Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Bu video gerçek zamanı yansıtmıyor. Hızlandırılmış. Değişimin gözlenebilmesi oldukça uzun bir süre gerektirir. Bu olayın, toplam olarak bir veya bir kaç saat sürmüş olması muhtemel.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Ishak Benbanaste yazdı:Bu video gerçek zamanı yansıtmıyor. Hızlandırılmış. Değişimin gözlenebilmesi oldukça uzun bir süre gerektirir. Bu olayın, toplam olarak bir veya bir kaç saat sürmüş olması muhtemel.
Anladım, Görüntü işleme imkan dahilinde o zaman.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Kimse benimle ilgilenmiyor, küstüm size... :o

Dip Not: Vidyo üzerinde 09h16m - 09h23m UT yazıyor. Yani 7 dakikalık bir görüntü ve ışığı bize ulaşmadan damlalar (bombalar mı desem) güneşi boyluyo...:shock:

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
merhaba İsak bey paylaşım için teşekkür ederim bence ileri derecede teknoloji kullanılmış kolay bir iş değil güneşin lav hareketini yakalamak bir ay resmi çekmek için 10 takla atıyoruz

Arif bey paylaşımınız için sizede teşekkür ederim

teşekkür ederim
Tahir bey Mehmet bey Mahmut bey Salih bey Arif bey iyi akşamlar epeydir fırsatım olmadı yoğunluktan sadece okumakla yetindim
Kullanıcı avatarı
Pete Lawrence tarafından çekilen fotoğrafları görünce ( ve kıskanınca ) biraz daha araştırıp daha iyi resimler çekmeye çalıştım. Bu fşkırma teleskopu kameraya ilk bağladığımda gayet ufaktı. Bulutlar da gelince 15 dakika kadar ilgilenmedim. Hava tekrar açtığında bu şekli almıştı bile. 10 daki,ka kadar bulutlarda açılan pencereden bir kaç resim çekebildim. Devamının nasıl geliştiğini bilemiyorum çünkü hava tamamen kapanıp gök gürlemeye başladı. Resimde hoşuma giden detay parlak fışkırmadan ziyade, sağında hayal meyal görülen ince fışkırma ile irtibatı kesik bir parıltı. Sağda görünen fışkırma da yeni başlamıştı.

GÜNEŞ 24.05.2008 18:15 - Coronado PST - DSI ProII - 0.0125sn. 75 resim, Registax, Mira, Images+

Resim
En son Ishak Benbanaste tarafından 25 May 2008, 13:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
İshak Bey, çok güzel bir çalışma olmuş. Fışkırmayı çok güzel yakalamışsınız, yan taraftaki detaylar da çok parlak olmasalar da fotoğrafa güzel bir hava katmış. Siyah beyaz görüntüler bazen renkli görüntülerde daha etkileyici olabiliyor...Pete Lawrance bu konuda usta , ama sizin de ondan altta kalır bi yanınız yok bence :)

Benim sorum Güneş'in gövde kısmını tamamen kapatıp sadece fotosferin dış kısmını çekmişsiniz. Bunu kullandığınız kamera mı yapıyor yoksa resmi işlerken siz mi bu şekilde ayarladınız ?
Kullanıcı avatarı
Merhaba Arif,

Fışkırmaları görüntüleyebilmek için poz süresini uzun tutmak gerekiyor. Öyle olunca Güneş fotoğraflarında iki set resim çekiliyor. İlk sette fışkırmalar, diğerinde ise Güneş yüzeyindeki granülasyon görünüyor. Sonra bunlar yazılımla birleştiriliyor. Burada ikinci seti çekmeye vakit kalmadığından, anlamsız parlak bir yüzeyden oluşan diski maskeleyerek, siyah renkle doldurdum. Bu yöntem oldukça sık kullanılıyor. Biraz da Güneş tutulması izlenimi vermesi ilginçlik katıyor ve fışkırmalar resmin ana öğesi haline geliyor. Aşağıdaki bağlantıda bu tarzda çok fotoğraf görebilirsin :

http://www.ccssc.org/mead/remote/prominences.htm
Kullanıcı avatarı
gönderen Cengiz KAYA
Merhabalar İshak Bey ,

Gerçekten muazzam görüntüler yakalamışsınız.Çalışmalarınızı araştırmalarınızı takip ediyorum.

Peşinizden gücümüz yettiği kadar, sizin yolunuzda tam yol ileri geliyoruz.

Araştırmalarınızı bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Teşekkürler İshak Bey, şimdi internette gördüğüm bu tip fotoğrafların altında yatan tekniği öğrenmiş oldum. Güneş'e bir kez baktıktan sonra ilgim daha da arttı; gün gelir de bir Coranado alma fırsatımız olursa düzenli olarak Güneş gözlemi yapmayı çok istiyorum :oops:
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba İshak Bey,

Fışkırma çok güzel çıkmış. Sağ tarafındaki hassas detaylar sanırım daha eski ve uzayda dağılmakta olan bir fışkırmanın kalıntıları olsa gerek?
Kullanıcı avatarı
Cengiz Bey,

Çok teşekkürler... Umarım forum çok uzun ömürlü olur. İki - üç yıl sonra sizlerin fotoğrafları buraları dolduracak, ben de sizlerden pek çok şey öğreneceğim. Biraz sabır, biraz zaman meselesi.

Arif'çiğim Güneş'in çekimine kapılmaktasın, farkındayım. Belki bir fizikçi olarak gelecekte uzmanlık dalın olacak. Neden olmasın?

Tahir Bey, merhaba...
Büyük olasılıkla dediğiniz gibi dağılmakta olan bir fışkırma. Fışkırmaların sonları genellikle bu şekilde soluklaşarak oluyor.
Resmin o kısmını, başka bir bir seriden yararlanarak netleştirmeye çalıştım.

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Ishak Benbanaste yazdı:Arif'çiğim Güneş'in çekimine kapılmaktasın, farkındayım.
İshak Bey çok güzel uymuş gerçekten :) Bu kadar büyük cismin çekimi de bende fazlasıyla hissedilir oluyor :)
Belki bir fizikçi olarak gelecekte uzmanlık dalın olacak. Neden olmasın?
Haklısınız, istediklerim gerçekleşirse, neden olmasın? İçimdeki istek gün geçtikçe artıyor :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Ishak Benbanaste yazdı:GÜNEŞ 24.05.2008 18:15 - Coronado PST - DSI ProII - 0.0125sn. 75 resim, Registax, Mira, Images+

Resim
Bu resim gerçekten güzel bir fotoğraf! İnsanın yanıbaşındaki büyük cisimlere ilgisini arttırıyor. Uzaklarda güzel ama bunları gözlemlemek nispeten daha kolay. Bence bu hobinin de dalları var! Herkesin uzmanlık alanı olabilir. Malumunuz güneş fotoğraflarında ve ay fotoğraflarında usta olan yabancılar var!

Hazır sözünü etmişken sormadan edemeyeceğim; Jüpiter fotoğraflarında usta olan bir Amerikalı vardı. İsmini hatırlayamadım da bilen var mı? Alan Friedman değil herhalde o ay üzerini uzman mıydı? Karıştırıyorum hep kusura bakmayın... :oops:

Elinize sağlık İshak ağabey... 8)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 50
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]