Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
gönderen Suat ÖZYÖNÜM
Merhaba Mustafa Erol Bey...
Web sayfalarınıza baktım...çok zarif hazırlanmış...elinize sağlık...
CCD Soğutma Sistemi yapımı sayfanızda Philips ToU Cam Pro II PCVC840k için çözüm üretmişsiniz...Ben zorlukla Philips SPC900NC yi bulabildim ve aldım sıra onun aparatını almaya geldi...ileriki günlerde onuda almayı planlıyorum. Sorum şu acaba spc900 içinde böyle bir uygulamaya gerek varmı... biliyormusunuz ?
Sevgi ve Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Merhaba Suat bey,

Web sayfamı beğenmenize sevindim. Görüşleriniz için Teşekkürler.

Suat bey, spc900 de yanlış hatırlamıyorsam ccd sensör kullanıyor. Dolayısıyla ccd sesörlerin genel bir ısınma problemi oluyor.(aslında cmos sensörlerde de bu sorun var ama ccd kadar değil) Bu sensörler ne kadar serin tutulursa okadar iyi kalitede görüntü alabiliyorlar.

TouCam2 nin ccd sensörü kameranın arka kısmına bitişik durumda. Dolayısıyla dışarıdan sensörü serinletmek daha kolay. Ancak spc900'de sensör iki katman chip arasında yer alıyor, ve onu dışarıdan serinletmek TouCam2 deki kadar kolay olamayacaktır.

Eğer chip i söküp özel bir hazneye koyarsanız, yada öyle bir hazneyi kendiniz yaparsanız sorun çözülebilir. Örneğin aliminyum bir kap. veya havalandırma sistemli bir plastik kutu gibi...

Saygılar...
gönderen Suat ÖZYÖNÜM
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Mustafa Bey...
Sevgi ve Saygılarımla.
gönderen Suat ÖZYÖNÜM
Ben geçtiğimiz yaz ay gözlemlerim sırasında çok sıkıntı yaşamıştım...aldığım teleskopla birlikte verilen kağıt baskı ay haritasını okumak yorucu olmuştu...şimdi internette bulabildiğim bir site var...onunda ne kadar faydalı olacağı konusunda şimdilik tecrübem yok...ama ben genede laptopumdaki arşivime kayıt ettim.
Belki daha iyi ve güzel siteler vardır ama şimdilik ben bilmiyorum.
sitenin adresi şöyle:

http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/

Sevgi ve Saygılarımla.
gönderen Yiğit Kaçar
Spaceweather.com 'da iki arkadaşımızın resmi yayınlandı.

Genelde http://www.spaceweather.com adresini günlük takip etmeye çalışırım. Bu sitede her gün yeni bir konuda, amatör astronomi resimleri yayınlanıyor. Geçenlerde Ay uzun yıllardır yaklaşmadığı kadar dünyamıza yaklaştı ve ortaya güzel kareler çıktı. 12 Aralık gününe ait Spaceweather'da bu resimlere bakarken iki isim tanıdık geldi.

Uğur İkizler

Resim

ve Mustafa Erol

Resim

Her iki resmi de çok beğendim. Gökbilim.com ailesini bir ekip olarak düşündüğümden, bu aileye üye olan arkadaşlarımızın resimlerini böyle yerlerde görünce ben de gururlanıyorum. Tekrar tebrikler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Paylaşım için teşekkürler. Uğur Bey'i ve Mustafa Bey'i tebrik ediyorum. Umarım diğer arkadaşlarımızın resimleride yayınlanır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Elçin Hanım tebrikler gayet güzel olmuş. Ay fotoğraflarında keskinlik benim için birinci önemli özelliktir. Kendi çektiğim fotoğraflarda keskin netlik sağlamaya çalışırım. Sizede tavsye ederim. Daha bir başka gösteriyor fotoğrafı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Elçin Ergez yazdı:bunlar benim ilk ay fotoğraflarım, 16 ağustos parçalı ay tutulmasından. inanıyorum, zamanla galişecek.
...
Tebrikler :D Fotoğraf makinası ve çekim değerlerini ( Poz süresi, ISO değeri ve Odak uzaklığı yada teleskop kullanıldıysa açıklık ve odak uzaklığı ) yazabilirmisiniz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Elçin Ergez
Öyle gelişmiş bir fotoğraf makinesi kullanmadım, normal Kodak dijital fotoğraf makinesini 80 mm'lik Konuspot 7120 dürbünün okülerine dayayıp çekiverdim, henüz bağlantı aletim bile yok :D o yüzden söyleme gereği duymamıştım :D bir dahakine söylerim ama, bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
gönderen atila tınkılıç
MAHMUT VE YİĞİT BEYLER MERHABA.
Ben aranıza yeni katıldım.ATMTÜRK te kendi yaptığım teleskopla çektiğim ay fotografları var ama bilgisayarla aram pek iyi olmadığı için yüklemeyi bilmiyorum.İlerde işi öğrenince belki yuklerim.
İshak beyin dediği gibi ayda pozlamayı kısa tutmak lazım.Ben makinayı (LUMİX F X 3) elde tutarak ay resimleri çekmiştim,şipşak çekmek bile yeterli oldu.o bile güzel oldu.En azından ay filtresi kullanmanız iyi sonuç verir kanısındayım.
Birde 20cm lik teleskopunuzun aynasının performansını merak ediyorum.İmkan olsa aynanızın testlerini yapıp bizimkilerle kıyaslamak isterim.Belki ilerde olabilir.
Nice güzel resimler çekmeniz dileğiyle.
Selamlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
atila tınkılıç yazdı:MAHMUT VE YİĞİT BEYLER MERHABA.
Ben aranıza yeni katıldım.ATMTÜRK te kendi yaptığım teleskopla çektiğim ay fotografları var ama bilgisayarla aram pek iyi olmadığı için yüklemeyi bilmiyorum.İlerde işi öğrenince belki yuklerim.
İshak beyin dediği gibi ayda pozlamayı kısa tutmak lazım.Ben makinayı (LUMİX F X 3) elde tutarak ay resimleri çekmiştim,şipşak çekmek bile yeterli oldu.o bile güzel oldu.En azından ay filtresi kullanmanız iyi sonuç verir kanısındayım.
Birde 20cm lik teleskopunuzun aynasının performansını merak ediyorum.İmkan olsa aynanızın testlerini yapıp bizimkilerle kıyaslamak isterim.Belki ilerde olabilir.
Nice güzel resimler çekmeniz dileğiyle.
Selamlar.
Atilla bey, isterseniz benim konus-1793'ün 8" aynasını incelemeniz için sökerim. Ölçüm sonuçlarında aynanın kalitesinin hangi seviyede olduğu daha somut bir şekilde belirlenmiş olacak.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 26

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]