Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Gözmerceği Parlaklık Denemesi:
80 m. uzaklıktaki bir sokak lambasına 1 m. odak mesafesi olan 90 mm. bir maksutov teleskop ile yapılan deneme.

Makine özellikleri: 2 MP / f=4,6 / 13,8 mm. / 1:2,7-4,8
Poz süresi: 1/5 sn. ISO 200

Resim
Büyütmek için tıklayabilirsiniz...

Dip Not: Elimdeki diyagonal ayna ve 2,5x katlayıcı merceği (barlow lens) kullanmadım. Onun yerine fotoğraf makinesinin 3x optik büyütme özelliğini aşağı yukarı 2,5-3x arası bir ayarda tuttum. Böylesi daha fazla ışık ve netlik demek oluyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Odak Uzaklığı Denemesi:
Aşağıdaki fotoğraf, teleskop tüpü ağzından tam 2 m. mesafedeki cam kenarındaki yağmur damlalarına 18 mmç gözmerceği ile odaklanarak çekilmiştir. Işık az olduğu için çok kalitesiz ama gözmerceğinden damlanın yapısı çok net görülebiliyor.

Resim

Normalde teleskopun üzerinde 1000 mm./f11 yazıyorken en yakın 2 metre uzaklıktaki cisme odaklanabiliyor. Bilemiyorum belki teleskopun yapısından kaynaklanan bir şeydir. Aslında yazan değerin 2 katı olması ilginç, belki de farklı şeyler? Ama ölçümü yaparken teleskop içinde ışığın dolaştığı mesafeyi hesaba katmadım. Belki o yüzden hesap tutmuyor!

Başarılar...
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]