Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Selçuk TOPAL
iletiniz ben mesaj yazarken gelmiş. size de resimlerle yaptığınız kısa ve öz anlatım için teşekkürler Mehmet bey...
gönderen Ömer Ekim Genel
gelmek isterdim ama uygun düşmedi ne yapalım.bir dahaki sefere :D .Bende raporu heyecanla bekleyenlerdenim :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahir ÖZDİLEK
Valla işte ben de müsait olamadım ama inşaallah bir sonrakinde ve sonrakileride olmaya çalışacağım. Sevgiler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Vaktinizi iyi bir şey için geçirmişsiniz; bu yüzden sizi kutlarım. Size yakın olsam da fuarda sizin kadar faydalı vakit geçiremedim! Çünkü bu yıl ki CEBiT fuarı önceki yıllara göre en kötüsüydü. Gezme niyetiyle gelen hep gereksiz kişiler ile doluydu. Katılan şarkıcılar, sporcular da gereksizdi. Amaç hep 'show', bu yıl fuar tam bir balon! Ama gazetelerde ve televizyonlarda aksini görürseniz şaşırmayın. Balon dedim ya...:)

Dip Not: Buna rağmen fuarın iş dünyası salonları faydalı amaçlara hizmet etmiş olduğunu düşünüyorıum. Tıpkı Kültür Üniversitesi'nde toplanan gençlik gibi.

Yolunu açık olsun...
gönderen Suat ÖZYÖNÜM
Forumu izleyen ve burada doğru bilgiler bulan bir izleyici olarak aranızda olmayı arzu ediyordum...belki bir dahaki sefere...Bir izleyici olarak toplantıda aldığınız kararları merakla bekliyorum...Umarım forumun internette sayısı parmakla gösterilecek kadar az olan niteliği bozulmaz , ışık saçmaya ve kendini geliştirmeye devam eder.
Sevgi ve Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba,

Cuma-Ctesi-Pazar doktor-hastane dolaştık. Normal doğum tarihi 11 Kasım ve bebek 2 hafta geriden geliyor olmasına karşın neredeyse 1-2 gün içerisinde doğum yapılması gerekecekti. Fakat çok şükür bugünkü son kontrollerde bir miktar daha süremiz olduğunu örendik ve içimize su serpilmiş oldu. Ufaklık henüz sadece 2.3Kg.

Toplantı notlarınızı, raporlarınızı ve alınan kararları en kısa zamanda bekliyoruz. İnşallah bir sonraki toplantıda görüşebiliriz. Fakat benim için önümüzdeki aylar gözlem-toplantı biraz zor gözüküyor :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Gülhancığım, Allah hayırlı bir evlat nasip etsin...

Bizi boşverin, hayırlısıyla sizin şu ufaklığı dünyaya getirin de...:wink:

İsmini ne koyacasınız? Sakın göklü bir şey olmasın...:)

Sevgiler, saygılar...
En son Salih Dinçer tarafından 08 Şub 2009, 13:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen basak demirel
her ne kadar forumda yeterince sesimizi duyuramasakta aldığınız kararları duymaktan hoşnut oluruz.(ve bilinki sizleri henüz takip ediyoruz :) ) ben her fırsatta bir araya gelmek gerektiği kanısındayım. balaban köy ilk deneyimimdi. hem gökbilimi adına hemde bir araya gelmek adına. ve çok güzeldi. hepinizle tanışmak ve beraber güzel adımlar atmak arzumuz. bu açıdan bakınca ilk toplantımız hayırlı olsun. nice etkinlikle devamı gelsin.
ayrıca gülhan bey; ufaklık sizi çok yormadan aranıza katılır inşaAllah. 2-3 sene içinde oda gökbilim şenliklerinde aramıza katılır. ne mutlu size.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
11.Ekim.2008 günü yapılan 1. Gökbilim Genel Toplantısında, 2008 yılı bitmeden, bir gözlem partisinin daha yapılması kararı alındı. Görüş ve önerilerinizi http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... highlight= başlığında yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen can karaot
toplantıda alınan kararlar hakkında neden bilgi verilmıyor ?bır cok kişi sonuç bekliyor
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Kusura bakmayın buraya aktarmak biraz uzun sürdü. Sorun benden kaynaklanıyor.

Toplantı Adı: Gökbilim 1. Genel Toplantı

Toplantı Tarihi ve Saati: 11 Ekim 2008 Cumartesi, 14:00 – 18:00

Toplantı Yeri: İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ)

Katılımcı Listesi:

1. Çağrı Erdoğdu
2. Çağdaş Çalış
3. Cüneyt Şanlı
4. Yiğit Kaçar
5. Mehmet Koyuncu
6. Ali Koyuncu
7. Engin Yazıcı
8. Selçuk Topal
9. Ercan Dolu
10. Aysun Ülger

Gündem Maddeleri:

1. Gökbilim Organizasyonumuz
2. Forum Yönetimi
3. Forum Denetimi
4. Forum Üyelik Koşulları
5. Forum Kuralları
6. Forumun Teknik Alt Yapısı
7. Forum İçeriği
8. Tanıtım-Reklam
9. Gözlem Partileri
10. Dergi
11. Forum Dışı Bir Anasayfa Gerekliliği
12. Toplantılar

1. Gökbilim Organizasyonumuz/Kulübümüz

• Organizasyonun yukardan aşağı veya aşağıdan yukarı sistemli bir şekilde sorunsuz yürümesi gerektiği konuşuldu.

• Başkan, yönetim kurulu, denetim kurulu gibi sınıflandırmaların olmaması gerektiğine, yine eskisi gibi kişilerin arasında sınıfsal bir fark olmamasına ve yeni görev alımlarına daima açık olmasına karar verildi. Genel olarak organizasyonu yürütmek için bir başkan sınıflandırmasından çok organizasyonu yürütmek için Çağrı Erdoğdu ve Çağdaş Çalış’ın gerekliliğine değinildi.

• Gökbilim kulübümüz bünyesindeki çalışmalarımızın (Gözlem Partileri, Dergi, Uydu İzleme Sayfası vs.) kendi ekipleri ve o projenin başında sorumlu yürütücüsü olması konuşuldu.

• Katı bir görevlendirmeye gitmeden görev almaların doğal halde gelişmesi gerektiği konuşuldu. Belirli faaliyetleri yürüten kişilerin. (-Mehmet Koyuncu’nun İshak Benbanaste ile gönüllü olarak gözlem partilerini organize etmesi gibi. -Yiğit Kaçar’ın Uydu İzleme uygulamasında görev almayı kendiliğinden istemesi gibi).

• Kendi içimizde gelişen ve yeni üyelerle oluşmaya devam edecek olan kulübümüzün resmi kimlik kazanmasının gerekli olup olmadığı ve gerek duyulduğu takdirde ilerde bu resmi kimliğin dernekleşme süreci içine girilerek yapılabileceği konuşuldu. Şu an için dernekleşmenin gerekmediği ancak gerektiği zamanı hissettiğimizde tekrar konuşarak bu sürecin başlatılabileceği karar alındı.

• Toplantıda; forumda ve dolayısı ile bu organizasyonun yürümesinde emeği geçen bir sürü kişinin ismi geçti ve kendileri minnettarlıkla anıldı.

2. Forum Yönetimi

• Forum yönetiminin başında Çağrı Erdoğdu’nun devam etmesi karar alındı. Yardımcı olarak yine Özgür Can Öney devam edecek. Çağdaş Çalış kendi isteği ile bir süre bu konuda devam etmeme kararı aldı. Forum yönetimi ve denetleme kadrosunun genişlemesi gerektiğine karar verildi.

3. Forum Denetimi

• Forum sayfasındaki başlıkların denetimi aşağıdaki şekilde paylaşılmıştır:
(Yine bunlara veya Geriye kalan başlıklara forum içinden başka gönüllülerin istekleriyle ekleme yapılacaktır.)

Yiğit Kaçar – “Uzay Çalışmaları/Uzay Teknolojileri/Dünya Dışı Yaşam”, “Uydu İzleme”, “Günün Gökbilim Görüntüsü (GGG)”

Selçuk Topal – “Astrofizik/Kuantum Fiziği/Evrenbilim”, “Güneş Sistemi/ Yıldızlar/ Gökadalar”

Mehmet Koyuncu – “Etkinlikler/Duyurular”

Aysun Ülger – “Gökbilim Çocuk/Genç”, “Yeni Başlayanlar İçin/Gökbilim Hakkındaki Sorularınız”, Öğrenciler ve Öğretmenler İçin/Kaynaklar”, “Güncel Haberler/Keşifler”

(Cüneyt Şanlı ve Ercan Dolu’nun görevlendirmeleri kendilerine tekrar sorulacak not alınmamış.)

3.1. Denetimin İçeriği

1. Konu, denetlediğimiz başlığa uymuyorsa uygun kategoriye taşınması.
2. Aynı içerikli iki başlık varsa bunların birleştirilmesi.
3. Başlık içeriği yansıtmıyorsa ona göre sadece başlığın düzenlenmesi.
4. Forumla alakasız, gereksiz, bilimsellikten tamamen uzak, din veya inanç sistemi içerikli, siyasi vb. mesajların silinmesi. (Ara mesaj ise sadece mesajın silinmesi, başlığın taşınması gerekiyorsa başlığın Uzay Çöplüğüne taşınması.)
5. Başlıklardaki imla hatalarının düzeltilmesi.

4. Üyelik Koşulları

• Üyelikte onay sistemi yerine yine kayıtta zorlaştırıcı bir neden olmaması gerektiği ancak denetimin sıkı olması gerektiğine karar verildi.

5. Forum Kuralları

• Forumda yazılı olan üç kural dışında dikkat edilmesi gereken bazı maddeler olduğu ve bunların zaman zaman forum başlığı altında dile getirilmiş olduğu ve dile getirileceği konuşuldu (Türçe’nin düzgün kullanımı, kopyala-yapıştır yazılar vb.)

6. Forumun Teknik Alt Yapısı

• Gerekirse ilerde kendi serverımızın kurulabileceği konuşuldu. Şimdiye kadar Çağrı Erdoğdu’nun üstlendiğine ve yine aynı şekilde devam edileceğine karar verildi.

7. Forum İçeriği

• Önemli gökbilim olaylarının forumda daha dikkat çekici bir şekilde duyurulması gerektiği ayrıca bu olayların tarihi önceden belirlenerek ve konu hakkında bilgilendirme yazısı hazırlanarak basına duyurulması gerektiği konuşuldu. Şimdilik Selçuk Topal üstlendi.

• Bilimsel içeriğin artması ve ciddiyetin korunması adına gökbilimcilerin görüşlerinin dikkat çekici olmasını sağlamak düşünüldü. Bilgi kirliliği yaratan içeriğin temizlenmesine ve yüzeysel başlıkların azaltılmasına karar verildi.

• Forumun amaçları hakkında yazı yazılması gerektiğine karar verildi.

8. Tanıtım-Reklam

• Gerekli basın organı ve ilgili kurumlara iletmek amacıyla daha önce düzenlenen gözlem partileriyle ilgili gözlem anıları/yazıları ve gerekli fotoğraflar (teleskopla çekilen fotoğraflar dahil) toplanarak gözlem raporları oluşturulmasına karar verildi ve bu görevi Selçuk Topal üstlendi. Kişiler tespit edilip iletişime geçilerek bu veriler toplanıp Gözlem Partileri sitesinde, dergide yayınlanacak. Basına, mail listelerine, ilgili yerlere duyurulacak.

• Gokbilim.com’un reklamının yapıldığı basında yer alan haberler/yazıların bir araya getirilmesi, toplanması gerektiğine karar verildi.

• Düzenlenecek etkinliklerin ilgili yerlere duyurulması işini Selçuk Topal üstlendi. Etkinlikleri basına duyurma konusunda direk olarak AA ile iletişime geçilerek haberin bir çok yere ulaşması sağlanabileceği düşünüldü.

9. Gözlem Partileri

• 2009’da yapılacak daha büyük çaplı gözlem partisine hazırlık mahiyetinde 2008 yılı içersinde (Kabaca Aralık ayı olarak dendi) bir gözlem partisi daha düzenlenmesinin gerekliliği konuşuldu.

• T-shirt ve flama hazırlanması gerektiği konuşuldu ancak tam olarak bir karara bağlanmadı. Forumdan devam edilebilir olduğu söylendi.

• Daha önceki gözlem partilerine katılmış olanların illere göre listesinin hazırlanmasına karar verildi ve böylelikle aynı şehirde bulunanların kendi aralarında iletişim kurarak daha kolay katılım sağlamanın yollarını bulabilecekleri düşünüldü.

• Mehmet Koyuncu, Avrupa yakası ve Anadolu yakasında oturanların çabuk buluşabileceği bir yerimizin olması gerektiğini söyledi. Küçük buluşmalar yapmak istenildiğinde hemen ulaşabilmeliyiz dedi.

10. Dergi

• Ekim ayının çıkamaması ve derginin bitmek üzere olduğu konuşuldu. Kimse bitmesine razı olmadı ancak yürümesi için çözümler arandı. Dergi bünyesinde bazı aksaklıklar çıksa da derginin gidebildiği yere kadar çıkmaya devam etmesi gerektiğine karar verildi. Bu süre içerisinde derginin çıkması için Çağdaş Çalış devam edecek.

• Dergi için yazı gelmedikçe veya az oldukça forum içerisinden uygun yazıların seçilmesi ve dergiye eklenmesi gerektiğine karar verildi (Emre Evren’in yazıları gibi). Bu uygulamayı Yiğit Kaçar üstlendi. Yiğit Kaçar gerekli verileri Çağdaş Çalış'a iletecek.

• Yiğit Kaçar, Derginin en azından bir senesinin doldurulması gerektiğini söyleyerek 15 Ekim’de Ekim sayısının çıkması için elinden geleceğini yapacağını söyledi.
• Dergi yazısı olarak amatör çalışmalardan da örnek koyulabileceği düşünüldü.

11. Forum Dışı Bir Anasayfa(blog tarzı) Gerekliliği

• Haber, makale, amatörlerin yaptığı çalışmaların, gözlem günlüklerinin ayrı bir blog sayfasında yayımlanabileceği konuşuldu. Yazıların daha esnek, rahat ve istenildiği zaman yazılabileceği bir ortam olmasına karar verildi. Anasayfa olarak görülmesi istendi.

12. Toplantılar

• Dursun Koçer hocamız, toplantı yeri olarak İstanbul Kültür Üniversitesi’ni her zaman kullanabileceğimizi belirtti. Bir sonraki toplantı tarihi ve yeri konuşulmadı ancak 2 ayda bir veya 3 ayda bir yapılması düşünüldü. Forumdan kararlaştırılacak. İkinci toplantının katılımının daha yüksek olmasının sağlanması konuşuldu.

Toplantı raporu: Aysun Ülger (Ek olarak Engin Yazıcı ve Yiğit Kaçar da not aldı.)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
İçeriği tartışmalı konu başlıklarında, başlığın başında yada sonuda görülecek şekilde, kabul gören reorik değerlendirme, uzman görüşü yada yorumu ve başlığın özeti sayılacak bir mesajın yer alması önerildi ve konuşuldu.
gönderen ömer cem kıroğlu
selamlar ilk toplantı yapılmış yeni üye olduk buraya,o toplantıya yetişemedim yakın zamanda yeni bir toplantı yapılacakmı?
Selamlar..

Forumdan uzak kalarak kaçırmaya devam ettiğim bir büyük gelişme daha :x
Katılan herkeze bu önemli ortamın her zamankinden daha sağlam yürümesini ve teşvik edilmesini sağladıkları ve mesailerinden feda ederek gösterdikleri kişisel emek için teşekkür ediyorum. Görüldüğü gibi, burası basit bir forum değil, daha da ötesi kardeşlik ve bilimsel merakın insanları yıldızlar ve bulutsularla süslü koca bir gökyüzü altında topladığı önemli bir çatı.
Tanışalı 2 yıldan fazla oluyor ama her uğradığımda yeni birşeyler öğrenmekden zevk aldığım ve sayesinde hayal edemeyecğim dostluklar kazandığım bir ortam burası. Ayrı kalsakda ülkümüz hep aynı; bilinmeyeni sorgulamak, bilmek, öğrenmek ve paylaşmak.

İnşallah ileride başka toplantılara ve daha önemlisi gök-partilerine katılabilirim.

görüşmek üzere ve teşekkürler..

Emre
merhaba arkadaşlar;
uzun zamandır forum takip edemediğime çok üzüldüm , yaptığınız ilk toplantıyı kaçırdığımı görünce ve raporu okuduğumda çok sevindim; gayet verimli ve güzel bir toplantı olmuş bunun için emeği geçen herkese teşekkürler...Rapordaki maddelere baktığımda özellikle aynı şehirde olan arkadaşlrın iletişim ağını güçlendirmek için yapacağınız çalışmalar çok yerinde olmuş ve bir an önce bu iletişim ağnın kurulması için bende yardım etmek istiyorum..En azından ankadayım ve ankaradaki iletişimi güçlendirmek için elimden geleni yapmaya çalışmak istiyorum ayrıca o madde de gözlem şenliğine katılanlar diye ifade edilmiş bence sadece onlar olmamalı bu konuda istekli olan ya da katılmak isteyip katılamayan arkadaişlarıda bu iletişim ağına dahil etmeliyiz..
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8