Gökbilim
Amerikadan bavul ile teleskop getirmek

Arkadaşlar kolay gelsin. Amerikadan 2 arkadaşım ge[…]

Because they are a source of pride, many people we[…]

ilan günceldir.. fiyatlar düştü

Eğitim Önerisi Almak İstiyorum

Gök bilimine çok meraklıyım. Ama bu ko[…]

Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
DeepSkyStacker ile ilk çalışmalarımı yaparken bembeyaz bir fotoğraf çıkıyordu ortaya. Bir yerlerde yanlış yapıyor olmalıydım. Bunun üzerine DSS yi anlatan bir makale aramaya başladım ve karşıma şu rehber çıktı; http://flintstonestargazing.com/2009/06 ... -tutorial/ Rehberdeki adımları takip edince nihayet istediğim sonucu alabildim. İleri düzey kullanıcıları belki tatmin etmeyebilir ama benim gibi yeni başlayanlar için ideal bir rehber. Bana bu denli faydası dokununca bu rehberi Türkçe'ye çevirip forumda paylaşmaya karar verdim. Tabii bunun için önce yazarından izin almalıydım. Rehberin yazarı olan Ed Sunder ile irtibata geçip durumu anlattım o da bana bunun harika bir fikir olduğunu söyledi. Hata bu başlığın linkini kendi rehberinin sayfasına da koyacak. Kendisine buradan teşekkür edelim (Thanks Ed).

İşte rehberimiz başlıyor:

Başlıyoruz

Astrofotografi'nin ilk adımı ekipmanlarınızı hazırlamaktır. Teleskopunuzun kutup ayarını yaparsınız, fotoğraf makinanızı kurarsınız vs. vs. Bütün bunları zaten yaptığınızı varsayalım. Bu hazırlığın en zaman alan kısmı kutup ayarının yapılmasıdır ve kayma hizalaması (drift alignment) dahil yaklaşık 30 dk ile 1 saat arasında bir zamanımı almaktadır. Resim çekmeye hazır olduğumda hedefi bulur ve ortalarım ardından da fotoğraf makinamı takarım. Bu rehberde (tutorial) M51 Whirlpool Galaksisi nasıl fotoğrafladığımı anlatacağım. Bir sonraki adım hedefi odaklamak olacak. Fotoğraf makinasını bağladıktan sonra elektronik odaklayıcımı kullanarak odaklama yapıyorum. Bu akşamdan başlayarak da Bahtinov maskesi kullanacağım. Nesneyi odağa getirdikten sonra artık fotoğraf çekmeye hazırım. Bazen PHD Guiding yazılımı ile guiding yapıyorum. Bazen de yapmıyorum. Bu tamamen ne kadar uzun pozlama yapmak istediğimle ilgili. Eğer çok uzun süreli pozlamalar yapmak istersem o zaman PHD Guiding zorunlu hale gelmeye başlıyor. Ben fotoğraflarımı genellikle Meade tarafından sağlanan bir yazılım olan Autostar Envisage ile çekiyorum.

Resim

Resimlerin seçilmesi

Bir sürü resim çektik. Şimdi bunları istiflemeye hazırız. DeepSkayStacker'i açıyorum.

Resim

İstiflenecek resimleri seçmek için soldaki menüden "Open Picture Files" a tıklıyorum. İstediğim resimleri seçince
programın alt tarafındaki listeye geliyorlar. İstiflemek istediğim tüm resimleri ekleyince "Check All" a tıklıyorum.
Bu işlem istifleme işlemi için tüm resimleri seçecektir. Ama durun! Henüz istiflemeye hazır değiliz. Önce
"Save The File List" e tıklayarak listeyi kaydediyorum ki istersem ileride tekrar yükleyebileyim. Sonra resimleri
kontrol ediyorum ve beğenmedikleri tıklayarak seçimi kaldırıyorum (uncheck). Bu elemeyi genelde gözle yapıyorum.
Buradaki kriterim yıldızların yuvarlak görünmesi. Eğer oval ya da çizgi şeklinde görünüyorlarsa ya da tüm yıldızlar çift
görünüyor ise onları kaldırıyorum. Bu tür resimler genelde sonucu kötü etkilerler. Eğer çok fazla kareye sahip değilsem
belki küçük kusuruluları bırakabiliyorum ama genelde acımasızım. Aşağıdaki resimde uzamış yılldızları görebilirsiniz.
Bu tür fotoğrafları kullanmıyorum.

Resim

Listeden kaldırdığım fotoğrafları da sağ tıklayarak "Erase From Disk" i seçip siliyorum. Çünki onları bir daha
asla kullanmayacağım. Hard diskimde gereksiz yer kaplamalarını istemiyorum. Sonunda listemde sadece istiflemek
istediğim resimler kalıyor. Sonra "Save The File List" e tıklayarak listeyi tekrar kaydediyorum.

Resimlerin İstiflenmesi

Sıra hizalama ve istiflemeye geldi. “Register checked pictures…” a tıklıyorum. Buna tıkladığımda karşıma "Register Settings" penceresi geliyor. "Actions" sekmesinde (tab) üç kutucuğu da işaretleyerek "Select the best..." i %100 e getiriyorum. Ardından "Advanced" sekmesini tıklıyorum. Burası otomatik hizalamayı ayarladığımız yer. Genellikle %5 ile başlıyorum ve “Compute the number of selected stars” a tıklayarak sonuca bakıyorum. Eğer sonuç 50 den yukarı ise 50 nin altına düşene kadar yüzdeyi artırıyorum. Eğer 10 dan az ise de yüzdeyi düşürerek uygun bir sonuç almaya çalışıyorum. Burada %2 nin altına düşemezsiniz. %2 de yıldız bulamıyorsa fotoğraflarınız kötü demektir.

Resim

Burada 14 yıldız çıktığı için böyle bırakıp işleme devam ediyorum. ”Stacking parameters…” butonuna tıklıyorum.

Resim

Ben genellikle Mosaic ve 2X Drizzle kullanıyorum. Çünki ileride istersem resmi kırpabilir (crop) ve boyutunu
küçültebilirim. Buradaki ayarların etkileri DeepSkyStacker web sitesinde http://deepskystacker.free.fr/english/index.html çok güzel anlatılmış. "Light" sekmesinde istediğiniz metodu seçebilirsiniz. Bunlar da yine DeepSkyStacker web sitesinde
anlatılmış ama ben genelde "Median Kappa-Sigma clipping" i seçip "Kappa" yı 2.00 de ve "Number of iterations" da 5 de
bırakıyorum (Bu rakamların ne manaya geldiğini bilmiyorum, üzerlerinde hiç oynama yapmadım - bunlar default ayarlar)
"Alignment" sekmesinde "Automatic" olarak bırakıyorum. "Cosmetic" sekmesinde “Detect and Clean remaining Hot Pixels” i
seçiyorum. %72.8 ayarında benim DSI-II'm için oldukça güzel bir sonuç veriyor. Her şey ayarlandığında "Stacking Parameters" diyalog penceresinde OK butonuna basıyorum, ardından da yine "Stacking Steps" diyalog penceresinde OK butonuna basıyorum. Şimdi program bütün resimlerdeki yıldız pozisyonlarını hesaplayacak.

Resim

Bu işlem bittiğinde istifleme başlıyor.

Resim

İstifleme bitince karşımıza şöyle bir şey çıkıyor.

Resim

Harika değil mi? Ama durun bir terslik mi var yoksa? Pek de güzel gibi durmuyor. Sorun ne ki? Sakin olun
problem yok. Şimdi curve ayarlarını yapacağız.

Curve Ayarları

Şimdi resmi en iyi görünümüne kavuşturacağız. Önce RGB/K Level ayarını yapacağız. Ben genelde bu Level ayarlarını histogram aşağıdaki gibi görünecek şekilde yapıyorum. (Linked settings ile)

Resim

"Apply" a tıkladığımızda resim yeni ayarlara göre düzenlenecektir. İşte sonuç:

Resim

Belki yukarıdaki kadar kötü değil ama hala tamam değil. Daha sonra renkli resimlerde "Saturation" sekmesine gidiyorum ve "Saturation" değerini 18'e getiriyorum. Benim kameram için en uygun değer bu. Fakat siz kendinize göre değiştirebilirsiniz. Eğer sonuçtan memnun kalmazsanız farklı raklamar deneyebilirsiniz.

Şimdi sıra Curve ayarlarını yapmaya geldi. "Luminance" sekmesine tıklıyorum. Aslında olayın tamamını kavramak için
bu altı kaydırma çubuğunun tam olarak ne işe yaradığını anlamak gerek ama ben şimdi burada bu konuya girmeyeceğim.
Deneyip sonuçları görmek daha iyi. (Not: 0° çubuğunu asla 0 dan farklı bir ayara getirmiyorum. Bu işlem resmin en karanlık alanlarını güçlendiriyor ki bu asla istediğim bir şey değil) Yaptığım şey kaydırma çubuklarını aşağıdaki şekilde de gördüğünüz gibi siyah eğriyi histogram ile bu şekilde bir temas kuracak hale getirmek. (Sonucu görmek için "Apply" butonuna tıklamalısınız.)

Resim

Evet bir yerlere varmaya başladık. Whirlpool Galaksisi görünür hale geldi. Mükemmel değil (Çok kırmızı mesela)
fakat sonuca çok yaklaştık. RGB/K Levels sekmesine geri dönüyorum. "Linked Settings" kutucuğundaki işareti kaldırıyorum
ve kırmızıyı biraz kısıyorum. Bunu daha sonra Photoshop ile de yapabilridim. "Apply" a bastıktan sonra şöyle görünüyor:

Resim

Artık resmi kaydetmeye hazırım. Hala düzeltmem gereken küçük kusurlar var. Bunların bazıları "Luminance layer" ile,
bazıları da Photoshopta Levels ve Curves ayarları ile halledilebilecek şeyler. Ama bu başka bir başlığın
konusu.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Yabancısı olduğum bir konu derin uzay fotoğrafçılığı ama başlamaya karar verdiğimde ilk bakmam gereken yerin neresi olduğunu böylece tespit etmiş oldum, teşekkürler Güven :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Çok teşekkürler, bu ve bunun gibi konuların derli toplu başlıkları olması çok işe yarayacak, ilk günlerimi hatırlıyorumda 3-4 bin mesaj okumuştum istediğim bilgilere ulaşıncaya kadar :)
Tekrar teşekkürler, ayrıca yazarının müsadesini almayı düşünmek de bu günlerde pek görülmeyen etik bir davranış :tap

:merhaba
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Güven çok büyük bir katkı ve çok değerli bir çalışma. Ellerine sağlık. Bir çok dostumuz büyük ilerleme kaydedecek bu sayede. Sağol,varol.

Sevgiler

Sedat
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Güven' ciğim,
Ellerine sağlık ! Çok faydalı oldu benim için de.
İmages Plus da kuyrukluyıldızı ve yıldızları ayrı ayrı işleme özelliği yok. Sevgili Cüneyt bu programda olduğunu söylemişti.
Bunu becerebilirsem çok işime yarayacak.

Selam ve sevgiler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Hepinize çok teşekkürler arkdaşlar. Elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyorum. Zaten burada bulunma amacımız paylaşmak. Daha da vakit buldukça var kafamda bir takım şeyler onları da yazıp ekleyeceğim inşallah.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Sağol, varol Güven...İngilizce gerçekten pek çok konuda engel teşkil ediyor... yani İngilizce konuşmamak...o bakımdan Türkçe kaynakları çoğaltmak şart gerçekten.

Ellerin dert görmesin.

Sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Bu tutorialin yazarı Ed Sunder tutorialinin sonuna "Artık bu tutorialin Türkçe versiyonu da var" yazıp (Tabii İngilizcesini) bu başlığa link de vermiş. Böylelikle uluslararsı işbirliklerinin adımlarını da atmış bulunduk :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Güven Özkan yazdı:Bu tutorialin yazarı Ed Sunder tutorialinin sonuna "Artık bu tutorialin Türkçe versiyonu da var" yazıp (Tabii İngilizcesini) bu başlığa link de vermiş. Böylelikle uluslararsı işbirliklerinin adımlarını da atmış bulunduk :)
Harika! International Presence'ımız ne kadar artarsa bu topraklara o kadar yararımız dokunur arkadaşlar...havanda su dövmekle kendimizi tanıtamayız :)

Bu arada Cloudy Nights yarışmalarını da ıskalamayalım... her ay orada en az birimiz olalım bence...
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
Güven, harika bir iş çıkarmışsın tebrikler.

Ben ufak bir ekleme yapayım, geçenlerde yaşadığım bir tecrübe.

Eğer tüm işlemin sonunda program "Yetersiz hafıza" hatası veriyorsa, "Enable 2x Drizzle" seçeneğini kaldırın, düzgün çalışacaktır.

Selamlar,
Özgür
Kullanıcı avatarı
gönderen Aydın Ünlüsaraç
Sevgili Güven Hocam.

Senin güzel tüm tercümene rağmen DSS yi halledemedim.
Nerelerde hata yaptığımı yarın birdaha deneyerek bulmaya çalışacağım,
%33 lerde 50 nin altında yıldız det.ediyor.Lights larda 4-8 arası framede azda olsa Andromeda görünüyor.
Halledemez isem sorularımı saptamayı düşünüyorum.

Düzeltme: Gece yaptığım hataları farkettim,Harika bir program

Eline sağlık & teşekkürler Güven.

Selamlar.

Herkese iyi bayramlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen basak demirel
Eline sağlık... Okuyupta teşekkür etmediğimi farkettim. halbuki çok önemli bir iş yapmıştın...
Buna benzer çevirileri çoğaltsak aslında. Ne bileyim bir çeviri grubu filan kurabiliriz. Bence çok önemli bir konu bazen ingilizcenin içinde kayboluyoruz, bazen kendimi okuyor ama anlamıyor buluyorum :D ... Ama bir kaç koldan yapılırsa daha verimli olur diye düşünüyorum. Hem kaynaklarımızı çoğaltmış oluruz, hem biz daha çok öğrenmiş oluruz, hem kayda geçmiş oluruz böyle önemli konuları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferhat Pınar
Güven abi emeğine sağlık çok işime yaradı. Ama bir problem var , herşeyi hallettikten sonra kaydettiğimde resim JPG değil TIF formatında. Ve bunu çeviremiyorum. Painte yapıştırıp farklı kaydet , veya programla formatı çevirmeyi denedim olmadı. Nerede hata yapıyorum ? Ve benim resimler " open pictures to file " menüsünden gözükmüyor. Light frames seçeneğinden yüklüyorum fotoğrafları.