Astronomi ve Uzay etkinlikleri, toplantı, seminer, sempozyum, şenlik, konferans, organizasyon, fuar duyuruları, yıldız partileri...
Selamlar;

Bu gece kocaeli SekaPark alanında bilim merkezi yanında gökyüzü gözlem şenliği ve aşağıda belirtilen ilgili etkinlikler düzenlenecek.
- Planetaryum gösterisi
- Amatör teleskop yapım sunumu
- Güneş sistemi modelleri
- Perseid göktaşı yağmuru ve teleskoplar ile gökyüzü gözlemi

etkinlik bu gün ve yarın olmak üzere iki gün sürecek

Ben kendi yaptığım teleskop ile katılmayı düşünüyorum, ilgilenen ve yakınlardaki arkadaşlar ile irtibata geçerek gokbilim.com üyeleri olarak oraganize şekilde katkıda bulunabiliriz diye düşünüyorum

Resim
Şunu hafta sonu yapsalar ya. Hafta içi gelemem ki.
40 yılda bir yakın yer denk geldi onda da hafta içi.. .
Selamlar;

Öncelikle iş yoğunluğu ve TUG'da ki geçirdiğim süredeki kısıtlı imkan nedeni ile geç kalmış cevabım için çok çok özür diliyorum.
Şenlik izmit körfezi kıyısında şehir merkezi sayılabilecek bir konumda ve ışık kirliliğinden etkilenen bir mevkide yapıldı.
Organizasyonu bilim merkezinden daha önce galileo programına katılmış bir öğretmenimizin çabası ve istanbul üniversitesi amatör astronomi kulübü üyelerinin katılımı ile düzenlendi.

http://www.kocaeli.bel.tr/icerik/gokyuz ... 2368/33625

Biz de Ahmet (Kale) Abi, ben ve eşimle birlikte teleskobumuzu(6'' Dobson) ve dürbünümüzü (20x80) alarak katıldık.
Alanda 3 adet 10'' lik teleskop bulunmasına rağmen kutup ayarı yapılamaması biraz sıkıntı yarattı.
Buna rağmen ilgi mükemmeldi diyebilirim.
Biz de kendimize düşen gönüllülük payı ile teleskobumuzdan sırasıyla Satürn, Sarı-mavi çift yıldız Albireo, Mizar-Alcor, Wildduck/yaban ördeği açık kümesi, Herkül küresel kümeyi gösterdik.
İlerleyen saatlerde biraz daha ilgili katılımcılar ile 10'' Meade'i kullanarak Halka bulutsusu ve andormeda gökadasını izledik.

Kendi adıma bir sürü yeni arkadaşlıklar ve çok güzel paylaşımlar oldu diyebilirim.

Belki ileride gökbilim üyeleri ile birlikte seka park'da bir gece ansızın teleskopları koyar ve amatör astronomi virüsünü daha fazla bünyeye bulaştırırız.

Amerikada yapılan sidewalk astronomers tarzı etkinlikler ile daha da çok kişiye ulaşabiliriz.
http://www.sidewalkastronomers.us/
Dosya ekleri
3.jpg
3.jpg (91.5 KiB) 126 kere görüntülendi
2.jpg
2.jpg (194.05 KiB) 126 kere görüntülendi
1.jpg
1.jpg (179.13 KiB) 126 kere görüntülendi
Güzel bir etkinlik olmuş gibi görünüyor.
Kocaeli bana uzak sayılmaz. Eğer bir hafta sonu etkinlik yapılırsa ben de gelebilirim.
hem teleskobumda öğrenmek istediklerimi sorarım hem de farklı teleskopla bakma imkanı da bulurum.
:D
Işık Hızı ve Zaman

Öncelikle bildiğiniz gibi hiç bir şey,[…]