Dürbünün şematik tasarımı, adlı bir proje yardım lütfen

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
MISSxazap
Teşekkür etti: 0

Dürbünün şematik tasarımı, adlı bir proje yardım lütfen

Mesaj gönderen MISSxazap »

Merhaba, ben lise 2. sınıfa gidiyorum ve bu sene fizikten proje aldım. Projemin konusu ise başlıkta belirttiğim gibi dürbünün şematik tasarımı. Ayriyeten hoca maket yapmamı da istedi. Yazı işini sormayacağım fakat maket ile bazı sorularım var. Öğretmene net görüntü veren bir dürbün yapmak istiyorum. Yazı ve bir maket sade kalır diye düşünüyorum. Öncelikle babam eskiden amatör olarak teleskop yapmaya çalışmış. O yüzden dürbün parçaları, teleskop parçaları ve bir çok mercek sahibiyim. Hangi mercekleri kullanmalıyım (tümsek, çukur ve sıralayarak söylerseniz)? mercekleri porro prizmaları saracak kabı hangi maddeden yapmalıyım(mukavva diye düşündüm, bende gerçek dürbün kabı var ama hoca kabul etmeyebilir hocaya sormam lazım :/)? Bu arada prizmaları birleşik olarak yapıştırdım doğru mu ettim bilmiyorum. http://www.nuveforum.net/attachments/65 ... rbun-_.jpg şu resimdeki gibi sağ tarafta görünen prizmaları aynı şekilde konumlandırıp camları birbirine değecek şekilde üst ve altından yapıştırdım. Merak etmeyin ışığın geçtiği yerden yapıştırmadım :) düzgün anlatmak istediğimden neyse bana yardımcı olursanız sevinirim. Konuyu yanlış yere mi açtım bilmiyorum. Acaba belirli bir uzaklıkta net görüntü veren bir dürbün yapabilecek miyim?

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 35 misafir