Firecapture video kayıt programı

Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Arda Kıpçak
İlgi düzeyi: pp
Teşekkür etti: 0

Re: Firecapture video kayıt programı

Mesaj gönderen Arda Kıpçak »

Teşekkürler güzel bir programa benziyor. Vistada düzgün çalışıyor mu acaba, bir deneyeyim. Vista kullananlarin en büyük sorunu bu tarz programların düzgün çalışmaması :(
Ömer Sözer

Mesaj gönderen Ömer Sözer »

Özkan TATLI yazdı: Yani örnek vermem gerekirse Jupiter gezegenini qcfocus programı yardımıyla çekiyorken webcam ayarlarını değiştirmek istesem önüme farklı bir pencere geliyor. O pencerede işimi bitirip kapatana kadar Jupiter toz buz oluyordu. Firecapture da ana ekranda yapabilecekleriniz. Gain, expossure, gama ayarlarını tek tuşla ve yine ana ekranda kayıt, duraklat ve durdur işlemlerinizi yapabilirsiniz.
Ben de aynı sorunu yaşıyordum. İşte aradığım program :) Çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Program güzele benziyor (yazı için teşekkürler Özkan, epey açıklayıcı bir yazı, yalnız fotoğraflar galiba foruma tam uymadığı için kenardan taşmış, haberin olsun) yalnız tek mesele "kayıt ekranı ortadayken yeni pencere açmadan ayar yapabilmek" ise bunu Virtualdub ve WcCtrl ikilisi de kolayca yapıyor, tabi tek program kullanmak kadar kolay değil şüphesiz ama çok fazla ayarının olması kolaylığıyla cazip. Onu da bilmeyenler olursa diye yazayım dedim.

Bu arada Arda, Vista kullanan mı kaldı yahu, 7'ye geç :)
Ömer Sözer

Mesaj gönderen Ömer Sözer »

Onur Atılgan yazdı:Program güzele benziyor (yazı için teşekkürler Özkan, epey açıklayıcı bir yazı, yalnız fotoğraflar galiba foruma tam uymadığı için kenardan taşmış, haberin olsun) yalnız tek mesele "kayıt ekranı ortadayken yeni pencere açmadan ayar yapabilmek" ise bunu Virtualdub ve WcCtrl ikilisi de kolayca yapıyor, tabi tek program kullanmak kadar kolay değil şüphesiz ama çok fazla ayarının olması kolaylığıyla cazip. Onu da bilmeyenler olursa diye yazayım dedim.

Bu arada Arda, Vista kullanan mı kaldı yahu, 7'ye geç :)
Onur abi WcCtrl programını iki farklı bilgisayarda denedim ve ikisinde de işe yaramadı. Çubuklar oynamıyor, zar zor oynasada bir daha düzeltilemiyordu. Bu yüzden Webcam'in ayarını bozdum ve driver'ı tekrar yüklemeden düzelmedi.
Arda Kıpçak

Bu arada Arda, Vista kullanan mı kaldı yahu, 7'ye geç
:D Bilgisayar işlerinden pek anlamıyorum. Bozulsun diye bekliyorum açıkçası :) Tamire götürmem gerektiğinde mutlaka ya 7' ye geçeceğim yada xp' ye döneceğim :)
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Demek ki WcCtrl programı uğraştırıyor bazı sistemlerde, Arda da kendi webcamine uymadığını söylemişti. Ben XP'de de Windows 7'de de kolayca çalıştırınca onu önermiştim, elbette herkesin kendi sistemine uyan, düzgün çalışan bir şey bulması gerekir.
Arda Kıpçak

Sanırım bu program da doğru düzgün çalışmıyor :( Az önce yükledim, tam olarak deneyemedim ama laptop ın kendi webcam inde gain falan hiç oynamıyor yerinden, wcctrl' de de böyle oluyordu... Bu aralar Konus' la da problem yaşadığım için genelde onunla uğraşıyorum. Arada sırada deneme için çektiğim fotoğraflar da çok kötü. Programı falan geçtim artık, Konus' la doğru düzgün bir fotoğraf çekebilsem yetecek :)
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

Paylaştığın için teşekkürler, güzel bir program ama maalesef MS LifeCam 720p ile kullanıldığında 640x480 üzeri çözünürlükleri kullanamıyoruz :( kontrollerin ise en azında bir kısmı aktif olabiliyor gibi göründü mesela WcCtrl ile benim kamera hiç çalışmamıştı yanlış hatırlamıyorsam.
Philips ler için kullanışlı bir program olabilir özellikle otomatik isimlendirmesi ve mesela atıyorum 1000 frame aldıktan sonra kaydı sonlandır gibi seçeneklerinin olması çok hoş.
Celestron CPC 800
Coronado PST

http://www.youtube.com/user/4104N2900E
Arda Kıpçak

Tayfun Varol yazdı:Paylaştığın için teşekkürler, güzel bir program ama maalesef MS LifeCam 720p ile kullanıldığında 640x480 üzeri çözünürlükleri kullanamıyoruz :( kontrollerin ise en azında bir kısmı aktif olabiliyor gibi göründü mesela WcCtrl ile benim kamera hiç çalışmamıştı yanlış hatırlamıyorsam.
Philips ler için kullanışlı bir program olabilir özellikle otomatik isimlendirmesi ve mesela atıyorum 1000 frame aldıktan sonra kaydı sonlandır gibi seçeneklerinin olması çok hoş.
Tayfun Bey Merhaba;
Wcctrl sanırım sadece kontrolle ilgili olduğu için bizimde çalışmıyor ama aslında pek işimize de yaramıyor. Virtualdub yada diğer programların da bu özellikleri var sanırım hatta siz söylemiştiniz o ayarları bana. Wcctrl' de ayarlardan birine dokunduğum anda kafasına göre bir yere kayıp orada takılı kalıyordu.

Bu programda sadece Gama ayrı çalışmıyor. Gain ve Exposure çalışıyor bende... Az önce denedim. Teleskobumda problem olmasa fotoğraf da çekecektim tamamen denemek için ama şuan için çektiğim fotoğraflardan bir sonuç elde edilebilecek gibi değil :) Ama mesela Virtualdub' da daha çok ayar vardı bunda daha az ayar var sanırım yada ben göremedim. Mesela Doygunluk, Karşıtlık, Beyaz dengesi gibi ayarlar bu programda yok sanırım...
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol

Doygunluk, karşıtlık vb. ayarlar gamma'nın altındaki dişli şeklindeki simgeye tıklayınca çıkıyor, kabaca baktığımda bende hepsi çalışıyor gibi (gamma bende de çalışmıyor ) esas problemim bende çözünürlük 640*480 den başka bir değere ayarlanamıyor sizde 1280*720 ayralanabiliyor mu ? eğer öyle ise mükemmel bir program bulduk demektir
Celestron CPC 800
Coronado PST

Arda Kıpçak

Tayfun Varol yazdı:Doygunluk, karşıtlık vb. ayarlar gamma'nın altındaki dişli şeklindeki simgeye tıklayınca çıkıyor, kabaca baktığımda bende hepsi çalışıyor gibi (gamma bende de çalışmıyor ) esas problemim bende çözünürlük 640*480 den başka bir değere ayarlanamıyor sizde 1280*720 ayralanabiliyor mu ? eğer öyle ise mükemmel bir program bulduk demektir
Max 640x480. Daha fazla büyümüyor evet... 1280x720 olmasının bir özelliği var mı? Ben Virtualdub' da da o kadar büyük boyutlarda çekim yapmıyorum? Yanlış mı yapıyorum acaba? :)
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol

Ben ay için max çözünürlük kullanıyorum, adam gibi bir gezegen denemem henüz olmadı zaten ama kameranın çözünürlüğü 720p iken vga çekmek yazık gibi geliyor bana.
Celestron CPC 800
Coronado PST

Arda Kıpçak

Tayfun Varol yazdı:Ben ay için max çözünürlük kullanıyorum, adam gibi bir gezegen denemem henüz olmadı zaten ama kameranın çözünürlüğü 720p iken vga çekmek yazık gibi geliyor bana.
Haklısınız Tayfun Bey; hatta makinenin modifiyesinin nasıl yapıldığıyla ilgili sitede de sanırım yanlış anlamadıysam hd özelliğinin yüksek çözünürlükte ortaya çıktığıyla ilgili bir şey yazıyordu... Yine de işlemede soruna yol açmıyor mu? O büyüklükte fotoğraflar Registax' la kolay işlenebiliyor mu?
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol

Ben ay mozaiğimde tüm işlemeleri notebook ile yaptım pek zorlanma olmadı diye hatırlanıyorum. tek problem ciddi hd alanına ihtiyaç duyuyorsunuz sonuçta sıkıştırmasın 720p boyutunda dakikalar süren videolar çıkıyor ortaya.
Celestron CPC 800
Coronado PST

Arda Kıpçak

Anladım teşekkürler Tayfun Bey... O zaman yüksek çözünürlükte Skylux ile bir Jüpiter denemesi yapayım en kısa zamanda :)

“Görüntü İşleme/Yazılımlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir