Gezegen ortalama sanatı - PCFE

Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 0

Gezegen ortalama sanatı - PCFE

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Arkadaşlar, Burak ile konuşurken tesadüfen bir konuda hiçbir şey yazmadığımı farkettim. İki rehber hazırladık yeni giriş ve gelişmiş teknik diye, bu aradan kaçmış. Herhalde ikisinin de arasında durduğu için aklıma gelmedi yazmak :) Tüm bir işleme sürecini tek bir yazı dizisine koymamanın dezavantajları bunlar hep.

PCFE adlı programı 1 yıldır kullanıyorum, 1 yıl önce Taner bana bu programı önerdiğinden beri (forumda var aslında ortada açık bir şekilde ama kimbilir nerde). Bunun için tekrar teşekkürler Taner, bilmem orda mısın :)

PCFE kabaca iki şey yapmaya yarar:

1- Çektiğiniz fotoğraflarda gezegeni ortalayarak tekrar kaydetmek
2- Kaydetmeden önce kalite sıralaması yaparak ona göre sıraya dizmek

Ortalamanın faydaları:

1- Gezegen ortalandığı için görüntünün büyüklüğünü ayarlayıp boyutu düşürebiliyorsunuz. Ne de olsa merkezin dışında kalan bölgeler gereksiz alan işgal ediyor
2- Gezegen ortada olduğu için Registax'ta işleme zamanı azalıyor, hızlıca işliyor. Dahası, gezegen hareket etmediği için Registax'taki alignmentdaha kusursuz olabiliyor, takipsiz kundaklarda işe yarayabilir
3- Kendi gözünüzle tek tek eleme yapmak istediğinizde bir önceki frame ile görüntü kalitesini kıyaslamak daha kolay oluyor, haliyle bireysel elemeniz hızlı oluyor
4- Animasyon yapmak isterseniz farklı gezegen videolarında gezegen hep ortada olduğundan animasyon yapmak da kolaylaşıyor (bunu bugün farkettim aslında, animasyon önerisinde bunu kullanmak aklıma geldi)

Kalite sıralaması yapmasının elbette en önemli fonksiyonu bireysel eleme yaparak zaman kaybetmek istemeyenlerin (ah Burak ah :) ) daha kaliteli frameleri seçmesini sağlıyor.

Bununla birlikte uyarmalıyım, kaliteli frameleri mükemmel bir şekilde sıralamıyor, sadece kabaca sıralıyor. Yani 1000 frame arasında kalite sırası aslında 800. olan bir frame mesela 300. sıralara konabiliyor. Yada 50. sırada olması gereken bir kare 200. sıraya girebiliyor. Tabi en iyi 10. frame'in 500. sırada olması gibi bir şey olmuyor yani o kadar beceriksiz değil ama mükemmel görüntüye ulaşmak isteyenler için çok da ideal değil. Şey işine yarayabilir. Mesela 1000 kare varsa işleri kolaylaştırmak için bu programın tespit ettiği kalite sıralamasında 500.'den sonra gelenleri komple hiç bakmadan eleyebiliyorsunuz. En iyi 100 frame'i işlemek isterseniz bu kareler nasılsa programca ilk 300'e öyle yada böyle dağıtılmış oluyor çünkü. Yani 1000 frame'e bakmaktansa daha az frameler arasında eleme yapmanızı kolaylaştırıyor.

Bu programdan şimdiye kadar detaylıca bahsetmemiş olduğumu bilmiyordum, kimbilir kaç kişiyi şimdiye kadar uğraştırıp durdum, kusura bakmayın artık en azından bundan sonra zamandan tasarruf yaparsınız :)

Herkese kolay gelsin.

Program indirmek için:
http://www.iceinspace.com.au/download.p ... 8b9cc5799c
Dosya 2 MB..

Programı nasıl kullanmayı anlatmaya pek gerek yok, zaten çok basit bir arayüzü olduğunu göreceksiniz. Tek yapmanız gereken, tek bir klasör içine sıralanmasını istediğiniz BMP'leri koymak ve klasörde başka bir dosya olmadığından emin olmak.. Programda bu klasörü gösterdikten sonra "Process" tuşuna basınca sıralama işlemi yapar ve gösterdiğiniz klasörün içinde bir "Output" klasörü oluşturur, yeni frameleriniz orada olacak.

Bu arada programda bir "bug" var, bazen gezegenleri ortalasa da kalite sıralaması yapmıyor. Bu gibi bir durumda yeni oluşturulan output klasörünü silip tekrardan sıralama yapmasını isterseniz sorun çözülebiliyor. Bu gibi afallama durumlarının bildiğim tek çözümü bu.
Kullanıcı avatarı
Burak Yakut
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Yakut »

Ben az önce denedim, sonuç gezegen fotoğraflarında :)

Tek kelime ile MÜ-KEM-MEL bir yazılım. Tam bana göre. Ohhhh gel keyfim gel. Frame elemekten de yırttım. GIF yaparsam tam ortalı geliyor ne güzel. Onur gezegeni işlerken mutfaktan kola, su, abur cubur getiren bir program var mı bildiğin? :)

Syg.
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

Bende Burak'ın mesajında sonra PCFE ne olaki diye aramalara başlamıştım Polytrifluorochloroethylene'e kadar gelmişim :D
Celestron CPC 800
Coronado PST

http://www.youtube.com/user/4104N2900E
Lütfü Çakmak

Mesaj gönderen Lütfü Çakmak »

Merhaba Onur,

Harikasın. Henüz denemedim ama, bu program bizim gibi dobson kullanıcıları için bir ilaç sanki. Senin yöntemlerini biliyorum, gezegegeni ekranın solunda bulduktan sonra, gezegen sağdan ekrandan çıkana kadar teleskopa hiç dokunmayarak, 10 fps'de mümkün olan en çok frame elde etmeye çalışıyordun sanırım. Görüntüde titreme olmayınca da stack yapacak frame sayısınını yüksek tutmaya çalışıyordun. Oysa ben, gezegen soldan ekrana girip, laptopta start tuşuna bastıktan sonra, hemen bir ahtapot gibi kollarımla teleskop govdesine yapışıp 2 dk. boyunca görüntüyü ortada tutmaya çalışarak 5 fps'de çok sayıda frame elde etmeye çalışıyor idim. Tabiki bu esnada görüntü ekran içinde devamlı yer değiştirdiğinden (bazen dışına bile çıkıyordu), registax bunları align ederken kimi zaman kafayı yemek durumunda kaldığından, 400 - 500 frame'den 50 - 60 zor seçiyordu. Sanırım şimdi bu program sayesinde, görüntüde ne kadar titreme ve kayma olursa olsun (yeter ki ekran içinde olsun) kaydettiğimiz video'dan maksimum ölçüde frame elde edebileceğiz.

Emeklerin için teşekkürler, (keşke iki yıl önce bulsaydın bu programı :-) ),

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Burak su, limonata, çay vs getiren bir yazılım var ama kola biraz işleri karıştırıyor, CocaCola'nın formülü gizli olduğundan o konuda bir program yazamıyorlar galiba :) Bulursam burda detaylı açıklamalarla ve videolu görsellerle tanıtırım :)

Lütfü hocam, teşekkür ederim sözleriniz için. Aynen dediğiniz gibi yapıyorum, yalnız Jüpiter'i sola getirmiyorum, 5-10 saniye daha sonra girecek şekilde sezgiyle hareket ederek sol tarafta bırakıyorum, çünkü benim XT12'de kötü bir "dampening" meselesi var. ATM teleskobumda mesele o sorundan zerre eser yok, herhalde tüpü tutan parçanın ATM teleskobunda kocaman bir teker olmasıyla ilgili olmalı. XT serisinde ise minicik bir parça olduğundan olsa gerek epey titriyor bıraktıktan sonra da. Haliyle Jüpiter görüntüye girdiğinde çoktan durgun olmasını istediğimden dışarda bırakıyorum. Birkaç kere elimle takip yaptırayım diye düşündüm ama ciddi bir stiction problemi var. Aslında nasıl desem, tüpü hareket ettirirken son derece akıcı ama durgunken hareket ettirmeye başlama aşaması epey güçlü oluyor, yavaş takip yapayım derken arada durduğu için titreşimlerle berbat ediyorum her şeyi. Zaten mesela babam bir şeye lehim yaparken şunu hiç titretmeden bi tutuver diyince beceremiyorum, cerrahi kariyeri yapsaydım şu ana kadar bu yaşta 50 leşim vardı. Dolayısıyla teleskobu elle takip yaptırmak pek bana göre değil :) (gözlem sırasında bunu yapmakta hiç sorunum yok tabi, fotoğrafçılık ise başka mesele)

Barlowa geçtiğimden beri işler biraz değişti, geçiş süresi iyice azaldığı için arka arkaya zaman kaybetmeden (Jüpiter'de 2 dakika kuralı) 2-3 video çekiyorum. En acil şeylerden birisi ekvatoryel platform oldu, artık yapabilecek zamanı bulamayacakmışım gibi geliyor, bu sıralar hep koşuşturma başladı, mezun olacağım için işe de gireceğim. Herhalde ucuzundan bir tane alırım, mesele nasılsa mükemmel takip değil, ekranda 1 dakika tutabilse yeterli olur.

Bu arada Burak, demin bir başka videonu işledim, tepede yazdığım "ortalamanın avantajları" kısmından 1. fayda senin için geçerli değil, powermate ile maşallah Jüpiter ekranın yarısından fazlasını kapladığı için gereksiz alan diyebileceğim pek bir şey yok, benim videolarımda nerdeyse %95 yer tasarrufu oluyordu, sende ise ancak yarı yarıya azalıyor. Zaten sıkıştırmaya kalkınca bile 50-60 mb oluyor videolar, benim Jüpiter'ler, dakikalarca video 1 mb yer kaplıyor :)
Lütfü Çakmak

Mesaj gönderen Lütfü Çakmak »

Merhaba Onur,
çünkü benim XT12'de kötü bir "dampening" meselesi var. ATM teleskobumda mesele o sorundan zerre eser yok
Sanırım bu ağır dobson teleskopların bir sorunu. Mesela benim şu 15"'e bir baksana;

Resim

Dikkat edersen ayna hücresinin arkasında demir ağırlık asılı, bu ağırlıkla, ota normalde 30 - 70 derece arasında son derece dengeli. Ama bir gezegen video çekiminde, siz ne kadar da görüntüyü ekran ortasına getirip bıraksanız bile, bıraktıktan sonra mutlaka kayma oluyor.

Açıkçası ben şunu gördüm ve karar verdim; takip sistemsiz ( gerek ekvatoryal kundak ile, gerekse ekvatoryal platformsuz) bir dobson kundak ile elle takip yapıp video çekmek, hele hele bir de barlowlu, adeta çin işkencesinden farksız :-( . Bu yüzden gezegen fotoğrafı çekimlerine devam etmekte isteksiz oldum. İnşallah şu cassegrain teleskopumu bitirir isem merak etme kavuğu Burak'tan derhal emrivaki ile hemen alacağım :-) Yok öyle, hazır teleskop al, bir sürü yardımcı ekipman al (televue, powermate vs.) sonra da kavuğu keyifle başına tak. Emek vereceksin arkadaşşşş... :-)

Hepinize sevgi ve saygılarımla,

Lütfü Çakmak

PS: Bu arada, ortalıkta rakip yokken, sevgili Burak'ın bu süreci iyi değerlendirerek, kendisini aşacağını görüşüne katılıyorum. Ve sana söylediğim gibi (ki doğru çıktı) ondan da ileride öğreneceğimiz çok şey olacağına eminim.
Arda Kıpçak
İlgi düzeyi: pp

Mesaj gönderen Arda Kıpçak »

Jüpiter'de 2 dakika kuralı
Özür dilerim konuyu bölmek istemiyorum ama bu kural nedir? :mrgreen:

Sanki başka bir yerde de "9 saniye kuralı" gibi bir şeye rastlamıştım ama şuan hatırlayamıyorum...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

2 dakika kuralı, Jüpiter'i fotoğraflamak isteyenlerin geçmemesi gereken bir süreyi gösterir. Gezegenin kendi çevresinde dönmesi 9 küsür saatte tamamlanıyor, haliyle mesela 5 dakika arayla iki fotoğraf çekip de bunları birleştirmeye çalışınca göstermeye çalıştığın detaylar gezegen yüzeyinde hareket ettiği için kayıyor ve bozuluyor fotoğraf. Ne kadar geciktirirsen o kadar bozuk çıkar.

Mesela Mevleviler için kural birkaç milisaniye ile sınırlıdır, yoksa onlar da Registax'ta bozuk çıkar :)
Arda Kıpçak
İlgi düzeyi: pp

Mesaj gönderen Arda Kıpçak »

Mesela Mevleviler için kural birkaç milisaniye ile sınırlıdır, yoksa onlar da Registax'ta bozuk çıkar
Mantıklı :)

Peki 9 saniyeyle ilgili birşey var mıydı, yoksa ben mi uyduruyorum? Sanırım bu da parlaklıkla falan ilgiliydi...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

O kuralı bilmiyorum.

Bu arada Özkan'ı unutmuşum.. Castrator galiba CN'de bir kullanıcının yazdığı bir alternatif işleme programıydı, sonra adı çok kötü diye değiştirmişti yanılmıyorsam :) Şimdi baktım gerçi bu bambaşka bir program gibi görünüyor, yazan arkadaş ikinci programa vermiş olmalı?

Program çok güzel yalnız Process AVI butonu aktif değil o yüzden bir şey diyemiyorum. PCFE frame'leri de sıralıyor, bu da yapabiliyorsa onun yerine bu da olur, daha iyi yapıyorsa hele direkt buna geçerim.. Bir de çalışsa tabi denerim ama işte..

Edit: Restart ettim, şimdi çalışıyor, bi bakalım.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Eve geldim (İzmir), şimdi tekrar bakabildim. Castrator güzel çalışıyor fakat yaptığı şey AVI'yi AVI'ye çevirmek. Benim için oturup elle frame ayıklamak artık alışkanlık oldu, bu nedenle pek işime yaramayacak gibi (frame kalite sıralaması da yapmıyor o da var) ama yüzlerce BMP ile uğraşmak istemeyenler için olabilir.

Autostakkert'i yapan kişi, henüz renkleri desteklemediğini belirtme sebebi olarak onun daha zor olduğunu söylemişti. Millet zaten monokrom kameralarla çekim yaptığı için orda, onlar için şimdilik yeterli, diğer kameralar için de herhalde zaman ayırabilirse renkli videoları destekler hale getirebilir bir ara, bakalım.
Kullanıcı avatarı
Oğulcan Temiz
İlgi düzeyi: Hobi, Merak

Mesaj gönderen Oğulcan Temiz »

Teşekkürler Onur Bey, son versiyonunu indirip deneyeceğim hemen.

http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=33&t=5209

linkindeki ansiklopedik yazınızda Registax işini kolaylaştırmak için, yukarıda yazılanlardan ve anladıklarım kadarıyla ilaç gibi bir yazılım gibi gözüküyor
Kullanıcı avatarı
Oğulcan Temiz
İlgi düzeyi: Hobi, Merak

Mesaj gönderen Oğulcan Temiz »

Maalesef bu program Webcam ile çekilen görüntüler için gibi. Canon 500D ile çekilen görüntüler çok büyük geliyor ve görüntü kesiliyor.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Tabi, program yüzlerce kare ile uğraştığı için büyük ölçekli dosyalarda muhakkak çok zorlanacaktır.

“Görüntü İşleme/Yazılımlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir