Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Cok guzel Onur!
gönderen Şule Kuzpınarı
Muhteşem olmuş. :ye Hangi evrede çektiniz bunu, plato kraterini böyle bir konumda görmek çok farklı geldi. Hiç bu evrede gözlemlememişim galiba ayı. :roll:
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Teşekkürler beğenileriniz için.

13 Eylül gecesi çektim Şule. Kadrajı ben döndürdüm bu şekilde sığsın kareye diye 8)

Aynı gece bilinçsizce gözüme hoş gelen yerleri çekmiştim. Bunlardan 3 tanesine Apollo lar denk gelmiş :)

Apollo 11 : http://www.geridekalan.com/2014/09/16/apollo-11/

Apollo 15 : http://www.geridekalan.com/2014/09/16/apollo-15/

Apollo 17 : http://www.geridekalan.com/2014/09/16/apollo-17/
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferit Gür
Uzun zamandir foruma giremiyorum ama baktim simdi de abi ne yapmissin sen boyle harika olmus ilk zamanlarin geldi aklima ellerine saglik
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Lütfü ağbi keskinliğinde ayna :D Birde 6 parça çekim olduğu için her yerdeki keskinliği aynı gibi. Tek kare olsa bu kadar keskin olmayabiliyor.
Kundak Celestron AVX baya uzun zaman hayalini kurduğum almak istediğim bir kundaktı. Cgem DX leri bile reddettim sırf AVX alacam diye (tamam param da yetmemiş olabilir :lol: )
Teşekkürler Ferit bende merak ettim eski çalışmalara bir göz gezdirdim şimdi. Kutup ayarı netleme sorunları yazmışım da yazmışım :D
gönderen Şule Kuzpınarı
Onur Durma yazdı:
13 Eylül gecesi çektim Şule. Kadrajı ben döndürdüm bu şekilde sığsın kareye diye 8)

Aynı gece bilinçsizce gözüme hoş gelen yerleri çekmiştim. Bunlardan 3 tanesine Apollo lar denk gelmiş :)
Ben de acep güney kutbundan mı çektiniz diyecektim. :mrgreen:
gönderen Lütfü Çakmak
Onur Durma yazdı:Lütfü ağbi keskinliğinde ayna :
Eh, bu gaz üzerine sana bir 8" ayna yaparım. :) Şaka bir yana aynanın hakkını verdiğin için hakikaten 8" bir ayna yaraşır sana Onur. İstanbul Gedik Cam'dan 25 mm kalınlıkta 203 mm çaplı bir cam kestir yapalım ve Zambuto'ya challenge. :)

Başarılar,
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Burak Yakut yazdı:Çok başarılı Onur, sevdin sen bu işi :)
Bayıldım Burak hemen webcam ile çekim olayına başlıyorum. Artık AY çıksada AY çeksem diyorum webcam evresini atlatır atlatmazda ZWO larda coşacam :D

Tam Sedat ağbiden CCD webcam çalmıştım ama allem etti kallem etti bişiler yaptı webcam i yine orada unuttum döndüm İzmir e.. Cidden büyük usta ya.. Birşey çalmak bile zor adamdan haaa üstüne birde kendi parçalarımı unutmuşum onun atölyede hahahah bu kadar çaylak olunur.
Lütfü Çakmak yazdı:
Onur Durma yazdı:Lütfü ağbi keskinliğinde ayna :
Eh, bu gaz üzerine sana bir 8" ayna yaparım. :) Şaka bir yana aynanın hakkını verdiğin için hakikaten 8" bir ayna yaraşır sana Onur. İstanbul Gedik Cam'dan 25 mm kalınlıkta 203 mm çaplı bir cam kestir yapalım ve Zambuto'ya challenge. :)

Başarılar,
Ağbi 8" kesinlikle planlarım dahilinde. Ama bu sefer tüp ve yan ekipmanları sipariş edecem. Ayna tutucu, örümcek ve 2ncil ayna tutucu ve tüpü de orjinal bişi yapacam. Ayna işi tamamen sende geri kalan bende.. İzmir ATY 2015 de kopacaaaak :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Resim
Clavius by Yukarıya bakan adam, on Flickr

Resim
Sinus iridum by Yukarıya bakan adam, on Flickr

Resim
Copernicus by Yukarıya bakan adam, on Flickr

Bayram tatilini fırsat bilip rahat rahat çekim yapayım dedim. Bulutlar bastırınca istediğim noktaları çekemedim. Elde sadece bunlar var. Dünde görüş iyidi ben üşendim kurmaya. Bu akşam bakacağım artık hava güzel olursa üşenmek yok. :)

Edit : 6" El yapımı teleskop, 2xBarlow , DSLR x5 zoom. 2000 frame Autostakker istif, PS işleme
En son Onur Durma tarafından 06 Eki 2014, 16:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]