Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
gönderen Tamer Öztürk
#38110
Merhaba arkadaşlar. Ben her gün penceremden gözüken 3 tane 3gen şeklinde yıldızı izlerim. Ama bugün çok tuhaf bişey oldu. Her zaman ki yerinde gözüken yıldızlar gecenin ilerleyen saatlerinde sağa doğru kaymışlar ve karşı apartmanın çatısına yaklaşmışlar 1 yıldız gözden kayboldu. Yani ayağa kalkıp bakınca zorlukla gözüküyor karşı apartmandan. Fakat yıldızlar her zaman ki yerinden 1-2 saat içinde nasıl oraya kaymış olabilirler gerçekten kafamı çok kurcaladı. Aydınlatırsanız çok sevinirim. Yani bir açıklaması varsa.


Yıldızların Kabataslak Görüntüsü Bu Şekilde :

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
#38118
Yıldızların zaman zaman bir görünüp bir kaybolmaları atmosfer hareketleriylede açıklanabilir. Kimi zaman atmosferdeki yoğunluk, aşırı kirlilik yıldızları görünmez veya çok az görünür hale getirebilir. Çok zaman böyle durumlarla karşılaştım.
gönderen Tamer Öztürk
#38119
@Onur Atılgan

Çoğu yıldız sabittir yani hepsi hareket etmiyor ki. Ayrıca her zaman sabit ve aynı yerde gördüğüm yıldızlar hareket etmiş. Bu tuhaf.

@Mahmut Yılmaz

Gözüküp kaybolmadan bahsetmiyorum, bir hareketten söz ediyorum.
gönderen Emre Evren
#38121
Merhaba Bey;

Tamer Bey gördüğünüz üçgen büyük olasılıkla parlaklıkları birbirlerine yakın ve gök yüzünde oldukça belirgin olan büyük ayı takım yıldızının üyeleri AlKaid(El-keid) , Mizar[( ميزر )mīzar] ve Alioth [Alyat] yıldızları olsa gerek.

Resim

Büyük ayı takım yıldızı kraliçe, Sefe(kral) Ejderha gibi kutup yıldızına yakın birkaç takım yıldızı ile birlikte gece boyunca batmayan bir takım yıldızdır, sizin gördüğünüz yükselme hareketi ise aslında dairesel bir dönüşün izlediğiniz kadarlık bir parçasıdır. Büyük Ayı[Ursa Majoris] sadece gece boyunca dönmez bir yıl boyuncada bir gecede yaptığı dönme hareketinin aynısını yapar

Resim

Yukarıdaki resimde bu hareketi izleyebilirsiniz.
Aynı zamanda eğer tahminimde yanılmadı isem, en yukarıda verdiğim büyük ayı takım yıldızı resminde Mizar olarrak adlandırdığım(sizin üçgeninizin ortasındaki yıldız) yıldıza dikkatlice bakın, hatta imkanınız varsa dürbün veya teleskopla bakmaya çalışın, Mizar'ın aslında Alcor olarak adlandırılan daha sönük bir yıldız ile çok belirgin bir çift oluşturduğunu göreceksiniz.

Aslında Mizar ve alcor sadece bizim bakış açımızda şans eseri yakın denk gelmiş iki bağımsız yıldızdır, ama hem mizar hemde Alcor ayrıca çift yıldızlar oldukları için yüksek büyütmelerde(tabi 4 yıldızı da görebilmek için açıklığı yeterli bir teleskopda şart) bu ilginç dörtlü sistemin yıldızlarını görebilmeniz olası.

Büyük ayı aslında gökyüzünde tüm yolların kesiştiği bir kavşaktaki yol tabelası gibidir, eğer büyük ayının işaretlerini izlerseniz gökyüzünde kolayca yolunuzu bulabilirsiniz: bunun için aşağıdaki yazıya bakmanızda fayda var;

Resim

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=36&t=280

saygılar...

Emre
#41854
DÜNYANIN KENDİ ETRAFINDA DÖNÜŞÜNÜ GÜNDÜZ ANLAMAK ZORDUR GÜNEŞ HAREKET EDİYORMUŞ GİBİ GÖZÜKÜR FAKAT GECE YILDIZLAR BİR BÜTÜN HALİNDE HAREKET EDİNCE DÜNYANIN KENDİ ETRAFINDA DÖNÜŞÜNÜ ANLAMAK KOLAYLAŞIR
gönderen İsmet Karakan
#41865
İlk önce aklıma Altair, Vega ve Deneb geldi. :)
Hangi arkadaşımla gece gözlem yapsak bi yer tarif ederken hep Altair, Vega ve Deneb'in şurasında diye tabir ediyor.Gökyüzündeki en parlak onlar duruyorlar heralde.
Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]