Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Oda bir miktar loş tabi ama fotoğrafda koyu çıkmasının asıl nedeni diyaframın çok kısık olması ve perde hızıda bayağı yüksek.
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Hmm...Peki biz de aynı yöntemle gözlemeyi denesek ne kadar süre boyunca teleskoba işkence etmeliyiz acaba?Yani hada safhası ne olabilir?Aman sonra içimiz cız etmesin de :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
saat 5 den sonraki Güneş teleskoby Ay kadar ısıtıyor.Yani batana kadar 1 saat kadar gözlem yapılabilir.Öğlen saati için de 10-15 dakkayı geçmemek lazım.Hatta o bile fazla gelebilir. :P

görsel gözlem için 5:30 u beklemek lazım.filtremiz iyice kalınlaşsın. 8)
Kullanıcı avatarı
gönderen H Tugca Sener Satir
Salih Dinçer yazdı:Merhaba Tuğça,

Mahmut sanırım karanlık veya loş bir odada gözlem yapıyor. Benim tavanım ise çizgili maalesef...:) Benim tavanım sizin tavanlarınızdan daha beyaz demeyi isterdim. Benim tavnanım sizin tavanlarınızı döver, hatta benim tavanım karbeyazı bir tavan...:)
Ben tavanımı Ace ile yıkıyorum Ayşe teyze de yardıma geliyo zaman zaman o nedenle benimkinden daha beyaz olamaz :P (önceki mesajlarda penceresinin kirleri yüzünden fotoğraf çekmeyi beceremeyen birisi vardı ama kimdi acaba? :lol: )
Mahmut YILMAZ yazdı:asıl nedeni diyaframın çok kısık olması ve perde hızıda bayağı yüksek.
Şimdi anladım sevgili Mahmut, teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Mahmut YILMAZ yazdı:saat 5 den sonraki Güneş teleskoby Ay kadar ısıtıyor.Yani batana kadar 1 saat kadar gözlem yapılabilir.Öğlen saati için de 10-15 dakkayı geçmemek lazım.Hatta o bile fazla gelebilir. :P

görsel gözlem için 5:30 u beklemek lazım.filtremiz iyice kalınlaşsın. 8)
Benim evin çevresinde binalar var en geç öğlen 3-4 gibi bakabilirim. Hafta sonu deneyeceğim. Neden bunca zamandır denemedim ki :D Peki teleskobun önüne folyo kağıdı ya da yağlı kağıt ya da tülbent ya da onun gibi bir şey koysak teleskobun ısınmasını engelleyebilir miyiz? (Baader filitresi al demeyin lütfen nereden bulacağım Türkiye'de baader filitresini)

Aslında baader filitresi hakkında bilgisi olan arkadaşlar ayrıntılı bilgi verebilirlerse sevinirim. Fiyatı nedir, nerede satılır, markası modeli var mıdır?
gönderen Adem DEMİRBAŞ
25/03/2008 tarihinde bende aynı şekilde güneşi görebildim. Önünü bulut kaplamıştı ve çıplak gözle bakıldığında hiç göz kamaşması olmuyordu. O anda evde değildim. Olsaydım acaba 8*40 dürbünle o lekeleri görebilirmiydim. Gözlerken de disketlerin içindeki siyah şeyi kullansak ne kadar sağlıklı olur?
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Adem DEMİRBAŞ yazdı:25/03/2008 tarihinde bende aynı şekilde güneşi görebildim. Önünü bulut kaplamıştı ve çıplak gözle bakıldığında hiç göz kamaşması olmuyordu. O anda evde değildim. Olsaydım acaba 8*40 dürbünle o lekeleri görebilirmiydim. Gözlerken de disketlerin içindeki siyah şeyi kullansak ne kadar sağlıklı olur?
İster sabah, ister öğlen olsun, arada sis yada bulut dahi olsa, GÜNEŞE sağlam ve güvenilir bir FİLTRE OLMADAN dürbün yada teleskopla BAKMAYINIZ!!!

Güneş lekelerini görmek için beyaz bir A4 kağıt alın. Dürbünün arkasına tutun. Güneşin görüntüsünün kağıt üzerinde oluşabileceğini hemen anlarsınız. Kağıdı uzaklaştırıp yaklaştırarak ve dürbünün oküler ayarı ile netleme yaptığınızda, var ise güneş lekelerini rahatlıkla görürsünüz. Benzer deneyi Ay içinde yapabilirsiniz. Dürbün ile yapılan bu görüntüleme teleskop ile de yapılabilir. Ancak; plastik parçalar barındıran, oküler, prizma ve diagonal gibi elemanların dayanma gücünü sıkı hesaplamalı ve takip etmelisiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Gülhan YAŞAR yazdı:...
Benim evin çevresinde binalar var en geç öğlen 3-4 gibi bakabilirim. Hafta sonu deneyeceğim. Neden bunca zamandır denemedim ki :D Peki teleskobun önüne folyo kağıdı ya da yağlı kağıt ya da tülbent ya da onun gibi bir şey koysak teleskobun ısınmasını engelleyebilir miyiz? (Baader filitresi al demeyin lütfen nereden bulacağım Türkiye'de baader filitresini)

Aslında baader filitresi hakkında bilgisi olan arkadaşlar ayrıntılı bilgi verebilirlerse sevinirim. Fiyatı nedir, nerede satılır, markası modeli var mıdır?
http://www.tug.tubitak.gov.tr/tutulma/t ... zlemi.html

Araştırırsak, daha başka yerler de çıkabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Arkadaşlar Mehmet Bey çok haklı.Gözlerinize zarar verebilirsiniz.Siz bana bakmayın.Biraz deliyimdir bu konularda. :D

Şu an Güneş pırıl pırıl parlıyor.Açısı yüksek olduğundan tavan projeksiyonunda oval görünüyor.Biraz daha açı daralında daha düzgün bir görüntü olacak.Kırık bir Güneş filtrem vardı.25mm lik okülere bunu takarak teleskobun ön kapağını,küçük deliği açarak, takıp gözlem yaptım.Bu haliyle bile sadece 1-2 leke görünüyor.Yani çok parlak.Görsel gözlemde pek bişey göremeyiz amatör yollarla.Kaliteli ekipman gerekli.

Amatör arkadaşlar benim yaptığım gibi tavan projeksiyonu yada beyaz kağıda projeksiyon yapsınlar... :)

Not: Sağ gözüm sanki biraz ağrıyor... :twisted:
Kullanıcı avatarı
Sanırım 3 Ekim 2005 parçalı güneş tutulmasını gözlemek için kurduğum düzeneğe ait bir fotoğraf, umarım düzenekle ilgili soru işaretleri olanlar için az da olsa işe yarar, en azından belki yeni fikirlere yelken açar. Teleskobun etrafına koyduğum kartonun nedeni ise güneş görüntüsünü beyaz kağıt üzerinde daha iyi ayırdedebilmek.
Resim
Fotoğraf çekilirken, güneş, görüntüyü yansıtmak istediğim düzlemden kaymış olduğu için yansıyı göremememiz normal, sadece düzenek açısından bir örnek oluşturması için koydum.

12 Ağustos 2006'da çekilen bu fotoğtaftaki görüntü ise Coude teleskobundan alınan görüntünün kubbe içine yansıtılması.
Resim

Teleskoba bir güneş filtresi takıltığınızda ise bu tür görüntüler elde etmeniz mümkün.
Resim
gönderen Adem DEMİRBAŞ
Tavan projeksiyonu olayını nasıl yapıyorsunuz? Bende yapmak istiyorum. Bulunduğum ortam nasıl olmalı? 8*40 lık dürbünle olabilirmi? A4 kağıda projeksiyonu tam olarak açıklayabilirmisiniz? Bir zahmet. :roll: :oops:
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba Hasan bey,

Bunu denemek için önce teleskopunuzu aya doğrultun ve doğru görüntü aldıktan sonra avuçiçinizi veya beyaz bir kağıdı gözmerceğine yaklaştırın. Göreceğiniz şekil bir ay olacaktır...:)

Şimdi odak mesafesini arttırın, yani daha gerilere uzatın. Bunu yaparken bir yandan aya bakıp gözlerinizi yavaş yavaş uzaklaştırabilirsiniz. Netliğin korunduğunu göreceksiniz.

Tabi mesafe arttıkça ışık şiddeti yüzeyde yayılacağı için ay gözlemlerinde yüksek odak oranı daha iyi olacaktır. Güneş de ise zaten yakıcı bir ışık olduğu için mesafenin artması sorun olmayacaktır. Bu durumda filitre kullanmadan doğrudan ışığın teleskopa girmesine ve beyaz renkli bir nesneye yansımasına izin verebilirsiniz.

Ancak teleskopun optik elemanların ısınmasını da kontrol etmeniz gerekir. Isıyı bir miktar kısıp kabül edilebilir seviyeler çekmek isterseniz ön kapak içindeki kapakları kullanabilir, yoksa kapakta uygun çapta yuvarla delik açabilirsiniz. Başka bir kısma yöntemi ise teleskopun güneşi yarım görmesi olabilir ama güneş de hareket ettiği için sık sık teleskopun yerini değiştirmeniz gerekecektir.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Salih sabahın 4'ünde mesaj yazarsan böyle olur.Herşeyi birbirine karıştırırsın... :lol:

Hasan Bey derken sanırım Adem Bey'i kastettin

Adem Bey Dürbünü Güneş'e doğrultun (Aman ha Güneş'e dürbünle bakayım demeyin) dürbünün yerdeki gölgesi ek küçük olduğu anda zaten ışık da o gölgenin yakınlarında olacaktır.Sonra arkasına kalın bir beyaz kağıt koyup netliği dünbünden ayarlayın.Kağıdı nekadar uzakta tutarsanız okada büyür görüntü.Veya kağıt yerine düz ayna tutarak görüntüyü tavana yansıtın.Daha büyük bir görüntü olacaktı ama Salih'in dediği gibi sönükleşecektir.

Oda olabildiğince loş olursa daha çok ayrıntı görürsünüz.Tabi netleştirmenin de kusursuz olması gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
Benim Güneş'i odaklamaktaki yöntemim, o doğrultudan (yani Güneş doğrultusundan teşeskopubumuza) bakıldığında görülecek gölgenin, cismin o bakış açısındaki silüet ile aynı olacak şekilde bir konum vermeye çalışmak oluyor. Biraz karışık bir cümle olduğunun farkındayım iyi bir örnek bulduğum zaman onu da sizlerle paylaşacağım ilk fırsatta.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Bahsettiğiniz odaklamak değil de hizalamak sanırım.

"Teleskobun tüp çapının yerde bıraktığı gölge en küçük olduğunda" demek istediniz heralde.

Bende öyle yapıyorum ve başka yolu yok sanırım.. :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 50
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]