Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
Değerli abilerim,

Ben 11 yaşındayım ve gökbilimi çok seviyorum.Bilim çocuk okuyorum ve ordaki gözlemlari yapıyorum.Şimdi bir dürbün almaya karar verdim.Hangi dürbünleri önerirsiniz?Bir sorum daha var ben Kırıkkalede oturuyorum.Bir çok kitapçıda bilim kitapları yok TÜBİTAK bilim kitaplarının nerde satıldığını biliyormusunuz?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. :D
Kullanıcı avatarı
gönderen aykut aytac
merhaba bahadır,
öncelikle hoşgeldin bilim kitaplarını ve tübitak yayınlarını http://www.idefixe.com veya http://www.d&r.com dan bulup sipariş verebilirsin dürbün almadan önce şu linkteki yazıyı okumanı tavsiye ederim çok yararını görürsün http://www.gokbilim.com/dergi/?p=46 bu yazıyı okuduktan sonra tekrar dürbün alımı ile ilgili sorularını sorabilir ve fikirlerini paylaşabilirsin
gönderen ismail üzen
merhabalar acaba bir dürbünün görüş mesafesi arttırılabilir mi? yani ortalama 1 km gösteren bir dürbün çeşitli işlemler sonucu 3-4 km uzaklığı gösterebilir mi?
gönderen İsmet Karakan
Beyler bende bir tane konus 20x60 dürbün varda genelde gözlem yaparken cisimleri 2 şer görüyorum. Benim bakmamda bir sorunmu var, dürbündemi yoksa benim gözlerde mi? Bu arada miyop ve astigmatım ama lens takıyorum bundan dolayı olamaz. Bu olay yakın hedeflerde olmuyor. Sadece yıldızlara Ay'a Jüpitere felan bakarken oluyor.
gönderen Ertan Koç
Ahmete katılıyorum bu sadece Konus 2110da yaşanan bir sorun deil bu sorunun tam olarak sebebi bu tek taraftaki mercek diğer taraftaki merceğe göre kayma yapıyor merceğin tam oturmuş tarafını tespit ederek oradan bakmalısın ama eskisi gibi tatmin edeceğini sanmıyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim öztürk
Arkadaşlar geçen gün internetten aldığım gökyüzü atlası kitabından alıntı yapıyorum dürbünlerle ilgili :

Büyütme gücü arttıkça görsel alan küçüldüğü ve parlaklık azaldığı için, zayıf ışıklı bir yıldıza bakmak için büyütme gücü yüksek bir dürbün kullanmak işe yaramaz. Ayrıca 10'dan yüksek büyütme değeri olan dürbünler için üç-ayak kullanmak gereklidir.Bunun yanın sıra, büyütme hem cismin görüntüsü üzerinde, hem de atmosfer türbülansı üzerinde etkili olur; bir noktadan sonra sapınçlar belirgin hale gelir ve gözlem işlemini riske sokar.

Ayrıca, büyütme, sadece çok küçük olmayan cisimler yani ay, gezegenler, kuyrukluyıldızlar ve bulutsular durumunda işe yarar. Yıldızları gözlemlemekte işe yaramaz. Büyütme gücü ne kadar olursa olsun uzaklıklarından dolayı, yıldızlar daima küçük ve flu bir biçimde nokta gibi görünür. Böyle durumlarda parlaklık daha önemlidir; eğer yeterli derecede ışık toplamıyorsa, dürbün gece gözlemlerinde kullanılamaz. Burada temel faktör, açıklık, yani merceğin çapıdır.

Tüm değişkenler göz önüne alındığında, en uygun dürbün 7x50 olandır: Alanı referans noktalarını kaybetmeyecek kadar büyüktür ve ayrıntı görme kabiliyeti 10 kadir parlaklığında ( yani çıplak gözle görülebilen cisimlerden 40 defa daha zayıf olan cisimler) ayrıntların gözlemlenmesine izin verir.

Arkadaşlar kitaptaki bilgiler şimdilik bukadar.
gönderen fuga77
Merhabalar bende dün Garantisiteden konus 2125 20x60 dürbün alarak bu işe başlayım dedim dün izmirde hava açıktı ve hemen gökyüzünde bir gözlem yapalım dedik tabi ilk olarak ay'a sonrada jüpiter'e baktım ve bu kadar net bir görüntü alıcağımı tahmin etmiyordum ki bulunduğum yerde çok ışıkta vardı öyle tahmin ediyorum ki iyi bir dürbün ile bu işe başladım diye düşünüyorum...
gönderen berkand
lestron Celestron 71144 Dürbün UpClose 20x50 Porro Binocular 1000/51mt yadaCelestron DÜRBÜN CELESTRON 71137 10x50 1000/111 MT YE YAKLAŞTIRIR yada KONUS 2125 20X60 GIANT DÜRBÜN saygı deger ustalar biliyorum kafanızı şişirdim ama maddi durumum iyi degil bu yüzden bir ker almak istiyorum dogada vede gök bilimde cisimleri seyretmek istiyorum hafif olura önericeginiz sevinirim nicon olacaktım zamlanmış o yüzden alamadım bir öneri lütfen
berkand

İlgi düzeyi: yeni başladım
berkand

İlgi düzeyi: yeni başladım
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Sen benı dınle berkand. Al Nıkonu rahat et.

Aynı konuda tek baslıkta kalalım lutfen. 3 baslıgı aynı konuyla mesgul etmen forum kurallarına aykırı.
gönderen berkand
abicim üstadımı dinliyom ama benim o kadar param çıkışmadı bu yüzden araştırıyo yanlış anlamayın sevgili abilerim Celestron Dürbün 10-30X50 UPCLOSE - 71140 Açıklaması bunasıl acaba
gönderen Emre Toros
berkand yazdı:abicim üstadımı dinliyom ama benim o kadar param çıkışmadı bu yüzden araştırıyo yanlış anlamayın sevgili abilerim Celestron Dürbün 10-30X50 UPCLOSE - 71140 Açıklaması bunasıl acaba
Ben olsam bunun yerine konus 20*80 alırdım. Madem nikon'u daha pahalı buldunuz konus 20*80 bence bu dürbünden daha iyi. Zoom olanları almayınn. Hem bu dürbünü de tripod olmadan kullanamazsınız. 20*80 , 20*50 veya 30*50 ye göre daha iyi verim sağlayacaktır. Ama bunun yerine 20 kattan daha az yakınlaştırma yapan bir dürbün de alabilirsiniz ama burada bahsettiğiniz dürbün hem zoom özelliği olması hemde mercek çapı ve yakınlaştırma arasındaki oranın verimli olmaması nedeniyle bana pek uygun gibi gelmedi.
gönderen mehmet GÖKÇE
Hayırlı olsun Berkand sonunda aldın dürbünü.Artık şu kadar yakınlaştırır vs vs gibi ibarelerden kurtulup dürbünü eline alıp kendince tecrübe etmelisin.Bilgisayara stellarium programını kurup öncelikle gezegenleri ve bir kaç parlak nebulayı gözüne kestir.Gerekli bilgileri programda bulabilirsin.Parlaklık derecelerine göre gözlem yapabilirsin.
Selamlar