Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Unutmadan hemen sormak istiyorum. Acaba Philips web kamerası bulabileceğim bir yer biliyor musunuz?

Genelde kimselerin stoklarında yok. Bir teleskoptan sonra DSLR almaya param da yok. Eee, n'apcam gidip amatör gökyüzü fotoğrafçılarının (AGF) tercih ettiği marka ve modelleri seçeceğim. Ama yok!

Bu arada bir haberi aşağıda nakletmiş olayım. Bir nevi haberi kendi menfaatim için kullandım ama bir taşla iki kuş hesabı. Tekrar başlık açmayayayım...:)

Peki AGF'ların tercih ettiği ucuz başka çözümler var mı? İlla ünlü Philips Toucam serisi mi olacak? Yoksa kaliteli bir CCD'si olan kamerayı tadilattan geçirebilir miyiz?
Samsung Üreticisi yazdı:Cep telefonlarında yeni yeni görmeye başladığımız 5 megapiksel kameralar da teknolojinin durmaksızın ilerlemesinden nasibini aldı. Samsung'un bugün duyurduğu yeni CMOS kamera modülü 8 mp çözünürlüğünde görüntü çözünürlüğü sunuyor.

Resim

Duyurulan en yüksek çözünürlüklü mobil kamera modülü olmasa da, boyutlarıyla dikkat çeken bu modülün gelecek seneye cep telefonlarında kullanılması planlanıyor. 10.5 X 11.5 X 9.4 mm boyutlarıyla standard bir 3 mp CMOS kameraya eşdeğer ebatlara sahip bu yeni modül PIEZO teknolojisi kullanılarak üretildi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:İlla ünlü Philips Toucam serisi mi olacak? Yoksa kaliteli bir CCD'si olan kamerayı tadilattan geçirebilir miyiz?
İlla da ToUcam (veya yeni modeli SPC-900N olmak zorunda değil. Sony'nin CCD lerini kullanan başka markalar da olabilir. Ancak bunların tadilatı ne derece yapılabilir bilmiyorum?
CMOS çiplilerinin hassaslıkları yetersiz (ay, güneş, Jüpiter için OK, ama tadilat yapmaya değmez).
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
Selamlar;
Salih Bey Bimeks Teknosa ve Vatan Bilgisayar'da bu ürün görünüyor.Hatta Teknosa bir ara -herhalde stokları eritmek için-bu ürünün fiyatını 65 Ytl'ye kadar indirmişti.Şu anda en uygunu(90 ytl) Bimeks'de görünüyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Teşekkürler,

Bir an için kendimi hazıra konan biri gibi hissettim. Meğerse firmamızın her gün alışveriş yaptığı sitelerde bu varmış. Biraz daha araştırma zahmetine girişmeyip sizleri meşgul ettiğim için özür dilerim. Ama bir kaç siteye bakıp (SP900C de dahil) stoklarda olmadığını görünce forumdan yardım istemeyi uygun gördüm.

Tabii boş durmadım bende! Belki Logitech Quickcam Pro 9000 alabilirim. Çünkü öyle aman aman bir tadilat (modify) işlemi yok gibi gözüküyor. Sadece elektronik devresine dokunmadan dış kılıfını değiştiriyorsunuz. Örneğin aşağıdaki sitede her şey anlatılmış:

http://ghonis2.ho8.com/Pro9000mod.html
Resim

Ürün özellikler ve açıklamaları ise aşağıdaki gibi. Özellikle Carl Zeiss optik malzemenin kullanılması ve 2 MP'lik CCD oluşu güzel. Gerçi tadilat yapınca lensi çıkarıyor ve Carl Zeiss'in bir anlamı kalmıyor ama iyi ürüne benziyor ne dersiniz? (Ama sitedeki resimlere bakın o zaman cevap verin çünkü Philips ile karşılaştırma yapmış)
Technical Specifications:
Carl Zeiss® lens
Autofocus system
Ultra-high resolution 2-megapixel sensor with RightLight™2 Technology
Color depth: 24-bit true color
Video capture: Up to 1600 x 1200 pixels (HD quality) (HD Video 960 x 720 pixels)
Frame rate: Up to 30 frames per second
Still image capture: 8 million pixels (with software enhancement)
Built-in microphone with RightSound™ Technology

Performance:
Carl Zeiss® optics: Get more detail and clarity from Carl Zeiss® optics. Logitech’s glass lens designed in collaboration with Carl Zeiss®, the global leader in camera optics.
Premium Autofocus: Your images stay razor-sharp, even in close-ups.
HD video: Video calling and sharing has never looked so real at 960 by 720 pixels.
Higher megapixel performance: A true two-megapixel sensor. Up to eight-megapixel* photos (enhanced).
RightLight™2 Technology: Adjusts intelligently to produce the best possible images in dimly lighted or poorly backlighted settings.
Integrated microphone with RightSound™ Technology: Enjoy crystal clear conversations, free from echo** and annoying background noise.
Ultra-wide field of view and intelligent face tracking: Keeps you right in the middle of the action.
Sevgiler, saygılar...
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Arkadaşlar, bunun hazır modifiye edilmiş şekilde satılan ucuz bir ccd markası yok mu piyasada? Niye elektronikçiliğe zorlanıyoruz?

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:... Çünkü öyle aman aman bir tadilat (modify) işlemi yok gibi gözüküyor. Sadece elektronik devresine dokunmadan dış kılıfını değiştiriyorsunuz...
Ay, güneş ve gezegenler için zaten tadilat yapmaya gerek yok. Tadilat sadece derin uzay için kullanılacaksa gerekli (ama bugün bu artık pek iyi bir fikir değil bence). Bir de kılavuzlama için kullanılacaksa tadilat yapmak anlamlı.
...ve 2 MP'lik CCD oluşu güzel. Gerçi tadilat yapınca lensi çıkarıyor ve Carl Zeiss'in bir anlamı kalmıyor ama iyi ürüne benziyor ne dersiniz? ...
Bilmiyorum, 2MP avantaj mi, dezavantaj mı? Emin değilim.

Belki nasıl dezavantaj olabilir diyeceksiniz?

O büyüklükte bir çip derin uzay için kullanulmayacaksa sadece ay ve güneş için yararlı. Ancak geçenlerde web sayfasının linkini verdiğim Ay uzmanı Alan Friedman bir mesajında diyor ki: "Atmosfer nadiren 640x480 lik bir resmin tamamen keskin olmasına imkan veriyor. Webcamla çektiğim binlerce resim arasında sadece az bir kaç düzine gerçekten keskin çıkıyor" Dolayısıyla daha büyük bir çip belki mozaik işlemini kolaylaştıracak ama belki resimler daha az keskin olacak?

Jüpiter ve Satürn gibi gezegenler için büyük bir çip zaten işe yaramaz. Neden? Diyelim ki 8" lik bir teleskopla gezegenlerin en büyüğü olan Jüpiter'e bakıyorsunuz. Jüpiter'in çapı 40" civarında. 8" lik bir teleskopun Rayleigh çözünürlüğü

çözünürlük [yay saniyesi] = 138,37 / mm cinsinden açıklık

yani yaklaşık 0,7 yay saniyesi. Rayleigh biraz konservatif bir kriter, kaliteli bir APO optiği biraz daha hasas kabul edebiliriz. Diyelim ki çözünürlüğü yarım yay saniyesi olsun ve atmosfer de buna izin verecek kadar sakin olsun (nerede o günler :roll: ). Nyquist kuramına göre, böyle bir optikle resim çekerken, teleskopun cözünürlük sınırında olan bir cisim 2 piksele düşmelidir. Dolayısıyla 40 yay saniyelik Jüpiterimize

40 / 0,5 = 80 x 2 = 160 piksel tamamen yetecektir.

Yok büyüteceğiz diye 3 tane barlowu arka arkaya takıp Jüpiter'i büyütsek de o resimde daha fazla "enformasyon" bulunmayacaktır!

Diğer araştırılması gereken bir konu da, Webcam usb2 ile bile çalışsa, 2MP /30 resim saniye acaba kayıpsız aktarılabiliyor mu? Kayıplar ne derece? ToUCam da kayıpsız değil, ama CCD çipi oldukça hassas. Yeni çıkan DMK21 veya Skynx kameraları benzer çiplerle kayıpsız aktarabiliyorlar ve resimleri ToUcam dan çok daha kaliteli.

Lütfen yanlış anlaşılmasın, ben bu modelü tanımıyorum. Sadece aklıma gelen üzerinde düşünülecek şeyleri yazıyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Sevgili Lütfü Bey,
Lütfü Çakmak yazdı:...bunun hazır modifiye edilmiş şekilde satılan ucuz bir ccd markası yok mu piyasada? ...
Ucuz göreli bir kavram :) , tadilat da uzun süren bir iş.

Almanya'daki bir bayi 235,- EUR ya (pek de ucuz değil galiba) böyle bir kamerayı satıyor. Üstelik kamera monokrom bir çip kullanıyor = 3 kat daha hassas. Üstelik madeni bir oküler adaptörü de fiyata dahil.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Ayrıntılı yorumunuz için teşekkürler Tahir ağabey,

Sanırım objektif bir yorum yapabilmek için birebir karşılaştırmak lazım. Ama her ikisini de alacak param yok. Sanırım Logitech marka olanı tercih edeceğim. Neden mi; az önce bire bir özelliklerini karşılaşmak için Philips'in sitesine girdiğimde bu modelin olmadığını gördüm!

http://www.consumer.philips.com/consume ... B_CONSUMER

Sonra Ozan beyin bahsettiğin 65 liraya satılma hikayesini hatırladım. Sanırım bu modelde bir sorun olduğu için eritmek istemiş olmalılar. Bir çok şey de olduğu gibi ülkemizi teknoloji çöplüğüne çeviren bir zihniyetin eseri olabilir. Yani bu son çıkan SPC1300 modeliyle hemen hemen aynı, bilmiyorum sadece dış görünüşümü farklı? Ama içime bir kurt düştü...

Bir de sizin dediğiniz saniyede 30 kare olayına bile şüphe ile bakmanız, benim de ister istemez Philips'in 90 karelik vidyo çekimine şüphe ile bakmama neden oluyor. Ayrıca 24 bitlik bir CCD olduğunu düşününce çok iyi renkler elde edebilirim diye düşünüyorum.

Bir gün bu iki webcam ile aynı teleskoptan çekilmiş resimleri yarıştırma imkanı bulabilirsem o zaman gerçekten emin olacağız. Gerçi sitesini verdiğim Gary Honis bunu yapmış ama insan kendi elleriyle yapmak istiyor...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Hayırlı olsun.
Salih Dinçer yazdı:... Ayrıca 24 bitlik bir CCD olduğunu düşününce çok iyi renkler elde edebilirim diye düşünüyorum...
Bu bildiğim kadarıyla renk başına 8 bit demek. 3 renk = 24 bit
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhabalar,

Salih Bey, verdiğiniz linklerde yazılı ifadeler ve resimler, Logitech kameranın 900NC'ye göre daha iyi olduğu izlenimini veriyor. http://ghonis2.ho8.com/fusiontest3.html sayfasında ki toucam fotoğrafı, SPC-900NC değil. O sayfada yazılı değerler fotoğrafını koydukları toucam için doğru olabilir. Ama bu değerler SPC-900NC için doğru sayılamaz. Şimdilik her iki kameranın artısı ve eksisi denk görünüyor. Bende 840K ve 900NC var. http://www.casperstore.net/pinfo.asp?pid=1461 sayfasından PRO-9000 fiyatının 900NC'ye göre çok daha yüksek olduğu anlaşılıyor. Ancak fiyatı çok düşen 900NC'lerin kalitesinin düşük olduğu şüphenize ben de katılıyorum. Daha yeni alınan kameranın CCD'si üzerinde lekeler olmamalıydı. Benim aldığım kamerada lekeler çıktı. İnşallah bir gün, her iki markayı birlikte kullanıp kıyaslama imkanı doğar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tahir bey teşekkürler...

Mehmet bey, bahsettiğiniz sayfadaki test, Logitech'in önceki 1,3 MP'lik olanı ile TouCam karşılaştırması. Yani Logitech 9000, Fusion modelindan daha gelişmiş olduğu için TouCam ile aynı ayarda olabilir. Emin olmamakla birlikte Philips 900 de Logitech 9000 ile aynı ayarda. Bu arada Philips'in CCD'si küçük ama buna karşın saniyede 3 kat kare oranında vidyo çekiyor. Düşünsenize 90 fotoğrafı birleştirdiğinizi. Bu konuda hiç tecrübem yok ama güzel ayrıntılar çekilebilir?

Sevgiler, saygılar...
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]