Ülkemizdeki Amatör Gözlemevleri, Amatör Gökbilim Toplulukları.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
serkan arıkan yazdı:değerli arkadaşlar, ışık kirliliği ile ilgili çalışmalara çeviri yaparak katkıda bulunacağıma söz vermiştim. o sözü verdiğimde işsizdim. şansa bakın; iş buldum. 2 hafta içinde KATAR'a gidiyorum. günde 10 saat çölde çalışacağım. o yüzden elle tutulur bir katkı yapamayacağım. oraya gittiğimde iletişim imkanlarım ne ölçüde olur bilemiyorum. 10Mbit hızlada bağlı olabilirim, güvercin de uçurabilirim. ama imkanlar dahilinde çalışmalarınızı takip edeceğim.

emin değilim ama, katar'da gözlem malzemeleri edinme konusunda bir kolaylık keşfedersem sizlere de yardımcı olmaya çalışırım.

ayrıca katar neredeyse yengeç dönencesinde. yani gözlem açısından yeni deneyimler beni bekliyor. bunları da sizlerle paylaşacağım...
Adına sevindik serkan.. Hayırlı olsun diyelim. Umarım net bağlantın olur orada. Güvercinlere muhtaç etme bizi. :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba,

iş bulduğuna sevindim. senin yeterki işin olsun, çeviri yapacak birileri bulunur sanırım. gözlem notlarını paylaşman dileğiyle hoşçakal...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba,

fotoğraf çekme işine daha önce belirttiğimiz tarihte başlayamadığımız için özür dileriz. les'den sonra gözlemevi açılışıyla ilgilenmek zorunda kaldık. ancak, dün yaptığımız kulüp toplantısında arkadaşlarla konuyu paylaştım, hatta toplantı gece 00:30 civarında bitti, o saatlerde fotoğrafta aldık. yani fotoğraf çekme işine 7 haziran itibariyle başlamış durumdayız. filmler bittikten sonra görüşmek dileğiyle, hoşçakalın...
En son Çağdaş Çalış tarafından 09 Haz 2006, 20:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Çağdaş Çalış yazdı:merhaba,

fotoğraf çekme işine daha önce belirttiğimiz tarihte başlayamadığımız için özür dileriz. les'den sonra gözlemevi açılışıyla ilgilenmek zorunda kaldık. ancak, dün yaptığımız kulüp toplantısında ben arkadaşlarla konuyu paylaştım, hatta toplantı gece 00:30 civarında bitti, o saatlerde fotoğrafta aldık. yani fotoğraf çekme işine 7 haziran itibariyle başlamış durumdayız. filmler bittikten sonra görüşmek dileğiyle, hoşçakalın...
Güzel haber çağdaş.. Sitede biriktiriyoruz yavaş yavaş bu konudaki çalışmaları.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Bu arada Mustafa haftaya perşembe cuma gibi ankaraya gelecek. Bir toplantı yapalım diyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Merhaba Arkadaşlar, Çağrı'nın da belirttiği gibi haftaya Ankara'ya gidiyorum. Orada ışık kirliliği ile ilgili ileriye dönük yapılacaklar ve bireysel olarak yapabileceklerimizi konuşacağız.

Ayrıca sizlerin de düşünce ve önerilerinize açığız, lütfen bize üzerinde çalışmamızı istediğiniz düşüncelerinizi ve önerilerinizi yazın.

Şimdiden Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Hüseyin Gökçe
Ahh ah! nerede o bezir çırasıyla, gaz lambalarıyla aydınlandığımız geceler.)))
gönderen Büşra Kamiloğlu
çeviri konusunda belki yardımcı olabilirim. bu aralar bira boş vaktim olabilir belki o arada ilgilenebilirim ama garanti veremem. Çağrı, verdiğin linklere bakıyım başlıyım ama tuğçayla aynı yeri yapmayalım hepimiz farklı çevirilerle ilgilenelim de boşuna vakit kaybetmeyelim :wink:
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba,

fotoğraf çekme işine başladık demiştik, finaller yüzünden bir türlü başlayamadık. çok çok özür diliyoruz :?
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur Uzun
Merhaba arkadaşlar, ben Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisiyim. Bu projeye genelde fotograflarımla yardımcı olabileceğimi düşünüyorum. Yine Samsundan katkıda bulunacak Çağdaş Çalış arkadaşım ile birlikte de çalışabiliriz. Çağdaş benim adıma çektiğim fotografları Çağrı'ya ulaştırdı ve kısa süre sonra siteye eklenecekmiş. Mutlu günler, çalışmalarınızda başarılar..
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba,

fotoğraf konusunda verdiğim sözü gerçekleştirememiş olmamın mahcubiyetini sanırım arkadaşım Uğur kaldırmış bulunuyor.

Uzun bir süre daha aktif olamayacağım, yazın sonuna kadar ders çalışmak zorundayım çünkü, okulu bitirebilmek için.

hoşçakalın...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Uğur fotoğraflar bana ulaştı. Ben de mezun olma derdinde olduğum için bir süredir ilgilenemedim. Bugün mezun oldum sonunda! 8) Fotoğrafları bir ara koyacağım fakat bu ara sıkışığım.

Ayrıca mustafa ile beraber ışık kirliliği ile ilgili ethem hoca ile konuştuk. Bu konuda yapacağımız pek birşey olmayacağını söyledi. Bu fotoğraflama işlerimiz sitede yayınlansın ancak daha fazla çekmeyelim. Örnek olarak bunlar yeterli.

Ethem hoca, şehrin tepesinden mesela belli tarihlerde (aylık olabilir yıllık olabilir) aynı saatte ve aynı yerden fotoğraflanması ile güzel bir arşiv yapabiliriz dedi. Yani zamana bağlı kirlilik değişimini göstermek için.

İkinci olarak bir makale hazırlayabiliriz ve bu makale de yine zamana bağlı ışık şiddetinin değişimini göstermek üzerine olacak.

Ben şimdi biraz netten uzak kalacağım. Aydına gidiyorum ve peşine tatil olayları var. Bu konu biraz askıda kalsın.
gönderen özge kahraman
merhaba,

Çalışma ne durumda bende fotoğraf ve çeviri konusunda yardımcı olabilirimm...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba özge,

çağrı okulu bitirip askere gideceğinden bir süre askıya alındı. ama fotoğraf çekme çalışmaları devam ediyor. çeviri konusunda da darksky.org kaynağımız.
Resim
Büyükşehirlerde yaşayanlar için Samanyolu neyazık ki , dedelerimizin ninelerimizin anlattığı hatıralarda kalmış hoş bir gök görüntüsü olarak hafızalardaki şeklini yitirmeye aday gözüküyor.
Daha da ötesi sürekli artan nüfus ile beraber genişleyen kentlerin pervasızca gökyüzüne dikilen ışıkları kırsallardaki bakir gökyüzünü bile tehtid eder hale geldi...
Türkiye de olduğu gibi özellikle "gelişmiş" dünyanın tartışılmaya başlanan ciddi bir sorunu olarak, gözlemevlerini bile tehlikeli biçimde tehtid etmektedir.
Dünya çapında bu konuya insanların ilgisini çekmek adına "Globe At Night" kuruluşu 8 - 21 mart 2007 tarihleri arasında tüm gökyüzü aşıklarını dünya çapında 96 ülke ve 20000 den fazla katılımcı ile toplu gerçekleştirilecek Işık kirliliği gözlemine davet ediyor, ve raporladığınız gözlemlerinizin sonucu ile tüm dünyanın ışık kirliliği haritası oluşturulacak.
Orion-Avcı takımyıldızını gökyüzüne aşina olan herkez tanır. Bu aralar güney, güney-batı ufku üzerinde oldukça yüksek konumdaki alnitak,alnilam,mintaka dan oluşan kemeri ve parlak mavi rigel ve kırmızı betelgüz ile en çok ilgi çeken takımyıldızdır.
Yapmanız gereken şey oldukça basit;
8 - 21 mart arasında http://www.globe.gov/globeatnight/index.html sitesine bulunduğunuz yerin dünya üzerindeki koordinatlarını bildirdikten sonra Avcı takımyıldızına bakıp sitedeki parlaklık çizelgeleri ile sizin görebildiğiniz Avcı 'nın görüntüsünü karşılaştırın. ve görebildiğiniz detaya göre maksimum kaç kadir parlaklıktaki yıldızları seçebildiğinizi hesaplamış olacaksınız ve bulunduğunuz bölgenin ışık kirliliğinden ne kadar etkilendiğini görebileceksiniz.
Gözlemi bitirdikten sonra sonuçları bu link 'den siteye rapor edebilecek ve dünya çapında katılımcılarla karşılaştırabileceksiniz.
Kampanya ile ilgili güncel bilgileri takip etmek isterseniz bu link 'den de mail list'e üye olabilirsiniz.
Bizlerde gökbilime tutku ile bağlanmış amatör gökbilimciler olarak bu kampanyaya ve samanyolumuza sahip çıkabiliriz, ve ülkemizi bu alanda en güzel şekilde temsil edebiliriz diye düşünüyorum,
Haydi tüm gokbilim.com olarak 8 - 21 Mart gecesi Avcıyı avlayalım ve daha çok insanın ilgisini yitip giden gökyüzündeki güzelliklere çekelim