Ülkemizdeki Amatör Gözlemevleri, Amatör Gökbilim Toplulukları.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar, ışık kirliliği ile ilgili fotoğrafları buraya koyalım mı?
Tarih:11.04.2008
Saat:22.00
28mm / f:5,6 / iso:400 / poz 12 saniye
Üsküdar sahilinden avrupa yakası

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Hem çok güzel bir fotoğraf, hem de çok düşündürücü bir kirlilik. Buna rağmen epey de yıldız çıkmış. Umut var demektir.
En son Ishak Benbanaste tarafından 23 May 2008, 00:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Güzel bir fotoğraf ama ufuk çizgisi biraz daha yukarıda olsaydı çok daha güzel olurdu. Elinize sağlık Cüneyt Bey.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Gökyüzünü gözleyenler için içler acısı bir durum; buna sürekli katlanmak zorunda olmak ise daha da kötü :(
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Teşekkürler, ışık kirliliği elimizi kolumuzu bağlıyor zaten gözlem içinde fırsat bulmakta çok güç oluyor fazla bir sonuç elde edemiyoruz....
Mahmut bey objektifi biraz daha aşağıya indirip ufuk çizgisi yükseltilse bu sefer tepedeki yıldızlar çıkmayacaktı, zaten yeterince yıldızı görüntüleyemediğimi düşünüyorum...
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
26.06.2008 Sefaköy/İstanbul
odak:150mm/ f:4,5 / iso 200 / poz:2sn
İstanbulda adeta bir sis tabakası içinde yaşıyoruz,minarelerin arka planı dahada kötü görünüyor!!!

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Cüneyt Bey fotoğraf makinenizin görüntü sensöründe benim gördüğüm kadarıyla2 adet poz var. Bunlar gündüz çekimlerinde sanınızı sıkabilir. Dikkatlice temizlemenizi tavsiye ederim. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba, evet fotoğrafta iki görünüyor aslında 4-5 tane toz var, işin ilginç yanı şimdilik gündüz çekimlerinde belli olmuyorlar,gece çekimlerinde ortaya çıkıyorlar...Makinanın taksidi azaldığında bir temizleme seti alacağım....Temizlik için siz herhangi bir şey kullanıyormusunuz?...Fotoğraf sitelerinde makinaların kendinden temizleme sistemlerinin çokta iyi çalışmadığı söyleniyor...
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Cüneyt bey, temizleme için Sirkeci'de bunların servisleri varmış. Makineleri falan varmış. Ben tam olarak yerini bilmiyorum. Engül Kimya'da bir beyefendi vardı. Bana bu tozların temizli hakkında oradaki bir işhanını önermişti. Ben de dolaylı olarak tavsiye edebilirim.

Malumunuz bir de anti-statik malzemeler var. Bunlar ile yüzeyi silince ufak bir püf ile tozlar yapışmadan dağılıyor. Asıl mesele tozların çok hafif oluşu ve fotoğraf makinesine bir göktaşı gibi düşerek yapışması. Statik elektriği aldınız mı bunları temizlemesi kolay. Alamadınız mı türlü cambazlıklarla bile zor. Çünkü yüzeyden biraz uzaklaşsalar bile kısa sürede yapışıyorlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Sevgili dostlarım siz siz olun servise sırf temizlik için gitmeyin. Ben kendim hallediyorum temizlik işini.Sensöre yapışmış pek inatçı olmayan tozlaru üfleyerek, birazdaha inatçı olanlarını ise pamuklu çubukla temizliyorum.Hiç bir sorun yaşamıyorum ve tertemiz oluyor. Vizör ekranı biraz tozlu ama onu temizlemek başa bela.Zor ulaşılabilir bir yerde olduğundan biraz üşeniyorum. Sorun yaratacağını sanmıyorum.Görüşü veya netleştirmeyi engelleyen bir durum yok şu an için.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba bu iş için green cleaning denen setler var,sirkecide pek çok dükkan bu temizleme setlerini satıyor, temizleme için ya makinayı servise bırakacaksınız ki bu bence riskli yada bu setlerden alıp evde kendiniz temizleyeceksiniz,en iyi yol bu...
http://www.novafotograf.com/index.php?d ... ct&pid=383

Youtube'de nasıl kullanılacağını gösteren videolarda var, fiyatı bence yüksek ama ağustosta karadenize tatile çıkmadan bir tane alacağım herhalde...
Bilgi için teşekkürler,başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Kemal Sürmeneli
Arkadaşlar siz siz olun makinenizin sensörünü Mahmut'un yaptığı gibi pamuklu çubukla filan temizlemeyin :)). kısa vadede bir sorun görünmeyebilir. Ama orta ve uzun vadede sensörün ömrünü kısaltırsınız :). Hemde baya bi kısaltırsınız.
Bu arada ışık kirliliği fotoğraflarına baktım. Uzay gözlemcisi gözüyle gerçekten trajik şeyler ifade ediyorlar. Ama fotoğrafçı gözüyle bakınca fotoğraf adına umut vadedici olabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,son zamanlarda ne zaman fotoğraf çeksem ciddi bir ışık kirliliği ile karşılaşıyorum.Belki hava kirliliğindede artış vardır.Bu gidişle şehir içinden yıldızları görebilmek giderek zorlaşacak...

Üstte Orion sol altta sirius görülüyor...
İstanbul/Sefaköy 30.10.2008 saat:02.05
odak 28mm / iso 400 / f:3,5 / 10''
Resim
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Erman Öztürk
Bu konu biraz çelişkili geldi bana arkadaşlar. Gökbilimle uğraşan biri için tabiki kirlilik gözlem açısından fakat bu bi dünya gerçeği olduğu için başka yerler bulmak mecburiyetindeyiz. Bildiğim kadarıylada zaten heryerden gözlem olmaz yani bu olayı ışık kirliliğinden ötürü gözlem yapamama değilde sade bi şekilde uygun yer bulunamaması gibi bir tanım olabilir. ( sadece bir olumsuz neden olarak görülmeli bence) umarım yanlış anlaşılmamışımdır...
gönderen M.Demir
3 fotoğrafa da baktım. Hava çok güzel ay ve yıldızlar çıkmış ama gözlemciler için çok zor bir durum. Sadece resimlerde yok çoğu yerde ışık kirliliği var. Gözlem mutlaka için ışıksız bir yer lazım.