Stellarium Gökyüzü Programı

Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
Gürhan Fakıoğlu
Teşekkür etti: 0

Stellarium Gökyüzü Programı

Mesaj gönderen Gürhan Fakıoğlu »

Merhaba

Bu eşsiz program sizlerle paylaşmak istedim.

Açık yaknak kod'lu bu yazılım sayesinde eş zamanlı olarak gökyüzü cisimlerinin takibini bilgisayar üzerinden sanal olarak gözlenmesini sağlayabilirsiniz.

denemenizi öneriyorum..

http://www.stellarium.org/ bu yasal sitesi.

Ve bir kaç görüntü.

Resim
Resim
Resim
Resim

iyi günler..
Yiğit Kaçar
Gokbilim.com Avukatı

Mesaj gönderen Yiğit Kaçar »

mükemmel bir program, ufak, basit ve kullanışlı. Türkçe desteği de mevcut.
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen Mahmut YILMAZ »

vallahi uzun zamandır kullanıyorum bunu gece çok işime yarıyo.teleskopumu kuruyorum bilgisayarımı alıyorum yanıma programdan bakıyorum ilginç cisimlere ve çeviriyorum teleskopumu

yapandan allah razı olsun... :)
Konus 1793 Motor 200mm f/5 Newtonian + William Optics Megrez 88 Refractor, Canon EOS 600D
Emre Evren
İlgi düzeyi: gökyüzü sevdalısı
İletişim:

Mesaj gönderen Emre Evren »

Paylaşım için çok teşekkürler

Uzunca bir süre Wiki sitesinin kapısını aşındırdım eklentiler için ama umutsuzca eli boş(aslında tamamen de boş değil bir iki yeryüzü kaplaması ve gök olayı scripti ekleyebildim) dönerek vazgeçmek zorunda kaldım.
Açıkkaynak kodlu programları severim ama Stellarium , bir Celestia veya StarryNights olma yolunda daha çok geliştirilmeye ihtiyacı var

Programı modifiye etmek isteyenler (yada sabırlarını sınamak isteyenler için) sourceforge linki

http://sourceforge.net/projects/stellarium

sevgiler,saygılar...
f/7 - 6" Newton-Dobson kundak - El yapımı
Konus 2110 - 20x80 Giant Astronomy Binoculars
50 mW yeşil Lazer
8" pyrex cam ATY amaçlı - cila aşaması

--------
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Mesaj gönderen Tahir Şaban »

Merhaba,

Stellarium'un yeni bir sürümü çıktı: 0.90

Yıldızların sayısı artmış ancak bence Samanyolu'nun gösterimi birazcık zayıflamış (belki ışık kirliliğine maruz kalanlar için daha gerçekci...)

http://www.stellarium.org/
Yıldızlı geceler dilerim!
Tahir Şaban
Yiğit Kaçar
Gokbilim.com Avukatı

Mesaj gönderen Yiğit Kaçar »

Ben de tesadüfen keşfettim versiyon 9'u. CD'yi çıkarıp kurmaya üşendim. Bilgisayarın başında internetten indirivereyim dedim. Bir baktım ki yeni bi versiyon var. boyut olarak falan da bayağı bi büyümüş. İndirdim kurdum. Kurulur kurulmaz menü Türkçe olarak karşıma geldi. İlginç doğrusu. Önceden ayarlardan türkçe yapmak gerekiyordu. Bu kez hangi ülkeden indirdiğimi tahmin etmiş olmalı program. Kendini ona göre kurdu. :)
Lütfü Çakmak

Mesaj gönderen Lütfü Çakmak »

Merhabalar,

Stellarium güzel bir program kullanıyorum. Ama Orion benim teleskopla birlikte Starry Night Orion Special Editon göndermiş.

Bu programı tanıyanlar var mı? Sanırım Emre, starry night'ı çok seviyor, Emre bahsettiğim bu sürümü biliyor musun? program tam sürüm mü bilmiyorum, kurulumundan sonra ve her açılışta update için registration number istiiyor ama cd'nin orjinal ambalajında ve üstünde bir kayıt numarası göremedim. Acaba update veya tam sürüm için ek para ödeyip talep de mi bulunmam gerekiyor.

Saygı ve sevgilerimle,
Emre Evren
İlgi düzeyi: gökyüzü sevdalısı
İletişim:

Mesaj gönderen Emre Evren »

Merhaba Lütfü Abi

Size gelen starry night sürümü Starry Night 5 'in en temel sürümü olmalı bu versiyonda Pro sürümlerinin çok çok altında sadece yıldız ve derin uzay katalogları gibi temel eklentiler var.
Aslında Starry Night 4 pro bile Starry Night 5 basic ten çok çok öndedir. yani bir marketting stratejisi olarak temel düzeyde bir program gönderilmiş size

Fakat 1 saattir araştırıyorum (hatta Torrent, emule, limeWire vs.. bir sürü korsan yuvalarına bile girip çıktım, Allah günahlarımı affetsin :roll: ) üzülerek söylemeliyim ki (hatta aradığımı bulamadığum için gurur meselesi de oldu diyebilirim) sizin programın ne bir patch(yama) ini bulabildim nede seri numarası veya crack ini bulamadım.

Sizdeki sürümü CD de olmasına karşın büyük ihtimalle fii tarihinden kalma bir versiyonu olmalı hiç biryerde dişe dokunur ne bilgi bulabildim nede yardımcı olabilecek bir şey.
Sizdeki CD içinde serial number göndermiş olmaları lazım
o aktivasyon kodu sayesinde güncel kuyruklu yıldızların bulunduğu konumlar veri tabanına ekleniyor. bendeki 5 pro versiyonunda bu programın bu özelliği benim için hayati birşey zira ben bu sayede uydu gözlemciliği yapıyorum ve program ile internet bağlı iken gezindiğimde otomatik olarak bana starrynight online veri tabanından Tycho kataloglarını indirerek 19. kadire kadar yıldızları hemen baktığım yere download ediyor.

bendeki pro versiyonu olduğu için büyük ihtimalle bu işinizi görmeyecektir ama yine yazıyorum
Starry Night Pro 5.01
Platform: MAC and WIN

User Name: Team DDU
License Key: pu5-ec56-568f-0371-596a
Yinede isterseniz teleskobu sipariş verdiğiniz yere sorununuzu iletin onlar bu problemi çözmek zorundadırlar.

Programın daha üst versiyonuna update etmenizi ben şiddetle tavsiye ediyorum. internet üzerinden online
Update için buraya bakabilirsiniz.

Ben biraz daha şu şer yuvalarına(emule,torrent..) bakınacağım birşeyler bulabilirsem serial crack gibi bu mesaja editlerim

Saygılarımla...
f/7 - 6" Newton-Dobson kundak - El yapımı
Konus 2110 - 20x80 Giant Astronomy Binoculars
50 mW yeşil Lazer
8" pyrex cam ATY amaçlı - cila aşaması

--------
fatih akalın

Mesaj gönderen fatih akalın »

Ben bir kaç aydır kullanıyorum.Çok kullanışlı.Bilmeyenler denesin derim çok basit ve zevk alarak kullanıcaksınız..
Kullanıcı avatarı
mehmet aşan

Mesaj gönderen mehmet aşan »

ÇOK GÜZEL Bİ PROGRAM PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
Kullanıcı avatarı
Mustafa Osman OLGUN

Mesaj gönderen Mustafa Osman OLGUN »

Ben bayadır kullanıyordum yinede paylaşım için teşekkürler :D
Mustafa Osman Benim Adım
Gökbilimdir İlgi Alanım
Lütfü Çakmak

Mesaj gönderen Lütfü Çakmak »

Emre Merhaba,

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bir sürü zahmete girmişsin. Verdiğin linkleri de inceledim, sanıyorum ek ücret ödeyerek diğer versiyonları almak gerekiyor. CD de kayıt numarası yok ama benim cahilliğim işte kusura bakma, aslen stellariuma alıştığımdan bu programı yeterince incelememiştim, program başlarken update için register number istiyor ama, yukarıda da "get register number" varmış görmemişim. Bunun için üye olmak gerekiyormuş, üye oldum ve kullanıcı id ve register number aldım. Şimdi iş upadate'e geldi henüz yapmadım bakalım ne olacak göreceğiz. Neticeden seni haberdar ederim, bakalım programın ne gibi özellikleri olacak tekrar karşılıklı görüşelim.

Saygı ve sevgilerimle,
Mustafa Özkan

Mesaj gönderen Mustafa Özkan »

Bende yaklaşık bir buçuk haftadır kullanıyorum, gerçekten çok kullanışlı bir program. Ancak bende çok yavaş çalışıyor :)
Ebru Fırtına

Mesaj gönderen Ebru Fırtına »

Bu programı bende kullanıyorum ve amatör bir gözlemciyim.Program merak ettiğim bütün yıldızları daha yakından tanımamı sağladı.Artık bilinçli olarak gözlem yapabiliyorum neyin ne olduğunu bilerek.Elimde kitaplar ve yıldız haritalarıda vardı lakin bu program daha kullanışlı ve basit.Yeni başlayan herkes için bir numaralı kaynak olarak gösterebileceğim bir program.
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

İşlemciyi çok yoruyor ama Türçe desteğini de düşünürsek çok başarılı bir yazılım. Özellikle yeni başlayanlara ve takım yıldızlarının çizgilerine bakıpta bir şey çıkaramayanlara hitap ediyor. Ufak yaştaki gözlemcilerin kesinlikle bu yazılım ile başlamaları gerekir. Diğerleri daha kapsamlı olduğu için insan sıkılabilir veya uzaklaşabilir.

Gözlem alanını değiştirmekten tutun da yıldız kaymasına kadar bir çok sevimli ayrıntı düşünülmüş. Ay da bile gözlem yapabiliyorsunuz. Okyanusta yapmak ise benim en sevdiğim. Her yer ufka kadar açık çünkü. Tek Türkçe olmayan ayrıntı Venüs gibi özel isimlerde "ü" kullanmaması. Bunun dışında her şey Türkçe oluyor. O yüzden kullanım basitli açısından da her yaşa hitap ediyor.

“Görüntü İşleme/Yazılımlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir