iPhone, iPod ve iPad için Astronomi Programları

Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Bana da öyle geliyor, sanki daha detaylıca konuşulan bir başlık vardı ama hangisi hatırlamıyorum..
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

oh, çok şükür! demek demans durumunda değilim henüz :)
Sedat

Lütfen bana özel mesaj atmayın, cevap veremiyorum.
Sorularınızı forumda ilgili başlık altında sorun.
Böylece herkes katkıda bulunabilir ve yararlanabilir.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bir başka inceleme yazısıyla daha karşınızdayız :) Bu seferki programımız Sky Safari 3 Plus..

Öncelikle programın açılış ekranı (Program açılana kadar 6 saniye ekranda kalıyor)

Resim

Sky Safari 3, amatör astronomlar arasında Apple cihazlarını kullananlar arasında Atlas olarak kullanılması açısından en popüler 2 yazılımdan biri.. Diğeri Starmap Pro (bir sonraki inceleme konusu o olacak muhtemelen).

2 yazılımın birbirinden önemli farkları var.. Fakat konu şu an Sky Safari olduğu için bu programı önemli kılan detaylarla ilgilenelim.. Bunlar:

- Üç aşağı beş yukarı aynı kalitede "yıldız atlas"ı için daha ucuz (Starmap Pro $ 18.99, Sky Safari 3 Plus ise $6.99)

- Atlas içinde gezinmesi çok daha işlevsel, ekranda klasik modda iki parmağınızla zoom in out yapabileceğiniz gibi buna ek olarak + ve - tuşları var, ki daha işlevsel yapan bu basit ama çok kullanışlı özelliği.. Birazdan bunu göstereceğim.

- Kundak yönetmek için kullanılan aparatlar olan SkyWire ve SkyFi, bu programı yapanların ürünü. Gerçi bu ürünler diğer programlarla da çalışıyor ama üretici-yazılımcı aynı olunca belki daha işlevseldir (onu kundak yönetenler daha iyi bilecektir, kullanması ve test etmesi size kalmış)

Şimdilik bu kadar, şimdi programa yakından bakalım (buradan itibaren forumda görüntüleyebilme kolaylığı açısından fotoğrafları ufaltarak koyuyorum, tüm fotoğrafların tam çözünürlükteki halini daha yakından incelemek isteyenler için en aşağıya bir rar dosyası olarak ayrıca koyacağım) :

Resim

Program açıldığında karşımıza çıkan ekran bu.. Programın atlas arayüzü bu şekilde.. Yabancıların deyişiyle oldukça "sleek" bir tasarımı var (bu konuda Starmap'den bence daha zarif) Elbette bu görüntüdeki hemen hemen her detayın ayarlar bölümünden isteğinize göre modifiye edilebileceğini söylememe sanırım gerek yok. Samanyolu'nu isterseniz kaldırabiliyorsunuz, yada silik beyaz bir siluet haline de getirebiliyorsunuz. Aynı şekilde "zemini" de değiştirmeniz mümkün, isterseniz bir karaya ayak bastığınızı hissetmek için ayarlardan çöl, göl, dağ vs gibi zeminler yerleştirmek size kalmış. Ben zeminin bu şekildeki gibi şeffaf olmasını tercih ediyorum, böylece henüz doğmamış olan fakat ufka yaklaşmış olan cisimleri önceden görmek mümkün olabiliyor.

Ekranda toolbar gördüğünüz gibi aşağıda.. Üzerinde 10 tane buton var, bunların 6 tanesi tek seferde ekranda görünebiliyor, bu çubuğu tutup sağa sola sürüklediğinizde diğer görünmeyen 4 butonu görebiliyorsunuz, butonların yerini de istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz bu arada ayarlardan.

Atlas sabit bir atlas değil, yani zoom in yaptığınızda daha önce görüntülenmeyen yıldızlar görünmeye başlıyor, yani ekranda tek seferde gösterilen yıldızların kadir eşiği gittikçe büyüyor, aynı şey derin uzay cisimleri için de geçerli, bunun en önemli faydası, biraz uzaktan baktığınızda sadece parlak, daha kaydadeğer cisimlerin görünüyor olması, böylece siz büyütmeyi biraz daha artırdığınızda aslında programa "ben bu alanda şu daha da dar bölgeyi istiyorum" demiş oluyorsunuz ve böylece daha sönük cisimler görüntüye gelmeye başlıyor. Bu çok işlevsel bir şey, bir bölgeyi çok da iyi tanımayan astronomların böylece kafası karışmamış oluyor. Klasik atlasların sakıncası, bir bölgede 20 tane DSO gösterirken aslında teleskoptan sadece 2-3 tanesi görülebilecekse hangilerinin görülebilir olduğunun belli olmaması. Bu tip programlarda bu sıkıntılar yok.

Bunu uygulamalı olarak program üzerinde, Veil Nebula ile görelim (benden başka hangi DSO üzerinde göstermemi bekleyebilirsiniz ki :) )

Resim

Gördüğünüz gibi Veil nebula, orta büyüklükte bir teleskopta ancak 2 parçasının görülebileceğini gösterircesine uzaktan bakıldığında bize bu parçaları veriyor sadece. Şimdi biraz zoom in yapalım:

Resim

Görüntüde yaklaştıkça nebulanın normalde görünmeyen, ancak fotoğraflarda görüntülenebilecek parçaları da gösterilmeye başlıyor.. Bu arada dikkatinizi çekerse bölgedeki yıldız sayısı da büyütmeyle birlikte artıyor. Ek olarak bir başka özellik olarak daha rahat inceleyebilmek için Samanyolu'nun parlaklığının gittikçe azaltıldığını görüyoruz, büyütmeyi artırdığımızda Samanyolu tamamen görünmez hale getirilecek:

Resim

Yıldız sayısı daha da artarken, nebulada daha fazla detay görebilmeye başlıyoruz. Yaklaşınca elbette görsel değil, astrofotoğraf olarak görüntüleniyor.. Yeni başlayanlar için bu görüntüler yanlış bir intiba yaratsa da, biraz ilerleyen astronomlar için daha işlevsel, neyin fotoğrafının çekileceğini görmek açısından faydalı. Ayrıca baktığımız cisimlerin aslında ne olduğunu da gösterdiği için güzel bir nokta. Biraz daha yaklaşalım:

Resim

Tüm derin uzay cisimlerinin güzelliklerini bu programla gördüğünüz gibi yakından inceleyebilirsiniz.. Görüntü maksimum ne kadar yakınlaştırılabiliyor sorusunun cevabını biraz daha ilerde vereceğim.. Şimdi biraz settings, yani ayarlar menüsünde gezinelim..

Resim

Settings butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen menü bu. Location sekmesine tıklayalım:

Resim

Bulunduğunuz yeri koordinat olarak programa ekleyebilirsiniz. Use current location derseniz wifi üzerinden nerde olduğunuzu kendisi bulup ayarlıyor.. Bir de listesi var ama Türkiye'den sadece İstanbul ve Ankara kayıtlı, diğer bölgelerdekilerin kendi koordinatlarını eklemeleri gerekiyor.. Hoş ben İstanbul'dan da gözlem yapsam tam koordinatımı yine girerdim o ayrı.

Resim

Yukarıdaki fotoğrafta, kayıtlı olan yerlerin kategorizasyonunu görüyorsunuz.. Evet popüler yıldız partilerinin yapıldığı yerler de programda kayıtlı :) Kimbilir belki de bir 10-20 yıl içinde bu programlara Tırnovavari yerleri ekletiriz.

Resim

Kendi gözlem noktalarınızdan istediğiniz kadarını önceden programa kaydedebilirsiniz..

Resim

Koordinat sekmesine tıkladığınızda görüntüde takip yapmak için ufuksal mı yoksa ekvatoryel kundak üzerinden mi bakış yapacağınızı seçebiliyorsunuz, buna bağlı olarak elbette tercih edilen sistem olarak azimuth-altitude, yada Right Ascension - Declination sistemi kullanılabiliyor. Flip horizontally yada vertically diyerek atlası tepe taklak yada sağ-sol ters çevirecek şekilde çevirebilirsiniz, böylece aynalı teleskoplar yada cassegrain teleskoplara uygun olarak görüntü çevrilebiliyor.. Tabi bu detayın menüye girerek değiştirilmesi bir eksi nokta, Starmap'de bunu cihazı hızlıca ters yüz ederek değiştirebiliyorsunuz :) Yine de bu özelliğin olması iyi tabi, ben normalde zaten gerek duymuyorum, atlasın her zaman düz görünmesi bana daha kolay geliyor, bulucu dürbünümün Right Angle olmasının da payı büyük elbette.

Resim

Daha gelişmiş ayarlarda gördüğünüz gibi presesyon ayarları yada atlas üzerindeki koordinat sistemiyle ilgili epoch detaylarını değiştirmeniz de mümkün. Bu ayarlar sayesinde goto sahibi arkadaşların çok yüksek hassasiyette obje ortalaması da mümkün olabiliyor.

Yine görüntülenen bilgilerin detayını değiştirmek açısından kullanabileceğiniz formatı da istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz, seçenekleri gösterelim:

Resim

Resim

Ayardaki sonraki sekmeye geçelim... Appearance:

Resim

Buradan gördüğünüz gibi Onyx modunu klasiğe çevirebilirsiniz.. Onyx dediğimiz şey tam da bu görüntülerde gördüğünüz arayüz.. Klasiğe geçtiğinizde tema değişiyor ve beyaz üzerine siyah karakterli bir tema seçilmiş oluyor.. Onyx daha güzel (ve karanlıkta daha iyi) olduğu için Onyx'te tutuyorum.. Prevent Auto-Lock sistemi de çok iyi düşünülmüş, gece yarısı uzun bir süre cihazı kullanmadığınızda otomatik olarak kilide geçmesini engelliyor cihazınızın.. Özellikle SkyWire yada SkyFi kullananların alignment'larını kaybetmelerini engelliyor da olmalı, güzel düşünülmüş basit bir detay. Son olarak ana ekrandaki toolbarda simgelerin yerlerini de istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Aşağıdaki ekranda da gördüğünüz gibi yine bu bölümde ekrandaki objelerin renklerini azaltıp artırabilirsiniz, hatta inverse monochrome diyerek beyaz arkaplan üzerine siyah yıldız olacak şekilde klasik bir yazılı atlasa da çevirebilirsiniz ekranı, bu tabi gündüz gözüyle ekran üzerinde çalışmak isteyenler için..

Resim

Horizon sekmesine girince, ufuk üzerindeki tüm detayları değiştirebiliyorsunuz, menüyü görelim:

Resim

Üzerine bastığımız Dünya'yı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz, isterseniz şeffaf yapın, isterseniz kapatın, yada isterseniz 7 farklı yeryüzü şeklinden birini seçip ekrana koyun.. mesela şu şekilde:

Resim

Güneş sistemi sekmesinde, Ay, gezegenler ve uydularıyla ilgili hemen her türlü ayarı yapabiliyorsunuz:

Resim

İsterseniz kuyrukyıldızları ve asteroitleri de görüntüye girecek şekilde açıp kapatabilirsiniz.. Bunların görünmesi için belli bir kadir limiti koyabilirsiniz, hatta yeni keşfedilen bir şey olması ihtimaline karşı internet üzerinden güncelleyebilirsiniz de.. Bundan sonra keşfedilecek ilk kuyrukluyıldızın programda nasıl görüneceğini merakla bekliyorum şimdiden:

Resim

Yıldızların görünmesiyle ilgili de elbette bir ayar bölümü var. Bu bölümde yıldızlara belli bir kadir limiti koyabilirsiniz (bu elbette yaptığınız zoom-un ölçüsüne göre kendini uyarlayacak şekilde değişiyor.. Bu limiti çok katı tutsanız bile zoom in yaptığınızda daha düşük kadirli yıldızlar görünmeye başlayacaktır ama bu eşik her zoom ölçüsüne göre belirttiğiniz ayarda tutulacak.. Yıldız kadir limitini çok geniş tutmak da mümkün ama yazılım için biraz tehlikeli, çok fazla yıldızı görüntülemesini istediğinizde program elinizdeki cihazın sağladığı kapasiteyi aşıp kilitlenebiliyor (aslında kilitlenmiyor, program kapatılıp Ipod arayüzüne geri dönüyorsunuz, programı tekrar açmanız gerekiyor ve bilgisayarlarda olduğu gibi cihazın sapıtması, programın kilitlenmesi, bozulması gibi bir şey söz konusu değil, Ipod da başınıza gelebilecek en kötü şey programın kendini kapatması ve sizin tekrar açmanız oluyor yani. Neyse konuyu saptırmadan devam edelim.. Kadir ayarının yanı sıra, Proper name'i kapatırsanız misal Antares, programda Alpha Scorpii olarak görünür. Matematiksel olarak elbette böylesi daha isabetli ama parlak yıldızlara özel isimler vererek onlara anlam bahşeden bizler için diğer türlü daha iyi gibi :) Son olarak name density'yi kafanıza göre değiştirebilirsiniz, böylece bir kerede ekranda görüntülenen yıldızların ne oranda isimlerinin görünmeye başlayacağını ayarlayabiliyor, ekranın kalabalık yada sade olması tercihinize göre ayarlama yapabiliyorsunuz:

Resim

En önemli sekmelerden biri de derin uzay sekmesi elbette. Bu bölümde çarpıcı bir ayar best-known only.. Yani yeni başlayanlar için sadece çarpıcı cisimlerin görüntülenmesini sağlayan bir seçenek.. Yine aynı yıldızlar bölümünde olduğu gibi cisimlere kadir limiti verebiliyor, isim yoğunluğunu değiştirebiliyorsunuz, bu arada bu değerleri kafanıza göre verip sonra haritada nasıl göründüğüne bakmıyorsunuz.. Bu özellikleri seçtiğinizde hemen karşınıza atlas çıkartılıyor ve gözünüzle görerek yüzdelik değerleri azaltıp artırıyorsunuz, yani kanlı canlı görüyorsunuz değerleri artırıp azaltınca ne olduğunu.. Bu bölümde ayrıca DSO'lar arasında hangi tiplerin görüntülenmesini istediğinizi değiştirebilirsiniz, mesela o akşam sadece yıldız kümelerini incelemek istiyorsanız nebulaları, galaksileri kapatabilirsiniz, yada tam tersi.. Kafanıza göre.. Karanlık nebulalar için de ayrı bir aç kapa kutusu olduğunu söylemeliyim bu arada:

Resim

Devamı birazdan..
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Kaldığım yerden devam ediyorum..

Samanyolu'nun nasıl görüntülenmesini istediğinize göre bir ayar bölümü eklenmiş, basit bir nokta belki ama Samanyolu'nun ekranın önemli bir kısmını kapladığını düşününce aslında önemli. Samanyolu'nu ister benim bu görüntülerde gösterdiğim gibi "canlı" tutarsınız, isterseniz basılı yıldız haritalarında gördüğümüz gibi koyu gri bir bölge olarak gösterirsiniz, isterseniz komple kapatırsınız, tek tek deneyip nasıl göründüğünü görmek size kalmış:

Resim

Takımyıldızların nasıl görünmesi gerektiği konusu herkesin birbirinden ayrıştığı noktalardan birisi, kimisi hiç görmeyi istemez, kimisi mitolojik karakterlerin resimleriyle birlikte görünmesini ister, kimisi takımyıldızların sınırlarını görmek ister.. Buradan istediğiniz gibi ayar yapabiliyorsunuz, hatların parlaklıklarını da değiştirebilirsiniz, isterseniz 3 harfli kısaltmalarla görünmelerini sağlayın, hatta isterseniz takımyıldızların yanı sıra asterism'leri de belli olacak şekilde açın (kepçe gibi ve diğerleri) :

Resim

Ben sadelikten yanayım haritalarda ama aklınıza gelebilecek ne kadar grid, ekvatoryel, galactic, ekliptik, meridyen, galaktik kutup, ekliptik kutup vs vs varsa açıp kapatabileceğiniz bir menü de var:

Resim

Birçoğunuzun en merak ettiği yerlerden biri de elbette teleskop bağlantı ayarları olsa gerek. O ayarların yapıldığı menü de şöyle:

Resim

Desteklenen teleskopların listesini vermeye gerek duymuyorum, eğer teleskobunuzda RS-232 portu varsa teleskobunuz destekleniyordur.. Web sayfalarında tam liste var ama siz portunuz var mı yok mu diye baksanız daha iyi, neticede orda yazmayıp da Çin üretimi olan daha onlarca teleskop da var.

Bir kere teleskobunuzu cihazınızla eşleştirdikten sonra teleskobunuzun baktığı noktayı programda görebilirsiniz, ben elbette bunu henüz SkyWire olmadığı için yapabilmiş değilim, fakat menüden "teleskoba bağlanmasa bile göster" özelliğini aktif edip sizlere teleskop bağlandıktan sonra nasıl görüneceğini göstermek istedim, onu da biraz aşağıya koyuyorum. Gösterilen halkaların genişliğini menüden yapabiliyorsunuz, 3 farklı halka koyabildiğiniz gibi dilerseniz Telrad'ı da aktif hale getirebilirsiniz, hatta fotoğrafçılarımız için gerekli ayarlar girildikten sonra çekilecek bölgeyi dikdörtgen olarak gösteren bir kutu da beliriyor olmalı ki bu doğru yerin fotoğrafını çekebilmek için büyük bir destek olsa gerek, menü için:

Resim

Teleskop bağlantısı yaptıktan sonra dilediğiniz genişlikte olmasını belirlediğiniz halkaların ve takacağınız kameranın gösterilmesiyle ilgili bir görüntü içi, Trifid'i ortalamaya çalıştım, belli ki 0.3-0.4 derecelik bir genişliği gösteren kamera Trifid için idealmiş :)

Resim

Biraz da atlasta görebileceğiniz cisimlerin hakkında gösterilen bilgilere bakalım.. Misal Veil Nebula'ya gelelim tıklayalım ve toolbarda hemen aşağıda görünen info butonuna basalım.. Karşımıza çıkan ekran:

Resim

sayfanın devamı:

Resim

Gördüğünüz gibi cisimlerin "bilinen" adlarının hepsi, artı kataloglardaki farklı isimleri de dahil olmak üzere, görsel olarak genişlik, hem ışıkyılı hem parsek cinsinden uzaklık, parlaklık, koordinatlar, doğuş batış süreleri ve gözlem için en uygun saat (transit), uzaydaki gerçek genişliği gibi sayısal değerler var. Ayrıca en altta da görebileceğiniz gibi istediğiniz cismi gözlem listelerinize de kaydedebiliyorsunuz.. Ayrı ayrı gözlem listeleri oluşturmak mümkün ki beni en çok heyecanlandıran özelliklerden biri de bu aslında, her seferinde ayrı ayrı ne izlesem diye liste yapmaya gerek bırakmayacak. Birden fazla liste oluşturma imkanı da cabası.

Ayrıca en aşağıdaki Object Info tuşuna basarsanız, sayısal verilerden çok daha fazlasına ulaşıyorsunuz, şöyle (yazı kendini kaptırıp gidiyor daha devamı da var ama buraya sığmıyor elbette) :

Resim

Bir de yıldız seçelim bakalım yıldızlar için ne gibi detaylar sergileniyor.. Misal, Vega:

Resim

Resim

Resim

Tek tek anlatmama gerek yok, gördüğünüz gibi müthiş zengin. En güzel bilgilerden biri de, hani trivial bilgi diyebileceğimiz güzel detaylardan bazıları, mesela yıldızın Proper Motion bilgileri, yani galaksi içinde hangi yöne doğru hangi süratle yol aldığı, renk indeksindeki tam değeri, spektrumu, sıcaklığı.. Değişkenliğiyle ilgili de güzel detaylar bulunuyor.. Eğer çift yıldızsa diğer yıldızdan görsel olarak uzaklık derecesi de çift yıldız sevenler için bir güzellik.

Toolbar'daki bir başka buton olan "search" e gelelim.. Oldukça zengin bir arama menüsü var:

Resim

Daha devamı var ama burda görünmüyor, devamında çift yıldızları, messierleri, caldwell objelerini ayrıca görebiliyorsunuz. Tüm listelerde cisimler iki renk olarak görünüyor, eğer tam o sırada cisim gökyüzündeyse parlak, batmışsa soluk renkle sıralanıyorlar. Gerçi bu konuda program Starmap Pro ile yarışamıyor, onu o program için inceleme yazısı yazarken ayrıca kıyaslayacağım.

Burdaki en güzel bölüm ise elbette Tonight's best.. Eğer bir gözlem listesi hazırlamıyorsnız ve hazıra konmak istiyorsanız program size o akşam görülebilecek olan en güzel cisimleri sıralıyor.. Gerçi bunları Starmap Pro'daki gibi belli bir düzene göre sıralayamıyoruz. Starmap Pro'nun en güzel taraflarndan biri listelerin ayrı ayrı kataloglanıp grafikle gösterilebilmesi.

Hep yıldız ve derin uzay cisimlerine mi bakacağız, biraz da Güneş sistemine dalalım.. Bakalım Satürn nasıl görünüyor bu akşam, Porrima ile arasındaki fark nasıl:

Resim

Burda malesef görütüyü yakalayamamışım ama ekrana dokunduğunuzda yada bir yere çevirirken köşelerdeki + - zoom butonlarının yanı sıra tepede baktığınız alanın genişliğini gösteren derece-dakika-saniye de görüntüleniyor. Ben programdan baktığımda ikisinin yaklaşık 17 dakika mesafede olduğunu kolayca gördüm..

Bu akşamki Satürn'e yakından bakalım:

Resim

Maksimum ne kadar yakınlaşılabiliyor diye merak edenler için maksimum büyütmemizi Titan üzerinde gerçekleştiriyorum, ve sonuç:

Resim

Yaklaşık 1 arcsecond gibi bir alt limiti var. Fazlasıyla yeterli.

Bu arada hazır buraya kadar gelmişken Satürn'ün infosuna bakalım:

Resim

Resim

Uzaklığın sadece klasik olarak AU değil, ek olarak km ve ışık dakikası olarak da gösterilmesi çok hoş bir detay. Ayrıca yüzeydeki yerçekimi, yoğunluğu gibi genelde kolay rastlanmayan detaylar da var.

Toolbardaki butonlardan devam edelim.. Time butonu ne işe yarıyor diyenler için cevap, zamanı ileri geri sarma işine yarıyor.. Tıklayınca ufak bir kutu beliriyor:

Resim

Burdan süratı dakika'dan yıl'a kadar değişen bir ölçekte belirtip ileri geri sarabiliyoruz, içerde kalan oklara basınca sadece 1 birim hareket sağlanıyor, dışarda kalan oklar ise siz durdurana kadar ileri geri sarmaya yarıyor.

Teleskobumu bağladığımda nasıl görünecek diyenler için scope butonu var.. Teleskobunuzu bağladıktan sonra tek yapmanız gereken scope kutusunu açıp connect demek:

Resim

Hizalamanın yanı sıra sağa sola çevirirken teleskobunuzun hızını da rate çubuğu ile ayarlamanız mümkün.

Elbette bu programların olmazsa olmazı olan kırmızı ışık seçeneği de yine toolbarda.. Tıklar tıklamaz hemen kırmızı moda geçiyorsunuz:

Resim

Hala parlak gelmeye devam ederse, menüden ışığı da kısabilirsiniz elbette, böylece hem sönük hem kırmızı olarak istedğiniz ayarda tutabilirsiniz.

Artık sonlara yaklaşırken, toolbarın sonunda yer alan iki butonu da anlatayım.. Bunlardan biri SkyWeek.. Sky and Telescope sitesini takip edenleriniz bilir, orada ünlü bir köşe var, hatta yeri tam şurası.. Bu buton ile bu köşe programa entegre edilmiş.. Burayı okuyup o akşam, yada o hafta içinde ne olup bittiğini öğrenebiliyorsunuz. Şu şekilde:

Resim

View diyince elbette daha detaylı gösterim açılıyor, haritalar, görüntüler vs.. Aynı yukarıda linkte verdiğim This Week's Sky at a Glance sayfasındaki gibi..

Son buton, help.. Yardım konuları Starmap Pro'dan çok daha açıklayıcı ve kapsamlı.. Sırf programla ilgili değil, genel olarak astronomiyle ilgili bilmediğiniz birçok şeyi burdan öğrenebilirsiniz, ana başlıkları koyuyorum sadece:

Resim

Resim

Programı bitirirken, buraya kadar paylaştığım onca sayfa arasında bahsini edip durduğum ünlü + -'leri gösteren hiçbir görüntü koymadığımı farkettim.. Bunun sebebi ekranda görüntüyü kaydederken 2 farklı butonla uğraşıyor olmam, bu + - tuşları ise normalde görünmüyor sadece ekranda bir şeyi hareket ettirirken yada dokunurken beliriyorlar, yine de o şeyin de eksik olmaması için biraz kasarak şu fotoğrafı çekiyorum:

Resim

Gördüğünüz gibi köşede + - var.. Bunlara dokunarak ekranda zoom in, zoom out yapmak mümkün.. Böylesi iki parmağı ekrana koyup parmaklar arası mesafeyi açıp kapatarak zoom yapmaktan çok daha kolay.. Starmap Pro'da eksik olan şeylerden biri de bu. Ha bu arada ayrıca demin de bahsettiğim "ekranın göksel olarak genişliği"ni de tepede yeşil sayılar olarak görebilirsiniz.. Ekranda yeşil font olarak yazılan bu şeylerin hepsi dokunmayı 1-2 saniyeliğine bıraktığınızda saklanıp görüntü kalabalığını engelliyorlar.

Son olarak, o kadar görüntü paylaşmışım ama gören de cihazı yan çevirdiğimizde görüntünün yan dönmediğini zannedecek, oysa atlasta gezinirken cihazı yan çevirmek daha geniş bir alanı görmemizi sağlıyor. Bunun bir farkı da şu, yan çevirdiğinizde toolbar kayboluyor, karşınıza sadece uzay kalıyor.. Demin paylaştğım Kuzey Amerika Nebulası görüntüsündeyken yan çevirdiğimde görüntü şöyle oluyor:

Resim

-----

Sky Safari, Apple kullananlar için olmazsa olmaz 2 atlastan biri, aslında tek başına da yeter ama Starmap Pro'nun bazı fonksiyonlarını gördükten sonra ona da sahip olmak isteyeceksiniz :)

Bu ikisi dışında Distant Suns, GoSkyWatch, Pocket Universe, Star Walk da kullandım.. Bunların herbirinin birer ikişer tane kendilerine özgü ufak avantajları olsa da diğer programların yerini tutmaları mümkün değil malesef.. Bunlar içinde özel olarak bahsedilmesi gereken bir tek Star Walk var, Star Walk bir atlas olma iddiasında değil elbette, cihaz içindeki gyro, pusula ve gps sayesinde güzel bir deneyim yaşatıyor, doğrusunu söylemek gerekirse sergilediği "uzay" da hem Starmap Pro'dan hem Sky Safari'den daha şık.. Neyse onu da başka bir inceleme yazısında inceleriz.

Bu arada gyro demişken, Sky Safari'de benim gibi gariban ipod'çular için sadece gyroscope ile çalışan bir sistem geliştirilmiş. Ben de 2 gündür iphone sahiplerinin yapabildiği gibi cihazı karşıma yada tepeye tuttuğumda çevirdiğim yer cihazda görüntülenebiliyor.. Cihazda ne pusula ne de gps olmadığı için elbette gyroscope'un devreye "düzgün" girmesi için öncelikle uzayda bir nokta belirleyip programı da oraya çevirip öyle gyro'yu başlatmak gerekiyor yoksa çalışmıyor ama kabaca baktığım yeri görebilmem bana yetti açıkçası..

Bitirmeden önce, koyduğum resimlerin orijinal büyüklükleriyle incelemek isteyen varsa 10 mb'lık bir dosya halinde şurdan çekebilir:
http://www.megaupload.com/?d=P0JH8J5I

Bu uzun yazıyı sonuna kadar sabırla okuyan varsa teşekkür ediyorum :) Bir sonraki inceleme yazısında görüşmek üzere esen kalın :)
Kullanıcı avatarı
basak demirel
İlgi düzeyi: merak

Mesaj gönderen basak demirel »

fırsat bulduğumda çok işime yarayacak eline sağlık onur... amerikanya da 16 gb ihone4 650 doleros dan satılmaya başladı... eylüle geliyor arkadaş getirtmeyi düşünüyorum :D
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay

ama onlar burda kırmadan çalışıyor mu ki ?

ya at&t ya da verizone için telefonlar ve verizone olanlar gsm değil de başka bir sistemde çalışıyor yanılmıyorsam... neyse sen araştırırsın almadan önce herhalde...

bitti mi olaylar ?
Sedat

Kullanıcı avatarı
basak demirel
İlgi düzeyi: merak

Mesaj gönderen basak demirel »

amerikalılar çakal abi. iphone 5 çıkacak ya unlocked satmaya başlamışlar...

http://store.apple.com/us/browse/home/s ... TAyNTQzMjI
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay

Onurcum, çok güzel bir inceleme olmuş, emeğine sağlık. Ben sonuna kadar okudum ve programı uzun süredir kullanan biri olarak ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi dedim kendi kendime :)

Bu arada App Store'da ilk yorumları ben yapmıştım...vakitsizlikten kısa bir şeyler yazdım diye hatırlıyorum. Oraya da güzel yorumlar yaparsanız aslında paranızı geri bile alabilirsiniz :) Bunu yapmaya söz verdiler.... ama ben yapılan işi o kadar seviyorum ki bırak geri almayı neredeyse daha fazla para veresim var....Dünya kadar para verdiğim Starry Night ve benzeri programlardan çok daha fazla yararını görüyorum bu programın.

Ayrıca, listelenmesini istediğiniz yerlerin bir listesini koordinatları ile hazırlayabilirseniz bunları programa ekletiriz. Artık nesneleri olduğu gibi kabullenmeyi bırakıp, taleplerimizi dile getirmeliyiz. En azından bunu yapmalıyız. Karşı taraf yapar ya da yapmaz, orası onun bileceği iş. Hem BackyardEOS hem de Sky Safari programcılarının son derece yapıcı yaklaştıklarını görüyorum taleplere...benim bir sürü isteğimi programlarına koydular.

Son olarak, yine benim programcılara bildirdiğim, üzerinde çalıştıkları ve en kısa sürede düzeltecekleri bir sorun var Sky Safari'de. Ne yaparsanız yapın zamanı 1 saat geriden takip ediyor. Bunun düzeltmenin şimdilik tek yolu, Location menüsünde zaman dilimini +3.0 hours from GMT olarak seçmek, o zaman saat doğru oluyor.
Sedat

Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay

basak demirel yazdı:amerikalılar çakal abi. iphone 5 çıkacak ya unlocked satmaya başlamışlar...

http://store.apple.com/us/browse/home/s ... TAyNTQzMjI
Gerçekten öyleler :) Nisan ayında ben oradayken kıvrandım bir tane alayım diye ama böyle bir seçenek yoktu :(

32gb olanı 100 dolar daha pahalı...
Sedat

Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay

ASTROMIST de bir başka önemli program...fakat arayüzü bana o kadar aykırı geliyor ki anlatamam. Ancak bütün programlara fark atacak kadar çok bilgi var onda da... grafik, kullanım kolaylığı ve detaylı açıklamalar açısından SS'nin yanına bile yaklaşamaz ama Astromist inanılmaz bir program. Bununla da kundak kumandası imkanı var ve daha da geliştiriliyor. Ne yazık ki, programı yazan Cyrille geçen ay çok ciddi bir kalp krizi geçirdi ve neredeyse ölüyordu. Kendine gelmeye ve tekrar programla ilgilenmeye başladı.

Aslında bu tam Onur'a göre bir program :)
Sedat

Kullanıcı avatarı
Burak Yakut
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Yakut »

neyse... gençlerden hatırlayan olur belki nerede konuştuğumuzu...
30 umdan gün aldım artık pek genç sayılmam ama... :lol:

http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php ... one#p71785
Kullanıcı avatarı
Yuce Doruk

Mesaj gönderen Yuce Doruk »

Onur abi ellerine sağlık, gelir gelmez inceledim. Dün indirdiğim için çok fırsatım olmamıştı bakmaya ama bu süper oldu işte, özellikle Tonight's Best bulunduğunuz konuma göre baya zengin içeriğe sahip :)
Bir sorum daha olacak, eğer Skyfi aletini alırsak kutup ayarına gerek kalacak mı, yoksa teleskop akıllılık edip kendi konumumuza göre mi işlem yapacak? :)
Not: Programdaki zoom sesine bayıldım, süper olmuş :)
Bununla beraber 2 gündür "weather+" programını takip ediyorum ve tahminleri tutuyor ciddi ciddi :)
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Programı kullandıktan 3-5 saat sonra review yazmıştım zaten siteye, henüz yayınlanmamış, herhalde yazılanlar kontrol ediliyor, gerçi bazı Türk programlarında gezinirken puanı çok düşük bazı app'lerde bol bol küfür görmüştüm, herhalde o kadar sıkı bir kontrolden geçmiyor :) Neyse, birkaç güne yayınlanır herhalde.. Parayı geri verdiklerini bilmiyordum ama hiç gereği yok, şu SkyWire'da geçen gün geçerli olan indirimi tekrar başlatsınlar bana yeter :) bir günde 20 dolar fiyatı artıverdi, onun da takibindeyiz..

Listelenmesi gereken yerler arasında Türkiye'de olsa olsa bir türlü gidip de yerinde göremediğim Saklıkent eklenebilir, hatta lazım olursa diye ben şimdiden buraya koordinatını gireyim (tam yerini doğru gösteremiyorsam bilenler düzeltsin) : 36°50'18.17"N, 30°19'59.21"E

Programdan öncelikli beklediğim şeyler arasında aslında özellikle Starmap Pro'yu çok önemli kılan birkaç özelliği sayabilirim, orada dilediğiniz zaman "dur bakalım sagittarius'da biraz galaksi gözlemi yapayım, neler varmış" diye bakabiliyorsunuz, anında karşınızda o an görülebilecek galaksiler "kadir sıralamasına göre" önünüze konuyor, böylece en cazip seçenekler hangileri görmek çok kolay.. Bunun yanı sıra inanılmaz güzel bir Tonight ekranı var, hangi cisim ne zaman gözlemek iyi olur şeklinde şahane bir grafik gösterimi var, ve bu liste tamamen modifiye de edilebiliyor. cisimlerin batış sırasına yada parlaklk değerine göre. İstediğiniz türde cisimleri (nebula, galaksi, globular, vs) istediğiniz gibi sıralıyorsunuz, artı görülebilir cisimler için çıplak göz, dürbün yada teleskop ayarı yapabiliyorsunuz (çıplak göz seçince sadece en parlak cisimler kalırken, dürbün seçince yeni başlayanlar için ideal cisimler görünüyor vs) Benzer bir şeyin Sky Safari de olması Starmap'i bırakmamı bile düşündürebilir.

Bir de yine starmap pro'daki gibi atlas üzerinde tıklayınca infoya girmeye gerek bırakmadan minicik bir kutuda o cismin kadri yazması süper olurdu, o programdaki gibi 7-8 özellik yazmasına gerek yok sırf kadir yeter, gözlem yapanlar için çok iyi bir özellik olabilir, basit bir şey ama güzel olurdu.

Starmap Pro'daki gibi bir Tonight list ve takımyıldaki objelerin kadir sıralamasına göre search özelliği ve bunları Sky Safari'deki observing list yapma özelliği ile bir program altında birleştirilmesi harika olurdu herhalde.

Astromist programının özelliklerine ve fotoğraflarına baktım ama bana pek cazip gelmedi Sedat abi, bir atlas olarak Starmap-Safari ikilisi bana çok daha iyi gibi görünüyor, Astromist'in yüksek fiyatı da kaçıran cinsten, jailbreak sürümü olmadığı için dur nasıl bir şeymiş acaba diye bakamıyorum da, haliyle merak etmek için fazla pahalı geldi. 4-5 dolar civarına iniş yaparsa deneyeceğim :)

Yüce, skyfi alsan da tabi kutup ayarı gerekmeye devam eder :) Takip için zaten biliyorsun teknik olarak elzem bir olay.. Belki fork mount'larda çok da gerekmeyebilir tabi düşününce..
Kullanıcı avatarı
Burak Yakut
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Yakut »

Onurcum incelemeni yeni bitirdim. Gercekten harikasin. Senin bu emeklerinin hakkini nasil oderim bilmiyorum.

Sky safari plus i aldim. Bugun birde star walki indirdim. Simdilik o daha cok hosuma gitti. Starmap biraz pahali once bunlari cozecegim. Star walkde iss in ayaklarimin altinda olmasi (dunyanin tam diger ucunda) cok hos:) sans bu ya skyfi stokta kalmamis. İnsallah cabuk temin ederlerde teleskop kontrolude nasip olur. Sanirim iphone ile cok ihmal ettigim gozlemsel astronomi tarafinda kendimi gelistirme firsati bulacagim.

Tekrar tesekkurler...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Arkadaşlar bugün Sky Safari'yi kullanırken bir video görüntüsü kaydedeyim dedim, daha fazla işlevsellik katsın diye.. Deneme çalışmalarım başarılı oldu da.. Fakat en sonunda çekime geçtim ve sonunda 500 mb yer kapladığını öğrendim, upload başarısız oldu, napalım silmekten başka çare kalmadı diye düşünürken baktım kaydedilen dosya ipod'un file system'inde de görünmüyor, problemi bir türlü çözemedim, zaten 6 gb toplam kullanılabilir alan var (bunların 3 gb'ı müzik, 2,5 gb uygulamalar dolduruyordu, azıcık yer vardı yani), ben de sinirlenip cihazı restore etmek zorunda kaldım, çünkü 500 mb görünmez dosya artık her nereye gittiyse bulamadığım için restore etmezsem 60 mb kapasite ile yaşamak zorundaydım, ben de bunu istemedim.. malesef o kadar uygulama, ayarlarıyla birlikte her şey silindi.. (burdan çıkarılacak bir ders daha, 8 gb bir yerden sonra yetmeyebiliyor, 32 alın :) )

Bunları niye yazıyorum, şu yüzden.. Aranızdan biri bir gün "yahu ben de şu programın incelemesini yazayım ama videolu olsun çok daha iyi olur" diye düşünüp cydia'dan program kurmasın bunun için, en iyisi Apple'ın onayladığı programlardan birini kurmak, ki şu an Apple böyle bir şeye nedense izin vermiyor.. Yani sınırların çevresinden dolaşmaya kalkmayın benim gibi tekrar 5 saatlik iş yapmak zorunda kalırsınız.. :)

O değil de bazı oyunlarda epey ilerlemiştim, onların silinmek zorunda kalması kötü oldu..

Çok da güzel bir video kaydetmiştim oysa, ona da yazık oldu tabi.

Not: Bu arada kimse sormadı ama, cihazı kullanırken ekran görüntüsü almanın kısayolu kilit tuşu ve home tuşuna aynı anda basmak.. Bunu yaparsanız fotoğraf çekme sesi duyulacak, resimler klasörüne giderseniz çektiğiniz ekran görüntüsünü görebilirsiniz..

“Görüntü İşleme/Yazılımlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir