Ülkemizdeki Amatör Gözlemevleri, Amatör Gökbilim Toplulukları.
gönderen Emre Evren
Merhaba 8 mart için gözlem raporunu siteye
http://www.globe.gov/globeatnight/report.html
linki ile gönderdim, bu akşam hava yoğun bulutlu olduğu için göndermeye gerek duymadım..
raporlama aslında oldukça kolay bir iş
örnek olarak kendi raporumu göstermek istiyorum;
Resim
Yukarıdaki
  • Date: kısmına gözlem tarihi
    observation Time: gözlem saati,
    Country : Türkiye
girdikten sonra
http://www.yorumcu.com/ar/atlas.asp sitesine bulunduğunuz şehrin adını girerek koordinatlarını bulabilirsiniz

Latitude : enlem (sitenin verdiği ilk değer) North
Longitude : Boylam (ikinci değer) East Seçili olarak girdikten sonra, comments kısmını boş bırakmakta serbestsiniz.
Bu aşamadan sonra Orion'a baktığınızda gördüğünüz yıldız miktarı hangi resim ile eşleşiyorsa altını işaretleyin, eğer hava bulutlu ise ilk resim işaretli. (ben tembellik edip raporlamama hakkımı kullandım :lol: )
Resim
resimlerin altındaki seçenekte ise havanın bulutluluğunu
  • * Açık
    * 1/4 bulutlu
    * 1/2 bulutlu
    * ve bulutlar gökyüzünün yarısından fazlasını kaplıyor
olarak işaretleyip, tercihen alttaki ışık kirliliği, ve seeing(görüş, havanın sisliliği) kısmınada bir iki şey yazarsanız sizde onbinlerce katılımcının arasında yerinizi alabilirsiniz.
Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Merhabalar,

Ben de Ankara içinde iki yerden bu raporu verdiğim için aynı sitede önerilen http://www.infosports.com/m/map.htm sitesinden hybrid seçeneğini tıklayıp bu iki yerin tam konumunu buldum. Bayağı küsüratlı bir değer çıktı doğal olarak. Bu yüzden ben de dakika saniye cinsinden vermedim bilgiyi.

Emre'nin verdiği siteden elde ettiğim sonuçla bu siteden bulduğum merkez konumun derecesi tutmadı acaba bu çok önemli midir?
gönderen Emre Evren
Merhaba
İlginiz için çok teşekkür ediyorum,
umarım daha çok kişi katılır ve ışık kirliliği gibi önemli bir soruna dünyanın ve özellikle Türkiyenin ilgisini çekebiliriz..
Resim
bu arada haritada gördüğünüz gibi bu işi yıldız sayısına göre şehirlerin yarıştığı ülke çapında bir yarışma haline getirelim diyorum. Harita üzerinde gördüğünüz yıldızlar başvurusu kabul edilen raporları gösteriyor. ve şuan rapor durumu Türkiye için
  • ŞEHİR - - - - - - GÖZLEM SAYISI
    1. Kocaeli - - - - - - - - - - 8
    2. Ankara - - - - - - - - - - 4
    3. Sakarya - - - - - - - - - 3
    4. İstanbul - - - - - - - - - 2
    5. Trabzon - - - - - - - - - - 1
    6. İzmir - - - - - - - - - - - 1
    7. Antalya - - - - - - - - - - 1
    8. Balıkesir(edremit) - - - 1
    9. Muğla(Bodrum) - - - - - 1
    10.Bilecik - - - - - - - - - - - 1
(son güncelleme 23.03.2007)
Aysun Ülger yazdı:Emre'nin verdiği siteden elde ettiğim sonuçla bu siteden bulduğum merkez konumun derecesi tutmadı acaba bu çok önemli midir?
Konumlar (benim kişisel fikrime göre) önemli olmalı diye düşünüyorum, çünki bu sayede şehir merkezlerindeki ve kırsallardaki ışık kirliliği farkı bariz biçimde belirli olacak, eğer bulunduğunuz yerin konumunu teyit ettirmek isterseniz aşağıdaki sitelere bi göz atabilirsiniz..

http://www.tageo.com/index.htm

yada ; http://earth-info.nga.mil/gns/html/namefiles.htm kısmından seçip kontrol edebilirsiniz.

Haydi Tüm Türkiye global ışık kirliliği kampanyasına destek olalım ve siteyi rapor bombardımanına tutalım..
Herkeze iyi gözlemler diliyorum, geceniz açık olsun
Saygılarımla..
En son Emre Evren tarafından 23 May 2007, 16:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 18 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
İşte ben de merkezde ve evimin olduğu yerdeki ışık kirliliği farklı olacağı için yorumcu.com sitesinde verilen atlastaki gibi tek değer verirsek sonuç yanlış olur diye düşünmüştüm. O zaman biz o siteyi dikkate almayalım :)

Yarışma fikri güzel, bugün hava kapalı, o zaman havanın açık olduğu bir akşam abimi de alıp (e araba lazım :wink: ) Ankara'da gezinip notlar alayım :) Ya Antalya'ya da mı gitsem ne :P

Gözlem sonuçlarını görebileceğimizi bilmiyordum ayrıca. Bir ara İstanbul civarında çok yıldız göründü sonra kayboldular anlamadım. O civarda gözlem olmaması imkansız olsa gerek :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Eren Gül
Ben de İstanbul-Kilyos'tan bir gözlem yaptım,enlem-boylamı belirlerken yakın bir yerleşim yerinin(Gümüşdere) koordinatlarını kullandım.Hava açıktı.Işık kirliliği pek yoktu.Bu yüzden Chart 4 en uygunuydu.Artık Globe At Night sitesinde İstanbul-Kilyos'tan da bir gözlem mevcut.....
gönderen Emre Evren
Merhaba;
Globe gözlem kampanyasına destek veren ve katılan herkeze teşekkür etmek istiyorum,
Siteye dünya çapında katılım sayısı yaklaşık 8200 sınırını aştı bile.
Ülkemizde ise toplam gözlem sayısı 23 civarında fakat Gaziantep, Kırıkkale ve Kırşehir den arkadaşlar ile irtibata geçtim ve raporlarını eklemişler yani sayı 25 oldu diyebiliriz. :D
Aslında nüfusu bir çok avrupa ülkesinden kat kat fazla olan ülkemizde daha fazla katılım olabilirdi(tabiki burda sorumluluk yinede bizlerde, ne kadar çok insanı bilinçlendirebilirsek gökyüzüne daha çok ilgiyi toplayabiliriz ve yitip giden gökyüzümüze daha etkin sahip çıkabiliriz). Fakat yinede 31 Mart'a kadar rapor gönderebilmek için 3 günün daha olduğunu belirtmem gerekir.
Bu arada şunuda eklemeden geçemeyeceğim aşağıdaki haritaya bakarsanız(28 Mart 2007 tarihli)
Resim
raporlama konusunda komşularımıza bi hayli fark attığımızı göstermek istiyorum(Yunanistan (8 gözlem), Bulgaristan, İran Gürcüstan ve diğerlerinin bir tane bile gözlemi yok) , hatta Avrupanın bilimsel alanda gelişmiş ülkelerinden İtalya( 10 gözlem), Portekiz 1 gözlem), İsveç (7) Danimarka(3)... gibi ülkeleri bile geride bıraktık. Bu tabiiki hepimizin toplam çabasının ve duyarlılığımızın bir sonucu...
Bunu niye belirtmek istedim açıklayayım, aslında direkt olmasada dolaylı yoldan bu haritanın ülkelerdeki gökbilime(amatör veya profesyonel) insanların ilgisinide göstermesi açısından dikkate alınabilir ciddi bir çalışma sayılır. Ve şuanki sonuçları ile Ülkemizdeki potansiyel için umut verici ve gelecek açısından beni heyecanlandıran bir tablo gözüküyor..
Geride bıraktığımız ülkeler bir yana sırada İngiltere,İspanya, Fransa ve Almanya gibi hem nüfusu bize yakın hemde epey fazla gözlem göndermiş ülkeler var.
Haydi Türkiye neden Avrupanın gökbilime ve ışık kirliliğine en çok duyarlılık gösteren ülkesi Türkiye olmasın!!!!
Önümüzde 3 günümüz var. hiç olmazsa ilk beşte yer alabiliriz.
Geceniz açık, yıldızlarınız bol olsun...
Saygılarımla..
En son Emre Evren tarafından 15 Haz 2007, 17:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
elimden geldiğince ışık kirliliği konulu fotoğraf çekmeye çalışıcam..

böle bi katkıda bulunabilirim kabulse :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Merhaba,

Bu sene için yapılan Globe At Night Projesi'nin sonuçları açıklandı. Aşağıdaki linkten tüm gözlem rapor ve analiz dosyalarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca aynı sayfada geçen senenin sonuçları da mevcut.

http://www.globe.gov/GaN/analyze.html
gönderen Emre Evren
Merhaba

Link için çok teşekkürler,
Ayrıca üşenmeyip gözlemleri ile kampanyaya destek veren herkezi gönülden tebrik etmek istiyorum. Hem ışık kirliliği ile mücadele adına önemli bir katkı yapmış olduk, hem de Ülkemizi sessiz sedasız ama gayet etkili bir biçimde çok güzel temsil etmiş olduk.

Resim

Bir daha ki globe kampanyasında hep birlikte Türkiye 'yi zirveye çıkarmak üzere...

Saygılarımla..
gönderen fatih akalın
Bende ankaradan desteğe varım...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Globe at Night projesine katılamamış olmak üzücü. Artk seneye ama yapabileceğimiz başka şeyler daha var. Örneğin o gün gelmeden evvel basın bilgilendirilebilir. Özellikle önceki yılın raporu Yunanlılar'a karşı üstünlüğümüz ön plana çıkarılarak haber yapılması istenebilir. Peki ya diğer projeler...

Işık kirliliği hakkında bir site açılmış. Acaba adresimi değişti? Çünkü bende 404 hatası verdi. Ayrıca çekilen resimler ve çevirilere başka nasıl ulaşabiliriz? Gerçi çekilen resimlerin bu konuda nasıl bir faydası olduğunu anlamış değilim! Bilgilendirirseniz sevinirim.

Bence bu konuda atif bir şeyler yapmalıyız. Yani gökyüzünü kirletenler ile bir şekilde iletişim kurmalıyız. Mesela maddi kayıp ön plana çıkarılarak alternatif yöntemler resimler ile anlatılarak fikirlerini değiştirilmesini sağlayabiliriz. Yoksa elektrikği boşa heba ettikleri ve gökyüzünü kirlettikleri için firmaları bir sitede teşhirmi etsek? Sanki güzellikle ikna etmek daha iyi bir fikir gibi geliyor bana. Yoksa bende evimin yakınındaki o projektörü sabote etmesini de bilirim...:)
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Salih Dinçer yazdı:Globe at Night projesine katılamamış olmak üzücü. Artk seneye ama yapabileceğimiz başka şeyler daha var. Örneğin o gün gelmeden evvel basın bilgilendirilebilir. Özellikle önceki yılın raporu Yunanlılar'a karşı üstünlüğümüz ön plana çıkarılarak haber yapılması istenebilir. Peki ya diğer projeler...

Işık kirliliği hakkında bir site açılmış. Acaba adresimi değişti? Çünkü bende 404 hatası verdi. Ayrıca çekilen resimler ve çevirilere başka nasıl ulaşabiliriz? Gerçi çekilen resimlerin bu konuda nasıl bir faydası olduğunu anlamış değilim! Bilgilendirirseniz sevinirim.

Bence bu konuda atif bir şeyler yapmalıyız. Yani gökyüzünü kirletenler ile bir şekilde iletişim kurmalıyız. Mesela maddi kayıp ön plana çıkarılarak alternatif yöntemler resimler ile anlatılarak fikirlerini değiştirilmesini sağlayabiliriz. Yoksa elektrikği boşa heba ettikleri ve gökyüzünü kirlettikleri için firmaları bir sitede teşhirmi etsek? Sanki güzellikle ikna etmek daha iyi bir fikir gibi geliyor bana. Yoksa bende evimin yakınındaki o projektörü sabote etmesini de bilirim...:)
O siteyi bir kampanya mantığı ile yapmıştım ama sonradan Tug sitesinin bir parçası gibi yapmamın daha doğru olacağını söyledi hocalarım. Ama bir türlü vakit bulup da düzenleyemedim sonra. Ama bu konuya bir bakayım. Tug'daki çok eski kaldı. Düzeltmem gerek.

Resim çekmemizin amacı elimizde örnek resim olsun siteye koyalım diyeydi. Epey de çekildi aslında fazlasıyla. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim. Onlar değerlendirilecek yine sitede.

Bu konuda bizim bir şey yapmamız pek mümkün olamıyor. İş bizim işimiz değil. Bu konuda bir kanun çıkarılması gerekli. O yüzden elimizden ne geliyorsa onu yapmaya çalışmakla yetiniyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bir kaç gecedir karşılaştığım bir kirliliği paylaşmak istiyorum. Eğlence amaçlı hareket eden projektörlerden sonra büyük hareketli vinçlerin bir tarafına tutturulan projektörler peydahlandı.

Malum İstanbul'da her boş alana bir bina dikiliyor. Sanki gelişmekte olan bir şehir gibi her yer şantiye alanı olmuş. Benim de güney gökyüzünü kirleten ve ay kadar parlak olan yeni bir projektörüm daha oldu. Hem de diğerinin az ilersinde arka arka duruyorlar. Biri bazen bizim tarafımıza çevrili duruyor ve merceğe doğrudan ışık verirken diğeri hareket ederek gökyüzünü aydınlatıyor.

Benim başıma gelenlerden sonra, sanırım çevremizdeki ufak tefek lambalara katlanmalıyız. Bunlar gerçekten haddi aşıyorlar... :evil:
gönderen Mustafa Özkan
Ev gözlemleri yapanlar için eğlence yerleri ışıkları, inşaat ışıkları ve sokak lambaları malesef bir engel. Alışmamız gerekiyor. Hele ki eviniz benimki gibi işlek iki caddenin tam köşeside ise. Güneydoğu yönünde bir sokak lambası var ve oraya yakın bütün gökcisimlerini yutuyor. Mars-Boğa ve Yay-Akrep-Jüpiter sağ ve solunda olduklarından kurtarıyorlar ama Formalhault iptal.

Aslında şanslı yerlerde yok değil, bir akrabamın evinin önündeki sokak lambaları arızalı (birkaç yıldır :? ) ve kuzeyi gayet açıkça görüyorlar. İşte amatör astronomlar binbir sıkıntı çekerken ilgilenmeyenlerin önünde gayet açık bir gökyüzü var :)
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]