Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...

gökbilim şenliğine istanbul 2008

merakla bekliyorum bende varım
34
83%
ilgilenmiyorum yanlışlıkla geldim özür dilerim
7
17%
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,
Harun bey benide yazın, cumartesi olursa ertesi gün iş sorunuda olmaz,güzel bir etkinlik ve tanışma ortamı olmuş olur....Hem o tarihe kadar bir DSLR fotoğraf makinası almış olurum,benim için daha verimli geçer........
Bu arada çabanızdan dolayı teşekkürler.....
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Gülhan YAŞAR yazdı:...
Belki buluşmalarımızdan birini AKAT-Gökbilim Forumu olarak yapar ayrıntıları konuşma fırsatımız olur...
Bu buluşmayı kaçırmak istemem.
Gülhan YAŞAR yazdı:...
Kapsamlı bir gözlem şenliğinden önce ufak ısınma gözlemleri yapmayı, bunu yaz aylarını beklemeden mümkün olduğunca çabuk yapmayı ve deneyim kazanmay ıöneriyorum...
Aynı düşüncedeyim.
Kullanıcı avatarı
gönderen özgür can öney
Ben de gelmek isterim ...

Hatta Çağrı da sağ salim askerden dönünce o da gelecektir.

Çok güzel bir şenlik olacağına inanıyorum , ama Salih gibi ben de sabırsızlanıyorum .

Belki bir ön buluşma , work-shop yapabiliriz .

Hem daha detaylı konuşabiliriz yüz yüze , hem de tanışmış oluruz .
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
harun şahin yazdı: 8 Gülhan YAŞAR(başlar dolu kusura bakma)
Listeye ancak 8. sıradan girebilmişim ama buna da şükür :D

Ben geçtiğimiz Pazar günü (27.01.08) AKAT toplantısında Zahit Bey ile Avrupa yakası Karadeniz sahili tarafına gitmeyi planlamıştım. Uygun olurlarsa diğer arkadaşlar da katılacaklardı. Bu hafta sonu muhtemelen hava bulutlu olacak. Bir sonraki Cumartesi belki hep beraber bir şeyler yapabiliriz ne dersiniz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
veee işte uydu resimleri :idea:
Resim
önce ümraniyeyi bulup sırasıyla devam edin
Resim
Resim
Resim
kırmızı işaretli yerler ailemize ait şehire uzaklık bence yeterli
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
merhaba
gelmek isteyenler
1 mahmut yılmaz
2 harun şahin
3 mehmet koyuncu
4 arif bayırlı
5 salih dinçer (sormadan yazdım)
6 ferhat şirin+akat grubu
7 semih çakmak
8 Gülhan YAŞAR (başlar dolu kusura bakma)
9 özgür can öney
10 Cüneyt Şanlı
11 Çağrı Erdoğdu (çağrıya sürpriz olacak)
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Gülhan YAŞAR yazdı:
harun şahin yazdı: 8 Gülhan YAŞAR(başlar dolu kusura bakma)
Listeye ancak 8. sıradan girebilmişim ama buna da şükür :D

Ben geçtiğimiz Pazar günü (27.01.08) AKAT toplantısında Zahit Bey ile Avrupa yakası Karadeniz sahili tarafına gitmeyi planlamıştım. Uygun olurlarsa diğer arkadaşlar da katılacaklardı. Bu hafta sonu muhtemelen hava bulutlu olacak. Bir sonraki Cumartesi belki hep beraber bir şeyler yapabiliriz ne dersiniz?
Gülhan Bey,

Bu hafta başlığı geç görmemden dolayı AKAT toplantısına katılma fırsatım olmadı, hem de 4.leventte'ymis sanirim, bana 10 dakikalık mesafe :roll:

Mehmet Abi'nin de desteklediği bu fikrinize ben de katılıyorum, uygun bir haftasonu buluşup gözlem yapabiliriz. Haftasonları benim için genelde uygun, yani kısacası 2 hafta sonra cumartesiye ben varım! :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Ben de resimlerle ışık kirliliği raporunu vereyim dedim. Giderken solumuzda Alemdar, sağımızda ise Sultançiftliği var. İşte bu yerleşim merkezleri kirliliğin en yüksek olduğu mekanlar. Ancak endişelenmeyin bu bölümü geçiyoruz ve arkamıza yani batıya alıyoruz. Zaten güneş battıktan bir süre sonra bile batı aydınlık oluyor. Farzedelim güneş gece 12'de batacak... :lol:

Neyse, şaka bir yana ormanlık alana yaklaştığımız için fotoğraflardan da anlayacağınız üzere ışık kirliliği bir anda kabül edilebilir düzeye düşüyor. Yerimiz barajın (Ömerli Barajı) kuzeybatısında kalıyor; barajın kuzeyine ilerledikçe ışık kirliliği azalıyor. Ölçüm değerleri ise 255 üzerinden 118, yani merkezlerden %50 daha iyi.

Karşılaştırmak için söylüyorum; Tekirdağ'ın kuzeyinde kalan Muratlı'nın merkezi (138) ile hemen hemen aynı diyebiliriz. İshak bey oraları biliyorsa iyi bir fikir verebilir. Ölçümü benek (pixel) bazında yaptığım için hatalar olabilir. Aşağı yukarı her km2'ye bir benek düşüyor. Küçükçekmece kuzeyinde kalan Sazlıdere Barajı çevresi biraz daha iyi diyebiliriz.

Yakın Görünüm:
Resim

Genel Görünüm:
Resim

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ercan DOLU
Merhaba Başlığı görünce çok sevindim. Harun bey, benide listeye yazarsanız daha çok sevineceğim. okmeydanında otururuyorum Güzergahımdaki 4 kişiyi alabilirim. teleskop ve leptap ile getirebilirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Merhaba. Bir zamanlar Şile Sahilköy'de yazlığımız vardı.O zamanlardan bilirim yaz akşamları bile orada çok büyük alan kaplayan kumluk gölge zifiri karanlık olurdu.google earth programından bakarsanız neden bahsettiğimi anlarsınız

istanbul anadolu yakasının hemen her yerinden 40-45 dakikalık mesafede. ihtimaller arasında bulundurulabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
merhaba
gelmek isteyenler
1 mahmut yılmaz
2 harun şahin
3 mehmet koyuncu
4 arif bayırlı
5 salih dinçer (sormadan yazdım)
6 ferhat şirin+akat grubu
7 semih çakmak
8 Gülhan YAŞAR (başlar dolu kusura bakma)
9 özgür can öney
10 Cüneyt Şanlı
11 Çağrı Erdoğdu (çağrıya sürpriz olacak)
12 Ercan DOLU

ercan bey demişki
Kod: Tümünü seç
okmeydanında otururuyorum Güzergahımdaki 4 kişiyi alabilirim. teleskop ve leptap ile getirebilirim.
evet bu sözler beni daha çok mutlu ediyor çünkü güzergah belirtmek taşıtı olmayan gökbilimcileri bu etkinlikten mahrum etmemek daha güzel

salih bey ışık hakkında gösterdiğiniz emeğe teşekkür ederim

cüneyt bey telefonla aramanız beni memnun etti tanıştığımıza çok memnun oldum

mehmet bey uydu resimleri yer hakkında yeterli bilgi verdimi acaba

bu gün şöyle bir konu aklıma geldi belirttiğim güzergaha 15 km daha ileride şileye yakın gözlemeciler var aramızda iyi olan bir gözlemeci çevresi müsait ve 2. şık orasıda olabilir mevkinin yeri ömerli girişinden yaklaşık 8 km ilerisi
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
harun şahin yazdı:bu gün şöyle bir konu aklıma geldi belirttiğim güzergaha 15 km daha ileride şileye yakın gözlemeciler var aramızda iyi olan bir gözlemeci çevresi müsait ve 2. şık orasıda olabilir mevkinin yeri ömerli girişinden yaklaşık 8 km ilerisi
Harun Bey, çaba sarfedip organizasyon yapmaya çalışıyorsunuz çok teşekkür ederim. Benim kişisel fikrimi soracak olursanız gideceğimiz yerin çok çok önemi yok. Bu ilk buluşmamız olacak ve muhtemelen bir çok aksaklık yaşayacağız. Bu aksaklıklar bizim eğlencemiz olacaktır. Aksaklıkları yaşayalım ki yazın yapacağımız büyük gözlem şenliği için deneyim kazanalım. Ben çok sabırsızlanıyorum lütfen önümüzdeki haftalarda hemen bir gözlem organizasyonu yapalım. :wink:

Ben bir adet teleskop, bir laptop, bir adet d-slr fotoğraf makinası getirebilirim. Arabamın bagajı ufak, malzemeler çok olduğundan arabama ancak 2 kişi alabilirim. Güzergahım Göztepe bağdat caddesi, içerenköy'den tem otoyolu ve şile sapağından bahsettiğiniz adrese gidiş şeklinde olacaktır.

Yiyecek içecek işini 3 şekilde halledebiliriz. Birinci şekil dediğiniz gibi bol bol sandviç, abur cubur alır, sıcak su temin eder bol bol kahve içeriz. Bu pratik olur ve vaktimizin çoğunu gözleme ayırabiliriz. İkincisi sandviç bizi kezmez derseniz mangallar, etler, sucuklar yapar hepsini afiyetle götürürüz. Üçüncüsü ise gideceğimiz yer yemekli bir yer ise ihtiyaçlarımızı oradan karşılayabiliriz.

Çıkacak tüm masraflar not edilir, gelen adam sayısına bölünür ve her kes üzerine düşen ücreti öder böylece maddi yük birkaç kişi üzerine yığılmamış olur. Peki maddi konuda sıkıntısı olan arkadaşlar gelmesinler mi? Elbette hayır, onlara da bir şekilde yardımcı olmaya çalışırız.
gönderen Ferhat Şirin
Zamanlama olayına baktığımızda meteorolojik etkileri ve olabilecek ilginç gök olaylarını saymazsak; cumartesi akşamları genel olarak herkes için en uygun gözlem zamanı. Önümüzdeki iki ay için ay durumlarını da dikkate aldığımızda; 2 ve 9 şubat, 1, 8 ve 29 Mart ile 5 Nisan tarihleri uygun gibi görülüyor. Ben de maltepe bölgesindeyim. Yol üzerindeki birkaç arkadaşı alabilirim. Yeme içme bence çok sorun değil. Bisküvi sandöviç abur cubur bir şekilde halledilir. Bence en çok lazım olacak sıcak içeceklerdir. Bunu da biirkaç küçük tüp üzerinde yapılacak çay ve kahveyle kolayca çözeriz.

Ferhat Şirin
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Ferhat Şirin yazdı:Önümüzdeki iki ay için ay durumlarını da dikkate aldığımızda; 2 ve 9 şubat, 1, 8 ve 29 Mart ile 5 Nisan tarihleri uygun gibi görülüyor.
Hadi o zaman 9 Şubat Cumartesi ilk gözlem organizasyonumuzu yapalım? Ne diyorsunuz?

Not: Şu anda 9 Şubat akşamının hava durumunu bilme zor fakat yahoo'nun hava durumu sayfasında önümüzdeki hafta yağışlı, hafta sonunun ise parçalı bulutlu olduğu yazıyor. Muhtemelen hafta sonu hava durumu hakkında daha net bilgiye sahip olabiliriz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
harun şahin yazdı:... mehmet bey uydu resimleri yer hakkında yeterli bilgi verdimi acaba
...
bu gün şöyle bir konu aklıma geldi belirttiğim güzergaha 15 km daha ileride şileye yakın gözlemeciler var aramızda iyi olan bir gözlemeci çevresi müsait ve 2. şık orasıda olabilir mevkinin yeri ömerli girişinden yaklaşık 8 km ilerisi
Sağol Harun Bey, Google earth'de yeri buldum. Işık kirliliği açısından 2. şık akla yatkın görünüyor. Bence her iki hatta daha başka alternatifleri de ön gözlemlerde / buluşmalarda deneriz.

Ben Beylikdüzü'nden çıkacağım. Yanımda teleskop, dürbün, webcam, laptop, fotoğraf makinası getireceğim. Full malzemeli 2 kişiyi daha yanıma alabilirim. Haritaya bakılırsa 2. köprü üzerinden gelmem daha kolay olacak gibi. Trakya tarafında yapılacak mini etkinliklere de (hafta sonunda) katılabilirim.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12