Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
gönderen erkan15_1974
Av ve doğa gözlemi için yüksek büyütme oranlı dürbün arıyorum.Makroptik 20*60-60 dürbün kullandım memnun kalmadım kesinlikle netlemiyordu.Bin metreyi enaz on-yirmi metreye yakınlaştıracak dürbün arıyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen kaan aygönül
Merhaba. erkan bey istediğiniz kadar yaklaştırma yapan bir dürbün bulabilmeniz oldukça zor. çok özel ürünler hariç dürbünlerdeki en yüksek büyütmeler 20x 25x arasıdır. bu tür ürünlerde genellikle bir tripod veya destek ayağı ile kullanılabilinir, yoksa yüksek büyütme olduğu için görüntü çok titreyecek ve detaylar büyük ölçüde gözden kaçabilecektir, tabi imaj sabitleyici özelliği olan ürünler hariç. fakat bu tür dürbünlerde hem pahalıdır hemde yaklaştırma oranları (benim bildiğim kadarıyla!) 15x 20x arasıyla sınırlıdır. size Spotting Scope' lardan almanızı öneririm. Bu ürünlerle istediğiniz yaklaştırmaları yakalayabilirsiniz!
gönderen erkan15_1974
Kaan bey bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.Piyasada esco 750-750 pusululalı bir el dürbünü var .1000 metreyi 15 metreye getirir diye ürün açıklaması var.acaba bu yazılanlar doğrumudur.birde kaliteli zoomlu dürbünlerin bazılarında(celestron-konus) 100 -125 gibi yüksek büyütme oranlarından bahsediliyor.acaba bu dürbünlerdemi istediğim yakınlaştırmayı sağlayamaz.forumdaki arkadaşlarım yardımcı olursanız sevinirim.
gönderen Emre Evren
Erkan Bey,

Eğer karanlık gökyüzündeki bulutsuları, açık yıldız kümelerini yada zaman zaman beliren kuyruklu yıldızları avlamak isteseydiniz, size daha çok yardımcı olurduk kanısındayım, her ne kadar gökyüzüne tutkun olan bizler için bazen dürbünler teleskoplardan daha avantajlı olsada heralde çok çok ufak bir azınlık size gökyüzündeki göksel hayvanat(akrep, kuğu köpek, tilkicik, tavşan karga vs...) ve nebatı(onlarda gökyüzünün gülleri rosetta gibi diyelim) avlamak yerine yerdeki savunmasız hayvanatı avlamanıza yarayabilecek bir dürbün hakkında net bilgi verebilir.

Ama zaman zaman yaban domuzu gibi arasıra zararı dokunan hayvanatı avlamak için köyümde dostlarımla maceralarım olduğu için küçük azınlıktan birisi olarak size bir kaç naçizane tavsiyem.

Av sırasında hareketli olmak kaçınılmaz ben şahsen sırtımda ağır çanta ve başka metal ekipmanlar(tüfek) ile koşuştururken birde boynumda ağır(bahsettiğiniz dürbünler 1,5 kilo geliyor) bir dürbünün sağa sola sallanmasını istemezdim.
size cebe bile girebilecek bir dürbün tavsiye edebilirim mesela
http://www.tasco.com/single.cfm?s=Binoc ... uct=568rbd

büyütme konusunda ise eğer doğa gözlemi hariç sadece av amaçlı istiyorsanız bence fazla yüksek büyütmelerden kaçının heleki 100x gibi bir büyütmenin size hiçbir faydası olmayacaktır ki teleskoplarda bile çoğu zaman titreyen zayıf bir kundak ile sorun yaratır bu büyütme oranı. el ile omuz hizasında bakacağınız bir koluyu geçen bir dürbün ile baktığınız yerde bir keklikmi yoksa ağaç dallarının birleştiği yerde bir karaltımı olduğunu anlayabileceğiniz maksimum büyütme sınırı bence 20x'den öteye gitmemeli, yoksa kolunuz titrediği için bahsettiğim duruma düşersiniz(ben konus 20x80 kullanıcısıyım av için hiçde kompakt olmayan bu cihazı av gibi hareketli bir ortamda elle yönetmenin zorluğunu iyi bilirim) bence siz en uygunu 20x50 gibi hem hafif hemde fazla büyüterek titreme kaynaklı sorunlardan uzak konforlu seçeneklere göz atın

olayınız doğa gözlemi ise o zaman size keyifle yüksek büyütmeli önerilerde bulunabilirim. Bunun için Kadıköy de bulunan garantisite'sinin sahibi Harun Şahin Bey'e uğrayıp maksutov spotingscope serilerini deneyerek tecrübe edin.
http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1671
bu modeller size biçilmiş kaftandır derim.

Yaban TV'i arada izlerim ve avcılıkla çapulculuk arasındaki farkı herzaman belirtirler, lafım gökbilim gibi bir bilim platformunda dürbün danışan sizin gibi birisi için değil tabiki ama Lütfen çevrenizi yaban ve doğal hayatın güzelliği ve nadirliği konusunda bilgilendirin

saygılarımla...
gönderen Recep YILMAZ
Erkan bey merhaba.Almayı düşündüğünüz dürbünü ne tür avda kullanacaksınız.Uçar,tavşan,domuz avında kullanacaksanız yakınlaştırmasının fazla olmasını istediğiniz için 12x50 yeterli.Teke avında kullanacaksanız spotting scope almanız iyi olur.Tripod da almanız şartıyla tabi.Celestron un 20-25 zoomlu dürbünleri ise hem büyük hem ağırdır sizi çok fazla yorar.İki tüfek birden taşımış gibi olursun.
gönderen erkan15_1974
Sayın emre bey
Siz ve sizin gibi gökyüzü gözlemleme ve ekipmanları hakkında derin bilgiye sahip,gökyüzü sevdalılarının bu sitede buluşup,gökyüzü ve başka konular hakkında ki bilgi paylaşımını takip ediyorum. Av veya başka amaçlar içinde kullanılacak dahi olsa, dürbün hakkındaki sorulara sağlıklı cevap verebilecek bilgili ve deneyimli kişilerin bulunduğu yegane site.Bundan dolayı hepinize teşekkür ederim.
Herkesin her şeyi bilmesi mümkün değil,bu durumda sende bende birilerinden yardım isteyeceğiz.Önemli olan o bilgiyi, sanki biz kendimiz yoktan var etmiş gibi yani kendimiz yaratmış gibi (haşa),ona sahip çıkıp başkalarıyla paylaşmamak üzere beynimizde saklarsak en büyük hatayı yapmış oluruz.Böyle bir kişinin bu ve benzeri platformlarda işi olamaz.Kurulu düzen içersinde kişi kendi kafasına göre davranıyosa kuralları hiçe sayıyorsa ve siteye zarar veriyorsa o kişi sitenin amacına hizmet etmiyordur.İşte buda o sitenin çapulcusudur.Bir konuda Sizden masumane bir şekilde bilgi isteniyorsa hiç bir şarta koşula bağlamadan bu bilgiyi vermeniz gerekmektedir.
Dürbünü herkes kendi özgür iradesine göre her yerde kullanır.Avda,gökyüzü ve doğa gözlemlemede,güzel kızlara bakmada heryerde kullanılabilir.Dürbünle gökyüzü gözlemlemiyecek diye kişiye dürbün hakkında bilgi vereyimmi vermiyeyimmi diye terettüde düşmenin bir manası yoktur.Ayrıca bir tarafdan bilgiyi verirken,bir tarafdanda,bu bilgiyiveriyor olmaktan, eğer rahatsızlık duyuyorsak bunuda karşı tarafa hissettirmememiz lazım.Yazıyı kısa sade cümleler kurarak,herkesin anlayabileceği bir anlatım tarzıyla yazmalı,bilgimizi paylaşmalıyız.Biliyorsunki bu forumu takip edenlerin eğitim sevileri faklı farklıdır.Yazılanlar anlaşılamayabilir veya anlamakta güçlük çekilebilir yada yanlış anlaşılabilir.
Ayrıca av ve avcılıkda bir gerçektir, vardır.Doğanın kanunu.ilk insandan bu güne kadar süregelen yegane olaylardan biridir.Atalarımız gökyüzüne bakarak karın doyurmadı herhalde.Bilinçli bir şekildeyapıldığı sürece kimseye ve doğaya zararı olmaz.Kuralarına uymak gerekir.Mesela sen domuz avından bahsetmişsin,jandarmadan izin alman gerekli,otomatik tüfeğe en fazla üç fişek koymalısın,yavru ve dişiyi vurmayacaksın,av tezkeresi olması gerekli,yıllık vergi ve harçlarını devlete ödemiş olman gerekli senin bu avı yapabilmen için.Ayrıca avlanırken doğaya zarar vermeyeceksin.Zaman zaman gitmiş olduğun domuz avlarında veya yılda bir kerede ava gidiyor olsan dahi bu kurallara uymak zorundasın.Tabiki siz bir avcı olaraktan bu kurallara uyarak yasalara uyğun bir şekilde avlanıyosunuzdur, bundan şüphe duymama gerek yok herhalde.kesinlikle kurallara uyuyorsunuzdur.Yoksa kendinizi bahsettiğiniz çapulcuların tam ortasında bulursunuz.Lütfen bilginin kısmırlığını yapmayalım,elimizden geldiği kadar herkese yardım edelim. Dünyadaki tüm insanlara sesleniyorum,bu dünya hepimizin kıymetini bilelim gelecek nesillere daha güzel,yaşanası bir dünya bırakalım.SAYGILAR
gönderen Emre Evren
Erkan Bey,

Sanırım bir yanlış anlaşılma var aramızda, mesajımı inceleyin tekrar bilgim kadar yardımcı olmaya çalıştığımı düşünüyorum ve bir kaç alternatif de önerdim, ortada da zaten bilgi saklama gibi bir durum olduğu düşüncesinde de değilim. yada gökyüzü dışında mesela av için size kimse dürbün önermez gibi bir sonuçda çıkmıyor yazdığım cevapta.

Anlatmak istediğim doğal olarak gökyüzü gözleminde teleskop kullanımı dürbün kullanımından fazla olacağı, ve gök dürbünlerinin yüksek büyütmeli ve görece ağır olacağı için yer gözleminde kullanılmasının(ki av ortamının hareketli olmayı gerektiren bir usulü olduğunu yazdım) uygun olmadığını belirterek forumda teleskop(veya gök dürbünü) kullanan tecrübelilerin sayısının daha fazla olduğu ve gökyüzü gözlemi için ekipman önerebilecek daha tecrübeli kişiler olduğunu anlatmaya çalıştım

Av konusunda ki kuralları bilmeden ve uymadan zaten mezrada bile avlanamazsınız yazdıklarınızdan daha da fazlasını avla profesyonel olarak uğraşan çok saygın ağabeylerin gözetiminde öğrendim ve onların gözetiminde bu avlara katıldım, duyarlılığım konusunda şüpheniz olmasın. Ama ben bir avcı değilim! kendi halinde gökyüzü sevdalısı ve okuduğu bölüm üzerine tahsilini bitirmiş ve işinde iştigal eden bir vatandaşım.

çapulculuk kelimesini ise kimler için kullandığımı zaten sizde belirtmişsiniz, ava çıktığını zannedip yaban katliamı yapanarıda bildiğim için, sizin gibi avcılığın terbiyesini ve disiplinini iyi bilenler bahsettiğim çapulcuları bilgilendirmesi için bir çağrıda bulundum. tıpkı bizim son günlerde gökbilim sitesi içerisinde bilim ile hurafelerin karıştırılmaması için yaptığımız çağrı serzeniş gibi.

kaygı ve hassasiyetinizi iyi anlıyorum, ama sizdende lütfen daha önce yazdığım ve şimdi yazdığım yazıyı tekrar okumanızı rica ediyorum.

saygılarımla...
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]