Astronomi ve Uzay etkinlikleri, toplantı, seminer, sempozyum, şenlik, konferans, organizasyon, fuar duyuruları, yıldız partileri...
Selamlar,

Bu yılki katılımcı seçimi bir hayli garip,
350.kişi-950.sırada kayıt olmuş ama, listeye girmiş.
Daha erken kayıt olanlar ise elenmiş.

Daha önceden açıklanmayan bir kritere göre 350 kişi seçilmiş ve yayınlanmış.
Herhalde bir açıklama yapacaklar veya kontenjanı artıracaklardır.
Başlama saatinin 00:00 olması çok hatalı bir karardı onun etkileri.

Şöyle ki 00:00 de açıldı 00:02 de kayıt oldum mail geldi. Hemen bankaya girdim havale yapmaya bi baktım havale olmuyor çünkü banka Vakıfbank o zaman EFT yapmak gerekti. EFT yapınca da 16:00 dan sonra yapılacak EFT leri banka kafasına göre yolluyor ertesi günki çalışma saatleri arasında. Benim kayıt ücreti 05:29 da TUG hesabına geçmiş. Belki kayıtta ilk 50 deydim ama para yatırma sırasına bakınca o 950nci kişi benden önce parasını yatırmış olduğu için seçildi. Etkinlik mail kayıdı 00:00 de açılsa bile banka hesap bilgileri ertesi iş günü yollanmalıydı herkesin şansı eşit olmalıydı. Bankası VakıfBank olanlar kazandı diğerleri öyle bakıyor..
Özel sebeplerle kayıt yaptırmamış olsam da, hani denk gelirse toplaşır, yiyecek birşeyler alır gider çadırımızı kurarız yine diyorduk kendi kendimize. Fakat öyle de olamayacak. Şenliğin facebook sayfasında Kadir Hoca'nın açıklasına göre:

Ancak şu anda birinci önceliğimiz 18. şenliğin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi. Bu nedenle bu yıl yapılacak olan şenliğimizde, kesin katılımcı olamayanlar kesinlikle şenlik alanına alınmayacak, açık alanda yapılacak etkinliklerin hiçbirine katılamayacaklardır.

Saklıkent'in altyapı sıkıntısı konusunda haklılar, ama hevesimizin içimizde kalması da kendi adımıza üzücü. Artık bu yıl için gökbilim ailesi olarak kendi başımızın çaresine bakmalıyız.

Herkese açık gökyüzü diliyorum.
Selamlar,

Bu işi onceden Bilim ve Teknik Dergisi Organize ediyor idi.
Katılımcı sayısında da bir rahsatsızlık duymuyorlardı. Ne kadar çok olur ise
o kadar memnundular.

Ancak iş TUG a geçinde, onlara bu bir dert olmaya başladı galiba.
Halbuki bu iş dağda yapıyor, sanki dağa 350 den fazla adam sığmayacak.
WC, Cadır yeri gibi sorunların hepsi aşılabilir, 350 den sonrası daha fazla
para öder veya katkıda bulunur. Insanlar bilim için gelmek istiyor,
Tubitak-TUG eliyle geri itiyor. Oysa yola çıkıldığında zaten esas hedef bu idi.
Bir şekilde hatırlatmak lazım. Onlarda böyle olsun isyemiyorlardır.
Yakın bir zamanda bir çözüm bulacaklardır.
Merhabalar arkadaşlar,

Bu benim ilk gönderim. İstanbul'da yaşıyor ve bir yazılım şirketinde çalışıyorum. Yıllardır süregelen bir astronomi merakım mevcut. Artık merak olmaktan çıkıp hobi olmasını istiyorum. Beni bu foruma Facebook'daki Kozmik Anafor sayfası itti, sağolsun Kozmik Beyciğim. Neyse;

Bir dürbün alıp bu etkinliğe katılmak istiyorum, ilk uzay gözlem etkinliğim olacak ancak şu kontenjan mevzusu biraz tedirgin etti beni. Bireysel nasıl gidebiliriz ya da gokbilim.com olarak birlikte hareket edilecek mi? Eğer öyle ise sizin de izninizle katılmayı çok isterim. Bana bu konuda tavsiye verebilecek arkadaşlar var mıdır?

Teşekkürler
Merhaba arkadaşlar,

Gözlem şenliği zamanı geldi çattı. Uzun süredir çeşitli nedenlerden dolayı uzak kaldığım gökbilim etkinliklerine yeniden başlıyorum. Cuma günü kızımla beraber Saklıkent'te olacağız. Maalesef kontenjan sınırı nedeniyle kayıt yaptıramadım ancak sorun değil. Çadırımız ve uyku tulumumuz var. Bunun dışında hava bedava, su bedava, yıldızlar bedava :) Birbirinden farklı etkinliklere katılmayı büyük bir heyecanla bekliyoruz. Katılan tüm arkadaşlarım ile etkinlikte görüşmek üzere.
Selamlar,

Her güzel etkinlk gibi bitiverdi.

Hoca`lar Türkiye`de bilime önem verilmiyor, boş, boş TV seyrediyorsunuz derken,
gelmek isteyen ve kayıt engeline takılan, yüzlerce kişi bu güzel etkinliğe katılamadı.

TUG personeli bu işten artık yorulmuş ve bıkmış görünüyor, belkide bayrağı aldıkları, "Bilim ve Teknik" geri vermeliler.
Böylece daha çok kişiye ulaşılmış olur, onların en büyük sıkıntısı, yetersiz WC Kapasitesi ve Seminer Salonu kapasitesi idi.
Bazı katılımcılar, 5-10 kişilik workshop lar düzenlenmesini önerdi, bu öneri çok yerinde ve tutarlı görünüyor.
Eski katılımcılar için, içerik artık tekrar ettiği için, farklı bir çizgi arıyor idi. Ancak TUG herkesi ilk gelmiş gibi düşünüyoruz diyerek kolaycılığı tercih etti.
Tüm sorun görünen başlıklar aşılabilecek nitelikte. Bunlar tartışılıp birden fazla çözüm bulmak mümkün.

Erken kayıt yaptırmış olup, Vakıflar Bankası ile çalışmayanlar için EFT sıkıntısına bir sonraki şenlikte dikkat edilmeli.
Daha çok katılımcı ile, 19.Şenlikte buluşmak üzere.

Şenlik için uğaşmış TUG personeline ve Hocalarımıza sonsuz teşekürler, iyi ki varsınız.

May the force be with you
Selamlar;

3 gece TUG'un yaslandığı bakırlı tepeden yükselen samanyolu merdiveni ile tırmanarak aheste ve avare şekilde uzakları gözledik.
Aslında uzaklar yakındı, hem de hiç olmadığı kadar.
An geldi güneşin kapı komşusu 25 IY uzaklıktaki Vega'nın yakınlarında dolaştık an geldi 2.5 milyon yıl öncesi halini gördüğümüz samanyolunun kapı komşusuna baktık dünya penceremizden.
Hasılı, bir tatlı rüya hoş bir anı kalacak geçen 3 gece.

Hocalarımız ve sarı tshirtlü yıldız bekçileri bence enerjilerinin son damlasına kadar fedakarca bıkıp usanmadan bizim olabildiğince rahat etmemiz ve de daha çok bilgi ile buradan ayrılıp iyice evrenin merak kuyusuna düşmemiz için didindiler.
Her birisine ayrı ayrı teşekkür etmek isterdim.

Ethem Hocam gene formundaydı :)
O olunca şenlik gerçekten şenlik oluyor. Bu yıl kendisini daha gençleşmiş gördüm (ama o güzelim bilge sakalına yazık oldu diyorum :) )

Bence organizasyon imkanlar dahilinde yeterince talebi karşılayabildi fakat Şenlik ile ilgili bazı buruk gözlemlerim var bir yandan da;
- Ne yazık ki etrafda bulunan mermer ocakları doğaya verdikleri zarar bir yana yaptıkları ışık kirliliği ile ülke biliminin gözbebeği bu alanın gökyüzünü gitgide kirletiyorlar, ışık kirliliğinden etkilenmeden bu bölgede daha kaç şenlik yapılabilir düşündükçe üzülüyorum
Bir sürü yatırım yapıp gözlem evi kuruluyor ama üçbeş kuruşluk kar için bu güzelim alan feda ediliyor. sadece bizim ülkemize özgü bir saçmalık heralde
- Şenlik katılımcılarının genelinin ilgi düzeyi belki biraz daha başlangıç seviyesiydi belki de başka sebeplerden olsa gerek, biraz disiplinsizlik dikkatimi çekti. Mesela birbirlerine yeşil lazer ve fener tutanlar, beyaz ışıklarla ortada dolaşanlar, yeşil mavi ışıklı bileklikler hatta ışıklı ayakkabılar :)
İnsan gözünün tam karanlığa alışması epey süre alırken bu adaptasyonu kaybetmek çok kısa sürebiliyor. Bu konuya ileride daha dikkat edilir umarım
- Yine yukarıdaki sebepten olsa gerek, gösterilen hedefler biraz daha başlangıç seviyesiydi (mesela vega, mizar gibi yıldızlara baktık), bu kadar güzel karanlık bir yerde belki daha zorlayıcı hedeflere bakabilirdik. Gerçi benim elimde daha önce çalıştığım hedefler listesi olsa da alınan katı karar sebebi ile teleskobun başında kimse kalmasa dahi liste dışına çıkma şansımız yoktu (gerçi Cihan Tuğrul ve bir kaç arkadaş sağolsun bu kuralı ara sıra delebildik)

Güzel şeyler de yok muydu?
Tabiki vardı

Az ileride forumdan Ahmet (Kale) abi, Onur Durma, Yüce Doruk gibi arkadaşların bulunduğu sakin gökbilim limanında derin uzay fotonları toplayıp fotoğraflar ile sanat icra edildiğine şahit olduk.
Ama en etkileyicisi ise bir amatör astronomun öte gezegen avı yapmasına şahit oldum. CCD kamera ile daha önce belirlenmiş bir yıldızın ışık eğrisi izlenerek tutulmaya şahit olduk.

Hasılı beklentimi karşılayan güzel bir tkinlik oldu diyebilirim, daha önce katılmamış olanlara şiddetle tavsiye ediyorum.
Umarım seneye tekrar görüşürüz.
Işık Hızı ve Zaman

Öncelikle bildiğiniz gibi hiç bir şey,[…]