Ülkemizdeki Amatör Gözlemevleri, Amatör Gökbilim Toplulukları.
Konuyu merak edenler şuradan bilgi alabilirler:

http://www.tug.tubitak.gov.tr/isik/kirlilik.html

Şimdilik bu iş ile uğraşan birkaç kişiyiz. Öncelikle bir planlama çıkarmamız gerekiyor. Aramıza katılmak isteyenler varsa buradan söyleyebilirler.

Antalya:
Mustafa Erol
Bülent Canbeyli
Dilek Aydın

Ankara:
Çağrı Erdoğdu
Tuğça Şener

İzmit:
Hasan Ogultekin

Mersin:
Serkan Arıkan

Samsun:
Çağdaş Çalış

Planlar dahilinde yapılması gerekenler:

1) Bu konuda yazı, makale vs. hazırlamak. Ayrıca http://www.darksky.org sitesinden veya başka sitelerden çeviri yapılacak.
2) Doğru ve yanlış aydınlatma ile ilgili fotoğraflar çekmek.
En son Çağrı Erdoğdu tarafından 22 May 2006, 21:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 8 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba,

ışık kirliliği konusuna bende Samsun'dan destek vermek istiyorum. çeviri yapacak kadar ingilizcem iyi değil, onun haricinde desteğe varım.

saygılar..
Kullanıcı avatarı
gönderen H Tugca Sener Satir
çeviri konusunda destek de benden ;)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Merhaba arkadaşlar,

Bu aralar fazlaca yoğun olmamıza ve havaların tam anlamıyla düzene girmemesine rağmen astronomi çalışmalrımıza devam ediyoruz. Bu bağlamda Çağrı arkadaşımla birlikte yaklaşık bir yıllık bir suskunluktan sonra Işık Kirliliği ile ilgili projemiz doğrultusunda çalışmalar yapmaya ancak fırsatımız olabildi.

Bildiğiniz gibi Işık kirliliğini, yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda ışık kullanılması olarak açıklayabiliriz. Ayrıca yine bildiğiniz gibi ışık kirliliği astronomik gözlemleri olumsuz yönde etkileyen ve ülke ekonomilerine birçok gereksiz zarar getiren bir tür kirlilik çeşididir.

İşte bizlerde bu kirlilikle mücadele etmek amacıyla organize olmak istiyoruz. Elimizden geldiği kadar çok insana ulaşıp onları bu konuda bilgilendirmek ve ciddi çalışmalarda bulunmak birinci amacımızı teşkil ediyor. Sizlerinde bu konudaki desteklerinizi bekliyoruz.

İyi çalışmalar...(astronomy81@hotmail.com)
gönderen serkan arıkan
arkadaşlar şu an işsizim! (bunu gülerek söylüyorum!!) çalışmalarınıza ben de kıyısından köşesinden katılırım. çeviri işi çok rezil bir şey olsa da size yardıma hazırım. işaretinizi bekliyorum. kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Arkadaşlar, öncelikle yapacağımız iki şey var.

1. Doğru ve yanlış aydınlatma ile ilgili fotoğraflar çekmek.
2. Bu konuda yazı, makale vs. hazırlamak.

Yazı hazırlamak ve daha fazla bilgi edinmek için öncelikle o verdiğim siteden çeviri yapmamız gerekiyor. Yani bu konuda tuğça ve serkan arkadaşımıza bu asil görev düşüyor :D Çeviri için başka arkadaşlar da eklenirse iş bölümü ile bu olay daha hızlı halledilir. Çeviri işindeki kasıt, bu konudaki dökümanları okumak ve yazılar hazırlamak. Yani şöyle de yapabiliriz. kısım kısım çeviri yapıp yazı hazırlayabilirsiniz bir konuda. Böylece birimlere ayrılmış oluruz. Sadece o site değil, googleda Light pollution diye arattığınızda bir sürü kaynak çıkıyor. İstediğiniz gibi başlayabilirsiniz.

Hatta burda aranmışı var basın direk:
http://www.google.com.tr/search?sourcei ... +pollution

Bu da Fotoğraf araması:
http://images.google.com.tr/images?sour ... a=N&tab=wi

Çağdaş, sen de fotoğraf çekmek konusunda destek verebilirsin. Belki astom'dan da vardır fotoğraf çekmek isteyen.

Bu arada hemen başlayabiliriz :D En üstte verdiğim linkte fotoğraf konusunda ve genel olarak bilgi alabilirsiniz.

Çalışmak isteyen hekes bu konuyu sahiplenmeli yoksa ilerleyemeyiz :D Çıkardığımız ürünlerde kim ne yaptıysa mutlaka ismi yazılacaktır. Ayrıca bu, önü açık bir proje.. Uğraşırsak bayağı bir yol alabiliriz. Bu konuda diğer ülkelerde komiteler, dernekler var. Türkiye'de ise bir tane var ve onla uğraşacak kişi yok. Yani uğraşırsak onlar biz olacağız. Hadi göreyim sizi.. :P Daha fazla gaz vermem gerekiyorsa haber verin :D
En son Çağrı Erdoğdu tarafından 17 May 2006, 14:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 11 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
gaz gaz gaz gazzzzzzzla

fotoğraf çekme işini devralmış bulunuyoruz. en kısa zamanda fotoğrafları foruma ekleyeceğim.

şimdilik hoşçakalın..
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Arkadaşlar merhaba Çağrı'ya katılmakla birlikte bir şeyi de belirtmek istiyorum.

Akdeniz Üniversitesi Astronomi külübü içerisinde bizde ışık kirliliği ile ilgili çalışmalar yapmayı planlamıştık ancak bir türlü organize olamadık. (ciddi anlamda çalışacak, yazı hazırlayıp, fotoğraf çekecek...) Bu konuda iyi organize olmamız çok önemli. Bunun sonunda ileriye dönük olarak çalışmalarımızı ilerletip özellikle belirli illerdeki yerel yönetimlere kadar sesimizi duyurmalıyız ki bir işe yarasın.

İyi çalışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Merhaba arkadaşlar,

Işık kirliliği alanındaki çalışmalarımız devam ediyor. Gecen akşam fotoğraf makinamı ve 3 ayağımı alıp fotoğraf çekimleri için dışarı çıktım. Oldukça başarılı gecen çekimler sırasında başımdan geçen bir anıyı da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Antalya'nın Işıklar caddesi (Bu caddenin adı bile biz gökbilim tutkunlarını ürpertiyor... :) ) üzerindeki lüks bir restorantın aydınlatma elemanları ve bunların hatalı dizaynları hemen dikkatimi çekti. Bu konuyu fotoğraflamak için üçayağımı restorantdan bakıldığında kolayca farkedilmeyecek bir yere kurup fotoğraf makinamı üzerine yerleştirmiştim ki, bu restorant da şef garsonluk yaptığını daha sonradan anladığım üniformalı bir eleman yanıma yaklaşdı ve ne yaptığımı sordu. öncelikle Hobi amaçlı fotoğraf çektiğimi söyledim. fakat adam bana inanmamış olmalı ki; - Ne hobisi Kardeşim ? diye sordu. olayın farklı bir boyuta gitmesini istemediğimden, cevabımı değiştirip; Işık kirliliği ile ilgili bir gurubumuz olduğunu ve çalışmalarımız için örnek teşkil edecek fotoğraflar çektiğimi söyledim. Adam bundan da hiç bir şey anlamamış olmalı ki; - Neresi kirliymiş? diye sordu. :roll: söylediklerimi tekrar edince adam daha da hiddetlenerek;-Biz çevreyi falan kirletmiyoruz kardeşim, Çöp vergimizi de veriyoruz tamam mı! diyince resmen koptum... :lol: Gülmekle şaşırmak arasında üç ayağımı ve makinamı alıp yoluma devam ettim.
Ama bizlerin, belkide bu gurubu oluşturmamızın temel sebeplerinden biri olan "halkın Işık Kirliliği konusunda bilinçlendirilmesi için çalışılması" amacının gerekliliğinin ne kadar önemli olduğunu tekrar anlamış oldum.
okuyan herkese teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba,

:?

enteresan bir olay, biz henüz fotoğraf çekmeye başlamadık (les'den dolayı). yarın akşam fotoğraf çekmeye başlıyoruz. ilk önce üniversite içindeki ve komşu beldede ki yanlış aydınlatmalar üzerine yoğunlaşmayı planlıyoruz.

hoşçakalın..
Kullanıcı avatarı
gönderen Dilek Aydın
Merhaba Arkadaşlar,

Formu takip eden sessiz çoğunluktanım.
Dostum Mustafa Erol'un da belirttiği gibi Akdeniz Üniversitesi Astronomi Kulübü olarak ışık kirliliği hakkında yapmak istediklerimiz vardı fakat şimdi burada böyle birşey olması ve ciddi olarak desteklenmesi mutlu edici.
Hoşçakalın
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
www.gokbilim.com/isikkirliligi adresindeyiz arkadaşlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen H Tugca Sener Satir
arkadaşlar ne yazık ki son günlerde içinde bulunduğum yoğun tempo nedeniyle gerekli ve istediğim ilgili gösteremedim, hepinizden özür diliyorum ve üzülerek belirtiyorum ki bu durum 15 haziran a kadar devam edecek benim için. 15 haziran'dan sonra dileyin benden ne dilerseniz :P

ayrıca Çağrı'cım, gokbilim'e eklediğimiz bu yeni sayfa da yine çok hoş olacak gibi görünüyor bana şimdiden. Sağ menüden açılmayan sayfaların ise kırık linkler değil, bizim tercümemizi bekleyen sayfalar olduklarını tahmin ediyorum :?

Herkese sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
H. Tuğça Şener yazdı:arkadaşlar ne yazık ki son günlerde içinde bulunduğum yoğun tempo nedeniyle gerekli ve istediğim ilgili gösteremedim, hepinizden özür diliyorum ve üzülerek belirtiyorum ki bu durum 15 haziran a kadar devam edecek benim için. 15 haziran'dan sonra dileyin benden ne dilerseniz :P

ayrıca Çağrı'cım, gokbilim'e eklediğimiz bu yeni sayfa da yine çok hoş olacak gibi görünüyor bana şimdiden. Sağ menüden açılmayan sayfaların ise kırık linkler değil, bizim tercümemizi bekleyen sayfalar olduklarını tahmin ediyorum :?

Herkese sevgiler
Haklısın tuğça. Şu aralar finallerden dolayı herkes yoğun zaten. Bu arada o sağdaki linklerde sadece doğru-yanlış aydınlatma kısmı yok. Onu da bir ara yazacağım. Tercüme işini ise şöyle düşündüm. Kim neyi gerekli bulup çevirip koyarsa kabulumuzdur şeklinde. Yani geliştirmek ve ekleme yapmak isterseniz diye.
gönderen serkan arıkan
değerli arkadaşlar, ışık kirliliği ile ilgili çalışmalara çeviri yaparak katkıda bulunacağıma söz vermiştim. o sözü verdiğimde işsizdim. şansa bakın; iş buldum. 2 hafta içinde KATAR'a gidiyorum. günde 10 saat çölde çalışacağım. o yüzden elle tutulur bir katkı yapamayacağım. oraya gittiğimde iletişim imkanlarım ne ölçüde olur bilemiyorum. 10Mbit hızlada bağlı olabilirim, güvercin de uçurabilirim. ama imkanlar dahilinde çalışmalarınızı takip edeceğim.

emin değilim ama, katar'da gözlem malzemeleri edinme konusunda bir kolaylık keşfedersem sizlere de yardımcı olmaya çalışırım.

ayrıca katar neredeyse yengeç dönencesinde. yani gözlem açısından yeni deneyimler beni bekliyor. bunları da sizlerle paylaşacağım...
Kendimizi Tanıtalım

teşekkür ederim... HEY GİDİ ESKİ GÜN[…]

It is the graphic designing software for Windows P[…]