Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen H Tugca Sener Satir
Evet sanirim o sekilde adlandirmak daha dogru olacak :)
gönderen Adem DEMİRBAŞ
Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. En uygun durumda bunu deneyeceğim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
Gülhan YAŞAR yazdı:.....Aslında baader filitresi hakkında bilgisi olan arkadaşlar ayrıntılı bilgi verebilirlerse sevinirim. Fiyatı nedir, nerede satılır, markası modeli var mıdır?
Gülhan Bey, "BAADER AstroSolar™ Safety Film" denilen güneş filtresini yaklaşık 1 ay önce edindim. Filtreyi edinmek için öncelikle aşağıdaki bağlantıdaki formu dolduruyorsunuz.

http://www.baader-planetarium.com/sofif ... tart_e.htm

Daha sonra size hemen dönüş yapıyorlar ve fiyat konusunda sizi bilgilendiriyorlar. Tabi, fiyatın belirlenmesinde ödemeyi hangi yolla yapacağınız önemli. Ben ödemeyi PayPal ile yapmıştım. A4 boyutlarında, Almanya fiyatı 20 Avro olan filtreyi 30 Avro'ya (posta dahil) edindim.

Benim aldığım görsel gözlem için tasarlanmış olan "Safety Film" idi. Bunun dışında bir de fotoğrafçılık için tasarlanmış olan "Photo Film" var. Bunu görsel gözlem için de kullanmayı düşünüyorsanız güneş ışığı yoğunluğunu göze uygun hale getiren ek bir filtre almanız şart.

Yine konuyla ilgili sormak istedikleriniz varsa, her zaman elimden geldiğince yardımcı olmaya hazırım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Ozan Bey,
Ozan Kanbertay yazdı:Gülhan Bey, "BAADER AstroSolar™ Safety Film" denilen güneş filtresini yaklaşık 1 ay önce edindim. Filtreyi edinmek için öncelikle aşağıdaki bağlantıdaki formu dolduruyorsunuz.
Çok iyi etmişiniz Ozan Bey. Baader filtresi piyasadaki en kaliteli folye filtresi üstelik fazla pahalı da değil. Beyaz ışıkta neredeyse bir Herschel prizmanın verdiği kaliteye erişiyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Ozan bey,

Verdiğiniz web adresi için teşekkürler. Sipariş formunu doldurdum bile. Tek başına ( Safety ) filmin yetersiz olacağı, ayrıca kızıl ötesi ışığı kesen filtre filmin de mutlaka alınması gerektiğini not düşmüşler. Umarım bu kırmızı not dikkatinizden kaçmamıştır. Bu nedenle ikisini de sipariş ettim. Tek başına ( safety ) film görünür ışığın şiddetini gözle gözleme uygun hale getirir. Ancak kızıl ötesi ışığın da tamamen kesildiğinden emin olmak şart.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
fotoğraf çekimi için kızıl ötesi filtreye gerek yok sanırım.Makinelerde kızıl ötesi filtre zaten kendiliğinden var. tek başına folye fotoğraf için yeterli midir ? :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mahmut YILMAZ yazdı:fotoğraf çekimi için kızıl ötesi filtreye gerek yok sanırım.Makinelerde kızıl ötesi filtre zaten kendiliğinden var. tek başına folye fotoğraf için yeterli midir ? :)
Evet :)

Webcam objektifinde de var. Ancak objektifin cikarilarak yapildigi cekimde ihtiyac olabilir. Gozun gordugunden farkli goruntu almamak icin gerekebilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Ben aslında Güneş'ten bayağı korkuyorum.Fotoğraf makinesini kızartmak hiç hoşuma gitmez.Güven konusunda biraz soru işaretleri var kafamda. :?

Bu folyeyi kullanarak fotoğraf makinesine zarar veren varmıdır ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
Mehmet Koyuncu yazdı:Ozan bey,

Verdiğiniz web adresi için teşekkürler. Sipariş formunu doldurdum bile. Tek başına ( Safety ) filmin yetersiz olacağı, ayrıca kızıl ötesi ışığı kesen filtre filmin de mutlaka alınması gerektiğini not düşmüşler. Umarım bu kırmızı not dikkatinizden kaçmamıştır. Bu nedenle ikisini de sipariş ettim. Tek başına ( safety ) film görünür ışığın şiddetini gözle gözleme uygun hale getirir. Ancak kızıl ötesi ışığın da tamamen kesildiğinden emin olmak şart.
Rica ederim.
Bahsettiğiniz uyarı sanırım sadece "Photo Film" için geçerli.
For a safe visual observation with Photo Film a additional IR cut filter is absolutely necessary!!
Hem kullanma kılavuzunda hem de sitede "Safety Film" için böyle bir uyarıya rastlamadım. Umarım ben yanlış anlamamışımdır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Ozan Kanbertay yazdı:
Mehmet Koyuncu yazdı:Ozan bey,

Rica ederim.
Bahsettiğiniz uyarı sanırım sadece "Photo Film" için geçerli.
For a safe visual observation with Photo Film a additional IR cut filter is absolutely necessary!!
Hem kullanma kılavuzunda hem de sitede "Safety Film" için böyle bir uyarıya rastlamadım. Umarım ben yanlış anlamamışımdır.
Haklısınız. Dikkatle okuyunca Safety-film ile foto-film'i karıştırdığımı anladım. Tek başına foto film ile görsel gözlem tehlikelidir. Gözlem yapmak için, ek olarak, kızıl ötesi ışığı kesen bir filtre kullanınız olarak değerlendirebileceğim o kırmızı not, foto film için geçerli.

Siparişim aşağıdaki kalemlerden oluşuyor :
1. Safety Film D=5,0 (29x20 cm / 11x8 inch) 1 Adet.
2. Protects your optics day and night: BAADER Turbofilm™ Telescope Guard (size 127x50 cm / 50x20 inch) 1 adet.

İkinci kalemde yazdığım malzemeyi; optik bir kayba neden olmadan, newton tüp içindeki hava akımlarını düzenleme, tüp kenarı ve içindeki ışık kırılma / saçılmalarını ve tozu önleme gibi özellikleri nedeniyle kullanabileceğimi öğrendiğim için iptal etmedim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
Mehmet Koyuncu yazdı: ....

Siparişim aşağıdaki kalemlerden oluşuyor :
1. Safety Film D=5,0 (29x20 cm / 11x8 inch) 1 Adet.
2. Protects your optics day and night: BAADER Turbofilm™ Telescope Guard (size 127x50 cm / 50x20 inch) 1 adet.

İkinci kalemde yazdığım malzemeyi; optik bir kayba neden olmadan, newton tüp içindeki hava akımlarını düzenleme, tüp kenarı ve içindeki ışık kırılma / saçılmalarını ve tozu önleme gibi özellikleri nedeniyle kullanabileceğimi öğrendiğim için iptal etmedim.
Sipariş ettiğiniz "BAADER Turbofilm™ Telescope Guard"ı gerçekten merak ediyorum. Ürün elinize geçtiğinde gerçekten ne kadar işe yaradığı konusunda bizi bilgilendirirseniz seviniriz.
Kullanıcı avatarı
gönderen B@tuhan DERELİ
Affedersiniz ama bu olay tama olarak nasıl oluyor.Sizlerin bahsettiği çekim yöntemi iğne deliği kameralarında olan olay mı?Biraz bu çekim yöntemini açın bizlerde öğrenelim.Bunu yaparken fotograflı anlatırsanız süper olur teşekkür ederim.

Buda benim güneş videom!!! Resim

Buda benim güneş resmim!!! Resim

Sizlerin çektiği fotoraftan bin kat farklı niçin sizin gibi değil.???
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Batuhan benim nasıl çektiğim yukarıdaki mesajımda yazıyor.Dikkatli okursan anlayacaksın.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Güneş'i ilk defa dün gözlemledim ve benim için müthiş bir deneyimdi. Ne kadar Güneş aktif döneminde olmasa da bizleri kırmadı, yüzeydeki küçük iki leke başlangıcı ve kenarlarda ufak fışkırmalarla bizleri boş çevirmedi. Güneş'in büyüklüğü karşısında tutulup kaldım diyebilirim.

Aşağıdaki fotoğraf Coranado PST ve Meade LPI kamera ile çekildi. Ard arda çekilen 150'ye yakın fotoğrafın Registax ile işlenmesiyle aşağıdaki fotoğraf oluştu. İshak Bey'in bu fotoğraftaki katkısı çok büyük, tekrar teşekkür ederim :)

Resim
Resmin büyük hali için tıklayınız.

Güneş'in büyüsüne bir kere kapıldım, en yakın zamanda forumda da bahsedilen Bader folyolarından alıp LPI ile çeşitli denemeler yapacağım. Coranado gibi sonuçlar alamaayacağım büyük olasılıkla ama yıldızımızın kaotik doğasını incelemek çok zevkli olacak eminim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Arif Bey,

Fışkırmanın birini hemen gördüm, paylaşım için teşekkürler.
Arif Bayırlı yazdı:Güneş'in büyüklüğü karşısında tutulup kaldım diyebilirim..
Unutmayalım ki, güneş neredeyse 4 dünya-ay mesafesi çapında!!!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 50
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]