Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Kazim Kiril yazdı:Sonunda Satürn ve mars objektifime girdi... Satürn için sanırim biraz daha zoom a ihtiyacım var. Andromeda ya sıra geldiğinde sanırım bundan daha büyük goremeyecegim gibi geliyor.. Tecrübe etmiş olan var mi :) ?
Merhabalar,
Andromeda'ya ışık kirliliği altında isterseniz 10'' teleskop ile bakın çekirdek ve çok sönük kollar dışında çok bir şey göstermeyecektir.Örneğin geçen hafta bir deney yapmıştım:5'' olan Astromaster ile 10'' Xt10'u Andromeda'ya çevirdim ve sırası ile ikisine de baktım.10'' ile görülen 5'' ile neredeyse aynıydı.XT10 sadece çekirdeği biraz daha parlaklaştırmıştı ve Astromaster'da görülmeyen kolların küçük bir kısmı XT10'da görülüyordu.

Işık kirliliği olmayan bir yerde ise dürbündeki görüntü sizi büyüleyecektir.
Timur Öner yazdı: Işık kirliliği olmayan bir yerde ise dürbündeki görüntü sizi büyüleyecektir.
Teşekkürler
Şehir dışından denememi yakında yapabileceğim. İzmirdeki bu ışık kirliliği ile gezegenler bile beni zorluyor. yıldız konumlarını ezberlemekten başka birşey yapamıyorum :) Evimden sadece batıyı gözlemleyebildiğimden yarın sabah 5 te kalkıp andromeda 'ya bakayım bari :)

Saygılar
Sabah 4.30-05.00 sularında güney/guneydoğu yonüne bakabilme imkanınız varsa Orion'u gözlemleyebilirsiniz ben şahsen denedim M42 muhteşem görünüyor ama tabi ki ışık kirliliği, ay ışığı gibi etmenler gözlemi çok etkiliyor başlığınızı ilgiyle takip ediyorum. Bulutsuz geceler...
Ferit Gür yazdı:Sabah 4.30-05.00 sularında güney/guneydoğu yonüne bakabilme imkanınız varsa Orion'u gözlemleyebilirsiniz ben şahsen denedim M42 muhteşem görünüyor ama tabi ki ışık kirliliği, ay ışığı gibi etmenler gözlemi çok etkiliyor başlığınızı ilgiyle takip ediyorum. Bulutsuz geceler...

Sağolun Ferit Bey ilk fırsatta deneyeceğim. aynı saatlerde m31 de görüş alanıma giriyor , hava kapalı 2 gündür, beklemedeyim . :ye
Andromeda gözlemini yapabildim. 20 x aldığım için memnunum. :) m45 gözlemini yaptım keşke 10x alsaydım dedim :) bu nasıl bir çelişki ... Hepsi bir yana M45 nasıl bir güzelliktir öyle .... Dünya gözüyle görmek gerekli diye düşünüyorum .
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]