vixen regalo 7x50 mi nikon aculon 10x50 mi

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
monpi66
Teşekkür etti: 0

vixen regalo 7x50 mi nikon aculon 10x50 mi

Mesaj gönderen monpi66 »

Merhaba

Bu iki dürbün arasında kaldım , vixen i hafifliiği ve fiyat olarak daha uygun olması nedeniyle nikonuda bu forumda çok övülmesi ve büyütmesinin biraz daha fazla olması nedeniyle düşünüyorum.Hali hazırda bushnel 10x42 waterprof dürbünüm var ancak gökyüzü gözleminde çok memnun kalmadım bu dürbünmden.Üstatlar yardımcı olursa sevinirim.
halill07
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen halill07 »

Her ikisi de elinizdeki dürbüne göre önemli bir artı getirmeyecektir. İkinci el ama temiz bir Made in USSR tento 20x60 mesafe aldırır size. Bulamazsanız nıkon 16x50 alabilirsiniz. Ama tento 20x60 ondan çok üstün.
monpi66

Mesaj gönderen monpi66 »

Cevabınız için teşekkürler halil bey peki tentonun bu modeli şuan piyasadaki mesela hepsiburadadaki tento 20x60 la aynı dürbünmüdür.
halill07

Hayır. İstanbul'da Sirkeci'de Dürbün Dünyası diye bir yer var. Onlar Çin'de kopya modelini ürettiriyorlar. Çin yapımında bk7 camdan mercekler var. Orijinal Sovyet yapımında bk4 camdan mercekler var. Bk4 bk7 ile kıyaslanmayacak kadar iyidir. Orijinal Tentonun piyasada en yenisi bile 40 yıllıktır. Optiğini ve mekaniğini elle ve gözle kontrol ve muayene etmek lazım. Merceklerde bakınca silmekle çıkmayan tozlar varsa özellikle dıştan değil içten, onlar cam mantarıdır ve optik artık kanserdir. Bir de ayar mekanizması sorunsuz çalışmalı, netlemeyi kusursuz sağlamalı. Son olarak göz merceklerini ışığa tutup büyük merceklerden dürbünün içine doğru bakın, prizmalarda çatlak varsa görünür.
Ben sağlam bir tane buldum, harika. Bu dürbünün Ay görüntüsünü ancak çok kaliteli bir teleskop aşabilir.
monpi66

Mesaj gönderen monpi66 »

Tekrar teşekkürler halil bey , tentoyu bulabileceğimi pek sanmıyorum herhalde nikon 16x50 düşüneceğim , aslında almanyada yaşayan bir arkadaşım var yazları mutlaka memlekete gelir ondan pentax 20x60 da sipariş edebilirim bakalım artık ne yapacağız.
halill07

Bakın, pentax 20x60 en iyisidir. İmkanınız olduğunu bilmiyordum. Keşke benim öyle bir imkanım olsa. Vardı bende o dürbünden. Daraldım bir ara sattım. Şimdi kafamı duvarlara vuruyorum.
Kullanıcı avatarı
Serhat Menteş

Mesaj gönderen Serhat Menteş »

Merhaba arkadaslar, tabiri caizse kulak misafiri oldum konusmalariniza :lol: ve pentax 20x60 fiyatini merak ettim. WP olan modeli 344 € gözlerim acildi resmen :shock: :shock: Orion XT8 ile ayni fiyat :shock:
Nikon Aculon 10x50
Orionfunscope 76
Orion AC 120/600
Bresser 3,5 Barlow
halill07

Serhat Bey, gözleri sonuna kadar açmanın kitabını yazalım mı? Göz öyle açılmaz, böyle açılr kardeşim:

http://www.ebay.com/itm/New-CARL-ZEISS- ... Sw65FXrSIn

veya

http://www.ebay.com/itm/KOWA-Binoculars ... 2202594036
Kullanıcı avatarı
Serhat Menteş

Mesaj gönderen Serhat Menteş »

Halil bey, gercekten inanilmaz fiyatlar. Merak ediyorum da, bir gören, kullanan olmus mudur bu durbunleri bu formda? Nasil bir gokyuzu goruntusu veriyor acaba?
Nikon Aculon 10x50
Orionfunscope 76
Orion AC 120/600
Bresser 3,5 Barlow
halill07

Ben kullanmadım, bilmem.
1- ISS yani image stabilisation system. Motor var içinde pilli. El titredikçe prizmaları aksi hesapla titretiyor ve görüntüdeki titreme etkisi yok denecek seviyeye iniyor.
2- Objektifler apochromatic. Üç ana renkteki sapmalar düzeltiliyor ve ışık kaybı, renk sapması ve küresel sapma sıfırlanıyor.
Şuradan detayları görebilirsiniz:
http://mednet.zeiss.com/85256DC3004BE54 ... 320076F7A4

Bunlar çok ileri teknikler. Normalde 40 büyütmede görünen Satürn halka sistemi bu teknolojide 20 büyütmede görünebilir.
Bütün yıldızların renkleri seçilir. Büyüleyici görüntüler ortaya çıkar. Söylediklerim karasal gözlem için de geçerli.
halill07

Bir de mercek kaplamaları var. Normal cam yüzey başına % 5 toplamda % 10 ışık yansıtır. İç kesimdeki yansıma ışık kaybından başka hayalet görüntüye de yol açar. Tek kat kaplamada(coated optic) bu yarı yarıya azalırken çok kat kaplamada(multicoated optic) % 1 den az ışık kaybı vardır. Böylece daha parlak ve net görüntü oluşur. Piyasadaki ucuz dürbünlerde coated ve multicoated yazıları çoğunlukla sadece reklam amaçlı aldatmacadır. Kaplamaların da maliyeti etkilediği aşikardır.

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir