Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Bir konunun çok fazla dağılmaması için o konu ile alakalı herşeyi bir başlık altında toplamak en iyisi.Böylece araştırma yaparken herşeyi tek bir başlık altında bulabiliriz.

Bu akşam güneş batarken aklıma geldi.Uzun zamandır aktivite varmı diye bakmıyorudum.Aktivite derken Güneş lekelerinden bahsediyorum. 114/900 teleskobumu doğrulttum ve ne göreyim. :shock:

http://img185.imageshack.us/img185/3203 ... erizm1.jpg

3 adet leke.Hemen fotoğraf makinesini kaptım ve 8-10 poz çektim.Aralarında en iyisi buydumalesef.Erken davranamadığım için pek iç açıcı bir poz değil ama yarın gün içinde hava açık olursa çok detaylı çalışma yapacağım.

Oküleri tavana çevirerek projeksiyon yaptım ve fotoğraflamaya çalıştım.Bu yüzden çok harika değil.Ama söz veriyorum yarın nasip olursa mükemmel fotoğraflarla döneceğim. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Evet lekeleri görüyorum.Orada...
Mahmut Abiciğim,şimdi bu fotoğrafı tavandan mı çektin acaba?Bir de Güneş'i nasıl gözlemlediğini sorabilir miyim.(Yoksa Güneş filtresi mi aldın :roll: ) :D ? Mesajdan tam anlayamadım da;yoksa gözlemi de mi projeksiyon yaparak yaptın?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Evet Mahmut, yabancı forumlarda lekelerden bahsediyorlardı. Yakalayabilmiş olmana sevindim.
gönderen Onur Kaya
Mahmut YILMAZ yazdı:... yarın gün içinde hava açık olursa çok detaylı çalışma yapacağım...
Merhaba, gündüz denemek fazla ısınmadan dolayı teleskopa zarar verebilir gibi geliyor bana. (Teleskobunda plastik parçalar olduğunu farz ederek söylüyorum.)

Fotoğrafın hakkındaki naçizane yorumum; ilk denemen için hiç fena değil. Lekeler gayet belirgin.
Güneş gözlemi yapmayı ben de çok istiyorum ama teleskobuma güvenemiyorum. Teleskopa bir şey olmayacağını bilsem hemen bir Baader folyosu alırdım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Semih göz merceğini tavana bakacak şekilde optik tüpü çeviriyorum ve ışık tavana vuruyor.Sonra tenleştirmeyi ayarlıyorum ve karşıma koskocaman bir Güneş çıkıyor.Tripodun ayaklarını kısaltarak teleskobu yere yakın tavana uzak konuma getirerek görüntünün daha da büyümesini sağlıyorum.Bir de 2X barlow + 10mm oküler ikilisini işe dahil edince güneş lekeleri içlerinden geçebileceğim kadar büyüyor. :P Sonra fotoğraf makinesini tavana çevirip görüntüyü fotoğraflıyorum.

Salih yarın daha güzel fotoğraflar çekeceğim emin olabilirsin.Bu lekeleri farketmem tamamen tesadüf eseri oldu.

Onur ben geçen sene de bayağı denemeler yaptığımdan biraz tecrübeliyim sayılır bu konuda.Dikkat ettiysen imzamda ki 200mm lik teleskopla değil de 114mm lik küçük teleskopla bu işi yapıyorum.En çok ısınan parça göz merceği ve ikincil ayna oluyor bunların da yedekleri olduğundan pek cesaretli oluyorum. :) Bir de Güneş batmaya yakın bana uygun konuma geliyor.Böyle olunca da pek kuvvetli olmuyor ışığı.Tecrübesiz arkadaşlarımız duymasın ama bir keresinde bu şekilde Güneş gözlemini filrtesiz çıplak gözle bile yapmıştım. :roll:

Ha unutmadan;plastik parçalar konusunda haklısın.Güneş barlow lensimi geçen sene birazcık eritmişti... :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Mahmut YILMAZ yazdı:Tecrübesiz arkadaşlarımız duymasın ama bir keresinde bu şekilde Güneş gözlemini filrtesiz çıplak gözle bile yapmıştım. :roll:
Pardon :?: En son görüşmemizde hala 2 gözün vardı, yoksa organ nakli mi yaptırdın? :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba,

Güneş gözlemleri konusunda aşağıdaki adresler son derece faydalı olabilir.

SOHO uydu verileri "the Solar & Heliospheric Observatory" (Güneş ve Helyosfer! Gözlemevi)
http://sohowww.nascom.nasa.gov/

SpaceWeather.com sitesi oldukça işlevsel. Üye olduğunuz taktirde büyük güneş lekeleri oluşunca e-posta gönderiyor.
http://www.spaceweather.com/

Boğaziçi Üniv, Kandilli Rasathanesi Astronomi Lab. Güneş ile ilgili bilgiler mevcut
http://www.koeri.boun.edu.tr/astronomy/astronomy.html
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Resim

Tiff formatında büyük resim 2.5mb

Mpeg Video 7.1mb

http://sohowww.nascom.nasa.gov/pickoftheweek/

Mahmut Bey,

Gördüğünüz güneş lekelerini SOHO uydusu da yakalamış. (Ya da SOHO uydusunun gördüğü güneş lekelerini siz de görmüşsünüz desek sanırım daha doğru olacak :D )

Yukarıdaki fotoğraf 21 Mart 2008'de UV (Ultraviole) dalgaboyunda SOHO uydusu tarafından çekilmiş. SOHO uydusu Nasa ve ESA işbirliği ile hazırlanarak 2 Aralık 1995 tarihinde fırlatılmıştır. SOHO uydusu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız (pdf dokümanı)

Resim
Büyük Resim

Üstteki resim www.spaceweather.com sitesinden. 987 ve 988 numaralı güneş lekeleri burada görülebiliyor. Sitenin verdiği bilgilere göre bu lekeler B ve C sınıfı güneş patlamalarına sebep olabilirmiş. 24. güneş çevrimi henüz başlamış olmasına karşın bu lekelerin manyetik kutuplarından dolayı 23. güneş çevrimine ait olduğu belirtiliyor.

24. Güneş Çevrimi, NASA
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Gülhan bey,

Tebrik ederim güzel bir araştırma yapmışsınız. Ben de bir kaç gün önce SOHO vidyolarını izlediğimde araştırmaktan vazgeçtim. Bir GIF dosyası (aylık dönüş vidyosu) açayım dedim 20 MB.'ı aşıyordu. Interneti şirkette kullandığım için tekrar kotalıya geçtim de; dosya boyutunu görünce içim cız etti. Güneşe bakmış kadar oldum. Cüzdanıma para nakline ihtiyacım var.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Gülhan YAŞAR yazdı:
Mahmut YILMAZ yazdı:Tecrübesiz arkadaşlarımız duymasın ama bir keresinde bu şekilde Güneş gözlemini filrtesiz çıplak gözle bile yapmıştım. :roll:
Pardon :?: En son görüşmemizde hala 2 gözün vardı, yoksa organ nakli mi yaptırdın? :D
Allah'a şükür hala iki gözüm var ve onları çok iyi korumaya çalışıyorum. :lol:
gönderen Adem DEMİRBAŞ
Vidyo SOHO uydusu tarafından mı çekilmiş?
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Adem DEMİRBAŞ yazdı:Vidyo SOHO uydusu tarafından mı çekilmiş?
Evet, video SOHO uydusu tarafından Ultraviole dalgaboyunda çekilmiş.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Uzun bir bekleyiş sonunda Güneş saat 17:30 da kendini biraz olsun gösterdi.İnce bir bulut tabakası ardından da ancak bukadarcı net fotoğraflar çekebildim.

Resim

Yanlız dün farkedemediğim bir leke daha farkettim.Görsel gözlemde çok belliydi ama fotoğrafta silik çıkmış.Kırmızı ok ile belirtilen yerde;

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen H Tugca Sener Satir
Mahmut YILMAZ yazdı:Semih göz merceğini tavana bakacak şekilde optik tüpü çeviriyorum ve ışık tavana vuruyor.Sonra tenleştirmeyi ayarlıyorum ve karşıma koskocaman bir Güneş çıkıyor.Tripodun ayaklarını kısaltarak teleskobu yere yakın tavana uzak konuma getirerek görüntünün daha da büyümesini sağlıyorum.Bir de 2X barlow + 10mm oküler ikilisini işe dahil edince güneş lekeleri içlerinden geçebileceğim kadar büyüyor. :P Sonra fotoğraf makinesini tavana çevirip görüntüyü fotoğraflıyorum.
Ben de Güneş lekelerini benzer şekilde gözlemliyorum ama benim tavanım mı aşırı beyaz sizin tavanınız mı koyu renk, resmin arkaalanı nasıl böyle koyu ben hala anlayabilmiş değilim... :?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba Tuğça,

Mahmut sanırım karanlık veya loş bir odada gözlem yapıyor. Benim tavanım ise çizgili maalesef...:) Benim tavanım sizin tavanlarınızdan daha beyaz demeyi isterdim. Benim tavnanım sizin tavanlarınızı döver, hatta benim tavanım karbeyazı bir tavan...:)

Şaka bir yana yeni fotoğrafları vakit kaybetmeden çekebildiğine çok sevindim. Malum güneş dönüyor. İlk fırsatta ben de tavanıma daha doğrusu duvarıma yansıtmayı deneyeceğim.

Sevgiler, saygılar...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 50

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]