Gökbilim

Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...

Etkinliğe Katılım Konusunda Düşünceleriniz

İzleyici olarak katılmayı düşünüyorum
8
47%
Düzenleme Kurulunda Görev Almak İstiyorum
9
53%
Merhaba arkadaşlar,
Etkinliğin son günü bizim objektifimizden yansıyan görüntüleri aşağıdaki bağlantılardan izleyebilirsiniz.

Akmeşe Köyü etkinlik fotoğrafları,
http://ikizler.org/thumbnails.php?album=348

Avluburun Köyü etkinlik fotoğrafları,
http://ikizler.org/thumbnails.php?album=347

Güzel ve eğlenceli bir gündü, emeği geçenlere teşekkür ederim...
DAY 2009 vesilesi ile Ülkemizdeki amatör astronominin canlanmasına ve küçük temiz yüreklerde astronomi sevgisinin tutuşabilmesi için bir kıvılcım yakmak adına ufacık bir tuğla da biz koyalım dedik.
Bu amaç uğrunda 3 gün boyunca benimle birlikte her türlü sıkıntıya katlanan evinin konforundan, işinden gücünden uzaklaşıp yollara düşen, desteklerini esirgemeyen ve amacı sadece minik kardeşlerimizin gökbilim sevincini paylaşmakdan başka bir beklentisi olmayan başta her zaman başımızın tacı hocamız Sn. Prof. Ethem Derman, değerli büyüğümüz İrfan Çakmak Beyefendi, Mehmet Koyuncu, Semih Çakmak, Mahmut Tekez, Uğur&Nermin İkizler, Semra Senem, Elçin Ergez, Tahir Şişman & Murat Tunçay (Bulutsu.org) Arif Bayırlı, Salih Dinçer, Mahmut Yılmaz'a teşekkürü bir borç bilirim

Uzuntarla İ.Ö. 13 Mayıs - Startı Verdik Keşke Bulutlarda biraz Ara verseydi

İlk gün başladığımız serüven, Uzuntarla i.ö de birbirinden renkli resimler ve eğlenceli animasyonlarla dolu sunumda hayallere dalan çocukların ve içindeki cocuğu yaşatabilen büyüklerin hayran bakışları ile güzel başladı
Resim
Sunum sırasında hem biraz ilgilerini toplmak hemde bilgi seviyelerini ölçmek istediğim bir çok küçük kardeşimden deneyimli ve meraklı gökbilimcileri aratmayacak cevaplar geldi (öğretmen hocalarımızı takdir ediyorum, 2 okulda da çocuklar sorduğumda plüton'un gezegenlikten ihraç edilmesini ve sebeplerini dahi bir gökbilimci hoca edası ile anlatıverdiler, gerçekten bravo)

Resim
Akşam işin kaymağı gökyüzü gözlemine geçtiğimizde ise birbirinden ilginç teleskopları hayran hayran inceleyen ufaklıkların koşuşturması ve sabırsızlığı teleskop başında cebelleşen bizleri biraz yordu diyebilirim. Ama çocukların şanssızlığı o gece hava muhalefeti sebebiyle bulutlar bize yanlızca 1 saat kadar ancak Satürn ve halkalarını gösterme şansı tanıdı, buna rağmen hayatlarında belki ilk defa satürn'ü bir teleskop okülerinden kendi gözleri ile izlemek harika bir tecrübe oldu çocuklar için

Resim

Avluburun Köyü 14 Mayıs- " E n'olcak benim babamında arı kovanları vaaar " :D

Avluburun köyünde ufaklıkların meraklı ve ilginç soruları ile renkli geçen sunumun ardından teleskop başına geçtiğimizde gitgide artan kalabalık Semih ile beni biraz tedirgin ediyordu, 14 mayıs gecesi neyseki hem Semih'in getirdiği 6" newton hemde Mahmut Bey'in katılımı sayesinde bir önceki geceden daha hazırdık. Böylece öncelikle 3 gruba ayırdık ufak kardeşlerimizi, Semih'in teleksobunu yönelttiğim Satürn ise her zamanki ihtişamı ile bizlere eteği ile selamlayan sarışın bir minik prenses gibi reverans yapıyordu adeta.

Resim

Benim teleskobumun başındaki geleceğin Paris Pişmiş'i olmaya aday sevgili asistanım sedanur sayesinde işim biraz daha kolaydı, satürn'den sonra teleskobu yönelttiğim Mizar Alcor 4'lüsü hakkında önce sevgili asistanıma biraz bilgi verdim ve bir kaç çocuğa gösterdikten sonra diğer gruplar ne alemde bakınmak için kısa süreliğine ayrıldım.
döndüğümde ise çaktırmadan yaklaştım ve bizim Paris Pişmiş adeta ufak bir gökbilimci edası ile " işte bu yıldızlar aslında 4 tane alttaki yıldız(mizardan bahsediyor) 2'li bir yıldız, göremiyormusunuz yaaa? işte bu yıldızlar birbiri etrafında dönüyor hemde hiç çarpmadan" gibi teleskop başındaki anlatımı benim çok hoşuma giden bir anı oldu. üstün körü bir kutup ayarı olmasına karşın benim asistan kayıp giden mizar&alcor'u çok başarılı biçimde yerinde tutabilmiş. :D

Resim

Ardından Semih'inde önerisi ile benim 20x80 'i arıkovanı "Praesepe" 'e yönelttik, tabi benim asistanla birlikte
çocukları haydi arı kovanı gösterelim size diye çağırdığımızda çok bilmiş bir :D ufaklığın cevabı
" E n'olcak benim babamında arı kovanları vaaar " demesinin ardından gelbirde bu arı kovanına bak deyip dürbündeki adeta bir arı kovanına doluşan yıldızları gösterdiğimde ufaklık "yaa bu hakketen arı kovanıymış ne kadar çoook yıldız var burda diyordu"

Resim

gece başka hedeflere M13 gibi denemelerin ardından köyün ileri gelenleri ile birlikte teleskopları toplayıp 5 - 6 kişilik bir ekip Avluburunun tepelerine çıkıp samanyolu avlamak istedik.
Köyden bir müddet uzaklaşmamıza rağmen ne yazıkki bulunduğumuz köyün konumu bile İzmitin bir fanus gibi güneyi saran ışık kirliliğinden etkilendiğini üzülerek farkettim. Zenit bölgesinde M13 çıplak gözle farkediliyorsa da ne yazıkki samanyolunu seçmek ancak uzun uğraşlarla mümkün oluyordu. Berenisin saçı ve av köpekleri kümelerinin ihtişamı ise beni neredeyse tepe taklak edecekti karanlık ovada.
yanlız üzüntüm sapanca ve izmit tarafında güneydeki akrep neredeyse izmit merkezdeki kadar silik gözüküyordu.

15 Mayıs Akmeşe - " Gökbilimin neşeli güleç yüzü - sevgili Hocamız Prof. Ethem Derman İzmit Akmeşe'de"

Hocamıza binlerce şükranlarımı sunuyorum sırf çocukların gökbilim tutkusuna ortak olmak için yoğun programlarından feragat edip burala kadar geldiler ve bizlere onur verdiler, tıklım tıklım dolu Biraz sıcak(hatta sıkıntılı) bir konferans salonunda başlayan söyleşi çocuklar için hocamızın tatlı anlatımı sayesinde oldukça eğlenceli geçti.
Resim

"Rakamların Dili Varmı" başlıklı sunumu ile hem birbirinden güzel gökbilim fotoğrafları hemde bilmediğimiz birçok bilgi yüklü sunumu ikinci defa(Tevitöl'de ilk dinleyebilmiştim) dinlememe rağmen kendi adıma gene çok eğlendim ve çok öğreticiydi ve salondakilerin ve benim en çok hoşumuza giden tarafı ise hocamızın ibretlik olması için bir sayfada yer verdiği " Astronik Bilimler Uzmanı sevgili Mehmet Hoca Efendinin nurlu yüzüydü :D :D

bir yerde sırf çocukların gökbilim aşkını ateşlemek için yüzlerce kilometre aşıp köylere kadar giden bilim adamlarımız ve diğer yanda sevgili hocalarımızdan kat kat fazla ilgi gören ve daha uğraştığı alanın adını dahi doğru yazmaktan aciz "Astronik Bilimler Uzmanı" sahte hoca efendiler yorum sizlerin....

Resim
,fotograflar Sn Uğur İkizler Bey'in sitesinden alıntıdır. http://ikizler.org sitesinden diğer fotoğrafları izleyebilirsiniz.

Sunumun ardında hocamızın çocuklarla yaptığı söyleşiler ise sunum kadar daha keyifli idi.

Akmeşedeki programın ardından ise hocamız benim ve Avluburun İ.Ö. müdürü hocamızın ricasını kırmayarak Avlubrun İ.Ö. okuluna geçtik ve salonu biraz zoraki taşımalı bir sistemlede olsa doldurduktan sonra uzayda astronotların nasıl çalıştığı ile ilgili çok komik ve çok keyifli bir sunum ile geleceğin gökmenleri ile harika bir saat geçirdik.

Resim

Akşam Akmeşeye döndüp teleskopları kurduğumuzda bu sefer sevgili Uğur Bey ve değerli eşi Nermin hanımın katılımları sayesinde yorgunluktan pili zayıflamış benim ve Semih'e büyük yardımları oldu. bir saat kadar teleskopları (özellikle de maksutov ile) yönlendirmeğe boğuşup yorgun düştükten sonra, artık bende diğer öğrenciler gibi sıraya girip özellikle Uğur Bey'in harika işçiliği el emeği dobsonların berrak M13 ve arı kovanı görüntülerinden mest oldum diyebilirim.

Resim
(teleskopları gece gözlemine hazırlarker, gece de çekilmiş fotoğraflar vardı ama zamanla buraya aktarılacaktır)

Uğur Bey'in yanında gözlem yapmak o kadar keyifli ki, sayesinde bir sürü yeni gök gözlem tekniği öğrendim. özellikle yeşil lazer ile okülere taktığı ve teleskobun nereye baktığını daha kolay görmemizi sağlayan düzenekten bir tande de kendim edinmeyi çok isterim muazzam kolaylık sağlıyor yönlendirme için.

Resim

Nemin Hanımın gökbilim tutkusu ve bilgisi ise bence Uğur Bey'den hiç farklı değil, benim dakikalarca bulmak için ter döktüğüm M13'ü bir iki saniyede buluyor ve bizleri gece gökyüzünün birbirinden güzel manzaraları ile buluşturuyordu. ayrıca tatlı sohbeti ve Hocamızla keyifli muhabbetlerine ortak olmak çok eğlenceliydi.

Resim

Sabah Avluburunda Hocamız ile benim sevgili asistanımı(hocamızın yanındaki kırmızı elbiseli kız) da tanıştırdım, ve umuyorum ki çaktığımız bu kıvılcım sayesinde bu üç okuldan her birinden bir Paris Pişmiş bir Nüzhet Toydemir Gökdogan'lar çıkacaktır.
Bu etkinlik ile şu gözlemimi itiraf etmeliyim ki; halkımız özellikle ufak kardeşlerimiz, doğru yönlendirme ve eğitim ile fen bilimlerinin bir çok alanına heves edip, başarılı çalışmalar ortaya koyabilme potansiyeline sahipler. yeter ki içlerindeki bilim aşkını ateşleyebilecek bir kıvılcım birileri tarafından ateşlensin
biz bir kıvılcımı kocaeli bölgesinde yaktık, ve ülkemiz gökbilimi adına yanlızca bir tuğla daha ekledik, bir gün, bu tuğlalar sayesinde umuyorum dünyanın en büyük gözlem evini inşa edecek kadar ülkemizdeki Astronomi sevgili kıymetli hocalarımız ve biz gönüllüler sayesinde gelişecek ve hakettiği yere ulaşacaktır.

Saygı ve sevgilerimle...

Emre Evren
Söyleyecek aslında çok fazla birşey yok, yapılan iş ortada. Emre yaşananları o kadar güzel anlatmış ki, hayran kaldım. Çok güzel bir çalışma yapmışsınız arkadaşlar, ellerinize sağlık. Miniklerin heyecanı gözlerinden okunuyor, bu da yine ne kadar başarılı bir iş yaptığınızı gösteriyor.
Arkadaşlar,
Yorucu fakat çok eğlenceli/eğitici olan 3 günlük gözlem maratonumuz sonunda tamamlanmış bulunmakta...Bu 3 gün içerisinde hem küçük arkadaşlarımız astronomi denen illetten güzel bir şekilde paylarına düşeni aldılar,hem de biz gerek Ethem Hocamız gerek Uğur Abimiz gibi büyüklerimizin bilgilerinden istifade ettik aynı zamanda da kendimiz -imkan bulduğumuz kadarınca- şahsi gözlemler yaptık ayrıca Emre ve Mahmut Abi ile güzel sohbetler ettik.Fazla söze lüzum yok aslında.Program dahilinde yapılan etkinliklerde isteyen alacağı kadarını aldı ki en azından 10 tane kişi vardı benim gözüme çarpan ve geleceğin astronomları,fizikçileri olmasına kesin gözü ile baktığım...
Umarım yeterli zamanı ve imkanı bularak bu tür etkinlikleri daha çok yapabiliriz...

Notlar;
-Emre Abi,helal vallahi bana yine söyleyecek pek bir söz bırakmamışsın fakat avluburun fotoğraflarını eklemek de benden olsun.Eğer dikkatli bakarsanız fotoğrafların birinde Emre Abi'nin yanında teleskop başında bekleyen asistanını görebilirsiniz ;)
http://www.mypicx.com/05162009/avluburun_gozlemi/

-Sevgili Batuhan,
Keşke imkan olsa da sizin okulda da hep birlikte bir gözlem gerçekleştirebilsek fakat şu an bir süreliğine hepimiz devre dışıyız diyebiliriz.Ayrıca ne kadar okulda gözlem yapmaya karar versek de bazı yerlerden bazı izinler alınması gerekiyor ve bunları yapmak gerçekten çok zor!Umarız en yakın zamanda sizin okulunuzda da bir gözlem düzenleyebiliriz :roll:
Harikasınız arkdaşlar! Bu müthiş çabanız gerçekten ayakta alkışlanacak nitelikte. Evrenin hayranlık uyandırıcı güzelliklerini miniklerin zihinlerine tam bir amatör ruhu ile kazıyorsunuz; emin olun sizleri hayatları boyunca hatırlayacaklar. Emre ve Semih, organizasyonun planlanmasında ciddi bir emek harcadınız, ellerinize sağlık! Diğer destekleyenlere de teşekkür etmekten kendimi alamıyorum.

Bu etkinlikleri 2009 yılı içerisinde mutlaka sürdürelim. Yaktığınız bu kıvılcımları bir ateş haline getirelim!
Dostlar merhaba

güzel sözleriniz için çok teşekkür ediyorum, yazdğım yazıda belirttiğim gibi biz sadece ülkemiz gökbilimi gelişmesi için bir tuğlacık koyduk.

Semra hocam, TAD 'nde henüz duyuru göremedim, açıkçası bende duyurmayı bir türlü beceremedim bu etkinliği bir tek bizim sitede ve bulutsu.org'da (Tahir Beye sonsuz teşekkürler) yer almış oldu, acaba geçmiş etkinlikler bölümünde de olsa yayınlayabilme şansımız varmı ?
ne gerekiyorsa yardımcı olmaya hazırım, siz etkinliği TAD sitesinde yer almasını takip edebilirmisiniz.

saygı ve sevgilerimle...
gerçekten böyle bir etkinlikte bulunmak benim için guru verici...
bu kıvılcımın başlamasında en büyük rolu olan emre beye teşekkürler...
gerçekten çok güzeldi. hele oralardaki doğaya ben hayran kaldım zaten...
ethem hocamızla, mehmet beyle, uğur abiyle ve sizlerle tanışmak çok güzel oldu ve çok verimli oldu benim açımda...
inş. bir sorun çıkmazsa ileriki çalışmalar da bensiz olmaz :))
Mahmut Bey, merhaba

Bu etkinliklerin hem fikir babası (100 saat astronomi etkinliğini kendisi sayesinde öğrendim) hemde startını veren ve bizide bu güzel işlere vesile eden Mehmet Ağabeyimizdir. Aslında böyle etkinliklerin daha da çok arttırılması gerekiyor hatta şöyle bir adet icad edebiliriz, şimdiye dek etkinliğe katılanlar kendi bölgelerindeki okulları üstlendiler Mehmet Ağabey ipsala Semih ile ben Kocaeli, hatta bundan sonra Arif, siz, Uğur Bey, memleketlerinizde bu etkinliğin devamını gerçekleştirmek isterseniz kendi adıma tüm imkanlarımla katılmayı gönülden isterim.

ne dersiniz ?

Bu arada bulutsu.org'da bu gün kocaeli etkinliği ile ilgili güzel bir fotograf ve yazı var Tahir Şişman Bey'e ilgisi için çok teşekkür ediyorum

saygı ve sevgilerimle..
Tebrikler arkadaşlar, ne diyim...

Bunun meyvelerini gökbilim tutkusunu aşıladığınız gençlerin büyüdüklerinde seçtikleri mesleklerde göreceğiz. Neslimizin gelişmesine fayda sağlandığı kuşkusuz. Emeği geçen herkesi kutlarım.

Bu arada Bulutsu 3 yaşına girmiş! Çok dolu bir sayfa olmuş. İlk resim (GGG olmayan) ise çok manidar ve alttaki resimde Ethem hocanın çocuklar ile aynı boya alçalması da taktire şayan.

Sevgiler, sayglar...
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]