Amatörlerin gözlem deneyimleri, gözlem hikayeleri.
Kullanıcı avatarı
gönderen serhat özdemir
#34291
30 mayıs gecesi jüpiteri gözlemeye niyetlendiğimde büyük bir hüsranla karşılaştım. Konus 10x50 dürbünüm düşmüş ve plastik aksamının bir kısmı kırılmış. bu nedenle ön taraftaki bölümü yamulmuş ve çift görmeme sebep oluyor. O an ki halimi anlatmam mümkün değil. Neyse sonra kendimi toparladım açtım dürbünü, plastik kısmını düzelttim ve tekrar taktım. Ancak ön kısmını sonuna kadar çevirip takınca çift görmeye başladım. Biraz açık bırakınca görüntü normallleşti. Sonra Jüpiter'e döndüm, uzun uzun uydularını seyrettim. Saat 2 yönünde bir yıldız ve aşağı yukarı aynı mesafede saat 11:30 yönünde çok sönük başka bir yıldız gördüm. Ne olduğunu merak ettiğimden stellarium u açtım ve onun Neptün olduğunu farkettim. Direkt olarak ona bakınca değil de Jüpiter'in uydularına odaklanınca farkediliyordu (o kadar sönük yani, bud a tabii retina tabakasının özelliğinden kaynaklanıyor). Daha sonra Akrep'e döndüm. Antares'in alt tarafındaki çift yıldızlara bakma niyetindeydim. Sonra bir an dehşete kapıldım, karşımda bir yıldız kümesi. İlk kez görüyorum. Hemen stellariumdan kontrol ettim ve M7 küresel yıldız kümesi olduğunu öğrendim.
İşte böyle hüzünle başlayıp sevinçle biten bir gece oldu benim için.
Şimdi gözüm Konus 20x80 de
gönderen Emre Evren
#34631
Nuri Bey ;
Nuri Aydemir yazdı:10x50 dürbünle neptün'ü zor görürsün jüpiterin uydularını nasıl gördün:D
Şaka yaptınız galiba ?

10 x 50 lik bir dürbün ile Jüpiterin uyduları rahatlıkla izlenebilir, Neptün içinse şöyle bir misal vereyim, delmece gibi karanlık bir yerden ben 20x80 ile Jüpiterin 1 - 2 derece üstünde çok sönük mavi bir nokta olarak görebildim.
Ama delmecedeki gözlemimizde hem "seeing" uygun değildi hemde ışık kirliliği biraz etkiliydi ayrıca jüpiter ve neptün daha yeni doğmaktaydı. Bu durumda aslında Serhat beyin elindeki dürbün çok iyi koşullarda ve iki gezegen zenitde iken kuru bir gözlem yerinden benim konus 20x80 dürbünümü fersah fersah geçecektir.
Ve Eğer baktığınız yeri iyi biliyorsanız Neptün'ü de mavi bir yıldız olarak görebileceksiniz.

saygı ve sevgilerimle..
#34688
Elimdeki dürbünle Jüpiter ve uydularını çok rahatlıkla uzun uzun seyredebiliyorum.
Neptün konusunda ise tabii ki O olduğuna kesin emin olamam. Keşke fotoğrafını çekebilsem öyle gösterebilsem. Ama ben sadece Jüpiterin üzerinde ve hafif solunda bir parıltı gördüm. Direkt olarak bakınca görülmeyen bu parıltı, başka yere odaklanınca daha görünür hale geliyor. Stellariuma dönüp onun ne olduğunu öğrenmek istediğimde onun Neptün olduğunu öğrendim. Yoksa o an orada Neptün olduğunu bile bilmiyordum.
teleskop fikri

https://www.astroshop.com.tr/Urun/meade-polaris-13[…]