Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Şükrü Korkmaz
Ishak Benbanaste yazdı:Çok yakışıklı bir avatar olmuş... Güle güle kullan Şükrü!
Teşekkür ederim Ishak abicim :oops: Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
hayırlı olsun onay alındı güle güle kullan :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Şükrü Korkmaz
harun şahin yazdı:hayırlı olsun onay alındı güle güle kullan :D
evet, sağolsun Ishak abicim hiçbirşeyi esirgemez bizden, tabiki buna Gökbilim'deki tüm dostlarımızda dahil Resim
______

Ayrıca: Kamp dönüşünde bizleri Vize 'deki oto gara kadar bırakarak zor duruma düşmememizi sağladığınız için çok minnettarız sana, tekrar teşekkürler Harun bey, Resim

ve özellikle gözlem kampında bulunan herkesin göstermiş olduğu ilgiye, paylaşıma, o çok güzel olan samimi yakın dostluklara çok çok teşekkür ederiz! Resim

herkes + herşey mükemmeldi !
yalnız son gecedeki olumsuz hava şartları hariç Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Şükrü Korkmaz yazdı: herkes + herşey mükemmeldi !
yalnız son gecedeki olumsuz hava şartları hariç
Ben yağmura da teşekkür ediyorum. Sonuçta su her şey demektir. Su olmadan ne çay demleyebilirdik ne de dereciklerin sesini duyabilirdik.
gönderen Mahsuni Şahin
Tüm dostlara tekrar merhaba...Ben yeni bir katılımcı olarak öncelikle bu etkinliğin düzenlenmesinde emek sarfeden herkese(ama özellikle İshak bey ve Mehmet beylere) çok çok teşekkür etmek istiyorum.Ben gözlem alanına ikinci gün Gülhan ve Akat grubundan dostlarla katıldım.Biz ilk gruba göre biraz şansızdık önce hava kapandı saat 10:30 civarıda yağmur başladı.Her ne kadar gözlem yapamasakta orada sizlerle bulunup sohbet etmek cok güzeldi. Birdahaki gözlemi sabırsızlıkla bekliyorum.
Bu arada inşallah uygun bir hava/uygun bir zaman olursa İshak beyin nazik davetine icabet edip gözlem evini görmek istiyorum. Bu konuda sizlerden öğrenecek çok şeyim var.
Tekrar görüşünceye kadar saglıcakla kalın...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Mahsuni Şahin yazdı:Tüm dostlara tekrar merhaba...Ben yeni bir katılımcı olarak öncelikle bu etkinliğin düzenlenmesinde emek sarfeden herkese(ama özellikle İshak bey ve Mehmet beylere) çok çok teşekkür etmek istiyorum.Ben gözlem alanına ikinci gün Gülhan ve Akat grubundan dostlarla katıldım.Biz ilk gruba göre biraz şansızdık önce hava kapandı saat 10:30 civarıda yağmur başladı.Her ne kadar gözlem yapamasakta orada sizlerle bulunup sohbet etmek cok güzeldi. Birdahaki gözlemi sabırsızlıkla bekliyorum.
Bu arada inşallah uygun bir hava/uygun bir zaman olursa İshak beyin nazik davetine icabet edip gözlem evini görmek istiyorum. Bu konuda sizlerden öğrenecek çok şeyim var.
Tekrar görüşünceye kadar saglıcakla kalın...
Merhaba Mahsuni Bey,

Uzun süredir forumu okuyucu olarak takip ettiğini biliyorum. Üye olarak ilk notu yazmana çok memnun olduk. Bundan sonra fforuma olumlu katkılarını bekliyoruz.

Mahsuni benim bir önceki şirketimden arkadaşımdır. Kendisi ile kendi aynamızı yamaya başladık ve halen devam ediyoruz. Bir gün bitecek 8) :roll: Etkinliğe katıldığın için biz de sana teşekkür ederiz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Şükrü Korkmaz
Gülhan YAŞAR yazdı:
Şükrü Korkmaz yazdı: herkes + herşey mükemmeldi !
yalnız son gecedeki olumsuz hava şartları hariç
Ben yağmura da teşekkür ediyorum. Sonuçta su her şey demektir. Su olmadan ne çay demleyebilirdik ne de dereciklerin sesini duyabilirdik.
Evet tabiki yaz boyunca uzun zamandır yağmurun yağmayışı ve kuraklığın olması insanoğlunu korkuttu, Yağmura Kara herzaman ihtiyacımız var mutlak! dilerimki hergün hergece yağsın.

Ben biraz işin espirisindeydim sadece yanlış anlaşılmasın :wink:
Demek istediğim aylarca yağmurun yağmayışı sonunda 40 yılın bir başı bazı zorluklara katlanarak gözlem için beraber olduğumuz gece şiddetli yağmurun olması çok büyük bir tesadüf mü desem kötü bir şansmı desem artık, bana garip gelmedi desem yalan olur :roll:

neyse, biz buna bereket diyelim
gönderen Ferhat Şirin
Geziyle ilgili Nermin'in Akat gurubuna gönderdiği yazı aşağıdaki gibidir.

---------------------

Haftasonu 30 Agustos - 31 Agustos güncesi

30 Agustos günü ; 4 araba olarak Çerkezköyde buluşup gökbilim in organize ettiği Demirköy Balaban daki Balık çiftliği mevkine gittik. Akat grubundan Hasan-Gülhan-Zahit bey -Nuray Hn ve biz vardık

O noktaya varınca , yakın mekandaki Dupnisa Magarasına gittik. Güzel bir mağara. Sarkık ve Dikik ler ile güzel oluşumlar vardır . Dışarısı sıcakken mağara içinde epey soguktu . Doğal klimalı ortam yani . Ama içinde gezerken yüksek oranda nem de sizi kucaklıyor :(

Gözlem mekanı dere kenarında hoş tu. Masalar vardı dere kenarında . Akşam yemeğini burada yedik.

Yolun karşı tarafı çimenlik ve etraftaki ağaçlarda bu mekanı koruyor şeklinde dizilmişlerdi. Zaten gelir gelmez çadırcılar (Hasan ve Zahit beyler) yerleşimini yaptı. Teleskoplar kuruldu .

Gökbilim grubu Cuma akşamı bu mekana gelmişler ve çok güzel bir gözlem yapmışlar. Cumartesi akşam ise bulutlar karşıladı bizi. Umudumuz havanın açılması yönünde olması şeklinde idi. Bekledik ve bekledik. Çünkü bazen havada bir bölüm açılıyor du . O bölgeye bakarken birde bakıyoruz ki o bölge kapanmış başka bölge açılmış. Bu şekilde 2 saat gibi bulutlar ve biz dans ettikten sonra , bulutlar iyice gökyüzünü kapattı ve artık gökgürültüsü de duymaya başlayınca , kapalı mekana geçtik. Gözlem gecesinin sohbet aşamasına yani :)

Değişik şehirlerden gelen arkadaşlar ile tanıştık. Hatta çoçuklarını alıp gelmiş vede kucağında onu uyutan anne (Bursalı) bile vardı . Birde köpeği. Oda çoçuk kucakta uyurken anneye iyice sokulup benide kucağına al diyordu sanki :)

Gökbilim organizatörlerinden Çerkezköyde yaşayan Ishak bey ile orada tanıştık ve Istanbuldan Mehmet Koyuncu beyi Maglova Kemeri gezisinden bizim grupta tanıyordu. Kendilerine bu organizasyon için teşekkür ederiz .

Gecenin ilerleyen zamanında kah Kapalı mekanda kah açık mekanda (Bizim araç tentenin altında) hoş sohbetler yapıldı . Derken artık saat 2 oldu ve havada düzelme olmayınca yattık.

Pazar günü Zahit beyler erken gitti. Hasan ile çimende kahvaltımızı yaptık. Sabah sohbetini diğer grupla devam ettirdik. sonrasında herkes ayrıldı .Biz biraz daha turistik takıldık ve Demirköydeki Fatih döneminden kalma Dökümhaneye gittik. Artık sadece eski ve yıpranmış taşlar var mekanda. Demir cürüfları var yer yer. Ama etrafındaki ağaçlık kavak ağacı mekanı hoştu. Öğle yemeğimizi orda yedik ve İgne adaya gittik. Pazar günü hava sıcaklığı 25C gibi , hafif yağmur sonrası serinlik vardı . İgne ada da dalgalı karadenize girdim. 5 çaylarımızı sahilde içtik. Dönüşe 19,00 gibi başladık. Yolda gelirken güzel kokulu çilek den aldık. Meğer orada halen varmış . Gece 22 civarı Çerkezköyde idik. Biraz İshak beyin evi aradık ve sonunda 22,30 civarı bulduk.

Kendisinin hoş mekanı var. Tam Doga içinde yaşam kurmuş kendine. Köpekleri, Kazları , geniş bahçesi , bahçede gözlem evi - 14 ich teleskobu ve hoş gözlem odası . Ve sohbetten sonra gece 1,30 -2,00 kadar orada gözlem yaptık. Daha önce görmediğimiz gök cisimleri gördük. Dumble bunlardan biri .Meade teleskop ile andromeda civarında gezintiye çıktık. Proğram ile otomatik olarak teleskop dönüp ,size gösteriyor. . Ishak bey bu gözlem mekanını , meraklı insanların kullanımına açmış. Akat grubunuda buralara gözleme çağırıyor. Kendisine teşekkür ederiz .

Bizim o gece eve dönüşümüz 3,30 oldu ama hoş bir gün geçirmenin tatlı yorgunluğu ile güzel bir uyku çektik sonra :)

Biraz uzun oldu ama hafatsonu macerasını sizlerle paylaşalım istedim.

--
Saygılarımızla

Nermin Bozoğlu ŞİRİN
Elektronik Mühendisi
gönderen İsmet Karakan
valla çok merak ettiğimden fotorafları hemen indiriom.bakalım nasıl geçmiş :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Panaromik fotoğraflar ile başlayan güzel bir albümle karşılaştım. Güzel yerler görmüşsünüz. Ülkemizde gezilecek o kadar yer var ki vakit olsa da gezsek...

Bir takım hayvanları resimleri de çok güzel. Özellikle küçük bir köpeğin (sanırım sahildeki) kameraya masum masum bakması hoşuma gitti. Karavanın üzerinde yazan:

Ayatta makarna yapmam, yememde. Useyin...:lol:

Komik bir isyankar cümle. Acaba adamı makarnadan bu kadar usandıracak ne yapmışlar ki....:roll:

Yağmur olması büyük talihsizlik olmuş. Çünkü gözlemci için hava muhalefeti en son istenecekler arasında. Ancak her şeyden iyi bir şey çıkarılabileceğini savunanlardanım. Buradan da yağmur insanları bir çatı altında buluşturmuş. Düşünsenize herkes teleskopun başında birbirinden kopuk gözlem yapması çok sosyal bir şey olmasa gerek. Her halde o sırada güzel sohbetler edilmiş olmalı.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Selçuk TOPAL
Etkinlikler/Duyurular bölümündeki

Gökbilim 2. Gözlem Partisine Katılmış Olan Arkadaşlar!

başlığına bakın lütfen.

Saygılarımla,
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10