Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Evet, her şehirde veya komşuları arasında toplanılıp halkı bilgilendirici etkinlikler bile düzenlense başta eğitime katkı sağlayacaktır. En azından büyük şehirlerimiz diyeceğim ama şimdi kızacaksınız...:o

Örneğin doğu illerinde teleskop nedir bilmeyen nesiller yetişiyor!

Teleskopu olan herkes en yakındaki veya bir yakınının okuduğu okulu alıp gözlem etkinliği tertip edebiilir...

Onur Bey'i bu girişiminden dolayı kutluyor ve daha çok mutlu haberler bekliyorum... :wink:
gönderen özge kaya
O zaman ben de güzel bir haber vereyim.ULUASTRO olarak bu dönem Bursa'da güzel etkinlikler yapmayı planlıyoruz.Bize katılmak isteyen,destek vermek isteyen olursa çok seviniriz.Umarım çevremize yararlı güzel işler yapabiliriz...

(İzmir ile pek alakalı olmadı ama yeri gelmişken yazayım dedim) :roll:
İzmir'e gelmeyi isterim ama teleskobu getirmek sorun olur. Uçak çok pahalıya gelir teleskopla. Otobüs ile gelmek biraz yorucu olur ama teleskobu ve yolculuğu daha ucuza getirmiş olurum. Büyük bir etkinlik olursa otobüsle gelebilirim sanırım.
Organizasyon yeteneğim sınırlıdır fakat elimden geleni yapmaya çalışacağım. Şimdilik birkaç alternatifim var. İlgi gelirse kendim burda araştırma yapacağım;

Şehri tanımayanlar için bir ışık kirliliği haritası üzerinde aklıma gelen adayları işaretledim.
Resim

Yer yer analiz:
Karaburun ve Mordoğan:

Avantajları:
* Otobüsle ulaşım mümkün
* Işık kirliliğinden çok az etkilenme
* Yerleşim birimleri olmaları (konaklama yada diğer ihtiyaçları karşılama açısından)
Dezavantajları:
* Şehir merkezine uzak
* Yolları çok kötü (İzmir'e ilk kez geleceklerin son seferi olabilir :) )
* Turistik merkezler olmaları (masraf artabilir)
* Bir tarafı yüksek dağ ile çevrili (kısıtlı gözlem imkanı)

Seferihisar
Avantaj ve dezavantajlar üsttekiyle aynı, tek fark: ışık kirliliği biraz daha fazla fakat dağ engeli pek yok.

Foça ve Yenifoça
Avantajları:
* Otobüsle ulaşım mümkün
* Şehir merkezine fazla uzak değil
* Yerleşim birimi içinde (foça tüm adaylar arasındaki en büyük yerleşim birimi)
Dezavantaj:
* Işık kirliliği diğer adaylar arasında en çok olan bu

Dikili
Avantajları:
* Otobüsle ulaşım mümkün
* Işık kirliliği az
* Yerleşim birimi
* Bizim yazlığımız burda :) (eşittir: konaklama, yeme içme vs herşey bedava)
Dezavantajları:
* Şehre uzak (İzmir'e 1,5 - 2 saat mesafede)
* Bizim yazlık civarında gözlem olacaksa ışık kirliliği, çevredeki karanlığa kıyasla biraz yüksek.

Karagöl (benim önerim)
Avantajları:
* Şehre en yakın yer (gelecek olanların sayısını artırıcı unsur)
* Yakın olmasına rağmen adaylar içinde en karanlık bölge (yamanlar dağının arkasında kalıyor)
* Tatil niyetine de gelinmiş olur (turistik bir bölge, bungalow evleri vs var. Sessiz, huzurlu bir göl çevresi)
* Konaklama imkanları (çadırınız yoksa 20 liraya kiralama imkanı var)
Dezavantajı:
* Yerleşim birimi değil (neye ihtiyaç varsa alıp öyle gitmek gerekir [bence dezavantaj değil gerçi])
* Otobüs yok (en büyük sıkıntı bu olsa gerek, karar verilirse ayarlayabilecek miyim araştırırım)

Not: Otobüsü kişileri değil teleskopları taşımak açısından gerekli görüyorum (çok kişinin gelmesini umduğumdan), yoksa araba bulunur o kolay. Az katılım olursa arabalarla da halledebiliriz.

Haritada işaretlediğim birkaç köy
Avantajı:
* Haritaya bakılırsa, gidilebilecek en karanlık yerler bu bölge
Dezavantajı:
* Otobüsle ulaşım olduğunu hiç sanmıyorum, 1-2 köyden başka şey yok
* Şehre biraz uzak gibi, nasıl gidileceği hakkında fikrim yok
* Gece güvenli olmayabilir

-----------------------------------

Benim görebildiğim aday mekanlar bunlar. Bunlar içinde Karagöl'ü öneriyorum, yıllardır gitmedim ama en son gittiğimde temiz sessiz bir bölgeydi, google earth'e göre hala öyle, elbette karar verilirse önce bir keşif pikniği yapmaya gideceğim :) Detaylı bilgi nette var: http://www.karagol.gen.tr
Merhaba Onur,

Bence Seferihisar çok iyi bir alternatif. Hatırladığım kadarıyla yüksek bir dağı var. Jandarma Taburu'ndan izin alırsak oraya çıkabiliriz. Geceleri çok iyi bir gökyüzü olduğunu hatırlıyorum. Deniz seviyesinde ama Sığacık da iyi olabilir. Işık kirliliği fazla sayılmaz ve kale dışında kaldığımız müddetçe güzel yerler bulabiliriz. Yaz aylarına denk gelirse yüzeriz de. Diğer tatil mekanlarına göre ışık oranı bulunmaz derecede az.

Mahmut teleskop şart mı? Önemli olan etkinliğe katılmak ve paylaşmak. Sırt çantanı ve fotoğraf makineni alırsın. Bir de boynuna bir dürbün astın mı; al sana gökbilim aşığı...:)

Sevgiler, saygılar...
Sanırım şu aşamada tek yapabileceğimiz şey hiçbir şey yapmayıp bu duyuruyu insanların görmesini beklemek. Bi 15-20 gün kadar katılmak isteyenler en azından ben de varım yada katılma ihtimalim var desin. Sonrasında çoğunluğun istediği zaman, konum ve aktivitelere karar veririz.

Ben şahsen sizler İstanbul'dan buralara kadar gelmeyi kabul ettikten sonra her çeşit faaliyete katılırım, teleskoplu, dürbünlü yada başka birşey. Benim için sorun değil.
Biraz araştırırsanız Dikili'ye çok yakın Ayvalık isminde bir ilçe var, Özellikle Sarımsaklı beldesinde yerleşim yok denecek kadar az. Bizim orada yazlığımız var ve yazın orada samanyolu'nun avcı kolunu bie en ince ayrıntısına kadar görebilirsiniz... Hem bu vesile ile ben de katılırım...
Saygılar...
Esasında kimlerin katılıp katılmayacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Ben İzmir etkinliği olduğu için İzmir'den katılmak isteyenlerin daha büyük bir katılımcı potansiyeli oluşturacağını düşünerek İzmir yakınlarını öneriyorum. Öngörüm yanlışsa ve İzmir'den sadece 1-2 katılımcı olacaksa konum önemli değil, şehir dışından gelecek olanlar çoğunluğu oluşturacaksa sizlerin istediği başka bir yere de (Dikili, Ayvalık, hatta isterseniz daha da uzağı) yönlendirebiliriz, önemli olan katılım.

Yine de İzmirlileri ısındırabilmek için ben İzmir yakınlarında olması taraftarıyım. Karagöl bu iş için ideal görünüyor gözüme.

Evet Mehmet bey, Karagöl, bir dağın tepesinde ufak bir göl. Daha yüksek bir dağ olan Yamanlar dağının arkasında kalıyor böylece şehir ışıklarından da yalıtılmış bir ortam. Yerleşim birimi çevresinde olmadığı için ışık kaynağı olacak bir şey de yok çevrede. Eğer Karagöl çevresinde park ışıkları gibi birşey varsa da bir etkinlik için söndürülebileceğini düşünüyorum. Henüz alan hakkında pek bilgim yok, ben oraya gideli en az 8-10 yıl oldu, o zaman da gözlem kafamda pek olmadığı için ortam ne kadar müsait bilmiyorum, araştırabilirim.

Şimdilik, orayı gözlemci gözüyle görmeden şöyle bir düşününce adeta gözlem için yaratılmış gibi duruyor kafamda. Çok uzak olmayan, yine de karanlık olan, kamp olanaklarına sahip yiyecek içecek imkanlarına sahip sessiz bir yer. Tabi bir gidip öğrenmem lazım şu anki konumunu.
Karagöl'ü havadan çok seyrettim. İnşallah bir gün karadan da görebilirim diyordum hep içimden. İnşallah bu etkinlik sayesinde, 30 yıllık isteğim gerçekleşecektir :P

İzmir'in şavkı Akhisar'dan bile görülüyordu. Üstelik 30 yıl önce... İzmir'in hemen yanı sayılabilecek Yamanlar / Karagölde çok temiz bir gökyüzü olmayabilir.
Işık kirliliğinden ben de pek emin olamıyorum Karagöl'de, fakat Google Earth'den ışık kirliliği haritasına bakınca durumun alternatifler karşısında daha iyi olduğunu görüyorum. İshak bey'in evinden daha iyi bir durum var gibi duruyor şehirden yaklaşık 20 km uzakta olmasına rağmen, Google Earth'e göre.

Bu nedenle fırsat bulunca gitmeyi düşünüyorum durum nedir görmek için. Karagöl yolu düşünüldüğü zaman bizim evimiz, tam bu yolun "şehrin girişi" denilecek yerinde kaldığı için biraz şanslıyım (İstanbullular için çeviri: İstanbul'dan Çerkezköy'e giden birinin Silivri'de oturması gibi).

Karagöl'ün konumu için birkaç resim:

Çizginin alt ucu hem şehre giriş noktası hem bizim evin bulunduğu bölge.

Resim

Bu da göl bölgesi. Büyüklüğünü oranlayabilmek için ölçek koydum, ufak bir göl.

Resim
Özgür bey merhaba,

Ayvalık bölgesi ışık kirliliği yaşayan bir yer diye biliyordum, Sarımsaklı'yı duymadığım için ilk mesajınızın ardından baktım fakat Ayvalık genelinden çok büyük bir fark görünmüyor ışık kirliliği açısından.

Resim

Tabi büyük bir fark daha var. Karagöl 15 km mesafedeyken Sarımsaklı 95 km ötede. Sarımsaklı, İzmir dışından gelenlerin sayısı daha fazla olursa ve orayı arzu edenler fazla çıkarsa düşünülebilecek bir yer. Eğer İzmirli sayısı fazla olursa öncelik İzmir çevresi olarak belirlenmeli diye düşünüyorum. Karagöl'ün üzerinde çok durduğuma da bakmayın, foça, seferihisar yada başka bir konum da olabilir elbette İzmir çevresi derken.
En son Onur Atılgan tarafından 02 Şub 2009, 00:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Çok güzel. Etkinlik sayılarımız artmalı. 2009 etkinlikleri olarak bir sürü şey yapmalıyız. Konuşmalara bakarsak umutluyum.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]