Amatörlerin gözlem deneyimleri, gözlem hikayeleri.
gönderen fatih akalın
#3523
Harika resimler.Tebrikler.Gerçekten gökbilim bu.....
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#3766
Merhaba,

Nihayet Küçük Macellan Bulutsu fotoğrafını bitirdim. Bu Pentax 75 ile çekilmiş 4 resimden oluşan bir mozaik. Küçük Macellan gökadası büyüğünden oldukça daha küçük. Ayrıca çok farklı özelliklere sahip.

Resim

Sağ üstteki küresel yıldız kümesi 47 Tucanae veya NGC104. Bu bence en güzel küresel küme. Kuzey göğünde bununla aşık atacak bir şey yok malesef... Sol üstteki de NGC362 (neredeyse bizim M13 gibi).

Fotoğrafın daha büyüğü isteyenler için burada

http://www.geocities.com/tt224/smc_big.jpg (1MB kadar)

Resimde görünen bazı derin uzay cisimlerini Cartes de Ciel/Simbad kullanarak aşağıda belirledim

http://www.geocities.com/tt224/smc_karte.jpg
Kullanıcı avatarı
gönderen özgür can öney
#4046
Tahir Saban yazdı: Bundan 2000 küsür sene evvel, Omega Centauri yazları güney ufukunun birkaç derece üzerine çıkıyormuş (artık dünya ekseninin "precession" (Türkçesi ?) denen hareketi nedeniyle bizler bu cismi göremiyoruz). .
Tahir Bey

Öncelikle bu mükemmel gözlem gezinizi ve elde ettiğiniz görüntüleri bizimle paylaştığınız için ; ve bize bu anlamda örnek olduğunuz için çok ama çok teşekkür ederim .

Precession bizim bölümdeki kitaplara da aynen presesyon olarak geçmiştir . Karşılığı olan bir Türkçe kelime olmamasına karşın hocalarımız anlatırken "salınım" ve "topaçın yaptığı salınım hareketi" gibi örneklerle açıklamaya çalışırlardı.

Valla devamı varsa ben bekliyorum. Çok etkilendim. Umarım ilerde benim de böyle bir gezi yapma şansım olur.

Tekrar çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#4136
Tahir Ağabey,

Sizin gibi Afrika'ya gitmemiz belki mümkün olmayabilir. Ama bir gün Arap Yarım Adası'na gitme imkanımız olacak. O zaman sizin gördüklerinizi seyredebilmeyi ümit edeceğim. Ama herhalde Mekke gibi ışıklı bir şehirden uzakta olmamız gerekecek. Gitmeden evvel bu konuda ufak bir araştırma yapmak lazım. Acaba Mekke yakınlarında iyi gözlem yapılabilecek yerleri bilen var mı?

Paylaştıklarınız için teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#4144
Salih Bey merhaba,

Önce kimin hayatta nereye gideceği belli olmaz derim. Benim oralara gideceğimi sizlerin yaşınızda bana söyleseleridi inanmazdım...

Mekke'ye bir kere gittim. Orası da çok ışık kirliliği olan bir yer. Üstelik Sudi Arabistan'da yabancıların hareket etme serbestlikleri son derece kısıtlı. Sokakta fotoğraf çekmek bile yasak. Bir dağa çıkmak veya şehir dışına doğru arazide yürümek bana bayağı riskli bir iş gibime geliyor. Şehir sınırında polis kontrolü var ve pasaportunuza el koyuyorlar. Şehri polisten damga almadan terk etmek yabancılar için mümkün değil. Bu sadece hacılar için değil, orada çalışanlşar için de böyle!

Rahatça gezilebilecek emin bir Arap ülkesi Umman olsa gerek, üstelik karanlık bölgeleri var.
Kullanıcı avatarı
gönderen Taner Cesur
#43967
Ne harika bir paylaşım yapmış Tahir bey, tekrar tekrar okuyası geliyor insanın, yalnız bazı fotoğraflar silinmiş, ben ne olur ne olmaz diye sayfanın bir kopyasını bilgisayarıma kaydettim. Ve gözden kaçabilecek bu başlığa tekrar bir mesaj atarak göz önüne çıkarmanın faydalı olabileceğini düşündüm :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Muaz Erdem
#43973
aslında ben kafamda şöyle bir şey tasarladım ama bir türlü söyleyemedim.Acaba Tahir Şaban'a özel bir bölüm açılsa ve bütün çalışmaları orada toplansa ne güzel olurdu değil mi?Tahir Saban Story's :D


saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
#55885
Adasim gunaydin, bu basligi hortlattigin icin tesekkurler. Zira Tahir beyin gozlem icin afrika ya gittigini biliyor ancak bunu bir baslik acarak paylastigini bilmiyordum.

Tek tek Tahir bey in eski ileterini okumaya gayret gosteriyorum ama forumumuzda mesaja kapali, yalnizca makale olarak ve sabit sekilde durmasi gereken ve forum anasayfasinda linki bulunan bir kaynak mevcut. Keske boyle bir calisma yapabilsek

Bu arada yaziya soylenecek soz yok. Belki haberi olmayacak ama boyle bir deneyimi bizlerle paylasan Tahir bey e burdan bir tesekkur de ben etmek isterim.

Syg.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak BİLGİLİ
#62753
Tahir Bey neden artık yazmıyor, farklı sitelerde mesela yabancı sitelerle mi ilgileniyor? Yazıya gelirsek ara sıra okuyorum bu paylaşımı, tabi ki ilk okuduğum kadar zevk alamasam da her okuyuşumda ayrı bir zevk alıyorum.
Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]

https://www.netsaweb.com/resources/uploads/logo/2[…]

Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]