StarWipe ve StarBright

Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
Özgür Ünat
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 0

StarWipe ve StarBright

Mesaj gönderen Özgür Ünat »

Merhaba,

Ekipman yanımda olmadığı için eski resimleri tekrar elden geçirmekteyim. Bu sırada ışık kirliliği konusunda araştırma yaparken bir program buldum. Adı StarWipe, ışık kirliliğinden ve diğer etkenlerden kaynaklanan dengesiz ışık dağılımını resimden çıkarmanızı sağlıyor. http://www.siliconfields.net/ adresinden ücretsiz indirebilirsiniz, demo vs değil, tamamen fonksiyonel, zaman sınırlaması yok. Ben çok başarılı buldum, program komut satırından çalışıyor, parametre değerlerini değiştirerek işlemin şiddetini ayarlayabiliyorsunuz. Yardım dosyasında anlatıldığına göre, çektiğiniz her bir kareye, resimleri stack etmeden önce uygulayabilirsiniz; ya da stacking bittikten sonra elde ettiğiniz resme uygulayabilirsiniz. Tek şart var, resimleriniz BMP ya da TIFF olacak. 24 ya da 32 bit resim gerektiğini söylüyor yardım dosyası, ancak benim 16 bit TIFFleri de kabul etti.

Sitedeki diğer programları da özellikle StarBright'ı da denemenizi öneririm. Bu program da komut satırında çalışıyor ve bir nevi otomatik Curves uyguluyor. Yine çeşitli parametrelerini ayarlayarak işlemin şiddetini gözzevkinize göre ayarlamanız mümkün.

Geçen yıl Canon EOS 450D ve (yanlış hatırlamıyorsam) 18-55 mm lens ile aşağıdaki fotoğrafı çekmiştim.

Resim
Widefield by Ozgur Unat, on Flickr

Resmi StarWipe ve StarBright'tan geçirdikten sonra aşağıdaki hale geldi, photoshopta biraz vibrance verdim sadece.

Resim
Milkyway Widefield by Ozgur Unat, on Flickr

Flicker'da bakarsanız görüntüye girmiş olan hedeflerin isimlerini vs de görebilirsiniz.

Resmin aşamaları da aşağıdaki gibi. İlk resim DSS'ten çıktığı haliyle, ikinci aşamada StarWipe ve son olarak da StarBright'tan geçirilmiş halleri.

Resim
Starwipe-Starbright-15Jan12 by Ozgur Unat, on Flickr

Geniş alan çekimlerinde performansı mükemmel görüldüğü gibi. Şimdi galaksi ve nebula çekimlerinde nasıl bir sonuç verdiğini görmek için 1-2 deneme yapacağım elimdeki resimlerden uygun olanları seçip. Eğer benden önce deneyip sonucu paylaşmak isteyen arkadaşlar olursa lütfen paylaşsınlar hep beraber görelim.
Selamlar,
Özgür
Celestron C8-SCT f/10 + CG5
WO Megrez 72mm f/6 Doublet Apo Refractor with DDG
Astrotrac mount, Orion SSAG, Orion OAG
Canon EOS 450D DSLR baader modified
Tamron 18-200, Canon EF 50 f/1.8 II lens
Astronomik EOS Clip Filter CLS-CCD
Kullanıcı avatarı
Ahmet KALE
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Ahmet KALE »

Onur'a katılıyorum, gerçekten başarılı sonuçlar vermiş. Dar açı çekimlerde de benzer sonuçlar verirse gerçekten işimize yarayacak gibi. Paylaşım için teşekkürler.
Celestron C11 EdgeHD & CGEM DX
C11 Hyperstar lens
Celestron Ultima 2x Barlow
Baader LRGB & IR Pass Filter
Canon EOS T2i DSLR Hutech Modified
PGR Flea3 Mono
ZWO ASI 120MM
https://plus.google.com/+AhmetKale
Kullanıcı avatarı
Oğulcan Temiz
İlgi düzeyi: Hobi, Merak

Mesaj gönderen Oğulcan Temiz »

Güzel bir program gibi gözüküyor. Teşekkür ederiz.
Kullanıcı avatarı
Oğulcan Temiz
İlgi düzeyi: Hobi, Merak

Mesaj gönderen Oğulcan Temiz »

StarWipe benim vazgeçilmez programlarımdan biri oldu. Resmin ortası parlak, kenarları karanlık çıkıyordu vignetting denen olaydan (kaç kere flat denediysem de başarıya ulaşamamıştım). Şimdi parlak kısmındaki ışık kirliliğini mucize bir şekilde yok ediyor. Bu işlemi 2 kere üst üste yaptım resime, acaba program sadece karartma mı yapıyor diye, sonuç hayır. İkinci uygulamamda resimde ilk uygulamadan hiçbir fark oluşmadı.

Yalnız StarBright'ın şiddet ayarını bulamadım. Curve'le fazla oynuyor ve aşırı gürültülü resim çıkartıyor.

Teşekkürler, şahsen çok faydalı bir paylaşım :)
Kullanıcı avatarı
Burak Yakut
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Yakut »

Özgür faydalı bir paylaşım teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Güven Özkan
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Güven Özkan »

Özgür, Onur (Uludağ) söylemese az daha atlıyordum bu yazılımı. Az önce indirip denedim. Zamanında evin balkonundan çektiğim ışık kirliliğine boğulmuş bir M57 yi hiç olmazsa biraz yüzüne bakılır bir hale getirdi. Zaten adamlar bu yazılımdan edindikleri tecrübelerle Star Tools diye de bir yazılım geliştirmişler. O da başarılı bir şeye benziyor. Bunu da fena bulmadım doğrusu. En azından çok kötü resimlerimizi çöpe atmayız :) Komut satırından çalışıyor olması biraz sıkıntılı gelebilir o nedenle bir ara fırsat bulunca bir grafik arabirimi yazacağım buna. O zaman daha pratik hale gelir.

İşte o M57 :)

Resim
Celestron C9 1/4-SGT, CG5 Advanced GT
Konus 2125 20x60, Konus 2381 7x50
Canon 550D Hutech modifiyeli, 18-55 mm EF-S, EF 50 mm 1:1.8 II, Astronomik CLS Clip Filter, Philips SPC900NC
http://astrofotografi.net/gallery/v/guvenozkan/
Kullanıcı avatarı
Özgür Ünat
Forum Genel Yetkilisi

Rica ederim arkadaslar, pek cok kisinin isine yarayacagini tahmin etmistim.

Grafik arayuz cok guzel olacaktir, komut satirindan kullanmak herkesin alisik oldugu bir yontem degil. Ben de bir firsatini bulursam yardim sayfalarindan bir derleme hazirlayip Turkcelestirmeye calisacagim. Onu da grafik arayuzune Yardim olarak ilistiririz.

Bu arada sitede, sonuc resminize uygulayabileceginiz gibi cekmis oldugunuz karelere de ayri ayri uygulayarak, daha sonra birlestirme isine gecebilirsiniz diyor. Boylece stack isin baslamadan S/N oranini arttirmis oluyorsunuz.

Selamlar,
Ozgur
En son Özgür Ünat tarafından 25 Oca 2012, 06:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Özgür Ünat
Forum Genel Yetkilisi

Oğulcan Temiz yazdı:u işlemi 2 kere üst üste yaptım resime, acaba program sadece karartma mı yapıyor diye, sonuç hayır. İkinci uygulamamda resimde ilk uygulamadan hiçbir fark oluşmadı.
Ogulcan --window ve --scale degerleri varsayilan 15 olarak ayarlanmis sanirim, onlarla oynayarak 2. ve sonraki denemelerde farkli detaylara saldirabilirsin. --window kuculdukce kucuk detaylarda daha cok kontrast olusturuyor, --scale kuculdukce daha yumusak resimler elde ediliyor yaziyor kullanma klavuzu.
Oğulcan Temiz yazdı: Yalnız StarBright'ın şiddet ayarını bulamadım. Curve'le fazla oynuyor ve aşırı gürültülü resim çıkartıyor.
Starwipe icin de yine --scale --avgwindow ve --mode parametrelerinin degerleri ile oynayarak denemeler yapman gerekiyor.

Selamlar,
Ozgur

“Görüntü İşleme/Yazılımlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir