Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Onur Bey,

Bence zoomlu dürbünler astronomi için ideal değil. Görüntü kalitesinin sizi tatmin etmeyeceğinden korkarım.
gönderen Onur Gürel
Doğal gözlemler için kullanacağım. Pardon belirtmeyi unutmuşum. Doğal kullanım için ne dersini?
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba,

www.garantisite.com konus ürünlerini satıyor. Sahibi Harun Bey sitenin müdavimlerinden. Fiyat konusunda yardımcı olabilir. Adresine ileti gönderebilir ya da telefon edebilirsiniz.
gönderen Onur Baki
Bu ürün hakkında engin bilgilerinizden faydalanabilirmiyim? kullanma amacım çok çeşitli olduğu için kullanım alanı kriter olarak değilde özellik olarak karşılaştırabilirmisiniz acaba?
bu ürün 150 YTL civarına geliyor. 80mm lens kullanıyor. Boyutları 325mmX225mmX95mm.
evde tripotum var. bu ürün almaya değer mi yoksa bunun yerine 20x80 lik sabit zoomlu bir ürün mü tercih etmeliyim?
gönderen Onur Baki
Acaba cevap vermekte biraz acele edebilirmisiniz, ürünün açık arttırması bitmek üzere :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Merhabalar.Gök bilimine merak sarmış durumdayım.Lise 1 öğrencisiyim.Ve teleskop yerine başlangıç olarak dürbünü tercih ettim.Sitede yaptığım araştırmalardaki markaları ve bilgileri okudum.Ve gözümü bir tane kestirdim.Fakat geniş bilgiye sahip olamadığım için sizden yardım almak istedim.

Dürbün celestron 71137 10x50 1000/111mtye yaklaştırır.

Bu dürbün ile neleri görüntüleyebilirim.Yardımlarınız için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Öncelikle aramıza bu bayramın ilk günü hoş geldin...:wink:

Seni kutlarım çünkü başta teleskop ile ısrar etmiyor ve dürbün alarak iyi bir adım atıyorsun. Gönül isterdi ki sana bir dürbün hediye etmek...

Seçtiğin dürbünün ölçüleri gök için çok çok uygun. Üstelik Celestron gibi iyi bir (orta seviye) marka. Eh haliyle Konus'dan biraz pahalı. Hatta kıskandım diyebilirim çünkü bende bunun bir benzeri var ve markası Konus.

Ağırlığı 1 kilogramın altında, 250 gram hafif. Bu şu demek oluyor: Kolların fazla yorulmayacak!

Görebileceğin şeylere gelirse. Elbette ay ve en iyi göreceğin tek cisim...:(

Üzgünüm ama çok şey beklememelisin. Çünkü bu bir dürbün ama Jüpiter'in 4 büyük uydusunu (-bknz. Galilei Uyduları) kolaylıkla görebilirsin. Tabi yine çok şey beklememelisin çünkü teleskopla bile uydular bir yıldız gibi görünüyor. Ama her gün ve/veya her saat farklı bir görüntüyle gökyüzünün en hareketli üyeleri.

Tıpkı uydular gibi yıldız kümelerini (-bknz. Yıldız Kümesi) de görebilirsin. Hepsi gökyüzünün küçük bir bölümünde adı üstü kümeleşmiştir. Sanki bir mücevher kutusu gibi ışıl ışıl görünürler ve görebileceklerin Messier'in kataloğunda tanımladığı onlarcası.

Aslında görebileceklerinden çok geniş açıyla gökyüzünü tanıyabilme imkanı daha önemli. Hatta derinliği olan 3 boyutlu bir gökyüzü seni bekliyor diyebilirim. Çünkü dürbün belki fazla büyütmez ama iki gözün ile baktığın için hissettiklerin muhteşem olacak. Bir şartla!

Işık kirliliği az veya hiç olmamalı. Eğer gerçekten karanlık bir yere gidip yere döşek serdiğinde ve kollarını yanı başına dayadığında dürbün sana inanılmaz bir gökyüzü sunacak. Tabi ne yazık ki havalar soğuyor. Belki biraz sabretmen gerekecek. Ancak havalar kapalı olacak diye üzülme. Çünkü kışın daha çok gözlem yapma fırsatı bulabilirsin. Bunun bir çok nedeni var ama hava açık ve karanlık şartını unutmayalım...:)

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Hoşbulduk :)

Çok teşekkür ederim size yardımlarınız için.Zaten ilk başlarda amatör olmayıda tatmak gerekir diye düşünüyorum.Aşama aşama herşeyi öğreneceğiz inşallah.Teşekkürler:)

Ekleme: Aklıma gelmişken sorayım.Bu dürbün ile yakınlaştırdığımda elimle sallanma olacak ve kaybedebilirim.Bunu yani dürübünün hareketsiz kalması için neler yapabilirim.Ek aletler var mıdır?Yada böyle birşey gerekli mi?
gönderen Berkay ALTUNTAŞ
Ben bi şey sorcaktım .12 yaşındayım ve bir dürbün mü alıyım yoksa küçük bi teleskop mu. bana bilgi verirseniz mutlu olurum. teşekkürler
Kullanıcı avatarı
gönderen Ömür Yalçın Şahin
merhaba ben foruma yeni kayıt oldum.astronomiyle çok zamandır (arkadaşımın dürbünü sayesinde) ilgileniyorum.ancak iş kullanılacak teçizatha gelince hangisi daha iyi pek anlamıyorum.lafı uzattığımın farkındayım kusura bakmayın.şimdi, forumu inceledim ve aklımda iki model oluştu: konus 7138 ve konus 2110 20x80 dürbün.yer gözlemi benim için önemli değil.astronomiye sizce hangisi daha uygun, hangisiyle daha net ve daha çok detay görebilirim?kısaca hangisini önerirsiniz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Benim sana tavsiyem ben gibi başlangıç olarak dürbün al.Çünkü epey bi araştırdım teleskop un kullanımı bakımını anlamak zor ilk başlarda basitçe başlar ve astronomiyi bir yandan öğrenirsek sonradan teleskop almak daha mantıklı gibi geliyor bana.

Sağolsun Salih abi de çok güzel açıklamış.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 23
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]