Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
İyi akşamlar;

Bu benim ilk Satürn fotoğrafım, çok fazla detay barındırmasa da benim için çok önemli.

Onur bu fotoğrafında çekilmeside ve işlemesinde büyük pay sahibidir. Telefonla bana yaptığı rehberlik olmasa Satürnü asla webcam ile bulamayacaktım. 2 kelime ile bir insana Satürn buldurulur mu? Buldurulur :) Teşekkür ederim Onur!

2 dakikalık video işlenmiştir. Takip sistemi kullanılmıştır. Philips SPC900NC + 10" Orion Atlas Newtonian.

Çekim sırasında webcam ayarlarında hata yaptığımı düşünüyorum bu nedenle de olması gerekenden fazla parlak bir video elde ettim. Detayların bu nedenle belirgin olmadığını düşünüyorum.

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Aydın Ünlüsaraç
Sevgili Burak bey.
4.Saturn cü olarak aramıza hoş geldin.
1.Hoca değil ,ÖĞRETMENİMİZ ONUR BEY
2.Özkan Bey
3.Forumda olupta benim bilmediklerim ve bendeniz.
4.Ve Siz

İnşallah çoğalacak

Bol yıldızlı geceler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Harika gidiyorsun burak, Sanırım ben benim alet edevatı toplayıp kutularına kaldıracağım, senin çalışmaları görünce açıkçası boğuşmak içimden gelmiyor karşımda kabak kadar duran ayı bulmak için 45 dakika harcadım bugün :lol: :lol: sen telefon tarifiyle saturn buluyorsun :shock: yok yok benim kundak bozuktur kesin :D

Tekrar tebrikler harika bir fotograf olmuş, ay fotograflarına birşey demiyorum zaten söylenecekler söylenmiş apollo fotografları burda :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Harika gidiyorsun burak, Sanırım ben benim alet edevatı toplayıp kutularına kaldıracağım, senin çalışmaları görünce açıkçası boğuşmak içimden gelmiyor karşımda kabak kadar duran ayı bulmak için 45 dakika harcadım bugün sen telefon tarifiyle saturn buluyorsun yok yok benim kundak bozuktur kesin

Tekrar tebrikler harika bir fotograf olmuş, ay fotograflarına birşey demiyorum zaten söylenecekler söylenmiş apollo fotografları burda
Çok teşekkür ederim Tayfun abi. Ben şimdiden startı verdim çünkü sen koşmaya başlayınca büyük ihtimalle farkı kapatıp geçeceksin bizi. :)

Son olarak Burak, benim çok emeğim olduğunu söylemişsin ama ben hangi alanda yardım ettiğimi bile hatırlamıyorum, konuşurken "dur galiba buldum" dedin öyle kapattık, sen zaten tam yapıyormuşsun ben ordan geçiyormuşum gibi geldi bana, tüm hakkı senin, tam o sırada konuşuyorduk diye nezaketen böyle diyorsun bence

Satürn harika.. Işığı azıcık fazla olabilir dediğin gibi ama ışık kontrolünü gain'i hep sabit tutup shutter speed ile oynayarak yapıyorsan gayet ideal (onu oynamak çok farklı sonuçlar yaratıyor).

Bu arada hakkını da verelim yani Satürn, üzerinde detay yakalaması en zor cisimlerden biri ve sen halkanın çevresindeki (beyaz) bölgeyi gayet güzel yakalamışsın (görüntüyü irfanview ile %200-300 büyütürsen çok güzel göreceksin).
Sen öyle diyorsan öyle olsun ama hatırlarsan ben "karşı binanın balkon demirini buldum Onur dediğimde, sen odaklayıcı ile oyna o Satürn olabilir" demiştin. Sonra o balkon demiri çeşitli kimyasal tepkimelerden geçtikten sonra Satürne dönüşmüştü :)
Burak sonunda muradına erdin herhalde gayet başarılı bir çalışma olmuş.

Valla erdim Onur :) Hatta o kadar erdimki hayatımda mutluluktan ilk defa çalan alarmıma uyanmamışım sabah işe geç kaldım :D

Sanırım 10" bana bu fotoğrafları çektiriyor. Kabul, çekerken çok özeniyorum, 2-3 senedir forumda okuya okuya belki bazı şeyler bilinç altıma yerleşmiş olabilir diyeceğim ama yok. Özkan' ın ekipmanı ile çektiklerinde biraz daha iyi fotoğraflar sonuçta. Bence yaptığım yatırım kendini amorti etmeye başladı. Benim farkım ilerleyen günlerde ortaya çıkarsa çıkar. Yoksa bu alete sahip herkes bunları çekecektir diye düşünüyorum.

Hepinize cesaret verici yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Ah birde şu güzel Cuma akşamı hava açık olsaydı da sabahlasaydık... :( Balkonda hazır bekletiyorum valla. Gece kalkıp bakıcam. Açıksa ilk Jüpiter gelebilir...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Çok teşekkür ederim Tayfun abi. Ben şimdiden startı verdim çünkü sen koşmaya başlayınca büyük ihtimalle farkı kapatıp geçeceksin bizi. :)
Öyle bir ihtimal ufukta görünmüyor ama en azında benzer sistemler ile benzer ışık kirliliğinde neler yapılabileceğini görüp iyice özeniyorum, birde şu bulutlar biraz insafa gelse :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Merhaba;

Sonunda ilk jüpiter çalışmamı yapabildim. 3 dakikalık video registax ile işlenmiştir. 897 frame den 896 sı program tarafında otomatik seçilmiştir.%90 nem ortamında çekildiği düşünülürse çekim şartları çokda elverişli olmadığı anlaşılıyor. Seeing bence 10 üzerinden 4-5 aralığında idi. Onur' un çalışması bence çok daha başarılı eğer kıyaslamak gerekirse. Vavaletleri doğallığı bozmamak adına çok kurcalamadım. 1 Ağustos 2010 Pazar Saat:01:46 kayıt alınmıştır.

%300 dijital büyütme yapılmıştır. (Powermate gel artık :) )

Resim

640X480 orjinal boyut
Resim

İyi geceler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Hayırlı olsun Burak bey :) Gayet başarılı bir çalışma olmuş bence. İlk çalışma bu ise ileride hele powermate de gelince neler görürüz artık.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Teşekkür ederim Güven bey. Eğer katılabilirsem sizin teleskopla da powermate testi yaparız. Belki sizi de masrafa sokarız belli mi olur. Bakın beni batırdılar :)

Şaka bir yana sizin teleskobu alıp-almamak arasında çok kalmıştım 3 yıl önce ama o zaman bütçe müsait olmadığı için es geçmiştim. Fiyat-Performans oranı bence yüksek bir alet. Başlangıç içinde iyi bir seçim. Tırnova da o kadar bakmak istememe rağmen bir türlü yanınıza gelemedim. Kısmetse katılabilirsem bu sefer teleskobunuzu meşgul edeceğim ona göre.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Her daim bekleriz Burak bey ne demek. İnşallah katılabilirsiniz. Sizi aramızda görmek gerçekten sevindirici olur. Hem ben sizin teleskobunuzdan epeyce bakmıştım iade-i ziyaret olur :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Bunu duyduğum iyi oldu, çünkü o gün hava kararmadan bayağı sohbet ettik ama akşam size yardımcı olamamıştık. Biraz vicdan azabı çekiyordum, en azından teleskopdan bakabildiyseniz buna mutlu oldum. İnşallah katılabilirim. Bu arada artık yabancı değiliz, beyleri kaldırıyorum sizin içinde uygunsa :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Aydın Ünlüsaraç
Bence orijinal resim çok çok başarılı ve detaylar mükemmel,
Onur,çekimi 5.30 cıvarında yapmış doğal olarak atmosfer çok daha ince,

Powermate sonuçlarını bende merakla bekliyorum.
Benim içinde iyi bir done olacaklar.

İyi günler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Harika bir fotoğraf Burakcığım, Onur'a yaklaştın. Ben de 6 inçimden utanmayarak bir denememi yapsan diyorum...

Malum şu an Jüpiter çok iyi bir konumda. Artık sabahın erken saatlerinde bile kalkmaya gerek yok. Hele şu bulutlar ve nem biraz azalsa, bende bir kuşağını kaybetmiş Jüpiter'i denemek isterim...:roll:

Başarılarının devamını dilerim...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 82
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]