ASTRONOMİ İÇİN DÜRBÜN

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
Kullanıcı avatarı
Pradatör
İlgi düzeyi: Tutku
Teşekkür etti: 0

ASTRONOMİ İÇİN DÜRBÜN

Mesaj gönderen Pradatör »

Merhabalar uzun süren aradan sonra yazında gelmesiyle tekrar astronomi ile uğraşmak istiyorum . Teleskopumu herzaman yanımda taşıma fırsatım olmadığından bana teleskopumun yanımda olmadığı zamanlarda Nebulaları Yıldızları gökyüzü göstericek bir dürbün arıyorum ancak 2 dürbün arasında çok kaldım bunlardan biri konus 20x80 şuan fiyatı neredeyse 410 tl civarında bir diğeri ise nikon action 12x50 fiyatı ise 350 tl civarında aslında 2 dürbünü kendim yaklaşık bir haftadır araştırıyorum kendi vardığım sonuca bakarsak bana sanki konus 20x80 daha iyi bir dürbün gibi geliyor böyle düşünmemin sebebi ise hem açıklığının nikon actiona göre daha fazla olması hemde büyütme katsayısının lakin çoğunlukla forumda nikon action 12x50 daha fazla tercih ediliyor konus 20x80 optik kalitesiyle nikon actionunki arasında ciddi bir fark varmıdır yani aradaki açıklık farkını ortadan kaldırabilecek kadar birde tripotsuz gözlem yapmayı düşünüyorum sizce hangi dürbünü niçin almalıyım yardımcı olursanız çok mutlu olurum

birde nikon action 12x50 bu oluyor değilmi http://www.vatanbilgisayar.com/nikon-ac ... urbun.html
We are just stardust
halill07
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen halill07 »

Pradatör yazdı:Merhabalar uzun süren aradan sonra yazında gelmesiyle tekrar astronomi ile uğraşmak istiyorum . Teleskopumu herzaman yanımda taşıma fırsatım olmadığından bana teleskopumun yanımda olmadığı zamanlarda Nebulaları Yıldızları gökyüzü göstericek bir dürbün arıyorum ancak 2 dürbün arasında çok kaldım bunlardan biri konus 20x80 şuan fiyatı neredeyse 410 tl civarında bir diğeri ise nikon action 12x50 fiyatı ise 350 tl civarında aslında 2 dürbünü kendim yaklaşık bir haftadır araştırıyorum kendi vardığım sonuca bakarsak bana sanki konus 20x80 daha iyi bir dürbün gibi geliyor böyle düşünmemin sebebi ise hem açıklığının nikon actiona göre daha fazla olması hemde büyütme katsayısının lakin çoğunlukla forumda nikon action 12x50 daha fazla tercih ediliyor konus 20x80 optik kalitesiyle nikon actionunki arasında ciddi bir fark varmıdır yani aradaki açıklık farkını ortadan kaldırabilecek kadar birde tripotsuz gözlem yapmayı düşünüyorum sizce hangi dürbünü niçin almalıyım yardımcı olursanız çok mutlu olurum

birde nikon action 12x50 bu oluyor değilmi http://www.vatanbilgisayar.com/nikon-ac ... urbun.html

Konusla tripodsuz kolay değil. Nikon 10x50 daha tercih edilen bir dürbün.
Kullanıcı avatarı
Pradatör

nikon 10x50 mi yoksa 12x50 mi ben 12x50 nin daha iyi olacağı kanaatindeydim acaba siz bu konuda ne düşünüyorsunuz
We are just stardust
Kullanıcı avatarı
Pradatör

nikon 10x50 mi yoksa 12x50 mi ben 12x50 nin daha iyi olacağı kanaatindeydim acaba siz bu konuda ne düşünüyorsunuz
We are just stardust
Kullanıcı avatarı
Pradatör

birde nikon action extreme ve nikon action arasındaki farktan bahsedebilirseniz çok makbule geçer
We are just stardust
halill07

Pradatör yazdı:nikon 10x50 mi yoksa 12x50 mi ben 12x50 nin daha iyi olacağı kanaatindeydim acaba siz bu konuda ne düşünüyorsunuz
!0x50 ile 12x50 arasında çok da uçurum olmaz. Büyütme arttıkça görüntü titremesi rahatsız eder diye 10x50 tercih ediliyor astronomi forumlarında.
Pradatör yazdı:birde nikon action extreme ve nikon action arasındaki farktan bahsedebilirseniz çok makbule geçer

Action düz dürbündür. Action extreme waterprooftur. Yani 1-2 metre suyun altında birkaç dakika etkilenmez. Tüplerin içine nitrojen gazı doldurulmuştur fabrikada. Böylece kışın ya da yağışlı havada dışarı çıkınca ani ısı farkı yüzünden buğulanma olmaz. Güzel özelliktir bu. En çok balıkçının, denizcinin işine yarar. Astronomide de beğenilen özelliktir. Fakat cebe zararı vardır. Fiyat iki katına çıkar. Düşünürsen action extreme dürbünler şurda uygun ve taksitli:

12x50

http://www.gold.com.tr/nikon-binoculars ... f-durbun_u

10x50

http://www.gold.com.tr/nikon-binoculars ... f-durbun_u

Extreme pahalı dersen action yerine aculon al, optik olarak daha iyidir, action serisinin iyileştirilmiş halidir. Onlar da şurda uygun ve taksitli:

10x50

http://www.gold.com.tr/nikon-binocular- ... 0-durbun_u

12x50

http://www.vatanbilgisayar.com/nikon-ac ... 12x50.html
Kullanıcı avatarı
Pradatör

peki aculon ile nikon actionun farkı ne aculon dürbünler fiyat olarak biraz daha pahalı nikon action serisine göre birde konus dürbün ile nikon dürbünün veya celestron dürbünün optik kalitesini kıyaslayabilirseniz özellikle şunu merak ediyorum celestronlar yaz kampanyası ile epey indirime girdi ve celestron 10x50 upclose 2 sadece 170 tl bunun nikon action 10x50 ile farkı varmıdır ?

nikon aculon 10x50 ise 350 tl arada 2 katı aşkın fiyat farkı var çok kararsız kaldım celestronun iyi bir optik kalitesi olduğunu düşünüyorum nikon daha mı iyi de bu kadar kişi bunu alıyor
We are just stardust
halill07

Pradatör yazdı:peki aculon ile nikon actionun farkı ne aculon dürbünler fiyat olarak biraz daha pahalı nikon action serisine göre birde konus dürbün ile nikon dürbünün veya celestron dürbünün optik kalitesini kıyaslayabilirseniz özellikle şunu merak ediyorum celestronlar yaz kampanyası ile epey indirime girdi ve celestron 10x50 upclose 2 sadece 170 tl bunun nikon action 10x50 ile farkı varmıdır ?

nikon aculon 10x50 ise 350 tl arada 2 katı aşkın fiyat farkı var çok kararsız kaldım celestronun iyi bir optik kalitesi olduğunu düşünüyorum nikon daha mı iyi de bu kadar kişi bunu alıyor
Upclose G2 iyi bir dürbündür.
Konus dürbünler içinde sadece 20x80 tutulur ama büyük ve ağır olması ve fazla büyütmesi yüzünden tripod gerektirir.
Aculon serisi, action serisinden sonra çıkmıştır ve action serisinin biraz daha iyileştirilmiş halidir.
Sonuçta hem action hen aculon serisi plastik tüpe monte edilmiş, Çin'de üretilmiş dürbünlerdir. Upclose G2 de öyledir. Nikonun çok tutulanı action ex serisidir ve 550- 600 lira civarında satılıyorlar.
Nikon aculon bak4 prisma tipine, action ise bak7 prizma tipine sahiptir. Upclose G2 de bak7 prizma tipine sahiptir.

Bu kadar ayrıntıdan sonra action alacağına upclose G2 alınabilir veya az daha paraya kıyılır, aculon alınır diye noktalayalım.
Kullanıcı avatarı
Pradatör

Öncelikle bilgi içeren cevaplarınız için çok teşekkür ederim nikon aculon şuan için iyi bir seçenek internette baktığım kadarıyla nikon aculonlar için görüş açıları fov değerleri için nikon actiondan daha fazla diyor bu konuda ne düşünüyorsunuz birde ışık kirliliğinin minumum olduğu bir noktada bu dürbünle ne görebilirim celestron powerseeker 127 eq model bir teleskopum var ancak şehir ışıklarından dolayı galaksi ve yıldız gözlemi yapamıyorum örneğin andromeda galaksisini yıldızları pek göremiyorum teleskopumla acaba alıcağım bu nikon aculon ile ışık kirliliğinin olmadığı yerlerde neler görebilirim biraz bahsedebilirseniz çok memnun olurum
We are just stardust

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir