Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Arif, merhaba...

Çekmiş olduğun Güneş fotoğrafı gayet düzgün olmuş. Resim işleme hünerlerin geliştikçe, LPI ile beraber çok iyi işler yapacaksınız. Ben bu işte daha biraz daha eskiyim. Aynı seri fotoğraftan buraya vardım:

Arif'in Güneş'i:
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhabalar,

Bu arada güneşi hidrojen-alfa ışığında görmeyi en ilginç gözlemlerden biri olarak buluyorum. Ve o küçük PST teleskobu neredeyse mucizeler gösterebiliyor. Güneş aktifken (2-3 yıl sonra yine İnşallah) güneşin 1/3 çapında fışkırmalar gördüğümü hatırlıyorum. Hatta Venüs 2004 yılında güneş önünden geçerken de böyle büyük bir fışkırma vardı, müthiş bir fotoğraf olabilirdi... (ama o zaman fotoğraf konusunda tam acemi çaylaktım: Venüs transiti 2004)
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
İshak Bey,

Ellerinize sağlık; işin gerçekten hakkını vermişsiniz :) Pratik yaptıkça, sizlerin deneyimlerinden ve yorumlarınızdan da yararlanarak çok daha güzel fotoğraflar çekeceğime inanıyorum. Ama beraber çalışmamız gerçekten içimdeki hevesi fazlasıyla arttırdı.

Tahir Bey,

Güneş'in aktif dönemini gözlemeyi çok istiyorum. İnternetten takip ettiğim bir kaç forumdaki fotoğraflara baktığımda fotoğrafını çekemesem bile o devasa fışkırmaları ve lekeleri gözlemlemek dahi çok heyecan verici olacağına eminim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Baader Güneş folyesiyle böyle görüntüler yakalayamayız sanırım. geçenlerde biraz Güneş gözlemi yaptım ama parlak beyaz bir daireden başka hiç bir şey görünmüyor.Ne bir fışkırma ne bir leke ne de başka bir şey. :?
Kullanıcı avatarı
Baader folyosu ile fışkırmaları görmek imkansız çünkü PST, Hidrojen Alfa filtresine haiz bir teleskop. Fışkırmalar ancak bu filtre ile görülür hale geliyor.

Baader folyosu ile leke de göremezsiniz, çünkü bu aralar Güneş'te hiç leke yok. Olduğu vakit, teleskop ve filtre ile onları mükemmelen görecek, fotoğraflarını çekebileceksiniz. Sabrın sonu selamet...

Arif, LPI, ve PST Coronado ile çektiğimiz bir fotoğraf daha...

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Elinize sağlık İshak bey,

Gönül çok yakından görmek istiyor. Çünkü güneşi ay kadar büyüklükte bir cisim olarak görmekteyiz. Bence o sınırdaki fışkırmaları yakından görebilmeliyiz. Sanırım o fışkırmalar bir alev gibi hareketli değil, yanılıyor muyum? Yani biçim değiştiriyordur da biz farkedemiyoruz öyle değil mi?

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Mahmut YILMAZ yazdı:Baader Güneş folyesiyle böyle görüntüler yakalayamayız sanırım. geçenlerde biraz Güneş gözlemi yaptım ama parlak beyaz bir daireden başka hiç bir şey görünmüyor.Ne bir fışkırma ne bir leke ne de başka bir şey. :?
Baader folyesi beyaz ışık için. Bununla fışkırma görmek Paranal dağı tepesinde bile neredeyse imkansız (belki bir coronograf ile?). Fışkırmalar nispeten sönük olduğundan, diğer ışığı kesen, dar bantlı bir filtre gerekli (hidrojen-alfa filtresi). Fışkırmaların görünmesini zorlaştıran diğer unsurlar da atmosferdeki nem ve toz.

Ancak Baader folyesi bence lekeleri çok daha güzel gösteriyor (tabi şu aralar pek leke yok). Ayrıca ben güneş üzerinde hassas benekler (=plaque) de görebiliyorum bu folye ile.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Salih Bey,
Salih Dinçer yazdı:... Sanırım o fışkırmalar bir alev gibi hareketli değil, yanılıyor muyum? Yani biçim değiştiriyordur da biz farkedemiyoruz öyle değil mi?...
Fışkırmalar bir alev gibi hareketli. Burada Almanya'da "Britta" adlı bir kullanıcının 80mm lık bir refraktör ve 0,6 Anströmlük bir DayStar h-alfa filtresi ile yaptığı animasyon var (bir kaç gün önce çekilmiş ve şu anda görülebileceklere örnek)

http://eis-baerchen.de/astronomie/sonne ... 0512_1.htm

(dikkat, dosya biraz büyükçe)

Büyük bir fışkırmada bir kaç dakika içinde (küçük) değişiklikler oluyor. Yarım saat veya 1 saat sonra büyük değişiklikler olabilir. Bazen de değişim yavaştır ve fışkırma bütün gün nisbeten stabil kalır. Ama genellikle değişim fark edilebilecek kadar hızlıdır. Tabi nasıl gözle saat yelkovanının döndüğü direkt görülmüyorsa, fışkırmaların değişimi de bu kadar hızlı değil, ama resim çekilir veya çizilirse fark ediliyor. Unutmayalım ki, fışkırmalar çok uzun olabilir, bazen 1 ışık saniyesini geçebiliyorlar. Şu aralar güneşte sadece küçük fışkırmalar var.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Fotoğrafı çektiğimiz gün başka amatörler tarafından elde edilmiş bir görüntüyü paylaşmak istedim :

Resim

Kaynak : ukastroimaging.co.uk / Pete Lawrance
Büyük hali için tıklayınız.
Kullanıcı avatarı
Güneş'te yağmur değil plazma yağıyor. Bugün çekilen bu filimde görülen "damlalar" Türkiye'nın alınına yakın büyüklükte... İngiltere - Selsey'den Pete Lawrence bu güzel videoyu çekmiş. Kaynak http://www.spaceweather.com/.

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Müthiş!
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Büyüleyici... :shock:
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Pete Lawrence'ın Güneş fotoğrafları ve bunları sunuşunu çok beğeniyorum. UKastroimaging forumunda günlük olarak yayınlıyor. Bu video da müthiş olmuş. Güneş'in ve Güneş'teki oluşumların Dünya'ya kıyasla boyutu başımı döndürmeye yetiyor :o
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Kafa karıştırıcı!

Evet, düşündünüz mü hiç orada zaman nasıl akıyor? Tamam çok sıcak ama şimdilik su molekülü olduğunu hayal edelim. Sıcak falan da değil ve orada bir uzay geminiz var. Çekim kuvveti aynı. Herhalde kısa sürede güneşi boylardık...:)

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Video gerçek zamanlı mı? Gerçek zamana çok yakın olduğunu düşünüce, o kütlelerin onbinlerce kilometreyi saniyeler düzeyinde kat etmesi gerektiğini de düşünüyorum. Bu düşüş hızı, güneşin kütle çekim gücü ile olacak bir şey değildir. Elekromanyetik enerji değişimleri nedeniyle oluşan yansımaları, Güneş'e düşen lav yağmuru gibi görüyor olmalıyız.

Güneş'in görünen büyüklüğüne bakılırsa, yağmur damlaları gibi görünen plazma görüntülerinin bir yay saniyeden küçük olması gerekiyor. Bu kadar yüksek çözünürlük için oldukça geniş açıklıklı bir teleskop ve keskin bir görüş veren atmosfer gerekiyor. Üstelik yazılım ile görüntü işleme imkanları, video çekimi ve gösterimi şeklinde olduğu için kısıtlı.

Bu videonun nasıl çekildiğini ve çekimin yapıldığı teleskobu merak ediyorum doğrusu...
En son Mehmet Koyuncu tarafından 23 May 2008, 16:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 50
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]