Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
İshak Bey, bu fotoğrafınızı burda da paylaştığınız için teşekkür ederim. Çok düşüncelisiniz. Bulutlardaki renklenmeyi görünce heyecanlanmıştım :) Bu arada buna hale yerine korona demek daha uygun olur. Halelerin çapları - çok nadir küçük olmakla birlikte - aslında koronalardan çok daha büyüktür. Su damlası yerine buz kristali gerekir haleler için. Aslında bu fotoğrafta belki de iridesan bulutların varlığından da söz edebiliriz. Bazen korona ile birlikte oluşabiliyor, o zaman nasıl bir tanım gerekiyor, sınırları tam olarak nedir bilmiyorum. Bir gün bu konulara daha fazla zaman ayırabildiğimde çözeceğim :) Aslında iridesan bulutların koronadan farkı düzensiz oluşu ve illa Güneş'in veya Ay'ın yakın çevresinde olmasının gerekmemesi.

Bu arada aklıma bir soru geldi. Çıplak gözle bulutlardaki rengi seçebiliyor muydunuz yoksa pozlama yapınca daha belirgin hale mi geldi?

Bir de bu fotoğrafınızdaki komposizyon çok güzel bence, bu fotoğrafınızı bazı sitelere gönderdiniz mi? Mesela APOD :) APOD genelde zengin komposizyonları seviyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Aysun Hanım, merhaba...

Öncelikle fotoğrafla ilgili sözleriniz için çok teşekkür ederim. İtiraf etmem gerekir ki buradaki görüntüde tesadüfi güzellikler var. Fotoğraf makinamı alıp dışarı çıktığımda oldukça fazla bulut olduğunu gördüm ve vaz geçmek üzere idim. Sonra "ne çıkarsa bahtıma" deyip bir iki resim çekmeye karar verdim. Poz süresini dahi ayarlamadan deklanşöre basıp içimden 15e kadar saydım. Çıkan sonucu görünce ben de şaşırdım. Derli toplu ayarlar yaptıktan sonra bir kaç deneme daha yaptımsa da - bulutlar çok hızlı hareket ettiğinden - hiç biri buna yaklaşmadı bile. Fotoğraftaki en ilginç olan taraf Ay'ın görüntüyü yakmadan bulutlar sayesinde filtrelenmesi oldu herhalde. Bulutlardaki renklenme, gözle görüldüğünden bir hayli daha fazla. Canon'un sensörü gözün çok da göremediği renkleri yakalayabiliyor. Bulutlar orta yükseklikte, sirüs tipinde idi. Bu nedenle iridesan olduklarını söyleyemem. Poz süresinin uzunluğu, bulut hızlarının yüksek oluşu belki de çok şey kattı.
APOD konusuna gelince... Hİç fotoğraf yollamayı denemedim. Fakat GGG' ye arada sırada fotoğraflarımı yolluyorum. Murat ve Tahir Bey'ler sayfalarında yer veriyorlar. Açıkçası, fotoğraflarımın GGG de yayınlanması benim için çok daha önemli...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
özge kahraman yazdı:selamlar..geçen durakta beklerken..güneş halesi gördüm neseki makinem yanımdaydı ve çekebildim..paylaşmak istedim

http://tech.groups.yahoo.com/group/tutu ... /2d85?i=16
Bu aralar çok sık olmaya başladı. Dün bir tane daha gördüm. Şans, bazen makinam yanımda olmuyor.

http://site.mynet.com/merol1981/haloson.htm

Bu arada fotoğrafınız güzel olmuş...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
özge kahraman yazdı:selamlar..geçen durakta beklerken..güneş halesi gördüm neseki makinem yanımdaydı ve çekebildim..paylaşmak istedim
Resim
http://tech.groups.yahoo.com/group/tutu ... /2d85?i=16
Özge hanımın affına sığınarak resmine burada yer vermek istiyorum. Çünkü herkesin Yahoo hesabı olmayabilir ve/veya Tutulum Grubu'na üye olmayabilir.

Sevgiler, saygılar...
gönderen tayfun uçar
Hele tıklıyorum tıklıyorum, birşey çıkmıyor. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
İshak Bey, pozlamayı sormamdaki neden, Ay o evredeyken de korona oluşup oluşamayacağını anlamak içindi. Bir miktar ışık çok canlı olmasa da korona oluşturabiliyor demek ki, bu durumda fotoğrafınız hem güzel hem eğitiyor :)

Ayrıca fotoğraflarınızı GGG'ye göndermeniz çok güzel elbette ama APOD'a da göndermenin bir zararı yok bence.

Mustafa Erol yazdı:Bu aralar çok sık olmaya başladı. Dün bir tane daha gördüm. Şans, bazen makinam yanımda olmuyor.

http://site.mynet.com/merol1981/haloson.htm

Bu arada fotoğrafınız güzel olmuş...
Evet ben de bu ay içinde 2 kez gördüm, çok silik olsa da. Haleyi görüyorum, ev arkadaşımı çağrıyorum gel bak, hale var. Geliyor ve bakıyoruz ki hale kaybolmuş :?
En son Aysun Ülger tarafından 28 Ara 2012, 21:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Çok güzel bir çift gökkuşağı Salih.

Bu da Space Weather'dan... Douglas Lobel'in fotoğrafı:

Resim
gönderen Volkan Özen
Yağmur bulutları arasından güneş ışınları.
25/05/2008 - Çerkezköy

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Volkan Özen yazdı:Yağmur bulutları arasından güneş ışınları...
veee bir küçük kuş!

Evet, yaklaşık sekiz dakika önce güneşin dış katmanlarından sıyrılarak dünyamıza ulaşan ışığı, bulutları adeta kesercesine ışınlar oluşturmuş...
Sağ kenarına yakın olan muhtemel kuş görüntüsü kadrajdan kaçamamış ve farkında olmadan internettin damarlarında ilelebet dolaşacakmış...

Elinie sağlık Volkan... :wink:
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Volkan çok güzel bir fotoğraf, Güneş ışınları bulutların arkasından bir spot ışığı gibi çıkmışlar.
Salih Dinçer yazdı:Evet, yaklaşık sekiz dakika önce güneşin dış katmanlarından sıyrılarak dünyamıza ulaşan ışığı, bulutları adeta kesercesine ışınlar oluşturmuş...
Sağ kenarına yakın olan muhtemel kuş görüntüsü kadrajdan kaçamamış ve farkında olmadan internettin damarlarında ilelebet dolaşacakmış...
Süper bir açıklama, bana "O" An'ı hatırlattı :)
gönderen Emir Can Tokmak
Gerçekten güzel fotoğraflar. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Volkan, fotoğrafın çok güzel :) Işınlar harika görünüyor, paylaşım için sağol...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Hadi bakalım ben de küçük ayrıntıya takılayım.
Kuş nerede :? :D (sağ üst köşedeki muhtemel karartıdan bahsetmiyoruz herhalde) yoksa o mu?

Bu arada fotoğraf için teşekkürler!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Öncelikle herkese merhaba. 6 Aralık cuma g&uu[…]

Samanyolu ve Geniş Açı Fotoğrafları

Muhteşem çok güzel keşke buralardan g&[…]