Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Mehmet DİNÇER
Forumda biraz araştırma yaptım çoğu kişi kutup ayarından bahsediyor kutup ayrı tam olarak ne oluyor.

Şimdiden teşekkürler.
gönderen Mehmet DİNÇER
Zaten yazınca ilk bu başlık çıkıyor biraz inceledim o başlığı, kutup ayarından ziyade kutup dürbününden bahsediyor.

Kutup ayarının kutup dürbünü ile yapıldığını bilmiyordum.Yazıdan da pek bir şey anlamadım o yüzden.

Araştırmadan yeni konu açmıyorum konu açtığımda cevaplanmazsa Onur Atılgan Beye özel mesaj atıyorum.

Bu arada sadece 3 ya da 4 konu açtım :kanit
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
O zaman daha basit bir dille ve elimden geldiğince anlatayım:

Kutup ayarı denildiğin ilk aklımıza Kutup Yıldızı gelmez mi? Bir sürü adı var. Küçükayı Takımyıldızı'nın kuyruğunda en parlak olanı. Aslında çoklu bir yıldız sistemidir ve hatırladığım kadarıyla 3 tane var. Neyse bu konular ayrıca ek bilgiler...:o

Peki bu yıldızın özelliği ne?

Kuzey yarımkürede yaşayanlar için dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşüne denk gelmesi. Aslında eksen orada değil biraz yanında. Ama biz günümüzde orayı kutup ekseni olarak kabülleniyoruz. Güney yarımküredekiler ise başka bir yıldızını kendilerine rehber edinmişlerdir. Biraz da resim...

Aşağıdaki takip sistemi olmayan bir fotoğraf makinesi ile uzun pozlama yapılarak çekildi:

Resim
Büyüğü için üzerine tıklayınız... (Fotoğraf: Uğur İKİZLER)

Gördüğünüz gibi merkez noktaya yakın parlak bir yıldız var. İşte o bizim kutup yıldızımız Polaris. Eğer biz teleskoplarımızın kutup dürbünü ile o noktaya nişan alırsak kutup ayarını kabaca yapmış oluruz. Çünkü bu dürbün teleskopun ekseni gibi davranır ve baktığı yer dünyanın eksenine paraleldir. Aşağıdaki resme bakarsanız bu ekseni (kırmızı çizgi) görebilirsiniz.

Resim
(İlüstrasyon: Mahmut YILMAZ)

Aslında burada iki eksen var. Birine dik açıklık (-bknz. Declination), diğerine sağ açıklık (-bknz. Right Ascension) deniyor. İşte biz teleskoplarda bu çift ekseni kullanıyoruz. Bu aynı zamanda bize koordinatları da veriyor. Eğer kutup ayarı doğru yapılmazsa, ne yıldızı doğru düzgün takip edebilirsiniz ne de koordinatlarınız tutar.

Aslında çok basit... 8)
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]