Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Tübitak gözlem şenliği yaklaştıkça herkes organizasyonun saçmalığı konusunda söylenmeye, kura çıkacak mı çıkmayacak mı diye düşünmeye başladı. Gayet geniş bir kitleye sahip olan gökbilim.com neden her sene ışık kirliliğinden uzak teleskop-gözlem etkinlikleri yapamıyor? Yurtdışında bu tip etkinlikler neredeyse her ay yapılıyor ama biz saçma sapan insanların gittiği tübitak etkinliğine mecbur kalıyoruz. Bilgi paylaşımı yapabileceğimiz, tanışabileceğimiz, gözlem yapıp ve fotoğraf çekebileceğimiz bir etkinlik yapmak bu kadar zor mu? Bir dağbaşı ve jeneratöre bakmıyor mu?
Merhabalar,

Forumun başlangıç zamanlarını da görmüş biri olarak şunu söyleyebilirim ki forum artık sadece vücut olarak var, ruhu kalmadı. Kimse buraları kullanmıyor. Eskiden her gün gelen mesajları takip etmekte zorlanırdık, şimdi haftada bir mesaj geliyor neredeyse. Önceden büyük etkinlikler olurdu, herkes toplanır bir yerlere gidilirdi. Tişörtler bastırılırdı, eski paylaşımlarda vardır hala. Şimdilerde bunlar pek kalmadı. Çoğunluk Facebook, Whatsapp gibi ortamlara kaydı ve ne yazık ki böyle izole bir ortamın, yeni kişileri çekmesi mümkün değil. Etkinlikler kendi arasındaki küçük gruplar halinde yapılıyor. Ben de herkese açık büyük etkinlikler yapılması taraftarıyım, ama sanıyorum artık pek kimse uğraşmak istemiyor. Yine de TÜBİTAK'a alternatif bazı yerlerde bu tür şenlikler oluyor. Kozmik Anafor'u, BilimFili'ni, Rasyonalist'i takip ederseniz böyle etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Karanlık, ince atmosferli, elektrikli gözlem etkinliklerinin bu ortam için can atan insanlar için değil de en az 5 çocuklu aileler, dünyanın düz olduğunu iddia eden araştırmacı cahiller için organize ediliyor olması canımı sıktı. Kozmik anafor seviyesi korkunç düşük kadın düşmanı bir platform, kısa bir süre takip edip hemen bıraktım. Bilimfili ve Rasyonalist'i bilmiyordum, takip edeceğim;) Umarım bizim de batıda olduğu gibi dillere destan gözlem etkinliklerimiz olur gelecekte.
selin223 yazdı:Umarım bizim de batıda olduğu gibi dillere destan gözlem etkinliklerimiz olur gelecekte.
Yabancıların en heves etiğim şeyidir bu aktif gözlem etkinlikleri.

Nerde o eski etkinlik günleri, Tırnova'lar falan. Forumun eski ateşi kalmadı. Forumu facebook grubuna bile taşıyamadık. Hepimiz buralardayız ama sessizce öyle geçip gidiyoruz. Arada girip bakıyorum yeni paylaşım var mı diye ama sayfalar bana ben sayfalara bakıyorum.
Kendi adıma, daha aktif olmak için çabalamalıyım, belki öyle bir şekilde canlanırız.

Bu arada forumda bahsi geçmemiş, ama Ethem hocanın içinde yer aldığı bir etkinlik olacak, Isparta Yenişarbademli'de., 13-14-15 Temmuz'da. Facebook üzerinden Ethem Derman'ı takip edebilirsiniz.