacağı bir yer olacak (yani Urla ve batısı değil). Gelebilecek olanlar lütfen şimdiden buraya yazmaya başlasın, organizasyonu oluşturalım derim. Hatta gelmesi hemen hemen kesin olanlar bana özel mesajla telefon numaralarını iletirse çok iyi olur, belki foruma 3-4 günde bir bakanlara hızlı erişim gerekebilir çünkü.

Muhtemelen ayın 15'inde başlayacak olan keşiflerle ilgili gelişmeleri burada gecikmeden paylaşacağım. O zamana kadar da olası katılımcılardan bilgi toplarsak iyi olur.

Hadi millet, İzmir'e !
gönderen Emre Evren
Merhaba Onur;

İzmir etkinliği için startı vermiş olmanız güzel, eminim çok harika bir gözlem şenliği olacaktır. Yanlız ben etkinliğe katılamayacağı bildirmek istedim, bu ayın 12'sinde en geç birliğime teslim olmam gerekecek, eh ondan sonra zaten malum en az 1 ay internete erişimim dahi olmayabilir.

Ama belli olmaz belki izmir çıkar, gideceğim birlik

selamlar...

Emre
gönderen Semra Senem
Merhaba Onur,

Ben de malesef bu güzel etkinliğe katılamayacağım, 1 hafta sonra işe başlıyacağım ve malesef iznim hafta içinde bir gün olacak. Hem İzmir'i görmeyi çok isterdim hem de bu etkinliğe katılmayı, ne yapalım benim de bir sonraki etkinliğe katılmayı ümit etmekten başka yapacak birşey gelmiyor elimden şu anda :(

Size karanlık, bol yıldızlı bir gece, zevkli bir gözlem tecrübesi diliyorum.

semra
Sevgili Onur,

Etkinliğe katılmayı çok isterdim; ancak Doktora Yeterlilik gibi hayatımı donduran bir sebebim var.

Katılanlara şimdiden harika atmosfer koşulları ve tabii ki iyi eğlenceler diliyorum.
Çok isterim katılmayı ama malesef o tarihlerde Trabzon'da olacağım. Erken dönme imkanımda olmadığı için çok yüksek bir ihtimalle katılamayacağım.
merhabalar...
en çok istediğim gözlem şenliklerinden biri
ama malesef o tarihler arasında oldukça yoğunum...
size karanlık bir gökyüzü diliyorum...
gelişmeleri artık forum üzeri takip ederim...

sevgi ve saygılarımla...
İlk günden bu kadar çok fire vermemiz kötü oldu :?

Şimdi 3 kişi olduk, beklentim 20 civarında kişi (fazlasına da elbet hayır demem, fazla gökbilimci göz çıkarmaz :) ) ama katılımcılar için uygunsa minimum sayı gözetmeden bu etkinliği yapma düşüncesindeyim. Hatta katılamayanlar Eylülde, Ekimde vs uygun olurlarsa gerekirse tekrarlarız da. Bunun için lütfen gelemiyorsanız bile uygun olduğunuz başka tarihler varsa onları da yazın, hesap kitap yapalım.
Hatta katılamayanlar Eylülde, Ekimde vs uygun olurlarsa gerekirse tekrarlarız da. Bunun için lütfen gelemiyorsanız bile uygun olduğunuz başka tarihler varsa onları da yazın, hesap kitap yapalım.
Bayram tatilini Alaçatı'da geçirmeyi düşündüğüm için Eylül ayı benim için uygun olacaktır. Genel olarak tatile çıkarken araç almıyorum; o yüzden teleskopsuz gelme durumum da olabilir. Tabii eğer şu kundak taşıma aygıtını biterebilirsem otobüste taşıma sıkıntısını göze alabilirim, durum değişebilir :)
Benim mağlum sbs tercih vs var.
Ancak Ramazanda Sarımsaklı'da olacağız
Yani ağustos sonu, eylül civarı olursa bir aksilik de çıkmızsa gelirim...
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Işık Hızı ve Zaman

Öncelikle bildiğiniz gibi hiç bir şey,[…]