Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
gönderen turkalin45
Konu başlığında yer aldığı gibi derin uzay gözlemi yapmak için dürbün alacağım bütçem 500 lira civarında.Sizce bu bütçeyle en ideal dürbün hangisidir?
En son turkalin45 tarafından 30 Eyl 2016, 10:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
O paraya tek seçeneğiniz var: Konusvue 20x80. Fiyatına göre oldukça kaliteli,uzay gözlemi için mutlaka objektif büyük olmalıdır,tabi bir tripoda ihtiyacınız var.Nikon aculon,action tarzı dürbünler her koşulda kullanmak için,çok keskin görüntüler verirler ama 8 cm çaplı bir dürbünle gökyüzüne baktığınızda farkı hemen anlarsınız.
İsmail DAL yazdı:O paraya tek seçeneğiniz var: Konusvue 20x80. Fiyatına göre oldukça kaliteli,uzay gözlemi için mutlaka objektif büyük olmalıdır,tabi bir tripoda ihtiyacınız var.Nikon aculon,action tarzı dürbünler her koşulda kullanmak için,çok keskin görüntüler verirler ama 8 cm çaplı bir dürbünle gökyüzüne baktığınızda farkı hemen anlarsınız.
Ismail bey 20x80 in agir olacagini duaunuyorum.Tripodum var ancak evimin balkonuna konuslandirmak istemiyorum sadece nikon serisini gözden geçirebilirim ancak nikonda action ve action extreme de ne kadar fark var bunu açiklarmisiniz ayrica hepsiburadacom da bushman 50x50 satis hilesi mi yoksa gercekten dogru mu buna da bir açiklik getirir misiniz rica etsem.
turkalin45 yazdı:arkadaşlar bir arkadaşımın tanıdığında 250 liraya satacak olduğu ikinci el nikon action 10x50 var . Sizce alayım mı?

İnceleyin, sorunsuzsa alın. Net gösteriyorsa, bulanıklık, çift gösterme gibi hatalar yoksa, netlik ayar yerleri çalışıyorsa, merceklerde çizik, kırık gibi problemler yoksa alın. Biraz daha da pazarlık etmeyi de deneyin.
ARKADAŞLAR BABAMA HEDİYE OLARAK ALCAĞIM DÜRBÜNÜ BELİRLEMEK KONUSUNDA UZUN ZAMANDIR KARAR VEREMEMİŞTİM.BÜTÇE KONUSUNDA 300 LİRALIK BİR BARAJ DÜŞÜNÜYORUM.YAKLAŞIK 1 AYDIR HEM SİZ HEM DİĞER FORUMLARDAKİ ARKADAŞLARIN YORUMLARINDAN YOLA ÇIKARAK NEYE İHTİYACIM OLDUĞUNU BİLMEK İSTEDİM.BEN İLK ZAMANLAR TELESKOP ALMAK İÇİN PARA BİRİKTİRİYORDUM AMA KONUS 20X80 İN BU ANLAMDA DAHA EKONOMİK VE BAŞLANGIÇ SEVİYESİ İÇİN İDEAL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.NİKON ACULON , NİKON ACTİON , OLYMPUS , BUSHMAN , CELESTRON TABİ BU MARKA VE MODELLERİ 10X50 VE BUNLAR ARASINDA SEÇİM YAPMAKTA ZORLANDIĞIM İÇİN EVİN BALKONUNA KONUS 20X80 VEYA BUNA EŞDEĞER BÜTÇEYİ FAZLA ZORLAMAYACAK KONU BAŞLIĞINDA DA YAZILDIĞI ÜZERE UZAY GÖZLEMİ İÇİN BABAMA DEĞİL DE KENDİME ALACAĞIM ARTIK.BABAM İÇİN ÖYLE 1-2 KG AĞIRLIĞINDA DÜRBÜNLERİN TAŞINMASI KONUSUNDA SIKINTIYA DÜŞECEĞİMDEN DOLAYI DAHA BOYUTLARI UFAK CEPTE TAŞINILABİLİR ÖLÇÜDE BİRŞEY BAKMAK İSTİYORUM.
biraz önce konus 20x80 in evimin balkonunda güzel duracağından bahsetmiştim .Birkez daha altını çizerek söylüyorum.Evet bu paraya çok birşey beklemek mümkün değil ama uzay gözlemi için bu dürbün bana yeter mi yoksa teleskop kullanıyorum havasına girmek için :lol: mesela Celestron PowerSeeker 60 AZ ve benzeri doğa gözlemi için dürbün mü yoksa teleskobumsu metal boru mu daha alternatif? Sizin görüşünüz nedir ?
Kullanıcı avatarı
gönderen İsmail DAL
Öncelikle Nikonla alakalı sorunuza cevap vereyim,Nikon action ile ex serisi arasında neredeyse 2 kat fiyat farkı var,bu da demek oluyor ki kalite farkı belirgin,mümkünse aculon alın,sanırım ex serisi artık piyasada yok.
Konus olayına da gelince: Çok büyük ve ağır bir dürbün ama kesinlikle gök gözleminde açıklık çok önemli.Bu nedenle sadece gök gözlemi için kullanacaksanız,yada tripod imkanınız varsa konusvue derim,ayrıca gündüz gözlem yapmakta acaip zevkli.
Teleskop mu,dürbün mü sorunuza gelince: Kesinlikle dürbün;çünkü teleskoplarda olmayan bir özellik var dürbünlerde,o da dürbün beynimizin alışık olduğu görüntü şeklini üretebilir yani iki gözle bakmanın verdiği doğallık.Bu görüntü daha fazla haz veriyor insana.Hele de 60az gibi bir teleskop asla dürbünün verdiği zevki veremez.Keşke aynı yerde yaşasak ta hepsinin farkını güzel bir gözlem gecesinde beraber görebilsek.Benim kullandığım dürbünler: Olympus 10x25-pentax 8x24, Konus spotting scope 80,Nikon action 10x50,rus yapımı tekli el dübünü,konusvue 20x80,celestron astromaster 25x100.
Teleskop olarak ta elimde; meade etx70,celestron 127eq,meade 90mm acromatic,bresser 150mm eq var.Hepsinden öte dürbün diyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen İsmail DAL
BUshman la ilgili de şunu söylemeliyim,kesinlikle hile,zaten 50x50 dürbün baktığınız objektifte 1mm lik açıklıkta görüntü verebilir,bu da baktığınız alanın çok küçük bir kısmını net görebilirsiniz demek.Dürbünde nikon bence çok kalite.

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]