Gökbilim
Amerikadan bavul ile teleskop getirmek

Arkadaşlar kolay gelsin. Amerikadan 2 arkadaşım ge[…]

Because they are a source of pride, many people we[…]

ilan günceldir.. fiyatlar düştü

Eğitim Önerisi Almak İstiyorum

Gök bilimine çok meraklıyım. Ama bu ko[…]

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
gönderen EmreT1
#122452
Merhaba, teleskopla bir gezegeni gormeye calismadan, durbun gibi rastgele gokyuzune bakarak, bir cisme rastlayinca ona odaklanarak gozlem yapilir mi? Yoksa bu sekilde hicbirseye rastlanmaz mi? Illaki yildiz haritasindan bir hedefi aramak mi gerekiyor?
Suan teleskobum yok, Cel. 70mm EQ modeline baktim. Gezegenleri bununla yarim saat arayip topluigne ucu gibi goreceksem, farkli arastirmalar yapamayacaksam teleskop almak mantikli gelmiyor. Bircok yildiz var, bunlara teleskopla bakmak bulmak acisindan daha kolay gibi geliyor. Peki her yildiz ayni sekilde mi gorunur ve bu yuzden yildizlari incelemek keyifli degil midir? Teleskopla ay ve gezegenlere bakmak mi keyiflidir? Teleskobu olanlar bilgilerini paylasirsa cok sevinirim.
gönderen halill07
#122453
Rastgele yıldız gözlemi elbette olur. Baktığınızın hangi yıldız olduğunu bazen bilemezsiniz. Gezegenler nokta değil küre olarak görünür. 70mm bir mercekli teleskop ayın kraterlerini, Venüs'ün evrelerini, Satürn'ün halkasını, Jupiter'in uydularını ve gaz kuşaklarını gösterir. Andromeda Galaksisini, Orion Nebulasını ve birçok yıldız kümesini, ikili yıldızları da görürsünüz.

Şu teleskobu da inceleyin bence:

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci- ... 8342/detay