Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
Ben de aynı iki aralıkta kalmıştım, en sonunda 10x50 aldım. Gerçi daha ucuz bir yolu seçerek Celestron UpClose 10x50 aldım, 100TL. Bence güzel bir dürbün, Nikon kullanmadığım için karşılaştıramam ama tabi ki onun kadar başarılı olmayabilir, fiyat/performans belki daha iyi olabilir.
Ben 8x42 ile görmüştüm satürn halkalarını ve jupiterin uydularını.Merak etmeyin görürsünüz ancak forumda görmüş olduğunuz ustaların o nefis fotoğraflarındaki gibi bir görüntü beklemeyin sonra hayal kırıklığna uğramayın.Mercimek gibi göreceksiniz onları :)
Selamlar
ŞükrüMencet yazdı:Kusura bakmayın çoık fazla şey sordum ama emin olmak istiyorum nikon 10*50 ile jüpiter ve satürnün halkalarını görebilirmiyim ?
10*50 ile Jüpiter'in 4 uydusunu çok rahat görebilirsin ama detaylı bir görüş olmayacak. Nokta şeklinde göreceksin. Satürn'ün halkalarını da görürsün ancak onda da çok fazla detay göremezsin. En güzel Ay görülebilir. 20*80 lik bir dürbünle bu saydıklarımızı daha yakınlaştırılmış şekilde görürsün. Ama yakınlaştırma ve netlik ters orantılı olduğu için eğer netlik arıyorsan 10*50 lik dürbün daha iyi. Aslında 20*80 lik bir dürbün 10*50 lik bir dürbüne göre daha derinlik sağlar ama 20*80 ile bile uzay cisimlerini çok kaliteli göremezsin çünkü sonuçta bir dürbün bu. Gökyüzünü iyice tanıdıktan sonra ileride kaliteli bir teleskop alıp onunla gözlem yapmak ve detay görmek en iyisi.
Emre Toros yazdı:
ŞükrüMencet yazdı:Kusura bakmayın çoık fazla şey sordum ama emin olmak istiyorum nikon 10*50 ile jüpiter ve satürnün halkalarını görebilirmiyim ?
10*50 ile Jüpiter'in 4 uydusunu çok rahat görebilirsin ama detaylı bir görüş olmayacak. Nokta şeklinde göreceksin. Satürn'ün halkalarını da görürsün ancak onda da çok fazla detay göremezsin. En güzel Ay görülebilir. 20*80 lik bir dürbünle bu saydıklarımızı daha yakınlaştırılmış şekilde görürsün. Ama yakınlaştırma ve netlik ters orantılı olduğu için eğer netlik arıyorsan 10*50 lik dürbün daha iyi. Aslında 20*80 lik bir dürbün 10*50 lik bir dürbüne göre daha derinlik sağlar ama 20*80 ile bile uzay cisimlerini çok kaliteli göremezsin çünkü sonuçta bir dürbün bu. Gökyüzünü iyice tanıdıktan sonra ileride kaliteli bir teleskop alıp onunla gözlem yapmak ve detay görmek en iyisi.
1-10x50 ile Satürn' de halka falan göremezsin.
2-""20*80 ile bile uzay cisimlerini çok kaliteli göremezsin çünkü sonuçta bir dürbün bu"" kaliteden kasıt ne? Detay mı? Netlik mi?

Çok emin değilsek rica ediyorum insanlara tavsiye de bulunma Emre' cim. Yanıtsız kalması daha iyi. İlerde bunu bir başkası da okuyup referans alabilir.
Burak Yakut yazdı:1-10x50 ile Satürn' de halka falan göremezsin.
2-""20*80 ile bile uzay cisimlerini çok kaliteli göremezsin çünkü sonuçta bir dürbün bu"" kaliteden kasıt ne? Detay mı? Netlik mi?

Çok emin değilsek rica ediyorum insanlara tavsiye de bulunma Emre' cim. Yanıtsız kalması daha iyi. İlerde bunu bir başkası da okuyup referans alabilir.
1- Ben 20*80 lik dürbünle Satürn'ün halkalarını görebiliyorum. Ama 10*50 lik dürbünle hiç bakmadım ancak bir arkadaşımda 10 kat büyüten bir dürbün var ve görebildiğini söylemişti. Yukarıda mesaj yazan arkadaş da 8 kat büyüten dürbünle görbildiğini söyleyince detaylı olmayacak şekilde görülebileceğini düşünmüştüm. Ama emin değilim haklısınız.

2-Kaliteden kastım detay görebilmek. Dürbünle detay göremezsiniz ancak kaliteli bir teleskopla düşündüğümüz şekilde detaylı görebiliriz.

Saygı ve sevgilerimle..
Burak Yakut yazdı: 1-10x50 ile Satürn' de halka falan göremezsin.

teşekürler burak abi demek oluyor ki biraz daha araştırmakta fayda var

Saygılar

Şükrü
Selam Şükrü. Forumda gezinip eski yazıları okurken tesadüfen şöyle bir mesaja denk geldim. Umarım dürbün seçiminde bir miktar yardımcı olur.

Arkadaşlar geçen gün internetten aldığım gökyüzü atlası kitabından alıntı yapıyorum dürbünlerle ilgili :

Büyütme gücü arttıkça görsel alan küçüldüğü ve parlaklık azaldığı için, zayıf ışıklı bir yıldıza bakmak için büyütme gücü yüksek bir dürbün kullanmak işe yaramaz. Ayrıca 10'dan yüksek büyütme değeri olan dürbünler için üç-ayak kullanmak gereklidir.Bunun yanın sıra, büyütme hem cismin görüntüsü üzerinde, hem de atmosfer türbülansı üzerinde etkili olur; bir noktadan sonra sapınçlar belirgin hale gelir ve gözlem işlemini riske sokar.

Ayrıca, büyütme, sadece çok küçük olmayan cisimler yani ay, gezegenler, kuyrukluyıldızlar ve bulutsular durumunda işe yarar. Yıldızları gözlemlemekte işe yaramaz. Büyütme gücü ne kadar olursa olsun uzaklıklarından dolayı, yıldızlar daima küçük ve flu bir biçimde nokta gibi görünür. Böyle durumlarda parlaklık daha önemlidir; eğer yeterli derecede ışık toplamıyorsa, dürbün gece gözlemlerinde kullanılamaz. Burada temel faktör, açıklık, yani merceğin çapıdır.

Tüm değişkenler göz önüne alındığında, en uygun dürbün 7x50 olandır: Alanı referans noktalarını kaybetmeyecek kadar büyüktür ve ayrıntı görme kabiliyeti 10 kadir parlaklığında ( yani çıplak gözle görülebilen cisimlerden 40 defa daha zayıf olan cisimler) ayrıntların gözlemlenmesine izin verir.

Saygı ve sevgilerimle..
Arkadaşlar herkese tekrardan merhaba,

http://www.garantisite.com/DURBUN-KONUS ... R-113.html

http://www.vatanbilgisayar.com/D%C3%BCr ... I_ID=34296

Bu iki üründen biri almayı düşünüyorum forumda okuduklarım kadarıyla ikisinde iyi olup kötü olduğu yanlar var.Fiyat olarak nikon biraz daha pahalı olsada o miktar sorun değil.Nikonun daha kaliteli olduğu söyleniyo kararsız kaldım aldığım ilk dürbün olucak bu yüzden dikkat etmeye çalışıyorum yardımlarınızıda bekliyorum... :)
İyi günler.. Sitenin renkleri çok gözümü aldığı için 20 sayfayıda okuyamadım. Sorduğum soru daha önce sorulmuş olabilir kusura bakmayın.

Ben en son seçeneklerimi ikiye indirdim. Nikon action 12x50 ve konus 20x80 ..

Ağırlık hafiflik çok önemli değil benim için yani konus 'un o konudaki farkı , tripodu dezavantaj teşkil etmiyor. Tek istediğim gökyüzünde daha kaliteli gözlem yapmak.

Daha önce nikon 10x50 ve konus 20x80 ile ilgili konu görmüştüm arkadaş konus u tercih etmiş. Ben tekrar danışmak istedim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.
Almila Ilgaz yazdı:İyi günler.. Sitenin renkleri çok gözümü aldığı için 20 sayfayıda okuyamadım. Sorduğum soru daha önce sorulmuş olabilir kusura bakmayın.

Ben en son seçeneklerimi ikiye indirdim. Nikon action 12x50 ve konus 20x80 ..

Ağırlık hafiflik çok önemli değil benim için yani konus 'un o konudaki farkı , tripodu dezavantaj teşkil etmiyor. Tek istediğim gökyüzünde daha kaliteli gözlem yapmak.

Daha önce nikon 10x50 ve konus 20x80 ile ilgili konu görmüştüm arkadaş konus u tercih etmiş. Ben tekrar danışmak istedim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.
Konus 20*80 kullanıyorum ve çok memnunum. Ama nikon marka dürbün daha kaliteli görüş sağlar ve kaliteden dolayı fiyatı da daha fazla. Eğer bütçe konusunda farketmez diyorsanız nikon alın ama konus 20*80 de çok iyi bir dürbün, kesinlikle sizi hayal kırıklığına uğratmaz.
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]