Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Kullanıcı avatarı
gönderen Kazim Kiril
Arkadaşlar herkese selamlar,
Geçen hafta cep telefonuma yanlışlıkla starchart uygulumasını indirdim. O günden beri kendimi bu forumu okurken ve dürbün siparişi verirken buldum. meğer ne kadar meraklıymışım da anlamamışım :) Bugün dolunay şerefine konus 20x80 dürbünüm ve tripotum geldi (umarım dürbün orijinaldir).. ilk gözlemimi dolunay üzerinde gerçekleştirdim gerçekten keyifliydi. Karşıyakada
yaşadığımdan malesef ışık kirliliği çok fazla hala bir çözüm düşünüyorum. Stellarium uygulamasını elimden düşürmüyorum. Gün boyunca akşama gözlem listesi çıkarmaya çalışıyorum. Şimdilik batıyı gözlemleyebiliyorum ( ev konumu itibari ile ) ama programdan gördüğüm kadarı ile güneyde gökyüzü curcunası var. Gözlem listemi oluştururken nelere dikkat etmem gerekir ? elimdeki dürbünle kaç kadir 'e kadar gözlem yapabilirim bilmiyorum.. Kirlilik olmazsa 10 kadir üzerine çıkılabilir gibi yazılar okudum ( teknik olarak sanırım ) . Kadir dışında uzaklık vb. etkenleri de gözlem listemi yaparken ne kadar dikkate almalıyım ? Herkese saygılar ...
Merhabalar,

Yeni dürbününüz hayırlı olsun.İlk olarak ucuz teleskop değil de dürbün alarak doğru bir seçim yaptınız.Bu dürbün ile ışık kirliliği olan yerde bile kaliteli gözlem yapılabilir.Üstelik taşınabililiği yüksek olduğu için ışık kirliliği olmayan yere gitmeyi de deneyebilirsiniz.Işık kirliliği olmayan yerde dürbün ile, şehirde büyük teleskoplar için bile zor hedef olan bir çok cisim görebilirsiniz.Ay her ne kadar gözlem için çok iyi bir obje olsa da ufuktan yüksekte olduğu zaman yıldızları,nebulaları gözlemlemeyi zorlaştırır, bir nevi doğal ışık kirliliği.

Evet Güney'deki Yay ve Kalkan pek çok Messier cismine ev sahipliği yapan takımyıldızları.Ama gökyüzünde hep ufuğa yakın oldukları ve bulunduğunuz yerde ışık kirliliği çok olduğu için dürbün sadece en parlak yıldız kümelerini gözlemlemeyi deneyebilirsiniz.Benim de durum aynı.Ne zaman teleskobumu o yöne çevirsem yıldızlar sönükleşmeye gökyüzü turuncu olmaya başlar.(İstanbul'da oturuyorum)

Size önce gezegenlerden başlamanızı öneririm.Bu akşam güneş battıktan kısa süre sonra Batı ufkuna yakın Mars ve Satürn olacak.Ufka çok yakın olacaklar ama parlak oldukları için ışık kirliliğinden pek etkilenmiyorlar.Mars çok küçük olduğu için parlak yıldız gibi görünecektir.Biraz zorlayarak Satürn'ün halkalalarını fark edebilirsiniz.Ben 10x50 dürbünüm ile Satürn'ün halkalı gezegen olduğunu anlamıştım.

Şu sıralar Ay gökyüzünde olduğu için yıldız kümelerini vs verimli gözlemlemek için 5-6 gün beklemeniz gerek.Bulunduğunuz yerdeki ışık kirliliği miktarını tahmin ederek 20x80 dürbün ile yıldızlar için kadir sınırınız 9-9.5 cıvarında olduğu tahmininde bulunabilirim.Hiç kirlilik olmasaydı 10 değil 12 kadire kadar çıkabilirdiniz.Çünkü ben 10x50 dürbünümle İstanbul'un ışık kirliliğinde 9 kadire yaklaşıyorum.

Yıldız kümelerinde ise durum farklı.Yani 9 kadir parlaklığındaki yıldız kümelerini görmeniz neredeyse imkansızdır.Çünkü yıldız kümelerinin parlaklığı hesaplanırken içindeki tüm yıldızların parlaklıkların ortalaması alınmaz, parlaklıkları toplanır.9 kadri parlaklığındaki bir yıldız kümesinin en parlak yıldızları genel olarak 11-12 kadir olur.Genel olarak 6-7 kadirden daha parlak yıldız kümelerini içeren bir gözlem listesi hazırlayabilirsiniz.

Galaksi ve nebulalar ışık kirliliğinden en çok etkilenen cisimler olduğu için bulunduğunuz konumadan elinizin parmak sayısını geçmeyecek sayıda nebula ve galaksi görebilirsiniz.Şu sıralar M31 yani Andromeda galaksisini deneyebilirsiniz.Uydu galaksisi M32 de zor olsa da görünebilir.

Aysız bir gecede aşağıdaki cisimler ile başlayabilirsiniz:

Yıldız Kümeleri: M39,M22,M23,NGC 6885,M29,NGC 7243,NGC 663,Graff's Cluster,M13 ve M92'iyi de deneyebilirsiniz.
Galaksi ve Nebulalar:M31,M32,Dumbell Nebula da denenebilir.

Kış aylarına doğru Orion Nebula'yı da inceleyebilirsiniz.
[quote="Timur Öner"]Merhabalar,

Yeni dürbününüz hayırlı olsun.İlk olarak ucuz teleskop değil de dürbün alarak doğru bir seçim yaptınız.Bu dürbün ile ışık kirliliği olan yerde bile kaliteli gözlem yapılabilir.Üstelik taşınabililiği yüksek olduğu için ışık kirliliği olmayan yere gitmeyi de deneyebilirsiniz.Işık kirliliği olmayan yerde dürbün ile, şehirde büyük teleskoplar için bile zor hedef olan bir çok cisim görebilirsiniz.Ay her ne kadar gözlem için çok iyi bir obje olsa da ufuktan yüksekte olduğu zaman yıldızları,nebulaları gözlemlemeyi zorlaştırır, bir nevi doğal ışık kirliliği.

Evet Güney'deki Yay ve Kalkan pek çok Messier cismine ev sahipliği yapan takımyıldızları.Ama gökyüzünde hep ufuğa yakın oldukları ve bulunduğunuz yerde ışık kirliliği çok olduğu için dürbün sadece en parlak yıldız kümelerini gözlemlemeyi deneyebilirsiniz.Benim de durum aynı.Ne zaman teleskobumu o yöne çevirsem yıldızlar sönükleşmeye gökyüzü turuncu olmaya başlar.(İstanbul'da oturuyorum)

Size önce gezegenlerden başlamanızı öneririm.Bu akşam güneş battıktan kısa süre sonra Batı ufkuna yakın Mars ve Satürn olacak.Ufka çok yakın olacaklar ama parlak oldukları için ışık kirliliğinden pek etkilenmiyorlar.Mars çok küçük olduğu için parlak yıldız gibi görünecektir.Biraz zorlayarak Satürn'ün halkalalarını fark edebilirsiniz.Ben 10x50 dürbünüm ile Satürn'ün halkalı gezegen olduğunu anlamıştım.

Şu sıralar Ay gökyüzünde olduğu için yıldız kümelerini vs verimli gözlemlemek için 5-6 gün beklemeniz gerek.Bulunduğunuz yerdeki ışık kirliliği miktarını tahmin ederek 20x80 dürbün ile yıldızlar için kadir sınırınız 9-9.5 cıvarında olduğu tahmininde bulunabilirim.Hiç kirlilik olmasaydı 10 değil 12 kadire kadar çıkabilirdiniz.Çünkü ben 10x50 dürbünümle İstanbul'un ışık kirliliğinde 9 kadire yaklaşıyorum.

Yıldız kümelerinde ise durum farklı.Yani 9 kadir parlaklığındaki yıldız kümelerini görmeniz neredeyse imkansızdır.Çünkü yıldız kümelerinin parlaklığı hesaplanırken içindeki tüm yıldızların parlaklıkların ortalaması alınmaz, parlaklıkları toplanır.9 kadri parlaklığındaki bir yıldız kümesinin en parlak yıldızları genel olarak 11-12 kadir olur.Genel olarak 6-7 kadirden daha parlak yıldız kümelerini içeren bir gözlem listesi hazırlayabilirsiniz.

Galaksi ve nebulalar ışık kirliliğinden en çok etkilenen cisimler olduğu için bulunduğunuz konumadan elinizin parmak sayısını geçmeyecek sayıda nebula ve galaksi görebilirsiniz.Şu sıralar M31 yani Andromeda galaksisini deneyebilirsiniz.Uydu galaksisi M32 de zor olsa da görünebilir.

Aysız bir gecede aşağıdaki cisimler ile başlayabilirsiniz:

Yıldız Kümeleri: M39,M22,M23,NGC 6885,M29,NGC 7243,NGC 663,Graff's Cluster,M13 ve M92'iyi de deneyebilirsiniz.
Galaksi ve Nebulalar:M31,M32,Dumbell Nebula da denenebilir.

Kış aylarına doğru Orion Nebula'yı da inceleyebilirsiniz.

Bilgilendirme için teşekkür ederim bu bilgiler çok isime yarayacak .
mehmet GÖKÇE yazdı:Hayırlı olsun gerçekten güzel bir dürbünle başladınız hobiye. Sizi pişman etmeyecektir. Dolunay geçtikten sonra daha keyifli ay gözlemleri ve derin uzay gözlemi yaparsınız diye düşünüyorum.
Selamlar

Teşekkür ederim . Dolunay sonrası keyiflenecegim galiba ...
Hayırlı olsun virüs size de bulaşmış anlaşılan bahsi geçen dürbüne ben de sahibim ancak işlerimin yoğunluğundan dolayı şimdilerde pek kullanamıyorum. Ama kesinlikle pişman olmayacaksınız. teleskop alınca dürbünü satarım diye de düşünmeyin forumda çoğu teleskop kullanıcısının en az bir dürbünü vardır her zaman her an lazım olabilen bir araç. Bakabileceğiniz cisimleri size arkadaşım detayıyla anlatmış başlarda bulmakta zorlanabilirsiniz ama sakın göremiyorum deyip pes etmeyin bazı cisimler nazlı olabiliyor :) keyifli gözlemler diliyorum.
Ferit Gür yazdı:Hayırlı olsun virüs size de bulaşmış anlaşılan bahsi geçen dürbüne ben de sahibim ancak işlerimin yoğunluğundan dolayı şimdilerde pek kullanamıyorum. Ama kesinlikle pişman olmayacaksınız. teleskop alınca dürbünü satarım diye de düşünmeyin forumda çoğu teleskop kullanıcısının en az bir dürbünü vardır her zaman her an lazım olabilen bir araç. Bakabileceğiniz cisimleri size arkadaşım detayıyla anlatmış başlarda bulmakta zorlanabilirsiniz ama sakın göremiyorum deyip pes etmeyin bazı cisimler nazlı olabiliyor :) keyifli gözlemler diliyorum.

Teşekkür ederim. Dürbünden memnunum umarım güzel gözlemler yapacağım. Teleskop a geçmeden aklımda kalan Nikon extreme action 10x50 veya 7x50 var. İnşallah birtanesini edinirim.

http://www.deepskywatch.com/files/dso-g ... essier.pdf

Yukarıdaki linteki pdf ten genel olarak derin uzay objelerinin tipler ve ışık değerlerini görebiliyorum. Stelleriumdan yerlerini saptayıp gözlemlemeye çalışıyorum. Yerlerini ezberliyorum aynı zamanda checklist şeklinde kullanıyorum listeyi :) (gözlemlendi , gözlemlenemedi, bulunamadı vb . gibi ) Ayrıca kendimide yer tespiti konusunda yetiştirmeye çalışıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=DD3Nxu-RbvM

bu linkteki gibi eğitici videolar da işime yarıyor. ( m31 galaksisi için yer tespiti için yöntemler tarif etmiş.)

Keşfedecek çok şey var...

Şu çılgın dolunay geceleri bitince gözlemlerimi yapıp kafama takılanları tekrar paylaşırım. Umarım sizleri çok sıkmam .

Saygılar
Kazım bey hayırlı olsun. Çok doğru bir başlangıç yapmışsınız. Gördüğüm kadarıyla güzelde bir ilerleme planınız var. Hem PDF hemde video çok faydalı. Hatta şu anda pdf in çıktısını alıyorum elimde bulunsun :merhaba diye. Hoşgeldiniz.
Onur Durma yazdı:Kazım bey hayırlı olsun. Çok doğru bir başlangıç yapmışsınız. Gördüğüm kadarıyla güzelde bir ilerleme planınız var. Hem PDF hemde video çok faydalı. Hatta şu anda pdf in çıktısını alıyorum elimde bulunsun :merhaba diye. Hoşgeldiniz.

Teşekkürler Onur Bey. Aynı şekilde çıktıları bende aldım yanımdan ayırmıyorum. Şu aşamada dürbünle gözlemleyebildiklerim bu dosyadakinden fazla olmaz zaten. M81 den sonrası şimdilik hayal ederek gözlemleyeceğim galiba :)
Umarım sizleri çok sıkmam .
Böyle bir şey söz konusu bile olmaz hepimiz elimizden geldiği dilimizin döndüğü kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz birbirimize.
Ferit Gür yazdı:
Umarım sizleri çok sıkmam .
Böyle bir şey söz konusu bile olmaz hepimiz elimizden geldiği dilimizin döndüğü kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz birbirimize.

Teşekkür ederim.
Kazım Bey, hoşgeldiniz!. Hızlı, doğru ve kararlı bir giriş yapmışsınız, hayırlı olsun. :merhaba

Çok uzun yıllar önce çok da kaliteli olmayan dürbünlerle gökyüzü gözlemleri yapmıştım; tabi sizinkiler kadar düzenli ve amaçlı değildi. Şu sıralar sizin gibi yeni dürbün alıp da gözlemlerini paylaşanları okudukça, bir dürbün almak geliyor içimden. Halbuki halihazırda bir teleskobum var. Yaklaşık 15 yaş civarı dürbün gözlemleri yapmıştım. O anlarla ilgili aklımda çok fazla bir şey kalmamış. Sözün kısası, dürbün şart. :lol:
Şule Kuzpınarı yazdı:Kazım Bey, hoşgeldiniz!. Hızlı, doğru ve kararlı bir giriş yapmışsınız, hayırlı olsun. :merhaba

Çok uzun yıllar önce çok da kaliteli olmayan dürbünlerle gökyüzü gözlemleri yapmıştım; tabi sizinkiler kadar düzenli ve amaçlı değildi. Şu sıralar sizin gibi yeni dürbün alıp da gözlemlerini paylaşanları okudukça, bir dürbün almak geliyor içimden. Halbuki halihazırda bir teleskobum var. Yaklaşık 15 yaş civarı dürbün gözlemleri yapmıştım. O anlarla ilgili aklımda çok fazla bir şey kalmamış. Sözün kısası, dürbün şart. :lol:
Teşekkürler Şule Hanım ... Gün geçtikçe daha da hirslaniyorum galiba . son iki gecedir derin uzay için uğraşıyordum ama nafile... Tripod ile ilk seferde çok zor olarak bulamama rağmen simdi elimde tutarak bile takim yıldızlarını ayirabiliyorum. Işık kirliliği beni çok yoruyor. Ne kadar yorulsam da gökyüzünü ezberlilyorum. Bunuda ilerleme olarak gormeliyim sanirim.
Sonunda Satürn ve mars objektifime girdi... Satürn için sanırim biraz daha zoom a ihtiyacım var. Andromeda ya sıra geldiğinde sanırım bundan daha büyük goremeyecegim gibi geliyor.. Tecrübe etmiş olan var mi :) ?
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]