Astronomi ve Uzay etkinlikleri, toplantı, seminer, sempozyum, şenlik, konferans, organizasyon, fuar duyuruları, yıldız partileri...
Selamlar,

18.Gözlem Şenliği için, başvurular 01.Haziran.2015.Pazartesi başlayacak.
Şenlik 7`den, 77`ye herkese açık. ( Aslında 0`dan , kendini genç hisseden herkese açık )

Dağ`da aracımda da uyurum, çadırda da kalırım diyorsanız, sorun yok.
5 yıldızlı otel konforu arıyorsanız, fal, astroloji işleri gibi bekleniz var ise, lütfen gelip oksijeni tüketmeyin, hocaların sinirlerini germeyin.

Etrafta otel bulmak için boşuna gayret sarf etmeyin, mesafa çok değişmiş Antalya`da kalırım gelir-giderim diyorsanız, bu fikri unutun.
Çadır, araç veya karavan en güzel seçenekler.

Süreç söyle işleyecek ; 1.Haziran`da kayıt olmalısınız, sonrasında paranızı yatırıp listeye girmelisiniz.
Davet gelir ise, 20.Agustos`u sabırsızlkla bekleyeksiniz.

May The
(d/dt).mv
be with You
Selamlar;

Kayıtlar henüz başlamadı ama yine de riski göze alıp uçak biletlerimi çoktan aldım.
Bir aksilik olmaz ise eşim ile saklıkent’e olacağız.
Merak ettiğim bir şey var. Yazılmış gerçi ama 5 yıldızlı olmasa da en azından çadır ve araç harici başımızı sokacak & kalacak bir yer bulma ihtimali var mıdır?
Gelecek olan dostlar ile tanışmak ve sosuz gökyüzünü paylaşmak için sabırsızlanıyorum
Selamlar,

Kayıtlar açıldı.
Bu yıl ilk 350 kişi bu şenliğe katılabilecek.
Aslında herkese açık, ama kayıt yaptıranlar Sertifika, T-Shirt, ... bu tip hatıra malzemelerine sahip olacaklar.
Niçin daha fazla değil, çünki ; arazide WC, Çadır yeri, Yemek, ... gibi hizmetler için kişi sayısında bir sınır gerekiyor.

Saklıkentte otel arayanlar için; Çadır hala en iyi seçenek, taş batmasın diye kalın bir battaniyeden birkaç kat yapın, üzerinizede yorganı alıp yatın.
5 yıldızlı veya az yıldızlı otel`de herkes kalır, "Galaktik-Çadır" en mükkemmeli :-)
Yan çadırdan gelen horlamalara, konuşmalara, kırkırdamalara, gitar sesine bir kulağınızı tıkayacaksınız veya iki tane kulak tıkacı yanınızda getirin.
Çadırınızı ilk alıyorsanız, aldığınız yerde veya evde birkaç kez kurup-toplayın, hatta yeni ise, balkona kurup koyun ki içindeki plastik kokusu çıksın ( Rüzgar alıp götürmesin diye içine 5 LT birkaç su koyabilirsiniz )

Agustos`ta geliyorum diye havalara girmeyin, kışlık malzemelerinizi getirin.
Saklıkente yakıt istasyonu yok !, Dolayısı ile araçınızın yakıt ikmalini şehir`de full yapıp dağ`a öyle çıkın.
Ön Cam için güneşlik iyi fikir.
Bitmeyen Otelin etrafında çok çivi var, lastiklere dikkat.
Güneştan ve UV çok yakıcı oluyor, ensenizede koruyacak bir şapka iyi olur.
İlaçlarınız var ise, etrafta eczane yok, tedraikli gelin. ( Bir ambulas sürekli oluyor, ama siz genede bildiğiniz gibi yapın )
Ortam nasılmış görmek için, senlik sayfasındaki arsiv foto`larına bakabilirsiniz. ( http://senlik.tug.tubitak.gov.tr/?page_id=73 )

May The
(d/dt).mv
be with You
Allah EFT mağdurlarına sabır versin. Mangallı Mağdurlar Tepesi etkinliğini tek geçerim :mrgreen:
Bu yıl şenliğe katılmaya niyetlenmiştim. Tarihler belli olduğunda ilk olarak Ay'ın durumuna baktım. 22 Ağustos akşamı Ay ilk dördün evresinde olacak ve gece yarısı (0:02'de) batacaktı. Gökbilim tanı ise akşam saat 21:15, sabaha karşı da 4:49 olarak görünüyor. Bu durumda, Ay olmasa 7 saat 34 dakika karanlık gökyüzü olabilecekken, Ay'dan dolayı en fazla 4 saat 47 dakika karanlık gökyüzü olabilecek ve Ay battığında da Akrep-Yay-Kalkan bölgesi de gözlem açısından iyi konumda olmayacak. Ay'ın Terazi takımyıldızında olması nedeniyle de hem Akrep-Yay bölgesi hem de Başak, Ay ışığından etkileniyor. Eğer etkinlik bir hafta önce yapılsaydı hem Ay'dan etkilenilmeyecek, hem de Perseid meteor yağmuru gözlenebilecekti.
Şenliğin 18. defa yapılıyor olması ve düzenleyenlerin bu tür konuları gözden kaçırmayacaklarına inancım bana bu şenliğin asıl hedef kitlesinin içinde olmadığımı gösteriyor. Yanlış anlaşılmasın, bu bir sitem değildir sadece kendi kendime yaptığım bir durum muhasebesinin sizinle paylaşımıdır. Şenliğin bana geceden çok gündüz hitap edeceğini, o ortamın, insanlarla tanışmanın beni çok mutlu edeceğinden eminim. Hatta yukarıda yazdığım negatif duruma rağmen gece de diğer insanlarla birlikte gözlem yapmaktan çok zevk alacağımdan da şüphe etmiyorum. Bu nedenle, kayıt yaptırmadığım halde katılma konusunu hala düşünüyorum.
Selamlarlar,

350 kişilik kontenjan ses`den hızlı doldu görünüyor.
Ancak unutmayın ki, bu etkinlik herkese açık 350 kişi ile sınırlı değil.
Kayıt olmadan da katılabilirsiniz, ancak şenlik T-Shit`i ve çantası alamazsınız.
Gelenlere sen kayıt oldun mu-olmadın mı diye sorulmuyor.
Gökyüzüne bakmak için kayıt olmanız gerekmiyor.

Herkes gelsin, sorun yok.

Senlik resmi sitesinde "SSS" bölümünde 4.soru ve cevabı aynen aşağıdaki şekildedir.
- Gözlem şenliğine günübirlik, kayıt olmadan katılmak istiyorum, mümkün müdür?
- Saklıkent’e kendi imkanları ile günübirlik gelip etkinlikleri izlemek isteyen ve kesin katılımcı olmayan misafirlerimiz gündüz açık alandaki etkinlikleri izleyebilir, gece teleskoplarla yapılacak gözlemlere katılabilirler.
-http://senlik.tug.tubitak.gov.tr/?page_id=141

Planlarınızı bozmayın, bu şenliği kaçırmayın.
Işık Hızı ve Zaman

Öncelikle bildiğiniz gibi hiç bir şey,[…]