Nikon 10/12x50 vs Konus 20x80

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
halill07
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen halill07 »

Bazı tecrübelerimi paylaşmak isterim.
Nikon action 12x50 ve Nikon aculon 16x50 kullandım. İki tane 16x50 vardı, birini sattım, diğerini de satmayı düşünüyorum. 12x50 yi de sattım.
İzlenimlerim şöyle: Tamamı keskin ve net görüş sağlamakla birlikte 16x50 daha çok ayrıntı gösteriyor. Titreme sorunu yüzünden 16x50 kullanırken dirsekleri desteklemek gerekebiliyor(her zaman değil). 12x50 için bu çok daha az gerekiyor.
Niçin satıyorum öyleyse? Çünkü geniş bir dürbün koleksiyonum var.
Action mı, aculon mu? Aculon serisi daha iyi. Peki ya extreme? Waterproof olduğu için her hava durumunda verimli olur, parasını eder.
Çok daha imkanınız varsa canon 18x50 is dürbün alın:

http://www.hepsiburada.com/liste/produc ... oColXw_wcB
Kullanıcı avatarı
Pradatör
İlgi düzeyi: Tutku

Mesaj gönderen Pradatör »

Aklıma bir şey takıldığı için konuyu yeniden canlandırmak istedim az önce nikonun kendi sitesinden dürbünün gösterdiği görüş alanı derecelerine baktım ve 10x50 bir dürbünün bize gösterdiği görüş açısının 16x50 yada 12x50 bir dürbünden (aynı model içinde ) daha dar olduğunu gördüm ancak şuan aklım almıyor bu durumun neden böyle olduğu hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum birde nikon aculon modeliyle nikon action modeli arasında bak 4 ve bak 7 mercek farkı varmış acaba hangisi astronomi için daha uygun bir model
We are just stardust
Kullanıcı avatarı
Pradatör

Aklıma bir şey takıldığı için konuyu yeniden canlandırmak istedim az önce nikonun kendi sitesinden dürbünün gösterdiği görüş alanı derecelerine baktım ve 10x50 bir dürbünün bize gösterdiği görüş açısının 16x50 yada 12x50 bir dürbünden (aynı model içinde ) daha dar olduğunu gördüm ancak şuan aklım almıyor bu durumun neden böyle olduğu hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum birde nikon aculon modeliyle nikon action modeli arasında bak 4 ve bak 7 mercek farkı varmış acaba hangisi astronomi için daha uygun bir model
We are just stardust
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Bir yanlis anlama var herhalde.. saydigin durbunler arasinda en genis alani 10x50 olan verir...
Sedat

Lütfen bana özel mesaj atmayın, cevap veremiyorum.
Sorularınızı forumda ilgili başlık altında sorun.
Böylece herkes katkıda bulunabilir ve yararlanabilir.
Kullanıcı avatarı
Pradatör

Sedat bey bende en geniş alanı verenin 10x50 lik dürbün olduğunu düşünüyordum ama şu tablo biraz kafamı karıştırdı 12x50 nin alanı hepsinden daha geniş bende biraz araştırınca 12x50 ve 7x50 de özel bir prizma kullandıkları için böyle olduğunu duydum umarım yanlış bilmiyorumdur çünkü sırf daha geniş alan gösteriyor diye 12x50 almıştım şuan tabloyu bulamadım ama nikonun sitesinde field of viev yani fov değeri 10x50 ninkinden daha fazla birde siz bakın bilgilendirebilirseniz çok makbule geçer (bu arada burda bahsettiğim 10x50 ve 12x50 nikon action extreme için geçerli)
We are just stardust
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Angular field of view (real/degree) satirina bakacak olursan

10x50 - 6.5˚
12x50 - 5.5˚
16x50 - 3.5˚ goruyor... dolayisiyla 10x50 en genis alani goruyor... ama bu cok onemli degil...12x50 de gayet guzel.

Resim

Tabloda daha onemli olan degerler var... bunlar Relative Brightness ve Exit pupil degerleri...

Ornegin 7x50 ile cok daha sonuk cisimleri gormek olasi... ama bunun icin genc olmak gerekiyor... goz bebegi 7mm ve ustune buyuyen birisi bu durbunle cok sonuk cisimleri gorebilir...M31, M42 gibi hedefler muhtesem gorunur.. ama benim gozum o kadar buyumedigi icin gelen isigin bir kismi ziyan oluyor.. benim icin ideal durbun 10x50...cok da memnunum acikcasi.. fakat artik fazla kullanmadigim icin satmaya karar verdim hepsini...
Sedat

Lütfen bana özel mesaj atmayın, cevap veremiyorum.
Sorularınızı forumda ilgili başlık altında sorun.
Böylece herkes katkıda bulunabilir ve yararlanabilir.
Kullanıcı avatarı
Pradatör

Sedat bey gösterdiği geniş alan değerine bakarken orda iki tana angular field of view var birincisi real/degree diğeri apparent/degree biz hangisine bakıcaz eğer apparent/degree göre bakarsak 12x50 daha geniş alan göstermezmi acaba birde 12x50 yi alarak hata etmedim değilmi acaba siz ne düşünüyorsunuz ?
We are just stardust
halill07
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen halill07 »

Pradatör yazdı:Sedat bey gösterdiği geniş alan değerine bakarken orda iki tana angular field of view var birincisi real/degree diğeri apparent/degree biz hangisine bakıcaz eğer apparent/degree göre bakarsak 12x50 daha geniş alan göstermezmi acaba birde 12x50 yi alarak hata etmedim değilmi acaba siz ne düşünüyorsunuz ?
Olay tek başına fov değil aslında. 12x50 daha fazla büyütür ve daha çok ayrıntı gösterir. Ayın kraterlerini daha detaylı görürsünüz. Gayet iyi bir ürün aldınız, dert etmeyin her şeyi öyle.
derodogo
İlgi düzeyi: Yeni Başladım

Mesaj gönderen derodogo »

Merhabalar. Uzun zamandır böylesi bir merakım var; ancak yeni karar verdim ve başlangıç noktası olarak bu platformu seçtim. Anlayacağınız gök bilim konusunda"sıfır"ım. Yazdıklarınızı okudum ve sonrasında "Konus 20x80 dürbün" almaya karar verdim. Bu dürbünü önümüzdeki hafta tatilde kullanmaya başlayacağım. Bu dürbünün kullanılmasına ilişkin ne tip bir "tripod" önerirsiniz. Cuma tatile çıkıyorum. Bu itibarla, önerilerinizi acilen rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 36 misafir