7x50 mi 10x50 mi?

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 0

Re: 7x50 mi 10x50 mi?

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

10x50 daha iyi bir secim olacaktir.
Sedat

Lütfen bana özel mesaj atmayın, cevap veremiyorum.
Sorularınızı forumda ilgili başlık altında sorun.
Böylece herkes katkıda bulunabilir ve yararlanabilir.
Kullanıcı avatarı
Pradatör
İlgi düzeyi: Tutku

Mesaj gönderen Pradatör »

Sedat bey affınıza sığınarak sormak istiyorum. Bu konuda sizin yarınız kadar bir tecrübem olmadığını da biliyorum. 7x50 yıldız , nebula gözleminde çıkış açıklığından dolayı daha etkili olmaz mı acaba ?
We are just stardust
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay

Onun verdiği ışık ziyan olacaktır. Insanın gözbebeği 5-6 mm kadar açılabiliyor. Bunun çıkış açıklığı (exit pupil) çok daha fazla olacaktır. Bu da yararlanamadığın, ziyan olacak ışık demektir.
Sedat

Kullanıcı avatarı
Pradatör

Sedat bey bilgilendirme için gerçekten çok teşekkürler hiç daha önce göz bebeğini düşünmemiştim . Mustafa celestronla konus arasında olsa olsa kaplama farkı olur onun dışında optik bir fark olucağını sanmıyorum . 2. sorunun cevabı ise eğer 10x ise sadece 10x te sabit olarak kalır 2x 5x gibi değerlere gelmez . Senin dediğin türden olanlarda bu şekilde yazarlar atıyorum celestron skymaster 25-125x80 şeklinde ama zaten sadece 10x te kalması gökbilimi yapıcaklar için bir avantajdır yani öyle söyleniyor nedenini tam olarak bilmiyorum ama tahminim herhalde mercekte , ayarlarda sorun olması zira sürekli kurcalanınca yada ayarlarıyla oynanıca bozulmalar olabilir .
We are just stardust
Kullanıcı avatarı
Pradatör

Önemli değil dürbününüz şimdiden hayırlı olsun .
We are just stardust
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay

Pradatör yazdı:Sedat bey bilgilendirme için gerçekten çok teşekkürler hiç daha önce göz bebeğini düşünmemiştim .
Simdi Celestron 7x50 durbunu inceledim. Exit pupil 7.1 mm olarak veriliyor. Bu durbunu ben kullancak olsam, 53 yasinda ve goz bebegi en fazla 5-5.5 mm ye buyuyebilen biri olarak, durbunun topladigi isigin en az %35-40'ini ziyan ediyor olacagim.

7x50 durbunler daha cok denizcilikte kullaniliyor, teknenin sallantisina ragmen hedefe sabitlenebilmek mumkun olsun diye... ama astronomi icin enaz 10x50 kullanmak lazim. Ben kullaniyorum ve inanilmaz memnunum, Nikon Action Extreme 10x50 durbunum ile gordugum Andromeda gokadasini teleskopla bile o kadar guzel goremiyorum. Exit pupil 5mm.
Sedat

Kullanıcı avatarı
Pradatör

Evet Sedat bey 7x50 dürbünler arazi dürbünü olarak geçiyormuş eğer siz söylemeseydiniz belkide yanlış bilgiyle dolaşıcak , paylaşıcaktım . Denizcilikte kullanılması dediğiniz gibi çok mantıklı geldi hedefe odaklanabilmek görüntüden çıkmasını engellemek için . Bende sönük uzay cisimleri için 7x50 alıcaktım 10x50 alıcağım artık gerçekten teşekkürler .
We are just stardust
Kullanıcı avatarı
Timur Öner
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Timur Öner »

Sedat Bey'in dediğine katılıyorum.Yaşınızı bilmiyorum ama yaşınız biraz ileri ise dürbünün topladığı ışığın bayağı fazla bir kısmı ziyan olacaktır.Ama ne kadar genç olursanız bu fark o kadar az olacaktır.(Genç insanların gözbebekleri daha fazla açılır).25 yaşındaki bir insanın göz bebekleri ortalama olarak 6.8-7.0 mm açılır bu da 7.1 mm'ye oldukça yakındır.Tabi ki bu genetik olarak insandan insana değişir.
Bunun dışında 7x50'nin tek avantajı var o da daha geniş görüş açısı sunması.Bunun dışında her yönden 10x50 daha avantajlı.
Orion SkyQuest XT10 10'' Dobsonian
Celestron Astromaster 130 EQ Motor Drive
Sirius Plössl 25 mm
Celestron Eyepieces 20 mm,10 mm
Celestron G2 Up Close 10x50
Ve bolca merak...
Yasko-tyrex
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Yasko-tyrex »

Merhabalar ,
Bir dürbün satıcısı olarak yazdıklarınızı okuyunca vay be diyerek hayret içinde kaldım.Peki bu exit pupil mesal 7x50 bir dürbünde 5mm mi oluyor?Bunu etkileyen faktör nedir öğrenmek isterim.

İyi Forumlar
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhabalar,

Exit pupil dürbünün çapının büyütme oranına bölümüyle elde edilir... 7x50 lik bir dürbünde bu değer 50/7=7.1 mm olur...Bu değere ulaşabilen insan sayısı bence çok az...7x50'lik bir dürbün almak için hem çok genç olmak lazım ( oda kesin değil? ) hemde çok karanlık bir yerde yaşamak lazım...
Azda olsa ışık kirliliği varsa 7x50 'lik bir dürbün 10x50 veya 12x50'lik bir dürbüne göre kontrastı daha düşük bir görüntü verir...

7x50 görüş alanının genişiliği için düşünülüyorsa onun yerine FOV ( Field of view ) değeri yüksek 10x50'lik bir dürbün seçmek daha mantıklı olur...

Selamlar,
Cüneyt
Orion 8'' Newton f/4 , Orion Atlas EQ-G Kundak , Canon EOS 5D,canon 100-300mm f/4,5-5,6 , canon 50mm f/1,8 ,
Tamron 28-75mm f/2,8
Orion 20x80 Astronomy Binoculars,Orion Scenix 10x50 Wide-Angle Binoculars

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: slughFAg ve 27 misafir